Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya Meclis Başkanı Schaeuble, Alman devletini aşırı sağ tehdidi hafife almakla suçladı

Almanya Federal Meclis Başkanı Wolfgang Schaeuble, Alman devletini aşırı sağ tehdidi hafife almakla eleştirdi, “Radikal ağlar ortaya çıkartılmalı, aşırı sağcı oluşumlar tümüyle yok edilmeli” çağrısı yaptı.

BOLD – Alman Federal Meclisi’nde bugün düzenlenen özel bir oturumda, 19 Şubat’ta Almanya’nın Hanau kentinde bir nargile kafe ve bir büfeye yapılan, 9 kişinin ölümüne yol açan ırkçı terör saldırısı görüşüldü.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’in misafir sıralarından izlediği oturum, terör saldırısında hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı.

ALMAN DEVLETİNİ HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRDI

Oturumu açan meclis başkanı Wolfgang Schaeuble konuşmasında, Hanau saldırısında hayatını kaybeden kurbanların isimlerini tek tek okudu, aşırı sağcı terör tehdidi konusunda sert uyarılarda bulundu.

Devleti, aşırı sağın oluşturduğu tehdidi çok uzun bir süre hafife almakla eleştiren meclis başkanı, bu konuda devletten dürüstlük ve özeleştiri beklediğini söyledi.

İnsanların ölümüne yol açan saldırıların “terör” olduğunun altını çizen meclis başkanı, “devlet, hukuk devletinin tüm imkanlarını kullanarak harekete geçmeli, radikal ağları ortaya çıkartmalı, aşırı sağcı oluşumlar tümüyle yok edilmeli” dedi.

AfD’YE ‘SUÇ ORTAĞI’ SUÇLAMASI

Öngörülenden uzun süren oturumda konuşan milletvekillerinin büyük bir bölümü, AfD sıralarına yönelerek, bu partiyi siyasi söylemleriyle ırkçılığı körüklemek, şiddet eylemlerine zemin hazırlamakla suçladı.

Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) grup başkanı Rolf Mützenich, Hanau saldırısının izinin Federal Meclis’teki AfD’ye uzandığın, “demokrasi düşmanı” olarak nitelendirdiği AfD’nin “suç ortağı” olduğunu söyledi.

Mützenich, AfD milletvekilerinin sıralarına şöyle seslendi: “Zemini siz hazırladınız. Siz suçlusunuz.”

HÜKÜMETTEN KARARLILIK SÖZÜ

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer konuşmasında, “aşırı sağ, sağcı terör ve antisemitizm, özgürlükçü hukuk devletimizi hedef alan en büyük tehditlerdir” diye konuştu.

Bu tehditlerle karşı kararlılıkla mücadele edeceklerini aktaran Seehofer, demokrasinin kendisini savunması gerektiğini söyleyerek, “Bunun için cesur demokratlara ihtiyacımız var ama aynı zamanda da özgürlükçü düzenimizi koruyacak güçlü bir devlete de ihtiyacımız var” dedi.

Aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) sıralarına bakarak , “artık yeter” diyen ve şiddeti teşvik eden kışkırtıcı söylemlere izin verilmemesi gerektiğini savunan Adalet Bakanı Christine Lambrechtise ise, “Demokrasimiz kendini savunma gücüne sahip, hukuk devletimiz güçlü, ancak biz bu devletimizi her gün savunmak zorundayız ve biz bunun mücadelesini vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

Alman Cumhurbaşkanı: “Evet, ülkemizde ırkçılık var, yaygın bir Müslüman düşmanlığı var”

Dünya

Senato destek paketini kabul etti, herkese bin 400 dolar nakit yardım yapılacak

1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi ABD Senatosu’nda demokratların oyu ile kabul edildi. Kabul edilen paketle birlikte kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak da yer alıyor.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine yönelik istediği 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’dan geçti. Tasarı, Senato Genel Kurulu’nda gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından 49’a karşı 50 oyla kabul edildi.

BİDEN’İN İMZASI İLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Uzlaşma olarak adlandırılan yasal bir düzenlemenin daha önce devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirildi. Tasarının oylaması için Senato’da yapılan oturum 11 saat 50 dakikalık süresiyle de rekor kırdı. Tasarı, üzerinde yapılan düzenlemeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisine gönderilirken kabul edilmesi halinde yasalaşması için Biden’ın imzasına sunulacak.

