Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Türkiye’nin Suriyeli Kürtlerin suyunu kesmesine HRW’den tepki

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Türkiye’nin Hesekê’nin su ihtiyacını karşılayan Elûk su istasyonunu kapatmakla koronavirüs mücadelesini tehlikeye attığını belirtti.

BOLD – İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Türkiye ve himayesindeki Suriye Milli Ordusu (SMO) adlı paramiliter güçlerin himayesi altında bulunan Serêkaniyê kentine bağlı Elûk kasabasında yer alan su istasyonunu keserek, Hesekê’deki insanları susuz bırakmasına ilişkin rapor yayımladı.

VİRÜS MÜCADELESİNİ TEHLİKEYE ATIYOR

BBC’de yer alan habere göre HRW, Serêkaniyê’deki Elûk su tedarik istasyonunun kontrolünün geçen Ekim ayından bu yana Türk devleti ve SMO’da olduğu ve en sonuncusu iki gün önce olmak üzere 4 kez suyun kesildiğini açıkladı. HRW, bölgede yaşayanların koronavirüs salgını mücadelesini tehlikeye attığına belirtti.

Raporda, Elûk su istasyonunun toplam 460 bin kişinin yaşadığı Hesekê Kantonu ile Türk devleti ve SMO saldırılarından dolayı yerlerini terk etmek zorunda kalan sivillerin yaşadığı kamplara su sağladığı belirtildi.

Hesekê Su Müdürlüğü Eşbaşkanı Sozdar Ehmed, konuya ilişkin ANHA’ya yaptığı açıklamada, “Türk devleti herhangi bir neden göstermeden istasyonu kapattı ve çalışanların istasyona girmesine izin vermiyor” demişti.

BM VE UNICEF ÇAĞRI YAPMIŞTI

UNICEF de 23 Mart’ta yaptığı açıklamada su gibi elzem bir kaynağın siyasi ve askeri çıkar çerçevesinde kullanılamayacağını belirterek, Türk devletinin kapattığı Elûk istasyonun 460 bin insanın su ihtiyacını karşıladığını kaydetmişti. UNICEF’in açıklamasından bir gün sonra BM ve Uluslararası Kızılhaç koronavirüs salgınıyla etkin mücadele edilmesi için tüm Suriye’de ateşkes ilan edilmesini istemişti.

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular