Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Reuters geçti: İstanbul’da ‘korona’ cenaze konvoyu!

Koronavirüs salgını dünyayı iyiden iyiye kuşatırken, Türkiye’de de vaka sayısı hızla artıyor. Öyle ki Reuters, bugün İstanbul’da koronavirüs cenazeleri için çalışan araçları görüntüledi.

BOLD – Çin Wuhan merkezli koronavirüs (Kovid-19) salgını dünya gibi Türkiye’de artan vaka sayısıyla etkisini gösteriyor.

HASTALARIN ŞEHİRLERE GÖRE DAĞILIMI AÇIKLANMIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük yeni vakalar ve hayatını kaybedenlerle ilgili bilgiler verse de, hastaların şehirlere göre dağılımını açıklamaktan kaçınıyor.

GÖREVLİLERİN MASKELERİ VE KORUYUCU KIYAFETLERİ DİKKAT ÇEKTİ

İngiliz Reuters haber ajansı ise bugün İstanbul’dan salgını ilişkin çarpıcı fotoğraf karelerini uluslararası medyaya servis etti.

Söz konusu karelerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait araçlara Eyüpsultan’daki bir morgdan cenazeler yüklenirken görülüyor. Dört aracın arka arkaya dizildiği görüntülerde görevlilerin maske takma yanında koruyucu kıyafet giymesi dikkat çekiyor.

Tedavi edildiği hastaneden kaçan koronavirüs hastası hayatını kaybetti

Gündem

Darp videosu Aleyna Çakır’ın ölümündeki şüpheleri artırdı!

İntihar ettiği öne sürülen Aleyna Çakır’ın, erkek arkadaşı Ümit Can Uygun tarafından darp edilme görüntüleri ortaya çıktı. Sosyal medyada ölümün araştırılması ve aydınlatılması çağrıları yapıldı.

BOLD – Aleyna Çakır’ın, yerde hareketsiz yatarken çekilmiş görüntülerinin ortaya çıkması sonrası, başta kadın örgütleri çok sayıda kişi ve kuruluş tepki gösterdi. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, ‘Ankara’da intihar etti denilen Aleyna Çakır’ın birlikte olduğu erkek tarafından defalarca şiddet gördüğü, hatta baygın halde videolarının paylaşıldığının tespit edildiğini’ belirtip ölümün aydınlatılmasını istedi.

DAHA ÖNCE SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUĞU İLERİ SÜRÜLDÜ

Kadın Meclisleri’nin sosyal medya paylaşımında ise Çakır’ın ölümü için ‘şüpheli’ nitelemesi yapıldı. “Aleyna Çakır, 19 yaşındaydı. 4 Haziran’da intihar etti denilen Çakır’ın, daha önce defalarca şiddet gördüğü ve savcılığa suç duyurusunda bulunduğu ortaya çıktı. Şüpheli ölümü açığa çıkartılsın” denildi.

Ümit Can Uygun

SİYASİ KİMLİĞİ SEBEBİYLE KORUNUYOR İDDİASINI DİLLENDİRDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya da olaya şu mesajla tepki gösterdi: “#aleynaçakır’ın intihar etmediği, Ümit Can Uygun tarafından öldürüldüğü, zanlının siyasi kimliğinden dolayı korunduğu iddia ediliyor. Daha önce de Aleyna Çakır’ı dövüp sosyal medyada paylaştığı görüntüler var. İktidar ortaklarının ölümün nedenini ortaya çıkarma sorumluluğu var.” Kaya ayrıca, Uygun’un Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafları önündeki görüntüsünü de paylaştı.

“Onu ben öldürmedim kendi kendini bıçakladı”

Okumaya devam et

Gündem

“Yeri olmamakla birlikte ‘mutlaka aleni idam edilmeleri’ gerekiyor”

Adalet Bakanlığı personeli Hakim Selami Turabi, cemaat soruşturmalarına yönelik kitap hazırladı. Tutuklanan binlerce masum insanı işaret ederek “İdamla cezalandırılmalı ve ibreti alem için aleni infaz edilmeliler” dedi.

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra yürütülen cemaat soruşturmalarında binlerce masum insan ‘örgüt üyesi’ olmak suçlamasıyla tutuklandı ve cezaevine gönderildi. AKP’nin ‘prototip’ hâkim ve savcılarına emanet adalet, Türkiye’de yaşanan insan hakları ihlallerinde çıtayı yükseltti.  

AKP döneminde yıldızı parlayan ve kritik görevlere getirilen Doç. Dr. Hâkim Selami Turabi’nin ‘Terör Örgütleri ve Terör Suçları’ başlık kitabında skandal bir ifade kullandığı ortaya çıktı. Hakim Turabi kitabında cemaat soruşturmalarına yönelik “FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmalarıyla ilgili slogan haline getirdiğimiz duruş şöyledir: ‘Ne merhamet, ne eziyet illa adalet, illa adalet.’ Bu örgütün panzehirinin adalet olduğunu düşüncesindeyiz. Ne küçümseyerek azılı üyelerinin cezasız kalması, ne de eziyet edilerek haksız konuma düşülmesi taraftarız” ifadesini kullanıyor. 

Hukukçu kimliğiyle yazdığı kitabında zihnindeki adalet duygusunu paylaşan Hakim Turabi, Nazilere özenircesine “Hatta yeri olmamakla birlikte bu tarz devletine ve milletine ihanet edenlerin behemehâl ‘idam cezasıyla cezalandırılması’ ve ibreti alem için aleni infaz edilmesinin ‘gerçek adaletin’ gereği olduğu düşüncesindeyiz.” sözleri dikkat çekti.  

Adalet Bakanlığında Genel Müdür Yardımcısı, Dış İlişkileri ve AB Genel Müdürlüğü, Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Doçenti, Anayasa Mahkemesi Eski Raportörü titrine sahip olan Hakim Selami Turabi’nin skandal ifadesi sosyal medyada eleştiri konusu oldu.  

 

Okumaya devam et

Gündem

Trump Tower önünde George Floyd protestosu

Siyahi Amerikalı George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından katledilmesi, Mecidiyeköy Trump Towers önündeki eylemle kınandı. Eyleme, Trump karşıtı sloganlar damga vurdu.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Minneapolis’te, siyahi George Floyd’un polis memuru Derek Chauvin tarafından boğularak öldürülmesi sonrası başlayan, küresel ölçekteki şiddet karşı protestolar sürüyor. Türkiye’deki eylemin adresi, İstanbul Mecidiyeköy’deki Trump Towers önü oldu. ABD Başkanı Donald Trump’ın lisans sahibi olduğu iş merkezi önünde bir araya gelen protestocular, ‘George Floyd için adalet! ABD halkının mücadelesiyle dayanışma!’ pankartı açtı. ‘Baskıcı, ırkçı, emperyalist Trump’a hayır’, ‘Yaşasın uluslararası dayanışma’ dövizleri taşındı.

Eylemciler, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: “ABD tarihi yayılmacılığın, sömürgeciliğin, ırkçılığın tarihi olduğu kadar bunlara karşı direnen siyahların, azınlıkların, işçi ve emekçi sınıflarının da mücadele tarihidir. Biz bu mücadeleleri kendi mücadelemiz olarak görüyor, emperyalizmin bağrında ortaya çıkan bu büyük isyanı, hepimiz için umut ve esin kaynağı olarak değerlendiriyoruz.”

Hafter’in sağ kolu Tümgeneral Madi’den önce ihanet sonra davet

Okumaya devam et

Popular