HERKESE BİN 400 DOLAR VERİLECEK

Biden yönetiminin Kovid-19’un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak nitelendirilen tasarıda, kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak yer alıyor. Daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının ise yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar da uzatılması öngörülüyor.

 

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Dünya

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’la ilgili ABD basınında bir makale daha çıktı. ABD’li üst düzey diplomata dayandırılan yazıda, “Erdoğan, ABD ve AB ile ilişkileri geliştirmek istiyor. Ancak ABD ve AB bu defa Erdoğan’a karşı son derece tetikte” ifadeleri yer aldı.

BOLD – voanews.com uluslararası servisinde yer alan bir analize göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıllar süren gergin ilişkilerden sonra atı ile yeni bir sayfa açmayı umut ediyor. Ancak bu uğurda yaptığı hamleler, Washington’da şüpheyle karşılanıyor ve dahası, diplomatik bir algı operasyonun bir parçası kabul ediliyor.

İKİLİ OYNUYOR

ABD’li üst düzey bir diplomat VOA’ya demecinde, Erdoğan’ın niyetine şüpheyle yaklaşıldığının altını çizerek, “İkili oynuyor. İç muhalefete yönelik baskıları hafiflettiği veya Rusya ile S-400 anlaşmasından vazgeçtiğine dair hiçbir işaret yok” dedi.

AĞZININ İKİ TARAFIYLA KONUŞUYOR

ABD’li ve Batılı yetkililer, Erdoğan’ın niyetlerine şüpheyle yaklaşmalarının pek de şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Batılı bir diplomat, “Ağzının her iki tarafından konuştuğu sonucuna varmamak zor” dedi.

Makalede, Biden yönetiminin Türkiye konusunda, Beyaz Saray’daki selefi Donald Trump’tan daha sert bir tavır takınacağı, henüz seçilmeden önce Erdoğan’ı otokrat ilan ederek mücadele sinyali verdiği ve son olarak da Osman Kavala’nın serbest bırakılması yönünde çağrıda bulunduğunun altı çizildi.

Makalede, Doğu Akdeniz’de yaşanan krizle ilgili de değerlendirmeler yer aldı.

Okumaya devam et

Dünya

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden’ın Erdoğan’a tavrını, “Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor” makalesiyle masaya yatırdı.

BOLD – ABD’de 20 Ocak 2021 tarihinde Başkanlık koltuğuna oturan Joe Biden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile görüşmüyor. Beyaz Saray’da ikinci ayının dolmasına kısa süre kalan Joe Biden, eski Başkan Donald Trump’ın sık sık görüştüğü Cumhurbaşkanı ve AKP lideri Erdoğan ile temasa geçmedi.

ABD merkezli Foreign Policy dergisi, Biden ve Erdoğan ilişkini, ‘Biden Türkiye’ye sessiz muamele uyguluyor’ başlıklı bir makaleyle inceledi. Biden’ın görevdeki ilk ayını dünya liderleriyle rutin telefon görüşmeleri yaparak geçirdiğini yazan dergi, Erdoğan’ın telefonunun hiç çalmadığını aktardı.

“TAVRI DAHA DA SERTLEŞECEK”

NATO müttefiki iki ülkenin son yıllarda Suriye ve S-400 meseleleri nedeniyle görüş ayrılıkları bulunduğunun vurgulandığı yazıda, “Eğer Ankara eylemlerini hızlıca değiştirmezse, bu soğukluk devam edecek ve ABD’nin Türkiye’ye tavrı daha da sertleşecek. ABD Başkanı’nın sessiz mesajı bunu gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.

Yazıda Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Demokrat üyesi Abigail Spanberger’in görüşlerine de yer verildi. Spanberger, “İlişkilerimiz oldukça zorlayıcı. Biz daha önce Türkiye’ye güvenebildiğimiz bir pozisyonda değiliz. Ya da diğer NATO müttefiklerine duyduğumuz kadar güven duyamıyoruz” diye konuştu.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0