Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Koronavirüste bugün: Kabe bomboş kaldı, Vatikan’da ilk vaka görüldü

Yabancılar ve kendi vatandaşları için umreyi yasaklayan Suudi Arabistan’da Kabe’de tavaf ve say yasaklandı. Kabe’de sadece namaz kılınacak. BAE’de ise cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı. ABD’nin başkenti Washington’da ise ilk koronavirüs marketi açıldı.

BOLD – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve daha sonra adına Covid-19 denilen yeni tip Antarktika hariç tüm kıtalara ve 80’den fazla ülkeye yayıldı.

5 Mart tarihi itibariyle dünya çapında teyit edilen koronavirüs vaka sayısı 98 bini, ölü sayısı da 3.300’ü aştı. Çin’de virüsten ölenlerin sayısı ise 3 bin 42’ye ulaştı.

Vakaların ve ölümlerin büyük kısmı şu ana kadar Çin’de olmakla birlikte, Çin’de hastalığın yayılış hızının epey kontrol altına alındığı ve yeni vakalar bakımından diğer ülkelerin Çin’i geçtiği görülüyor.

Dünyada koronavirüs ile ilgili öne çıkan gelişmeler ise şöyle:

KABE BOMBOŞ KALDI

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hem yabancı ülkelerden gelecekler hem de kendi vatandaşları için umre ziyaretlerini askıya alan Suudi Arabistan’da Kabe’de ilaçlama ve ayrıntılı temizlik yapıldı. Normalde binlerce hacı adayının bulunduğu tavaf alanı bomboş kaldı.

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüs nedeniyle Kabe’deki tavaf ve say alanlarının kapatılacağını, Mescid-i Haram’da sadece namaz kılınacağını duyurdu.

Genel kurul yetkilileri Mescid-i Haram içinde itikaf ve uyumaya, içeri yiyecek ve içecek sokulmasına izin verilmeyeceğini, zemzem içilen yerlerin de kapatılacağını aktardı.

Suudi Arabistanlı yetkililer virüsten korunma önlemleri kapsamında Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’nin yatsı namazından bir saat sonra kapatılacağını ve sabah namazından bir saat önce açılacağı belirtildi.

Suudlu yetkililer ayrıca koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde Mescid-i Nebevi’de Hazreti Muhammed’in kabrinin yer aldığı Ravza-i Şerif ile Baki Mezarlığının bulunduğu alanın da kapatılacağını duyurdu.

CUMA NAMAZI 10 DAKİKAYI GEÇMESİN

Covid-19 salgınının sıçradığı Birleşik Arap Emirlikleri’nde cuma namazları 10 dakika ile sınırlandırıldı.

İslami İşler ve Bağışlar Genel Otoritesi tarafından yapılan açıklamada, imamların Kur’an’dan sadece kısa iki ayet okutarak namazı 10 dakikada bitirmesi istendi. İmamların ayrıca, kendilerine iletilen kısa hutbe metninin dışına çıkmamaları uyarısında bulunuldu.

290 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİNİN EĞİTİMİ AKSADI

Birleşmiş Milletler, Covid-19 salgını nedeniyle 290 milyonu aşkın öğrencinin eğitiminin aksadığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütünden (UNESCO) yapılan açıklamaya göre, Covid-19 salgını nedeniyle 13 ülkede okullar kapatıldı.

Okulların kapandığı ülkeler arasında Ermenistan, Azerbaycan, Bahreyn, Çin, Kuzey Kore, İran, Irak, İtalya, Japonya, Kuveyt, Lübnan, Moğolistan, Birleşik Arap Emirlikleri yer aldı. Söz konusu ülkelerde toplam 290,5 milyon öğrencinin eğitimi ise aksadı.

İRAN ŞEHİRLERARASI SEYAHATİ KISITLADI

İran, koronavirüs salgını nedeniyle, büyük kentler arasındaki seyahatlere kısıtlama getirdi.

Yetkililer daha önce okulları Nisan’a kadar kapatma kararı almıştı ve Sağlık Bakanı Said Namaki insanların bunu bir seyahat fırsatı olarak kullanmaması gerektiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Namaki büyük şehirler arasındaki seyahati kısıtlamak için kontrol noktaları kurulacağını açıkladı.

KAĞIT PARA KULLANIMINI AZALTIN

Bakan ayrıca, halka kağıt para kullanımını azaltmaları çağrısında bulundu.

İran’daki önlemler, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bazı ülkeleri virüsün yayılmasını durdumak için yeterli adımlar atmadığı uyarısının ardından geldi

Ülkedeki resmi ölü sayısı dün 107’ye, vaka sayısı da  3153’e çıktı. Ancak İran’daki birçok medya kuruluşu bunun çok daha yüksek olduğunu belirtiyor.

İran’da Eski Şam Büyükelçisi, Dışişleri Bakan Vekili ve Meclis Başkanı Danışmanı Hüseyin Şeyhulislam, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

İTALYA SOKAKLARI BOŞALDI

148 ölüm ve 3 bin 858 vaka ile Avrupa’da en büyük koronavirüs krizinin yaşandığı İtalya’da, hem korkunun hem de virüsle mücadele amacıyla alınan tedbirlerin etkisi ülke sokaklarında da gözle görülür hale gelmeye başladı.

