Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Berkin Elvan öldürüleli bugün tam 6 yıl oldu…

14 yaşındaki Berkin Elvan’ın ölümünün üzerinden 6 yıl geçti. Dava failleri bulmaya çok uzak. Anne Gülsüm Elvan, “Artık söyleyecek bir söz kalmadı” dedi.

BOLD – Taksim Gezi Parkı’ndaki ağaçların 27 Mayıs 2013’te kesilmeye başlamasına büyüyen toplumsal olaylarda yaşamını kaybeden sembol isimlerden biri Berkin Elvan’dı. Yaklaşık iki ay devam eden Gezi Olaylarında binlerce kişi yaralanırken, Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) verilerine göre, 12 kişi yaşamını kaybetti, 31 kişi ise polisin attığı gaz fişeği nedeniyle gözünü kaybetti.

14 yaşındaki Berkin Elvan, 16 Haziran 2013 günü İstanbul’un Okmeydanı semtinde bulunan evlerinden ekmek almak çıktı ve polisin attığı gaz fişeğiyle ağır yaralandı. Kaldırıldığı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yoğun bakıma alınan Elvan, 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybetti.

BERKİN SUÇLU BULUNDU

Berkin’in ölümü üzerine açılan dava kapsamında mahkeme, 6 yıl keşif yapılmasına karar verdi. Karar üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan inceleme sonucunda hazırlanan raporda, görüntülere göre ZET kullanan iki polisin, kaç derecelik açıyla atış yaptıklarının tespit edilemediği belirtilerek, kusur oranın belirlenmesinde yetersiz kalındığı ifade edildi. Yine raporda, Berkin’in “Yasa dışı eylemlerde bulunan gösterici grubun olduğu alanda bulunarak kendi güvenliği ile ilgili gerekli özeni göstermediği için” tali kusurlu olduğu öne sürülmüştü.

TEK SANIK GÖREVİNE DEVAM EDİYOR

Berkin Elvan’ın yaşamını yitirdiği soruşturma kapsamında 18 polisin ifadesi alındı, bunlardan sadece biri fail oldu. Yıllarca süre gelen dosyadaki tek sanık olan polis memuru F.D. ise Van’da görevine devam ediyor. Sanık F.D bugüne kadar süren yargılama kapsamında sadece 16’ncı duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Berkin’in 17’nci duruşması ise 18 Mart 2020’de Çağlayan Adliyesi’nde görülecek.

BERKİN’İN ODASI HALA DURUYOR

Ölüm yıl dönümüne ilişkin Mezopotamya Ajansı’na konuşan anne Gülsüm Elvan, Berkin’siz bir yanının eksik olduğunu, evlat acısıyla yaşam sürdürmenin zor olduğunu söyledi. Anne Elvan, “Artık söyleyecek bir söz kalmadı. Oğlumu öldürenler hayatını yaşıyor. Dosyada sadece bir kişi olarak gösterilmeye çalışılıyor. Ancak ben oğlumu öldürenin yalnızca bir kişi olduğunu düşünmüyorum. ‘Emri ben verdim’ diyenlerden tutalım tektikçisine kadar herkes sorumludur. Ben o bir kişiyle ikna olmam” dedi.

‘DEVLET SUÇLUDUR’

Oğlunun ölümüyle kendilerinin suçlandıklarını dile getiren anne Elvan, “Oğlumu öldürdüler, yetmedi her yere ‘Terörist’ olarak yansıttılar. 6 yıl sonra keşif yapıldı. Ancak o raporda da biz suçlu bulunduk. Çocuk dışarı çıktığı, kendini koruyamadığı için bizi suçladılar. Bende burada çocukları koruyamayan devletin suçlu olduğunu söylüyorum. Kendi yasasında bile 18 yaş altı çocukları koruma kararı var. Bu yasayı da ben çıkarmadım. Yasaya göre çocuklar devletin koruması altında. Dolayısıyla hazırladıkları raporda da yine onlar suçlular” diye konuştu.

Anne Elvan, adalet için 18 Mart’ta görülecek 17’nci duruşmaya katılım çağrısı yaptı.

