Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’de yeni tehdit: Sessiz taşıyıcılar

Sessiz taşıyıcılar denilen bulgusuz korona vakalarının ikinci dalgaya yol açmasını önlemek isteyen Çin, yeni tedbirler aldı. Sağlık kuruluşları, bu kişileri tespit ettikten sonra 2 saat içinde bildirmek zorunda…

BOLD – Koronavirüsle (Kovid-19) mücadele küresel ölçekte devam ederken, hastalığın ilk görüldüğü Çin’de yeni bir süreç başlatıldı.

NE ÖKSÜRÜK NE ATEŞ HİÇBİR BULGU GÖSTERMİYORLAR

Ülkede, yurt dışından gelen vakaların önüne geçme faaliyetleri sürerken öksürük ve ateş gibi klinik belirti vermeyen ‘sessiz taşıyıcılar’ da tespit edilip kontrol altına alınmaya çalışılıyor.

SADECE 1 NİSAN’DAN BU YANA 657 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

1 Nisan’dan itibaren günlük açıklanan asemptomatik vaka dün 56 diye ilan edilirken sayı toplamda 657’ye yükseldi.

ORTAYA ÇIKARILAN VAKA 2 SAAT İÇİNDE BİLDİRİLMEK ZORUNDA

Kabinenin açıkladığı önlemlere göre sağlık kuruluşları semptomsuz vakaları tespit ettiği andan itibaren 2 saat içinde bildirmek zorunda.

Vaka bilgisi verildikten sonra, yerel yönetimler hasta ile yakın temas kurmuş herkesi 24 saatte tespit edecek.

ÖNLEM AMAÇLI 14 GÜNLÜK KARANTİNAYA ALINACAKLAR

Hastalar 14 gün karantinada kalacak ve belirti gösterirse doğrulanmış vaka sayılacak. Onlarla yakın temasta bulunanlar da  iki haftalık karantinaya alınacak.

WeChat’E HASTA YANINA OTURUP OTURMADIĞINI KONTROL ÖZELLİĞİ

Çin’de kullanılan mesajlaşma uygulaması WeChat’e hafta başında, insanların trende, uçakta sonrasında doğrulanmış vakaya dönüşen asemptomatik taşıyıcı yanında oturup oturmadıklarını kontrol edebilecekleri özellik getirildi.

YENİ VAKALARDAN 61’İNİN YURT DIŞINDAN GELDİĞİ AKTARILDI

Öte yandan ülkede dün 63 yeni doğrulanmış vaka bildirildi. Toplam sayı 81 bin 865’e çıktı. Yeni vakaların 61’ini yurt dışından gelen vakalar oluşturuyor.

Valilikten satılık maske

Dünya

Twitter, Trump’ın hesaplarından paylaşılan videoyu telif hakkı şikayeti üzerine kaldırdı

Twitter, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın kampanya hesabından paylaşılan George Floyd’a ilişkin videoyu telif hakkı nedeniyle kaldırdı.

BOLD – Twitter tarafından daha önce “şiddeti övücü” paylaşımı nedeniyle kuralları ihlal ettiği belirtilen ve bazı paylaşımlarına “bilgi teyidi işareti” konulan Trump, bu kez de telif hakkı engeline takıldı.

Trump’ın kampanya hesabından paylaşılan, siyahi ABD’li George Floyd’un geçtiğimiz hafta polis şiddeti sonucu ölümü ve protestolara ilişkin video telif hakkı ihlali şikayeti olarak kaldırıldı.

Bir Twitter sözcüsü konuya ilişkin, “Videodaki temsilcilerden ya da görüntülerin telif hakkına sahip olanlardan biri tarafından bize iletilen bir telif hakkı şikayetine yanıt veriyoruz” açıklaması yaptı.

3 dakika 45 saniyelik video Trump’ın kampanya ekibi tarafından YouTube’a yüklenmişti ve hâlâ bu platformda erişilebilir durumda. Video daha sonra Twitter’dan paylaşıldı.

Videoda Floyd’un ölümü sonrası başlayan protestolara ilişkin fotoğraf ve videolara Trump’ın sesinin montajlandığı duyuluyor.

Twitter, Trump’ın bir Tweet’ini “şiddeti yücelttiği” gerekçesiyle gizlemiş; beğenilmesine ve yorum yapılmadan retweet edilmesini engellemişti. Twitter, ayrıca Trump’ın bir twitine de “bil doğrulaması için uyarı işareti” koymuştu.

Trump, Twitter’ı seçimlere müdahale etmek ve ifade özgürlüğüne engele olmakla suçlamış; sosyal medyaya daha sıkı denetim getirilmesini öngören bir başkanlık kararnamesini imzalamıştı.

Sosyal medyadan Trump’a bir darbe daha: Snapchat Trump’ın hesabını önermeyi bıraktı

 

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de ertelenen Halkbank’ın ara duruşması 30 Haziran’da yapılacak

New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında bankanın avukatlarının, 9 Haziran’da yapılacak olan ara duruşmanın ertelenmesi talebinin ardından duruşmanın 30 Haziran’da yapılmasına karar verildi.

BOLD – New York Güney Bölgesi Federal Mahkemesi’nde devam eden Halkbank davasında bankanın avukatlarının, 9 Haziran’da yapılacak olan ara duruşmanın 45 gün sonraya ertelenmesini istemesinin ardından, Hakim Richard Berman talebi değerlendirerek duruşmanın 30 Haziran’da yapılmasına hükmetti.

Halkbank davası koronavirüs salgını nedeniyle iki kez ertelenmişti.

