Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İngiliz Guardian gazetesi: Türkiye’deki siyasi mahkumlara tahliye verilmemesi ‘rezalet’

İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle siyasi mahkumların erken tahliye edilecek 90 bin kişi arasında bulunmadığını belirterek bu durumu “rezalet” olarak niteledi.

BOLD – İngiliz Guardian gazetesi, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki mahkumların 3’te birinin erken tahliye edileceğini ancak siyasi mahkumların erken tahliye edilecek 90 bin kişi arasında bulunmadığını belirterek bu durumu “rezalet” olarak niteledi.

Gazete, cezaevlerindeki insan hakları savunucuları, gazeteciler ve muhalif siyasilerin erken taliye edilecekler arasında bulunmadığı için öfkenin giderek arttığını ifade etti.

Salı günü mecliste görüşmelerine başlanılan yasa tasarısı ile cezaevlerindeki yaklaşık 300 bin kişinin 90 binine ev hapsi veya cezalarında indirim öngörüldüğü, bu suçlar arasında kasıtlı olmayan cinayetler ve örgütlü suçların da bulunduğu kaydedildi.

Guardian, yasanın daha önceki metinlerinde cinsel suçları işleyenler ve kadın cinayetlerini işleyenlerin de bulunduğu ancak kadın hakları savunucularından yükselen tepkiler sonrası taslaktan çıkarıldığını yazdı.

KİMLERİ SALACAĞI DEĞİL, KİMLERİ İÇERİDE TUTTUĞU ENDİŞE VERİCİ

Gazete, yasa ile ilgili asıl endişenin kimleri salacağı değil kimleri içeride tuttuğu ile ilgili endişeler olduğunu vurguladı.

Guardian, “İnsan hakları kuruluşları mahkumları koronavirüsten korumak için alınan yeni tedbirleri olumlu karşıladı, örneğin alternatif ceza metotlarını ve 65 yaş üstüne ev hapsi gibi (tedbirleri), daha önce (hastalıkları) olanlar ve çocuklu kadınlar, siyasi mahkumlar açıkça gözardı edildi” diye yazdı.

Gazete, Pazartesi günü Uluslararası Af Örgütü ile birlikte 20’den fazla insan hakları kuruluşlarının gazeteciler ve diğer siyasi mahkumların salıverilmesi için çağrıda bulunduğunu hatırlattı.

İngiliz gazetesi, muhalif siyasetçi Selahattin Demirtaş ve iş adamı Osman Kavala gibi kişilerin Türkiye’deki kötü üne sahip terör yasaları ile hapiste tutulduğu ve çıkacak infaz düzenlemesinden yararlanamayacaklarını belirtti.

TÜRKİYE’DEKİ KORONAVİRÜS VAKALARI FIRLADI

Guardian, tedbirlere rağmen Türkiye’deki yeni tip koronavirüs vakaları sayısının bir haftada bin 872’den 13 bin 531’e fırladığını belirtti.

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün cezaevlerinde koronavirüs bulunmadığını söylemesine rağmen, eski doktor ve insan hakları savunucusu HDP milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun en az bir kişiye koronavirüs teşhisi konulduğunu ve Sincan cezaevinden hastaneye nakledildiğini ortaya çıkardığı ifade edildi. Gergerlioğlu’na açıklamaları sonrası Ankara savcılığı tarafından toplumu korku ve paniğe sevketmek dolayısıyla soruşturma açıldığı kaydedildi.

Guardian gazetesine konuşan Gergerlioğlu, “Eskiden beri sağlık birimlerine ulaşma, personel sıkıntılar, salgın hastalık, tedavi edilmedikleri için ölüm gibi birçok ihlaller mevcuttu. Bu durumlar konusunda meclise birçok soru (önergeleri) yönelttim. Bizim adalet sistemimiz çökmüş.” ifadelerini kullandı.

SON YILLARDA BİNLERCE KİŞİ TUTUKLANDI

Guardian gazetesi, son yıllarda Türkiye’de Gülen hareketi mensubu binlerce akademisyen, avukat, gazeteci, devlet memuru ve askerin; ayrıca Kürt aktivist ve siyasetçilerin tutuklandığını belirtti.

Bu kişilerin çoğunun uzun tutukluluk süreleri dolayısıyla cezaevlerinde yattığını, yüzde 121 kapasiteye ulaşan cezaevlerindeki yoğunluğu azaltmak için hükumetin 100 yeni cezaevi inşa etme planı olduğu ifade edildi.

YEDİ ADIMLIK KOĞUŞU 14 KİŞİ PAYLAŞIYOR

Cezaevinde 3 yıl tutuklu kaldıktan sonra yeni tahliye edilen Kürt gazeteci İdris Sayılgan’ın ifadelerine yer veren gazete, cezaevlerindeki aşırı kalabalık ve kötü koşulların binlerce insanın ölümüne sebep olabileceğini kaydetti.

Muş ve Trabzon cezaevlerinde yatan Sayılgan, “Muş Cezaevinde 7 adımlık koğuşu 14 kişiyle paylaştık. Bazı koğuşlarda daha fazla kişi kalıyor. Bu kadar kişi için bir banyo bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

KORONAVİRÜS CEZAEVLERİNDE YAYILIRSA KATLİAM OLUR

Sayılgan, Trabzon cezaevinin daha kalabalık olduğunu, 4 kişilik koğuşta 8 kişi kaldıklarını ve bu yüzde 2 kişinin zeminde yattıklarını gazeteye aktarmış. Sayılgan, yemeklerin kötülüğü dolayısıyla dişeti hastalığına yakalandığını ve temizlik maddelerini kendilerinin aldığını da sözlerine ekledi.

Sayılgan, “Tuvalet kağıdı, sabun, şampuan, çamaşır deterjanı gibi bütün şeyleri biz alıyoruz.Haftada ancak 2 kez banyo yapıyoruz. Bu koşullarda sosyal mesafe koymak ve hijyen koşullarına uymak imkansız. Koronavirüs cezaevlerinde yayılırsa, katliam olur” diye konuştu.

CEZAEVLERİNDE BİR MASKE 17 LİRA

İnsan hakları savunucularının son haftalarda ortaya çıkardığı bir duruma dikkat çeken gazete, cezaevlerinde mahkumların maske almak için 17 lira ödemek zorunda kaldığını ve cezaevi görevlilerinin bazılarının maske ve eldiven kullanmadığını belirtti.

KORONAVİRÜS, İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜ DE KÖTÜLEŞTİRDİ

Koronavirüs salgınının Türkiye’deki ifade özgürlüğünü de kötüleştirdiğini belirten gazete haberleri dolayısıyla 7 gazetecinin ve sosyal medya paylaşımları dolayısıyla 385 kişinin Türkiye’de gözaltına alındığını kaydetti.

Guardian, koronavirüs krizi sırasında hükumetin 5 HDP’li belediyeyi tutuklamaya da “vakit bulduğunu” ifade eden gazete, bu belediye başkanlarının yerine muhtemelen kayyum atanacağını kaydetti.

“SİYASİ MAHKUMLARA İDAM CEZASINA DENK”

Medya ve Hukuk Araştırmaları Derneği kurucularından Veysel Ok’un sözlerine yer veren gazete, “Bu yaklaşım hükumetin tutumunu açıkça gösteriyor ki adli mahkumlar salınacak ancak siyasi mahkumlar parmaklıklar arkasında kalacak. (Siyasi mahkumları salıvermeme) durumu bu zamanda bir şekilde idam cezasına denk” ifadelerini kullandı.

MIT’den korona araştırması: Virüs 8 metreye kadar ulaşabiliyor!

Dünya

Gülen Hareketi gönüllülerinden Almanya’daki afet bölgesine yardım eli

Almanya’nın Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde 176 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinin yaraları sarılıyor. Gülen Hareketi gönüllüleri, afetin yaşandığı Koblenz-Sinzig bölgesinde yardım faaliyetine katıldı.

BOLD – Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde etkili olan aşırı yağışların oluşturduğu selde hayatını kaybedenlerin sayısı 176’ya yükseldi. Sel felaketinde halen 155 kişinin arandığı ifade edildi.

Gülen Hareketi gönüllüleri, selden büyük zarar gören, evleri yıkılan afet bölgelerine yardımda bulunuyor. Time to Help ve Merida e.V Derneğinin işbirliğindeki gönüllüler, Koblenz-Sinzig afet bölgesinde temizlik çalışmalarına destek verdi. Rüsselsheim Mozaik Derneği, Mainz, Bingen, Kassel, Wiesbaden, Darmstadt ve Dillenburg şehirlerindeki gönüllüler de yardım ve destekte bulundular.

Gönüllüler afet bölgesinde 10 gündür yardım faaliyetinde bulunuyor. Dernek ve gönüllüler aracılığıyla toplanan kıyafet, yiyecek, içecek ve hijyen malzemeleri sahada ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. Gönüllüler, şimdiye kadar 50 den fazla ev, okul, dernek ve işyerinde temizleme çalışmalarında yer aldı. Yardım çalışmalarına çok sayıda kişi katıldı.

Akın İpek: Hayatımın en güzel bayram hediyesi

Okumaya devam et

Dünya

Alman Gazeteciler Sendikası’ndan ‘infaz listesi’ çıkışı

Alman Gazeteciler Sendikası, Türkiyeli muhalifleri hedef alan 55 kişilik infaz listesi bulunduğunu belirterek Alman hükümetinden harekete geçmesini istedi.

BOLD – Alman Gazeteciler Sendikası (DJV), Almanya’da yaşayan Türkiyeli muhalif gazetecilere yönelik artan tehdit, taciz ve saldırılar karşısında Alman hükümetini harekete geçmeye çağırdı.

DJV Başkanı Frank Überall, polis kaynaklarından aldıkları bilgiye göre, Türkiyeli muhaliflerden oluşan ve aralarında gazetecilerin de bulunduğu 55 kişilik bir infaz listesi bulunduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Heiko Maas’a seslenen Überall, Türk Büyükelçi’nin Dışişleri Bakanlığı’na çağrılması gerektiğini belirterek “Heiko Maas’ın Türk Büyükelçi’ye bu noktada sınırın aşıldığını, Türkiye’deki baskıcı rejimden buraya sığınan gazetecilere yönelik tehdit ve şiddetin kabul edilemeyecek suç unsurları oluşturduğunu çok net bir şekilde söylemesi lazım” diye konuştu.

55 kişilik infaz listesinde iki isimle ilgili polisin harekete geçtiğini belirten Überall, söz konusu gazetecilere yönelik polisin koruma önlemlerini memnuniyetle karşıladıklarını ancak bunun yeterli olmadığını söyledi.

DJV Başkanı, gazeteci Erk Acarer’in evi önünde saldırıya uğramasını hatırlatarak “Hükümete eleştirel yaklaşan gazetecilerin Türkiye’de gazetecilik mesleğini artık icra edemiyor olması yeterince kötü. Sığındıkları Almanya’da hâlâ korku içinde yaşamak zorunda kalmaları ise hiçbir şekilde kabul edilemez” diye konuştu.

Son günlerde Alman polisinin infaz listesindeki gazetecileri ve aktivistleri tek tek ziyaret edip uyardığı basına yansımıştı.

Alman polisi, Erk Acarer’e saldırıda soruşturmayı genişletti

Okumaya devam et

Dünya

Afgan mültecilerin Avrupa’ya akınına karşı Pakistan, İran ve Türkiye tampon olacak

Suriyeli mültecilerin Avrupa’ya göçüne karşı tampon görevi gören Türkiye’ye, Avrupa Birliği Afgan göçmenler için de aynı misyonu uygun gördü. Avrupa Birliği’nin, Afganistan’dan yeni bir göç akınına karşı komşu ülkelere ve aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ‘bölge’ ülkelerine bir mali yardım paketi hazırlığında olduğu bildirildi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB), Taliban örgütünün baskısı ve ekonomik sebeplerle Afganistan’dan kaçan düzensiz göçmenleri durdurmak için Kabil hükümeti ve civardaki komşu ülkelere maddi destek sağlayacağını açıkladı.

Taliban’ın ilerleyişini sürdürdüğü Afganistan’dan kaçanların sayısı giderek artarken AB, yeni bir göç akınına karşı hazırlık yapıyor.

Reuters haber ajansı, AB’nin göç akınını sınırlandırabilmek üzere Afganistan ve Afganistan’a komşu ülkeler için yeni bir mali yardım paketi planladığını bildirdi.

Konuyla ilgili Reuters haber ajansına konuşan iki AB yetkilisi ve bir diplomat, henüz düzenlenme aşamasındaki maddi yardım paketinin öncelikli olarak Afganistan ve komşu ülkeler Pakistan ile İran’a verileceğini söyledi.

İran ve Pakistan’da halihazırda 6,5 milyon Afgan yaşıyor.

TÜRKİYE DE GÜNDEMDE

AB Komisyonu konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçınırken, mali yardımdaki amacın memleketlerinde yaşamaya devam eden ve yasa dışı yollarla başka ülkelere göç etmeyi düşünen Afganistan ve komşu ülke vatandaşlarını ikamet ettikleri bölgede tutmak olduğu kaydedildi.

AB yetkilileri, 2016’daki mülteci mutabakatıyla Suriyeli sığınmacıları barındıran Türkiye’nin Afgan sığınmacı ve göçmenlerin barındırılmasında da rol oynayabileceği üzerinde durulduğunu kaydetti. AB’nin Suriyeli mülteciler için Türkiye’ye 2024 yılına kadar ödenmek üzere ek 3,5 milyar euro kaynak ayırdığına işaret eden AB kaynakları, Afganistan için yeni bir mali yardımın mevcut paketten ayrı olacağını belirtti.

HEDEF AVRUPA’YA AKINI ÖNLEMEK

AB kaynakları, Afganistan ve bölge ülkelere mali yardımla Avrupa’ya yeni bir sığınmacı akınının önüne geçilmesinin hedeflendiğini ifade etti.

Plan çerçevesinde AB Komisyonu’nun Afganistan’a bu yıl içinde 57 milyon euroluk insani yardım yapmayı öngördüğü belirtildi. Önümüzdeki yıllar için mali yardım miktarının ise AB hükümetleri ve parlamentolarının onayını gerektirdiği için ancak sonbahardan sonra belirleneceği kaydedildi.

Taliban’dan yeni tehdit: Türk birliklerinin Afganistan’a girmesine izin vermeyiz

Okumaya devam et

Popular

Shares