Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de bir günde 1.343 ölüm

ABD’de bir günde bin 343 kişi yaşamını yitirdi. İngiliz Hükümetinde 5’inci Karantina. Devlet Bakanı Michael Gove da hastalık nedeniyle karantinaya alındı. İspanya’da ölü sayısında hafif yükseliş. İte dünyanın değişik yerlerinden derlenen koronavirüs haberleri.

BOLD – ABD’de koronavirüs nedeniyle Pazartesi günü bin 343 kişi yaşamını yitirdi. Johns Hopkins Üniversitesi, ülkede Pazar günü ölenlerin sayısının ise bin 200 olduğunu duyurdu.

ABD’de böylece şimdiye dek Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 11 bine yükselmiş oldu. Üniversite 330 milyon nüfuslu ABD’de virüse yakalananların sayısının ise 370 bine ulaştığını açıkladı. ABD bu rakamla dünya genelinde en fazla salgın vakasının olduğu ülke.

İSPANYA’DA ÖLÜM VAKALARINDA YENİDEN ARTIŞ

İspanya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 gün sonra ilk kez az da olsa arttı. Dün 743 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 13 bin 798’e yükseldi.

Önceki 24 saatte 637 kişi hayatını kaybetmişti.

İspanya, 16 bin 523 kişinin öldüğü İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke.

Ülkedeki vaka sayısı da 140 bin 510’a yükseldi. Bu da İspanya’yı dünyadaki en çok 2. vakaya sahip ülke yapıyor. Dünyada en çok vakanın görüldüğü ülke 368 bin 449 vaka ile ABD.

FRANSA’DA SINIRLAMALAR GENİŞLETİLDİ

Fransa’da koronavirüsün daha fazla insana bulaşmasını engellemek için getirilen kısıtlamaların kapsamı genişletildi.

Ülkede bazı şehirler gündüz saatlerinde dışarıda egzersiz yapılmasını yasakladı.

Başkent Paris’te polis, yarından itibaren saat 10:00 ve 19:00 arasında dışarıda egzersiz yapılmasının yasaklanacağını duyurdu. Açık havada spor, saat 19.00’dan 10.00’a kadar yapılabilecek.

Fransa’da uygulanan kurallarda, koşu için dışarı çıkılmasına izin veriliyor, ancak doktorlar gündüz saatlerinde çok sayıda kişinin dışarı çıkması ve sosyal mesafe kurallarına uymamasından şikayetçi.

HALKA MASKE DAĞITILACAK

Fransa’da bazı şehirler koronavirüsle mücadele kapsamında, halka maske dağıtma kararı aldı.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, tüm kent sakinlerinin 10 gün içinde tekrar kullanılabilen maske alacağını söyledi. Estrosi, haftasonu sosyal izolasyon kurallarında “kabul edilemez bir gevşeme” gözlemlendiğini belirtti.

Cannes ve Mandelieu-la-Napoule kentlerinde de maske dağıtılacağı duyurusu yapıldı.

İŞSİZLER TARLALARDA GÖNÜLLÜ ÇALIŞACAK

Fransa’da koronavirüs nedeniyle sezonluk yabancı tarım işçileri gelemeyince hükümetin çağrısı üzerine 200 binden fazla işsiz Fransız gönüllü olarak hasat toplamak için başvurdu.

Tarım Bakanı Didier Guillaume, hükümetin çağrısının karşılık bulması nedeniyle Fransa’nın kendi kaynaklarıyla mevsimlik işçi sıkıntısını aşacağını söyledi.

Fransa’ya hasat zamanı özellikle çilek, kuşkonmaz ve domates toplamak üzere İspanya, Portekiz, Fas ve Polonya gibi ülkelerden yaklaşık 200 bin mevsimlik işçi geliyordu. Mevsimlik işçiler hasat sonrası ülkelerine dönüyordu.

İNGİLTERE’DE 758 HASTA HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) yapılan açıklamaya göre son 24 saatte hastanede tedavi gören 758 Kovid-19 hastası daha hayatını kaybetti.

Bununla birlikte hastanede hayatını kaybeden koronavirüs hastalarının sayısı 5 bin 655’e yükseldi.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkedeki vaka sayısı da 52 bin 290.

