Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Bir hafta olmadan dünyadaki vaka sayısı ikiye katlandı

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre dünyada koronavirüs vakalarının sayısı 1 milyon 26 bini geçti. Böylece dünyada vaka sayısı 1 haftadan kısa bir süre içinde ikiye katlanmış oldu. Can kaybı ise 54 bine yaklaştı.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre (TSİ 14.00 itibariyle) dünyada koronavirüs vakalarının sayısı 1 milyon 26 bin 974. Böylece dünyada vaka sayısı 1 haftadan kısa bir süre içinde ikiye katlanmış oldu. Can kaybı ise 53 bin 975.

İspanya’daki vaka sayısı İtalya’yı geçti ve İspanya ABD’den sonra dünyadaen çok vakanın bulunduğu 2. ülke oldu.

Türkiye ise dünyada en çok vaka tespit edilen 10. ülke. Türkiye’deki can kayıpları da 356’ya ulaştı.

En çok ölümün meydana geldiği İtalya’da 13 bin 915 kişi hayatını kaybetti.

10 bin 935 kişinin hayatını kaybettiği İspanya, en çok can kaybının yaşandığı 2. ülke.

Dünya genelinde 217 bin 433 kişi ise iyileşti.

VAKA SAYILARI
 1. ABD 245 bin 573
 2. İspanya 117 bin 710
 3. İtalya 115 bin 242
 4. Almanya 84 bin 794
 5. Çin 82 bin 465
 6. Fransa 59 bin 929
 7. İran 50 bin 468
 8. Birleşik Krallık 34 bin 192
 9. İsviçre 19 bin 106
 10. Türkiye 18 bin 135
CAN KAYIPLARI
 1. İtalya 13 bin 915
 2. İspanya 10 bin 935
 3. ABD 6 bin 95
 4. Fransa 5 bin 398
 5. Çin 3 bin 322
 6. İran 3 bin 160
 7. Birleşik Krallık 2 bin 921
 8. Hollanda 1 339
 9. Belçika 1 143
 10. Almanya 1 107
 ASYA, İKİNCİ DALGA İHTİMALİYLE KARŞI KARŞIYA

Koronavirüs salgınıyla dünyada ilk karşılaşıp ilk kontrol altına alan kıta olan Asya’da günlük vaka sayılarında yeniden yükseliş görülmesi, ikinci bir salgın dalgası kaygılarını artırdı.

Aldıkları önlemlerin meyvelerini verdiğini düşünerek yavaş yavaş umutlanmaya başlayan bir çok Asya ülkesinde hükumetler günlük koronavirüs vakası sayılarında görülen artışlar üzerine yeni ve sıkı önlemler açıklamaya başladı.

Bir aşı bulunmadan ve hükumetler ülke nüfusu içindeki bağışıklık oranını bilmeden hayatın normale dönmesi çok zor görünüyor.

WUHAN’DA 31 YENİ VAKA

Çin Ulusal Sağlık Kurumu, koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı kent olan Wuhan’da 31 yeni vaka tespit edildiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca dört kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. Çin’de toplam vaka sayısı 82 bin 465’e, bu virüsün neden olduğu Kovid-19 akciğer hastalığından ölenlerin sayısı da 3 bin 322’ye yükseldi.

İTALYA’DA VAKA SAYISINDA AZALMA UMUDU

İtalya’da ölü sayısı son 24 saatte 760 artarak 13 bin 915’e çıktı. Bir gün önce artış sayısı 727’ydi. Yeni vakaların sayısının 4 bin 668 arttığı ve toplamda 115 bin 242’ye çıktığı belirtildi.

İtalya’da arka arkaya dördüncü gün yeni vaka sayısı 4 bin 50 ile 4 bin 782 arasında yer aldı. Bu da eğride düzleşme görüldüğünü ortaya koyuyor ve yakın gelecekte vaka sayılarında düşüş yaşanabileceği umudunu doğuruyor.

İtalya 21 Mart’ta günde 6 bin 557 yeni vakayla vaka artışında zirveyi görmüştü. İyileşenlerin sayısı da artarak bir gün önce 16 bin 847 iken 18 bin 278’e çıktı. Yoğun bakımdaki kişi sayısıysa bir gün önce 4 bin 35 iken bugün 4 bin 53 oldu.