Gündem

İstanbul’da cenazeler otobüs bagajında taşınıyor

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, bugün İstanbul’da 231 kişinin bulaşıcı hastalıktan hayatını kaybettiğini duyururken, İBB otobüslerinin bagajında taşınan cenazeler de basına yansıdı.

BOLD – İstanbul’daki bulaşıcı hastalık kaynaklı ölümleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu bir süredir gündeme taşıyor.

Konuyla ilgili CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Sağlık Bakanlığının koronavirüs tablosunu açıklamasının ardından dikkat çeken bir açıklamada bulundu.

DERDİM MORAL BOZMAK DEĞİL

Sağlık Bakanlığı, bugün koronavirüs nedeniyle Türkiye genelinde 174 kişinin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Kaftancıoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bugün İstanbul’da 231 vatandaşımızı kaybettik. Sayıdan bağımsız 231 aileye ateş düştü” dedi.

Kaftancıoğlu paylaşımının devamında: “Salgın her geçen dakika yayılıyor. Derdim tasam moral bozmak değil, durumu doğru tespit edip gereğini yapmak. İstanbul için daha fazla gecikmeden gereğini yapın” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Sözcü gazetesinin İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığından edindiği bilgiye göre, İstanbul’da bugün yaşamını yitiren 493 kişi’den 231’i bulaşıcı hastalık kaynaklı vefat etti. Sözcü gazeteci ayrıca, Kilyos Mezarlığı’nda yeni defnedilmiş cenazelerin mezarları, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedilmeyi bekleyen tabutların ve Alibeyköy Gasilhanesi’nde bekleyen cenazeler ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) otobüslerinin bagajında taşınan tabutları görüntülendi.

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Okumaya devam et

Gündem

Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık koronavirüsten hayatını kaybetti

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık’ın koronavirüs tedavisi gördüğü Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Koronavirüse yakalanan 61 yaşındaki Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcıvekili Zülkarneyn Kısık bir süredir Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavi görüyordu.

Kısık’ın yarın Eyüp Sultan Camisi’nde öğle vakti kılınacak namazın ardından son yolculuğuna uğurlanacağı öğrenildi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Vefat haberini teessürle öğrendiğim Büyükçekmece Başsavcı Vekilimiz Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına ve yargı camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Vefat haberi sonrası sosyal medya hesabından taziye yayınlayan Adalet eski Bakanı Bekir Bozdağ da: “Vefat eden İstanbul Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zülkarneyn Kısık’a Allah’tan rahmet; ailesine,yakınlarına ve yargı mensuplarına başsağlığı ve sabır dilerim. Rabbim, merhameti ve mağfiretiyle muamele eylesin. Mekanı cennet olsun” dedi.

Özdağ’ın kirli çamaşırları ortalığa saçıldı: Devlet belgeleri ne diyor?

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüsten can kaybı 13 bini geçti, yeni vaka 29 bin 132

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı güncel koronavirüs verilerini ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, bugün hayatını kaybeden 174 kişiyle birlikte toplam can kaybı 13 bin 14’e yükseldi. Son 24 saatte yapılan 168 bin 348 test sonucunda ise 6 bin 876’sı semptom gösteren olmak üzere 29 bin 132 yeni vaka tespit edildi. Böylece Türkiye’deki toplam hasta sayısı 474 bin 606 oldu.

Bugün iyileşen 3 bin 291 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 388 bin 771’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.4, toplam ağır hasta sayısının ise 4 bin 711 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 54.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.3 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 39.2 olarak duyuruldu.

AKTİF HASTA ARTIYOR

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şunları kaydetti: “Bugün tespit edilen 6.876 yeni hastamız var. Aktif hasta sayımız artıyor. Salgının seyri kadar bizim tedbirlere uyumumuz da kısıtlamalar konusunda belirleyici olacak. Tedbirlere uyarsak kısıtlamalara gerek kalmaz. Birlikte mücadele edersek başarabiliriz.”

Borsa İstanbul’un yüzde 10’u artık Katar’ın

Okumaya devam et

Popular