İNGİLTERE HÜKUMETİNDE 5. KARANTİNA

İngiltere’de kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bakan Michael Gove, aile bireylerinden birinin koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine, kendisini tecrit ettiği açıklandı.

Gove, Twitter’da yaptığı paylaşımda da kendisinde herhangi bir belirti görülmediğini ve evinden normal bir şekilde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Böylece danışmanlar da dahil, İngiliz Hükumetinde karantinaya girenlerin toplam sayısı 5 oldu.

LONDRA’DA 10 GÜNDE 4 BİN YATAKLI HASTANE

Londra’nın en büyük fuar merkezi 10 günde 4 bin yataklı korona uzmanlık hastanesine dönüştürüldü. Yüz bin metrekare alanıyla ExCel London, AbuDabi Emirliği’nin ‘Ulusal Fuarlar İşletmesi’ olarak 2000 yılından beri Thames nehrinin eski rıhtımlar bölgesinde hizmet veriyordu.

Normal takvimde bu hafta evlilik fuarı düzenlenmesi planlanan fuar alanında, gelinlikler, düğün konseptleri yerine bugün, 4 bin hastane yatağı ve solunum cihazı yerleştirildi.

İşe 500 hasta kapasitesiyle başlayacak uzman korona hastanesinin sağlık görevlisi ve gönüllülerden oluşan 16 bin çalışanı olacak.

Dev hastaneye, hemşirelikte gösterdiği fedakarlıklar ve enfeksiyon, bulaşıcı hastalıklar gibi konularda çalışmalarıyla, meslek tarihinde iz bırakan Florarence Nightingale’in adı verildi.

Boş bir kapalı alanı, sadece 10 günde bu hale getirmede İngiliz Kraliyet Ordusu, istihkam ve sıhhiye birlikleri de görev aldı.

ALMANYA’DA 3 BİN 800 YENİ VAKA

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısının 3 bin 800 daha artarak, yaklaşık 100 bin kişiye ulaştığını bildirdi. Virüse yakalanan 33 bin kişinin ise yeniden sağlığına kavuştuğunu duyuran Wieler, bunun sevindirici bir rakam olduğunu ancak ölüm vakalarının azalarak da olsa devam edeceğini ifade etti.

Almanya’da, koronavirüs salgınının yayılmasının önüne geçebilmek için ülke genelindeki laboratuvarlarda yaklaşık bir milyon 250 bin koronavirüs testinin yapıldığı bildirildi. Almanya ABD’den sonra en fazla koronavirüs testi yapan ülke.

İRAN’DA SON 24 SAATTE 133 ÖLÜM

İran’da son 24 saatte 133 kişinin daha koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ülke genelinde açıklanan resmi verilere göre ölü sayısı 3 bin 872’ye ulaştı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülke genelinde tespit edilen vaka sayısı da 2 bin 89’luk artışla 62 bin 589’a çıktı. İran’da 3 bin 987 kişinin hastanelerde yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü belirtildi.

YOKSUL ÜLKELERİN BORÇLARI ERTELENSİN ÇAĞRISI

100’den fazla uluslararası kuruluş bir araya gelerek, koronavirüs salgını nedeniyle, yoksul ülkelerin borç ödemelerinin bu yıllık ertelenmesi için çağrıda bulundu.

Aralarında dünya genelinde büyük yardım faaliyetlerinde bulunan Oxfam ve ActionAid’in de bulunduğu kuruluşlar dünya liderlerine ve büyük bankalara gönderdikleri mektupta bir dizi borç erteleme adımı çağrısında bulundu.

Kuruluşların erteleme talep ettiği borçlar 25 milyar doları buluyor. Eurodad verilerine göre dünyanın en yoksul 69 ülkesinin bu yıl başka ülkelere ve çok uluslu kuruluşlara ödemesi gereken 19.5 milyar dolar, özel kuruluşlara ödemesi gerekense 6 milyar dolar borç bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 50 milyar dolarlık acil yardım fonu oluştururken, Dünya Bankası da kırılgan durumdaki ülkeler için 14 milyar dolarlık ihtiyaç paketi onayladığını duyurmuştu.

Avrupa Konseyi’nde en kalabalık hapishaneler ve en fazla yaşlı mahkum Türkiye’de

 

Dünya

AB ülkelerinin sınırları, 1 Temmuz’a kadar Türkiye’ye kapalı

Avrupa Birliği, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle uzun süredir Türkiye dahil birçok ülkeye kapalı olan Avrupa Birliği sınırlarının Türkiye’ye 1 Temmuz’a kadar kapalı kalması kararlaştırıldı.  