İtalya’da dünyanın geri kalanından daha fazla ölüm yaşandı. Burada görülen ölüm vakası sayısı, koronavirüs nedeniyle kaydedilen küresel ölümlerin yüzde 28’ine denk geliyor.

ALMANYA’DA 2 300 SAĞLIK ÇALIŞANINA VİRÜS BULAŞTI

Almanya’da 2 bin 300’den fazla doktor ve sağlık çalışanında koronavirüs teşhis edildi.

Binden fazla sağlık çalışanı da karantina altında tutuluyor. Bavyera Eyaleti’nde 244 muayenehane koronavirüs nedeniyle kapatıldı.

Enfekte olan hekim ve sağlık çalışanları Almanya’daki değişik bölgelerdeki hastanelerde görev yapıyordu.

ABD’DE CAN KAYBI 6 BİN AŞTI

ABD’de koronavirüs vaka sayısı 245 bin 573’e, salgın hastalığa bağlı olarak yaşamını yitirenlerin sayısı da 6 bin 95 ‘e yükseldi.

Ülke genelinde salgın hastalığa yakalanan 10 bin 453 kişi de tedavi olarak taburcu edildi.

ABD’de en fazla vaka ve koronavirüse bağlı ölümlerin yaşandığı New York’ta vaka sayısı 93 bin 53, yaşamını yitirenlerin sayısı da 2 bin 538’e çıktı.

ELİMİZİDE 6 GÜN YETECEK SOLUNUM CİHAZI KALDI

New York Valisi Andrew Cuomo, mevcut kullanım oranına göre hesaplandığında eyalette 6 gün yetecek kadar suni solunum cihazı kaldığını bildirdi.

Cuomo, günlük basın brifinginde, eyalette yoğun bakımdaki hasta sayısının her gün arttığına işaret ederek, ellerinde yeterli solunum cihazı olmadığını söyledi.

Stoklarında yoğun bakım hastasının ihtiyacına cevap verecek 2 bin 200 kadar solunum cihazı kaldığını, bunun da mevcut hızda 6 gün yeteceğini ifade eden Cuomo, ”Federal hükümetten 4 bin 400 solunum cihazı geldi. Onların da stoklarında fazla olduğunu zannetmiyorum. Yoğun bakımdaki ihtiyaçlar zirve yaparsa başka formüller yaratmak durumundayız. Solunum cihazlarını iki hasta arasında paylaştırabiliriz. Bir günde yoğun bakıma yaklaşık 350 hasta geliyor. Elimizdeki solunum cihazları yeterli değil” diye konuştu.

SOLUNUM CİHAZI İÇİN SAVUNMA İMALAT YASASI DEVREDE

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs hastaları için solunum cihazı üreten şirketlerin, ihtiyaç duydukları malzemeleri alabilmelerine yardımcı olmak amacıyla Savunma İmalat Yasası’nı devreye soktu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamaya göre, Başkan Trump Sağlık Bakanı Alex Azar’a, 6 şirketin solunum cihazı üretiminde gereken malzeme ve parçaları tedarik etmesinin sağlanması için yetki verdi.

Söz konusu 6 şirket, General Electric Co, Hill-Rom Holdings Inc, Medtronic Plc, Resmed Inc, Royal Philips N.V. ve Vyaire Medical Inc olarak sıralanıyor.

TRUMP’IN İKİNCİ TESTİ DE NEGATİF ÇIKTI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Başkanı Donald Trump’a bir kez daha koronavirüs testi yapıldı. İkinci virüs testinin de negatif çıktığı belirtildi.

Beyaz Saray’ın yaptığı yazılı açıklamada, Başkan Trump’ın ikinci virüs testinde 15 dakikada sonuç veren test kitinin kullanıldığı belirtildi. Trump’ın doktoru Sean Conley, “Başkan Trump sağlıklı ve herhangi bir semptom da göstermiyor.” ifadelerini kullandı.

Trump, Beyaz Saray’daki basın toplantısında konuya değindi. Yeni test kitinin ne kadar hızlı sonuç verdiğini merak ettiği için ikinci kez test yaptırdığını söyleyen Başkan Trump “Testin yapılması 1 dakika, sonucun gelmesi 14-15 dakika sürdü. Yeni test kitinin ne kadar hızlı olduğunu merak ettiğim için ikinci testi yaptırdım. Yeni kit daha iyi.” ifadelerini kullandı.

