Dünya

Almanya’dan Libya’ya silah gönderen ülkelere ‘yaptırım’ tehdidi

Almanya Dışişleri Bakanı Maas, Birleşmiş Milletler (BM) ambargosunu ihlal ederek Libya’ya silah ve savaşçı göndermeyi sürdüren ülkelere hesap sorulacağını söyledi.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Libya’ya yönelik BM silah ambargosunu delerek ülkeye silah ve savaşçı göndermeye devam eden ülkelere yaptırım tehdidinde bulundu.

Alman Bakan, özellikle de Ocak ayında Berlin’de düzenlenen uluslararası konferansta 2011’de ilan edilen ambargoyu destekleme taahhüdünde bulunan ülkelerin ihlallerle ilgili hesap vermek zorunda kalacağını belirtti.

Maas “Kimse fark edilmeden bu işten sıyrılacağına güvenmesin. Ve kimse kanıtlanabilir şekilde gerçekleştirilen bu tür ihlallerin sonuçlarının olmayacağını ümit etmesin” diye konuştu.

İhlallere yönelik yaptırım önlemleri ile ilgili ayrıntı vermeyen Bakan, konunun Avrupa Birliği düzleminde ele alınacağını, yaptırımlar için birliğin elinde bir dizi araç bulunduğunu kaydetti.

GUTERRES 4 ÜLKEYİ SUÇLAMIŞTI

Berlin’de Ocak ayında düzenlenen uluslararası konferansta aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 16 ülke ve uluslararası kuruluş, Libya’ya dışarıdan müdahalenin durdurulması taahhüdünde bulunmuştu. Ancak buna rağmen Libya’da çatışan taraflara silah sevkiyatı sürüyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres sevkiyatlarla ilgili Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Rusya ve Türkiye’nin adını anmış, silah ve paralı savaşçı sevkiyatının sürmesini “skandal” olarak nitelemişti.

AB DENİZ GÖZLEM MİSYONU

Birleşmiş Milletler’in New York’taki merkezinde Güvenlik Konseyi’nin Libya konulu bir oturumuna katılan Almanya Dışişleri Bakanı, ambargo ihlallerinin önüne geçilmesi için Avrupa Birliği (AB) düzleminde bir deniz gözlem gücü oluşturulması planına da dikkat çekerek bu misyonun etkili olacağına inandığını belirtti.

AB, Libya’ya sevkiyatı sürdüren ülkelere baskıyı artırmak için bir deniz gücü misyonunu devreye sokmayı planlıyor. Misyona katılan gemi ve uçakların doğrudan müdahil olmaması, daha ziyade bilgi toplaması öngörülüyor.

LİBYA’YA SİLAH AMBARGOSU

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından geçtiğimiz aylarda hazırlanan bir rapor, Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni (BAE) 2011 yılından beri Libya’ya uygulanan silah ambargosunu delmekle suçladı.

BM uzmanlarının hazırladığı rapora göre, üç ülke düzenli şekilde, bazen açıktan bazen gizli şekilde BM tarafından getirilen silah ambargosunu deldi ve ülkedeki savaşan gruplara silah tedarik ettİ.

ERDOĞAN: SMO LİBYA’DA

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu yaptığı açıklamada Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Türkiye tarafından Libya’ya gönderildiğini ifade etmişti.

Erdoğan, “Gayrimeşru Hafter’e karşı, ücretli lejyoner Hafter’e karşı yönetici, kahraman askerlerimiz ve Suriye Milli Ordusu’ndan ekiplerimizle oradayız” ifadelerini kullanmıştı.

İtalya, Türkiye’den Libya’ya silah taşıdığı iddia edilen geminin kaptanını gözaltına aldı

Popular

Copyright © 2018 Boldmedya