BOLD – Korona salgını nedeniyle alınacak yeni tedbirleri görüşmek üzere bir araya gelen Avrupa Birliği içişleri bakanları Fransa’nın teklifini kabul ederek, üçüncü ülkelere seyahat uyarısını 1 Temmuz’a kadar uzatma kararı aldı.  

Türkiye ile AB ülkeleri arasındaki sınırlar ikinci bir karara kadar 1 Temmuz’dan itibaren açılacak. AB Komisyonu önümüzdeki hafta konu ile ilgili daha detaylı bir öneri yapacak. 

Alman İçişleri Bakanı Horst Seehofer, söz konusu üçüncü ülkelerin Koronavirüs salgını ile mücadelede hangi noktada olduğuna bakılarak farklı kararlar verilebileceğini belirtti. Seehofer, Amerika, Brezilya ve Rusya gibi ülkeleri örnek gösterdi. 

AB ülkeleri ise aralarındaki seyahat kısıtlamasını haziran ayı sonunda tamamen kaldıracak. 

İspanya dışında bütün AB ülkeleri sınırlarını 15 Haziran’dan sonra açıyor. İspanya ise 1 Temmuz’a kadar kapalı bırakıyor. Pratikte pek çok ülke diğerleri ile sınır kısıtlamalarını kaldırdı. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Irak’ta ikinci dalga şoku! En yüksek vaka sayısı tespit edildi

Türkiye’nin sınır komşusu Irak’ta korona salgınında ikinci dalga şoku yaşanıyor. Irak’ta salgının başladığı günden bu yana en yüksek vaka sayısı görüldü.  

BOLD – Irak’ta son 24 saatte 1006 kişide daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tespit edilmesiyle ülkede salgının görüldüğü günden bu yana bir gün içinde kaydedilen en yüksek vaka sayısına ulaşıldı. 

Sağlık ve Çevre Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat başta olmak üzere ülke genelinde son bir günde 1006 kişi daha Kovid-19’a yakalandı. Böylece ülkedeki toplam vaka sayısı 9 bin 846’ya yükseldi. 

14 KİŞİ DAHA HAYATINI KAYBETTİ 

Virüs nedeniyle 14 kişinin daha hayatını kaybettiği Irak’ta, toplam can kaybı 285 oldu. 

Irak’ta salgının yayılmaya başladığı şubat ayından bu yana ilk defa bir gün içinde 1000’in üzerinde yeni vaka tespit ediliyor. 

Korona aşısı üretimine başlandı!

Okumaya devam et

Dünya

Korona aşısı üretimine başlandı!

İlaç şirketi AstraZeneca, son dakika gelişmesi olarak koronavirüs aşısı için üretime başlandığını ilan etti. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanları ile ortak çalışma yürütüyordu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı dünya geneli 6,7 milyona dayanmışken ilaç şirketi AstraZeneca’dan, aşı çalışmaları ile ilgili açıklama geldi. Şirket, Oxford Üniversitesi bilim insanlarıyla geliştirilen korona aşısının üretimine başlandığını duyurdu. Aşının henüz, tamamen başarılı olduğunun kanıtlanmadığını ilan eden şirket CEO’su Pascal Soriot, BBC’ye konuştu: “Eğer şu an dozları üretmeye başlamazsak aşının etkili olduğu ortaya çıktıktan sonra gelecek talebe karşılık veremeyiz.”

FİNANSAL RİSK VAR, İŞE YARAMAZSA HER ŞEY ÇÖPE GİDER

Olabildiğince hızlı olmak istediklerini belirten Soriot, “Elbette kararın riskleri vardır fakat bunlar finansal riskler. Bu finansal risk, aşının işe yaramaması durumunda olur. Öyle bir durumda bütün materyaller aşılar ve üretilen her şey çöpe gider” ifadelerini kullandı. Öte yandan AstraZeneca, aşı üretim kapasitelerinin 2 milyar doza kadar çıkabileceğini açıkladı.

İngiltere ile Türkiye arasında ‘seyahat koridoru’ görüşmeleri sürüyor

Okumaya devam et

Popular