Hakim Berman ara duruşmanın ertelenmesiyle ilgili kararın ayrıntılarını şöyle ifade etti: “29 Mayıs 2020 tarihli savunma ve 1 Haziran 2020 tarihli savcılığın sunduğu dilekçelerdeki görüşlerine dayanarak mahkeme şu kararları almıştır: 9 Haziran’da yapılacak ara duruşma 30 Haziran sabah saat 09.00’a ertelenmiştir. Eğer savunma hazırsa 30 Haziran’da yapılacak ara duruşmada, seri duruşmaların ne zaman başlayacağı konusunda bir tarih belirlenebilir.”

Duruşmalar telekonferans aracılığıyla yapılacak ve halka da telekonferans aracılığıyla yapılacak duruşmaları izleme imkanı sunulacak.

HALKBANK AVUKATLARI 45 GÜN ERTELEME İSTEMİŞTİ

30 Haziran’da yapılacak ara duruşmada Halkbank’ı avukatı Robert M. Cary temsil edecek. Avukat Cary, geçen hafta mahkemeye sunduğu dilekçede hakimin kendilerine 60 gün içerisinde müşterileriyle yüz yüze görüşmeyi önerdiğini belirterek, ‘’Devam eden Kovid-19 krizi nedeniyle son 60 gündür müvekkilimizle hiçbir görüşme şansımız olmadı. Bugün itibarıyla, Türk vatandaşı olmayan kişilerin Türkiye’ye girişleri hala yasaklı bir durumdadır. Türk Hava Yolları uluslararası tüm seferlerini iptal edilmiştir. Bu durumun önümüzdeki 45 gün içinde değişeceğini umut ediyoruz. 9 Haziran’da yapılacak ara duruşmanın 45 gün sonrasına ertelenmesini talep ediyoruz’’ demişti.

Avrupa’dan eleştiri: Türkiye yolsuzlukla mücadele sınıfta kaldı

Okumaya devam et

Dünya

Angela Merkel noktayı koydu

Almanya Başbakanı Angela Merkel, beşinci kez başbakanlığa aday olmayı kesinlikle düşünmediğini belirtti. Merkel, vatandaşlara getirilen kısıtlamaların sertliği konusunda ise Türkiye’yi örnek verdi.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel başbakanlığa yeniden aday olup olmayacağı konusundaki spekülasyonlara son noktayı koydu.

Alman İkinci Kanalı ZDF’de Merkel’e korona kriziyle mücadelede seçmenlerin gözünde puan toplaması dolayısıyla beşinci dönem için aday olmayı düşünüp düşünmediği soruldu. “Hayır! Gerçekten!” yanıtını veren Merkel, gazetecinin “Yani ‘hayır’da kararlısınız” sözü üzerine de “Hem de kesinlikle” ifadesini kullandı.

Aralarında İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in de bulunduğu bazı politikacılar son dönemde Merkel’in beşinci görev dönemine aday olabileceğiyle ilgili spekülasyonları alevlendirmişti. Seehofer, Merkel’in korona krizinde Almanya’yı çok güçlü bir şekilde yönettiğini belirterek, Merkel’in yeniden aday olması gerektiğiyle ilgili görüşleri son dönemde sıkça duyduğunu söylemişti.

Yapılan son anketler, yüzde 71’lik oranla Merkel’in bu yasama dönemindeki en yüksek popülerliğe ulaştığını ortaya koyuyor. Merkel’den “memnun” ve “çok memnun” olanların oranı böylelikle Ocak 2015’ten sonraki en yüksek orana ulaşmış oldu.

TÜRKİYE’DEKİ YAŞLILARA KISITLAMADAN ÖRNEK

Merkel, korona salgınına karşı getirilen kısıtlamalar konusunda Almanya’nın fazla abartılı olmayan önlemlerle krizi atlattığını; Türkiye, İspanya ve Fransa’da daha sert sosyal kısıtlamalar getirildiğini söyledi.

Korona krizi sırasında kendisi için en zor deneyimi sosyal kısıtlamalar getirmek olarak nitelendiren Merkel, “salgınla geçen dört ay sonrasında geriye döndüğünde bazı önlemlerin abartılı olabileceği gibi bir özeleştiri yapıp yapmadığıyla” ilgili soruyu Merkel, “Attığım her adım tabii ki sonradan sorgulanıyor. Ama geriye baktığımızda diğer ülkelere göre bu süreci daha iyi geçirdiğimizi düşünüyorum. Bizde parklar kapanmadı, komşu Fransa’da olduğu gibi günde sadece bir saatlik sokağa çıkma gibi kısıtlamalara gidilmedi, sağlık sisteminde aşırı yoğunluk yaşanmadı. Bizde insanlar tüm gün boyunca serbest hareket edebildi. İspanya’da mesela çocuklar altı hafta boyunca bir kez bile sokağa çıkamadı. Türkiye’de baktığımızda 65 yaşın üstündekiler sadece 4 saat çıkabiliyor. Almanya’da iyi bir yol bulduğumuz konusunda biraz müteşekkir olabiliriz diye düşünüyorum” şeklinde cevaplandırdı.

“İKİNCİ DALGAYA DAHA HAZIRLIKLIYIZ”

Bazı vatandaşların koronavirüse karşı alınan önlemler çerçevesinde getirilen davranış kurallarını artık eskisi gibi ciddiye almamalarının kendisini endişelendirdiğini söyleyen Merkel, maske ve sosyal mesafenin aşı ya da ilaç bulunana kadar “kesinlikle gerekli” olduğunu vurguladı.

Olası bir ikinci dalganın ilki kadar güçlü olacağını düşünmediğini de belirten Merkel, ikinci bir dalga durumunda ilkine göre daha hazırlıklı olunduğunu ve daha hızlı reaksiyon gösterilebileceğini kaydetti.

DSÖ: İkinci dalga Eylül’de!

Okumaya devam et

Popular