FRANSA’DA CAN KAYBI 5 400’Ü BULDU

Fransa’da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı yaşlı bakımevlerinde yaşamını yitirenlerin sayısının da hastanedeki ölümlere eklenmesi ile 5 bin 398’e yükseldi. Fransız sağlık otoriteleri ülkedeki vaka sayısının ise 59 bin 929 olduğunu bildirdi.

Rakamlarda vaka ve ölüm sayısında düne göre düşüş yaşandı.

HİNDİSTAN’DA YENİ DOĞAN İKİZLERE CORONA VE COVİD ADLARI VERİLDİ

Hindistan’ın Raipur kentinde dünyaya gelen ikizlere Corona ve Covid isimleri verildi.

Biri kız diğeri erkek olan ikizler, Hindistan’da salgın nedeniyle ilan edilen 3 haftalık sokağa çıkma yasağı günlerinde dünyaya geldi.

Ebeveynleri, ikizlere tüm dünyadaki hayatı etkileyen bir dönemde zorlukları aşmayı hatırlamak adına bu isimleri verdiklerini belirtti.

Hastane personelinin de ikizleri doğumdan sonra Corona ve Covid adlarıyla çağırmaya başlamasının da ailenin kararında etkili olduğu tahmin ediliyor.

RUSYA’DAN ABD’YE BİR UÇAK DOLUSU TIBBİ MALZEME

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Trump hükümetinin üst düzey bir temsilcisi, Rusya’nın koronavirüs ile mücadele için gönderdiği tıbbi malzemelerin ücretinin ödeneceğini duyurdu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinin ardından Rusya ABD’ye, 60 ton ağırlığında tıbbi malzeme göndermiş, aralarında solunum cihazları ve koruyucu maskelerin yanı sıra pek çok farklı malzemenin bulunduğu paketin hibe mi olduğu, yoksa ücreti karşılığında mı gönderildiği konusunda da bir süre belirsizlik yaşanmıştı.

Başkan Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, söz konusu sevkiyatı teslim almaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

ÇİN’İN ŞENZEN ŞEHRİ KEDİ VE KÖPEK ETİ SATIŞINI YASAKLADI

Çin’de Şenzen şehri, kedi ve köpek eti satışını yasaklayan ilk şehir oldu.

Karar, koronavirüs salgınının vahşi hayvan eti pazarından çıkması üzerine alındı. Yetkililer, vahşi hayvan eti tüketimi ve ticaretine karşı önlemler almaya başladı.

Kedi, köpek eti satışına getirilen yasak 1 Mayıs’tan itibaren geçerli olacak.

Humane Society International (HSI) verilerine göre Asya’da yılda 30 milyon köpek öldürülüyor.

Ama köpek eti yemek Çin’de çok yaygın değil. Çin halkının çoğu hiç köpek yemediklerini ve yemek istemediklerini söylüyor.

AVRUPA KOMİSYONU’NDAN MACARİSTAN’A UYARI

Avrupa Komisyonu, Macaristan Başbakanı Victor Orban’a koronavirüsle mücadele için kullandığı acil durum yetkilerinin demokrasiye gölge düşürdüğü uyarısında bulundu ve bu yetkilerin meclis ve basın tarafından denetlenmesi gerektiğini kaydetti.

Orban, Pazartesi günü, meclisten geçen acil durum yasasıyla ülkeyi süresiz olarak kararnamelerle yönetme yetkisini elde etmişti. Yasa Corona virüsün yayılmasıyla ilgili yalan haber yayanlara beş yıla kadar hapis cezası verilmesini de öngörüyor.

Almanya, İtalya, İspanya ve Fransa’nın da aralarında bulunduğu birçok Avrupa ülkesi, yeni yasanın Orban tarafından muhalif gazetecileri susturmak için kullanılabileceği endişesini dile getirilmişti.

DÜNYA BANKASI’NDAN 160 MİLYAR DOLARLIK KAYNAK

Dünya Bankası yönetimi, yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 salgınıyla mücadelede gelişmekte olan ülkeleri güçlendirmek amacıyla, gelecek 15 ay içinde 160 milyar dolarlık kaynağın sağlanacağı yeni bir destek programını başlattıklarını duyurdu.

Bankadan yapılan açıklamada, Dünya Bankası Yönetim Kurulu’nun, Covid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik, gelişmekte olan ülkeler için bir dizi acil durum desteğini onayladığı bildirildi.

Program kapsamında, ilk olarak 25 ülkeye 1,9 milyar dolarlık destek sağlanacak ve 40’dan fazla ülke için de yeni operasyonlar hızla ilerleyecek.

Japonya’da her haneye 2 bin 800 dolarlık destek, Putin’den Ruslara bir ay ücretli izin

Dünya

Trump Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkileri bitirdi

Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) suçladı. Örgütün, ABD’nin “esaslı reform” taleplerini yerine getirmediğini savundu. “Bugün Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkimizi sonlandırıyoruz” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü ile ilişkilerini sonlandırma kararı aldıklarını açıkladı. Trump, Çin yönetimine yönelik atılacak yeni adımları duyurmak için Beyaz Saray’da bir basın toplantısı düzenledi. Çin’in uzun yıllardan beri ABD’den yararlandığını ve bunun da bir önceki Başkan Barack Obama döneminde arttığını belirtti. Çin’in Dünya Ticaret Örgütünde gelişmekte olan ülke konumunda bulunmasının da bu ülkeye birçok avantaj sağladığını söyledi.

Trump, Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki tutumuna ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: “Çin’in Pasifik Okyanusu’nda hukuksuz yollarla hak iddia ettiği topraklar, seyrüsefer serbestisini ve uluslararası ticareti tehdit ediyor. Ayrıca Çin, Hong Kong’un otonomluğunun korunmasına ilişkin dünyaya verdiği sözü de tutmadı.”

ABD’nin, Çin ile “açık ve yapıcı” bir ilişki istediğini ancak bunu yaparken de ulusal çıkarları koruması gerektiğini belirten Trump, “Çin hükumeti sürekli olarak bize ve birçok başka ülkeye verdiği sözü tutmadı. Bu aşikar gerçekler görmezden gelinemez ya da bir kenara itilemez” görüşünü paylaştı.

Trump ayrıca, ABD’nin “fikri mülkiyetini” de korumak istediklerini vurgulayarak, “Ülkemizin önemli üniversite araştırmalarını daha iyi korumak için, potansiyel güvenlik tehdidi olarak gördüğümüz Çin’den gelen bazı yabancı vatandaşların da ülkeye girişini askıya alıyoruz” bilgisini verdi.

Trump, koronavirüs salgınından dolayı da Çin’i sorumlu tuttu. “Çinli yetkililer, DSÖ’ye karşı bildirim yapma sorumluluklarını yerine getirmedi ve dünyayı yanlış yönlendirmesi için DSÖ’ye baskı uyguladı” dedi. Salgının başlarında DSÖ’yü dinlemeyerek Çin’e seyahat yasağı uyguladığını anımsatan Trump, şöyle konuştu: “Çin’in DSÖ üzerinde mutlak bir hakimiyeti var. ABD, DSÖ’ye yılda neredeyse 450 milyon dolar fon sağlarken, Çin sadece 40 milyon dolar ödedi. DSÖ’den esaslı reformlar yapmasını istedik ancak onlar harekete geçmeyi reddetti. DSÖ, oldukça ihtiyaç duyulan reformları yapmadığı için biz de bugün DSÖ ile ilişkimizi sonlandırıyoruz. Bu örgüte sağlanan fonları, hak eden acil küresel sağlık durumlarına aktaracağız.”

Okumaya devam et

Dünya

Siyahi George Floyd’u boğarak öldüren polis tutuklandı

ABD’de siyahi George Floyd’un boynuna dizini basarak ölümüne sebep olan polis Derek Chauvin tutuklandı.

BOLD – Minnesota Halk Güvenliği Departmanı Müdürü John Harrington, polis memuru Derek Chauvin’in Floyd’un ölümüyle bağlantılı olarak tutuklandığını açıkladı.

Dolandırıcılıkla ilgili bir şikayet üzerine pazartesi günü George Floyd’u gözaltına alırken dizini ensesine basarak nefessiz kalmasına ve ölümüne sebep olan Chauvin ve beraberindeki 3 polisin işine son verilmişti. Yoldan geçen vatandaşlar tarafından videoya alınan gözaltı sırasındaki polis şiddeti ülke genelinde büyük tepkilere neden olmuştu. Olaya karışan polislerin tutuklanıp yargı önüne çıkarılması için başta Minnesota olmak üzere ABD’nin değişik yerlerinde protesto gösterileri sürüyor.

Polis şiddeti sonucu ölen George Floyd

Okumaya devam et

Dünya

AİHM’in yeni Başkanı Spano’dan 15 Temmuz davalarına ilişkin Anayasa Mahkemesi açıklaması

AİHM’in yeni Başkanı Robert Spano, Türkiye’deki Anayasa Mahkemesini ‘etkili bir hukuki çözüm yolu’ olarak gördüklerini açıkladı. Ancak bu içtihadın mahkemenin önüne gelen dosyalara bakarken yeniden değerlendirileceğini vurguladı.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yeni başkanı Robert Ragnar Spano, Danimarka’daki Kopenhag Hukuk Fakültesi’nin bir programına katılarak video konferans yöntemiyle ilk kez açıklamalarda bulundu. Gelen soruları da cevaplandıran Spano, AİHM’in Türkiye’deki Anayasa Mahkemesini Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi 5. madde (tutukluluklar) konusunda hala etkili bir çözüm yolu olarak gördüğünü vurguladı. Bu içtihadın 15 Temmuz öncesine gittiğini belirtti. Devlet memurlarının memuriyetten atılması ile ilgili Türkiye’de ulusal düzeydeki çözümleri de etkin bir hukuki çözüm yolu olarak gördüklerini belirten AİHM Başkanı, “Mevcut içtihat budur. Ancak bu şartlara bağlı bir değerlendirmedir ve bugün veya önümüzdeki birkaç ay içinde bunu sorgulayan başvurular geldiğinde mahkeme uygun görürse bu içtihadı yeniden değerlendirecektir” ifadelerini kullandı.

HAKİM VE SAVCILARLA İLGİLİ 5 BİNDEN FAZLA BAŞVURU YAPILDI

AİHM Başkanı Robert Spano, 15 Temmuz 2016 sonrası Türkiye’den çok sayıda başvuru aldıklarını söyledi. Hakim ve savcıların tutuklulukları ile ilgili bin 279 ve memuriyetten atılmaları ile ilgili 3 bin 973 başvuru yapıldığını belirten Spano, hakim ve savcılarla ilgili toplam 5 bin 252 başvuru olduğunu açıkladı.

“ÖNDE GELEN VE EMSAL DAVALAR ÜZERİNDEN MESAJ”

Davaların çokluğu nedeniyle ‘önde gelen’ (leading case) ve ’emsal’ (test case) niteliğindeki davalara öncelik verdiklerini ve bu davalar üzerinden vermek istedikleri mesajı verdiklerini belirten AİHM Başkanı, bu bağlamda Anayasa Mahkemesi eski Üyesi Alparslan Altan davasında 2019 yılı Mayıs ayında karar verdiklerini ve tutukluluk konusunda ihlal tespit ettiklerini belirtti. Spano, Alparslan Altan kararı üzerinden buna benzer, hakim ve savcı tutukluluklarına ilişkin 546 davada istedikleri mesajı verdiklerini ifade etti. Daha alt düzeydeki bir hakime ilişkin Hakan Baş davasında da benzer yönde bir sonuca vardıklarını ifade eden Spano, ancak bu kararın kesinleşmediğini belirterek daha fazla ayrıntıya girmedi. Spano, davaların çokluğu nedeniyle önceliklerinin “önde gelen” ve “emsal” niteliğindeki davaları belirleyerek bulunacak bu davalar ve mahkeme tarafından verilecek kararla elden geldiğince çok davanın kapsanmış olmasının öncelikleri olduğunu kaydetti.

“PROSEDÜRLERİ YERİNE GETİRMEK ZORUNDAYIZ”

Davalara nasıl baktıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan AİHM Başkanı Spano, mahkemenin başvuruların kabulü noktasında katı kuralları olduğunu belirtti. Spano, “AİHM bir mahkeme. Bir izleme organı değil. Bir siyaset organı değil. Bir sivil toplum kuruluşu değil. Kararlarının siyasi sonuçları olabilir. Doğru ancak AİHM bir mahkeme. Ve bir mahkeme olarak AİHM, konvansiyondaki (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi) prosedürle ilgili kurallara uymak zorunda” dedi.