Başkent Roma başta olmak üzere hergün binlerce turist çeken ülkedeki sokaklar ve tarihi eserlerin bulunduğu mekanlar boş kalmaya başladı.

VATİKAN’DA KORONAVİRÜS VAKASI

İtalya’yı kasıp kavuran koronavirüs salgınından Vatikan da nasibini aldı.

Başkent Roma’nın içinde bulunan Vatikan’da virüse bağlı ilk vakanın görüldüğü açıklandı. Vatikan’da geçtiğimiz günlerde Papa Francis’e test yapılmış ve testler negatif çıkmıştı.

NATO KARARGAHINDA KORONAVİRÜS VAKASI

NATO’nun Belçika’nın Mons kentindeki Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargahı’nda (SHAPE) çalışan bir kişi ve ailesinde yeni tip koronavirüs tespit edildi.

NATO yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, Covid-19, Belçika dışına seyahat eden 3 kişide görüldü. Bir karargah çalışanı ile ailesi olan bu kişiler, SHAPE’e giriş yapmadan karantinaya alındı.

AJAX TEKNİK EKİBİ KARANTİNAYA ALINDI

Hollanda 1. Futbol Ligi lideri Ajax’ın yardımcı antrenörü Christian Poulsen, kondisyoner Alessandro Schoenmaker ile fizyoterapistlerden biri, koronavirüs şüphesi nedeniyle karantinaya alındı.

Ajax kulübü sözcüsü Miel Brinkhuis, teknik kadroda yer alan üç ismin, önlem amacıyla eve gönderildiğini açıkladı.

Teknik heyette yer alan üç ismin, geçen hafta katıldıkları bir doğum gününde bulunan bir kişide, koronavirüs saptanması üzerine karantinaya alındıkları bildirildi.

AVRUPA PARLAMENTOSU BRÜKSEL’DE KALIYOR

Avrupa Parlamentosu da (AP), koronavirüs salgını nedeniyle her ay Fransa’nın Strasbourg kentinde yaptığı toplantıyı iptal etti. AP, salgın riski geçene kadar Brüksel’de toplanacak.

AP Başkanı David Sassoli, Strasbourg yolculuğunun, koronavirüs salgını nedeniyle hem parlamento üyeleri hem de yerel halk için ciddi sağlık riski oluşturduğunu söyledi.

Parlamento, ikinci bir açıklamaya kadar en az 3 hafta dış ziyaretçilere kapatılmıştı.

Belçika Kralı Filip ile Kraliçe Mathilde de, 23 – 25 Mart tarihleri arasında İtalya’ya yapacakları resmi ziyareti, salgın nedeniyle iptal etti.

İNGİLTERE’DE VİRÜS NEDENİYLE İLK ÖLÜM

İngiltere’de başka sağlık sorunları olduğu belirtilen ileri yaştaki bir kişi koronavirüs tanısının konmasının ardından hayatını kaybetti. Bu, ülkede koronavirüsten ilk ölüm olarak kayıtlara geçti.

Resmi yetkililer hayatını kaybeden kişinin ismini, yaşını ve cinsiyetini açıklamadı. Guardian gazetesi, hastanın 70 yaşlarında bir kadın olduğunun anlaşıldığını yazdı.

Bu arada ülkede koronavirüsün bulaştığı belirtilen kişi sayısı 116’ya çıktı.

ABD’DEN VİRÜSE KARŞI 8,3 MİLYAR DOLARLIK BÜTÇE

ABD Senatosu hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti’nin desteğiyle koronavirüse karşı mücadeleye 8,3 milyar dolar kaynak ayrılmasını içeren paketi kabul etti. Paket 1’e karşı 96 oyla kabul edildi.

Temsilciler Meclisi de bütçe paketini Çarşamba günü 2’ye karşı 415 oyla geçirmişti. Paket şimdi imza için Başkan Donald Trump’ın masasına gidecek.

Paketin içerdiği toplam bütçe Beyaz Saray’ın daha önce teklif ettiği 2,5 milyar doların çok üzerinde. Senato Demokrat Azınlık Lideri Chuck Schumer 8,5 milyar dolarlık paket önermişti.

Geçen hafta Başkan Trump, Corona virüsü salgınıyla mücadelede daha yüksek seviyede harcama yapılmasına yeşil ışık yakmış ve “Ne kadar gerekiyorsa harcayacağız” demişti.

Yeni tip koronavirüs ABD’nin 50 eyaletinin de 16’sına yayılmış durumda. Virüse bağlı ölüm sayısı 11’e çıktı. Amerika’da virüsün tespit edildiği vaka sayısının ise en az 110 olduğu bildiriliyor.

İLK KORONAVİRÜS MAĞAZASI WASHINGTON’DA AÇILDI

ABD’nin başkenti Washington’da ilk “koronavirüs mağazası” açıldı. Mağazada maskeler, cerrahi eldivenler ve dezenfektanlar başta olmak üzere yeni tip koronavirüse (Covid-19) karşı çeşitli önlem malzemeleri satılıyor.

Koronavirüs mağazasında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından hazırlanmış bilgi broşürlerinin yanı sıra farklı modellerde maskeler ve farklı boyutlarda el temizleme jelleri de bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü raporu: Koronavirüs erkekleri iki kat daha fazla öldürüyor

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular