Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD Başkanı Trump: Virüsün kaynağını bir süre sonra açıklayacağız

Trump, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün kaynağına ilişkin bir raporu önümüzdeki süreçte yayınlayacaklarını söyledi. ABD Genelkurmay Başkanı ise virüsün nereden çıktığını hala bilmediklerini belirtti.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, Çin yönetimini hedef alan açıklamalarına devam etti. Koronavirüsün tam olarak nereden yayılmaya başladığına ilişkin bir raporun önümüzdeki süreçte yayınlanacağını söyledi. ‘‘Bir süre içinde kesin olarak bunu bildireceğiz” dedi. Koronavirüs salgınının ABD’de yayılmaya başlamasından bu yana ilk kez yurt içi seyahate çıkan Trump, yola çıkmadan önce Beyaz Saray’da gazetecilere açıklamalarda bulundu.

TRUMP’TAN ÇİN’E: ŞEFFAF OLMALARINI İSTİYORUZ

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’le konu hakkında görüşmediğini belirten Trump, koronavirüsün kaynağıyla ilgili bildikleri konusunda Pekin’e şeffaf olması çağrısı yaptı, ‘‘Onlardan şeffaf olmalarını istiyoruz. Bir daha tekrarlanmasını önlemek için ne olduğunu öğrenmek istiyoruz’’ dedi. Koronavirüs salgının ortaya çıktığı ilk günlerde Çin’i salgınla mücadelede attığı adımlar nedeniyle öven Trump, daha sonra sert biçimde eleştirmişti. Trump, geçtiğimiz günlerde bir gazetecinin, “Koronavirüsün kökeninin Wuhan Viroloji Enstitüsü olduğundan emin olmanızı sağlayan herhangi bir şey gördünüz mü” sorusuna, “Evet, gördüm!” yanıtını vermişti. Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Çin’deki bir laboratuvardan yayılmaya başladığına ilişkin önemli miktarda delil olduğunu söylemişti. Çin’in devlet destekli Wuhan Viroloji Enstitüsü de iddiaları yalanlamıştı.

ABD ORDUSU: NEREDEN ÇIKTIĞINI BİLMİYORUZ

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley ise koronavirüsün Çin’deki bir vahşi hayvan pazarından mı laboratuvardan mı yoksa başka bir yerden mi kaynaklandığı konusunda tablonun hala net olmadığını söyledi. Milley Savunma Bakanı Mark Esper’le birlikte Pentagon’da düzenlediği basın toplantısında, virüsün muhtemelen insan üretimi olmadığı yönündeki saptamasını yineledi. Genelkurmay Başkanı Milley, “Virüs Wuhan’daki viroloji laboratuvarından mı çıktı? Wuhan’daki bir vahşi hayvan pazarında mı ortaya çıktı? Ya da başka bir yerde mi patlak verdi? Bu soruların yanıtını bilmiyoruz” diye konuştu. ABD hükumetinin tüm ilgili birimleriyle bu konuyu araştırdığını vurgulayan Milley, “Kanıtların ağırlığı, virüsün insan üretimi değil doğal olduğu yönünde” dedi.

“KASITLI OLMADIĞI İHTİMALİ AĞIR BASIYOR”

ABD Genelkurmay Başkanı, virüsün kazara mı yoksa kasıtlı olarak mı sızıp sızmadığı konusunda ‘kesin bir delilin’ bulunmadığına işaret ederek bu konuda da ‘kasıtlı olmadığı ihtimalinin ağır bastığını’ kaydetti. Hem Milley hem Esper, Çin hükumetine müfettiş ve inceleme ekiplerine tam şeffaflıkla erişim sağlaması çağrılarını yineledi. Milley, “Bu sayede dünya salgının ilk nereden çıktığını anlayabilir ki böylece buradan çıkarılan dersleri ileride olabilecek salgınları önlemede kullanabiliriz” diye konuştu.

Trump Çin’i küresel tedarik zincirinden çıkarmak istiyor

Dünya

Dünyayı ikiye bölen Maduro ne zaman bırakacağını açıkladı

ABD ve müttefiklerine karşı Rusya, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Endonezya, Küba’nın desteklediği alan Venezuela lideri Maduro, pazar günkü seçimleri kaybederse başkanlığı bırakacağını açıkladı.

BOLD – Ekonomik krizin ardından iç karışıklığın yaşandığı Venezüella’da muhalefetin kontrolündeki Ulusal Meclisin Başkanı Juan Guaido, 23 Ocakta kendisini ‘geçici devlet başkanı’ ilan etti. Guaido, başta ABD olmak üzere birçok Latin Amerika ve Batı ülkesinin desteğini aldı. Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise olayı darbe girişimi olarak niteleyerek, ABD ile diplomatik ilişkilerin kesti.

Maduro, Rusya, Belarus, İran, Meksika, Çin, Türkiye, Küba, Nikaragua, Endonezya gibi diğer birçok ülkenin desteğini aldı. Dünya, Venezuela Devlet Başkanı Maduro üzerinden resmen kutuplara ayrıldı.

MUHALEFET KAZANIRSA BIRAKIRIM

Devlet televizyonundan Venezuela halkına seslenen Maduro, muhalefetin önümüzdeki 6 Aralık Pazar günü yapılması planlanan parlamento seçimlerini kazanması halinde istifa etmeye hazır olduğunu belirtti.

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

 

Okumaya devam et

Dünya

Trump üç çocuğu, damadı ve avukatı için önleyici af peşinde

Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 Kasım’da yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Başkan Donald Trump’ın danışmanlarıyla görüşerek 3 çocuğu, damadı ve kişisel avukatı Rudy Guilani için görev süresi sona ermeden ‘önleyici af’ çıkarma konusunu görüştüğü ileri sürüldü. Trump ise haberleri yalanladı.

BOLD – Konu hakkında bilgi sahibi iki kaynak, Trump’ın, seçilmiş Başkan Joe Biden’ın göreve gelmesinin ardından Adalet Bakanlığı nezdinde 3 çocuğu (Donald Trump Jr., Eric Trump ve Ivanka Trump) ile Ivanka’nın eşi ve aynı zamanda Beyaz Saray Danışmanı, damadı Jared Kushner’den intikam almak isteyebileceğini ve bundan endişe duyduğunu söylediğini aktardı.

Donald Trump Jr.

En büyük oğlu Donald Trump Jr., 2016’daki kampanya sırasında babasının rakibi Demokrat aday Hillary Clinton hakkında ‘zarar verici bilgiler’ sunma iddiası ve ‘Ruslarla olan temasları’ nedeniyle özel Danışman Robert Mueller tarafından soruşturuluyordu, ancak kendisine herhangi bir suçlama yöneltilmedi.

Donald Trump’ın kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner

Başkan Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in de güvenlik izni almak için yabancılarla (Ruslar) temasları hakkında federal yetkililere yanlış bilgi verdiği ortaya çıkmıştı.

Bu arada Manhattan bölge savcısının Trump Organizasyonu’na yönelik soruşturması, vergi indirimlerini de içerecek şekilde genişletilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve oğlu Eric Trump

Soruşturma sırasında milyonlarca dolarlık danışmanlık ücreti ortaya çıkmış ve bazı yetkililer, bu duruma Ivanka Trump’ın dahil olduğunu belirtmişti.

ABD medyası, Trump’ın son 10 yılda sadece 2 yıl 750’şer dolar vergi ödediğini ortaya koymuştu.

EYALET VE YEREL SUÇLARA KARŞI KORUMA SAĞLAMIYOR

New York Times’ın haberine göre, Başkan Donald Trump her ne kadar önleyici af çıkarsa da söz konusu af, eyalet veya yerel suçlara karşı koruma sağlamıyor.

Diğer yandan Başkan Donald Trump’ın azil sürecinde Kongre’de ifade veren ABD’nin Avrupa Birliği (AB) elçisi Gordon Sondland, Trump’ın rakibi Joe Biden’a yönelik Ukrayna’da soruşturma açılması için yapılan baskının Başkan Trump’ın direktifi doğrultusunda icra edildiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump ve avukatı Rudy Giuliani

Ayrıca elçi Sondland, Beyaz Saray’ın Ukrayna ile yürütülecek ilişkilerin Trump’ın şahsi avukatı Rudi Giuliani’nin öncülüğünde olmasını istediği ifadesi de haberlerde yer almıştı.

Ancak Giuliani, Manhattan federal savcıları tarafından Ukrayna’daki iş anlaşmaları ve Amerikan Büyükelçisinin görevden alınmasındaki rolü nedeniyle soruşturma altında bulunuyor.

TRUMP, HABERLERİ YALANLADI

ABD Başkanı Donald Trump ise af konusunda araştırma yaptığı haberlerini yalanladı.

Trump, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Af araştırması yalan haber” dedi.

ABD Adalet Bakanı Barr, Trump’la ters düştü: Seçim sonucunu etkileyecek bir hile bulamadık

Okumaya devam et

Dünya

AİHM Dağlık Karabağ konusunda Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Ermenistan’ın talebi üzerine Türkiye aleyhine verdiği ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

BOLD – AİHM’den yapılan yazılı açıklamaya göre, Ermenistan, 4 Ekim’de Dağlık Karabağ konusunda Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir uygulanması konusunda AİHM’ye başvurdu.

Mahkeme, 6 Ekim’de Dağlık Karabağ’daki çatışmaya doğrudan veya dolaylı müdahil olan taraflara, sivillerin haklarının ihlal edilmemesi yönünde çağrıda bulunarak Türkiye’ye karşı ihtiyati tedbir kararı aldı.

Bunun üzerine Türkiye, 9 Kasım’da Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya tarafından imzalanan ateşkes anlaşmasına atıfta bulunarak aleyhine verilen ihtiyati tedbir kararının kaldırılması için mahkemeye başvurdu.

AİHM, 1 Aralık’ta Türkiye’nin verdiği bilgiyi göz önünde bulundurarak kararı tekrar değerlendirdi ve ihtiyati tedbir kararını kaldırdı.

Dağlık Karabağ’da kurulacak Türk-Rus Ortak Merkezi’nin görev esaslarına ilişkin mutabakat imzalandı

Okumaya devam et

Popular