“ULUSAL PROSEDÜRLERİN YERİNE GETİRİLMESİ”

Başvuruların kabulü noktasında baktıkları ilk kuralın ve hareket noktasının ulusal prosedürlerin yerine getirilmesi  (exhaustion of domestic remedies) olduğunu belirten AİHM Başkanı, başvurulara bakışta bunun temel bir esas olduğunu söyledi.

“15 TEMMUZ SONRASI AİHM’E 38 BİNDEN FAZLA BAŞVURU YAPILDI”

Türkiye’den 15 Temmuz sonrası yaklaşık 38 bin 500 civarında başvuru aldıklarını açıklayan Spano, bunların yüzde 30’dan fazlasının memuriyetten atılmalar ilgili olduğunu belirtti. OHAL kararnameleri ile atılan kişilerin başvurması için kurulan OHAL Komisyonuna başvuranların ardından İdare Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesine gittiklerini söyledi. AİHM’in Köksal davasında verdiği kararı hatırlatan Spano, Strasbourg Mahkemesi’nin bu mekanizmayı “ulaşılabilir” ve “etkili bir çözüm” olarak gördüğünü söyledi.

“ELEŞTİRİLERİ ANLIYORUM VE TAMAMEN TAKDİR EDİYORUM”

Memuriyetten atılan kişilerin başvurularında temel şikayet konusunun OHAL kararnameleri ile atılma nedeniyle ulusal düzeyde mahkemelere erişimin olmaması olduğunu aktaran AİHM Başkanı Spano, “Bu grup davalara ilişkin dile getirilen eleştirileri anlıyorum ve tamamen takdir ediyorum” diye konuştu. AİHM’in önüne konan çerçeveye göre fonksiyonlarını yerine getirdiğini belirten Robert Spano, ancak mahkemenin gelecekte ulusal düzeyde belirecek duruma göre bu çerçevenin sorgulanabileceğini söyledi. Spano, “(Ulusal düzeydeki) çözüm yolunun etkinliğinin korunup korunmadığı saptanacak ve elbette aynı grup için gelecekte mahkemeye başvurular eğer yapılırsa, yapıldığında bu durum göz önünde bulundurulacaktır” dedi.

1 Kasım 2013’ten beri AİHM’de yargıç olarak görev yapan İzlanda-İtalya asıllı Robert Spano, 18 Mayıs’ta AİHM Başkanlığı’nı Yunan yargıç Linos-Alexandre Sicilianos’tan devraldı.

“TUTUKLAMALAR KONUSUNDA AZAMİ SÜRATLE ÇALIŞIYORUZ”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Türkiye’den 15 Temmuz sonrası yapılan başvurular konusunda tutuklulukla ilgili başvurular ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin diğer maddeleri bağlamında yapılan başvurular arasında net bir ayrım yaptıklarını belirten Robert Spano, “Bu davalarla (tutukluluk) ilgili başvurular mahkemede mümkün olan en hızlı şekilde ilerlemektedir. Mahkeme bu davalarla ilgili mümkün olduğunca çok davayı kapsayan çözümler ve sonuçlar geliştirmek için uğraşmaktadır” diye konuştu. AİHM’de 47 yargıç ve 200’den az sayıda avukat bulunduğunu hatırlatan Spano, 60 binden fazla dosyanın bulunduğu ve tek ülkeden 7 bin civarında dosyanın geldiği bir durumda kısa bir süre içinde bu davalarla ilgilenmenin zor olduğunu kaydetti.

Bu davalara ulusal düzeydeki etkili hukuk yolları ile çözüm bulunması gerektiğini ifade eden Spano, ancak Türkiye’deki mahkemelerin etkili bir çözüm olup olmadığı konusunda anlaşmazlık bulunduğunu ve anlayışla karşıladığını söyledi. Spano şöyle devam etti: “Mahkemenin mevcut içtihadı şudur. Bu içtihat hükmü elbette yeniden bir değerlendirmeye açıktır çünkü hukuk yollarının etkinliği mahkeme huzurunda deliller ortaya konulunca tekrar gözden geçirilebilen ve devam eden değişken bir konudur. Bu deliller bize hükümlerimizi geri çekmemize imkan verecektir.” 

Okumaya devam et

Popular