Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa’da 2. Dünya Savaşı’nın sona erişi Kovid-19 nedeniyle kısıtlı şekilde kutlanıyor

Kovid-19 salgını nedeniyle ikinci dünya savaşından bu yana tarihinin en büyük krizi ile karşı karşıya bulunan Avrupa’da Naziler’e karşı kazanılan zaferin 75. yıl dönümü kısıtlı şekilde kutlanıyor.

BOLD – Avrupa, Nazi Almanyası’nın yenilgiye uğratılmasının 75’inci yıl dönümünü kapalı ve sanal Zafer Günü etkinlikleriyle kutluyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle, kıtada savaşın sona ermesini simgeleyen gün dolayısıyla İngiltere, Fransa ve Almanya’da liderlerin katıldığı küçük çaplı anma törenlerinin yanında, kutlamaların büyük kısmı bu yıl internete taşındı.

HALKA KAPALI VE SANAL ETKİNLİKLER

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’deki NATO karargahının önünde çekilen bir videoyla kutlama mesajı yayımladı.

ABD Savunma Bakanlığı, ABD’nin Almanya’daki üsleri ve Brüksel’deki kutlamalar sanal etkinliğe dönüştürüldü.

İngiltere’de 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anmak üzere yapılacak 2 dakikalık saygı duruşunun ardından İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth yerel saatle 21:00’de bir konuşma yapacak. İngiltere ‘Gaziler Geçit Töreni’ni’ iptal ederken Fransa’da da kutlamalar büyük ölçüde kısıtlandı.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da Paris’te kapalı bir törenle meçhul asker anıtına çelenk bıraktı. Zafer Anıtı’nda (Arc de Triomphe) kısıtlı katılımlı bir kutlamaya katıldı.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Meclis Başkanı Wolfgang Schauble ve Başbakan Angela Merkel, soykırımda ölen 6 milyon Yahudiyi anmak için kurbanlar için çiçek bırakıp saygı duruşunda bulunacak.

Nazi Almanya’sının yenilgisini genelde kutlamayan Almanya bu yıl hem yenilgi hem kurtuluş anlamına gelen 8 Mayıs’ı tatil günü ilan etti. Alman hükumeti bu yıl bin 600 konuğun katılması beklenen büyük bir tören düzenlemeyi planlıyordu ancak etkinlikler Kovid-19 nedeniyle iptal edildi. Buna benzer bir tören en son Almanya’da 8 Mayıs 1995 yılında görülmüştü.

RUSYA’DA BÜYÜK KUTLAMALAR YAPILMASI PLANLANIYORDU

8 Mayıs 1945’te dönemin İngiltere Başbakanı Winston Churchill, yerel saatle 15.00’te radyodan Avrupa’da savaşın sona erdiğini ilan etmişti. Almanya bir gün önce teslim olduğunu açıklamıştı.

İkinci Dünya Savaşı, Japonya’nın teslim olmasıyla Ağustos 1945’te sona ermişti.

Eski Sovyetler Birliği ülkelerinde ise törenler yarın yapılacak.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 75. yıl anma etkinlikleri kapsamında, Moskova’da Fransa ve Çin liderlerinin de katılacağı büyük bir askeri geçit töreni planlamıştı ancak tören koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildi.

BM Raporu: Tüm siyasi tutukluları bırakın

Dünya

Çavuşoğlu’ndan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi’ye: İbretlik cehalet

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, seçimleri kaybetmesi halinde görevi barışçı şekilde devretme taahhüdü vermeyi reddeden ABD Başkanı Donald Trump’a “Türkiye’de değilsiniz” diyen Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’ye tepki gösterdi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Pelosi’ye yönelik olarak “Türk Milletinin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” dedi.

Çavuşoğlu, Türkçe ve İngilizce olarak paylaştığı ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’yi de etiketlediği mesajında “İbretlik cehaletiyle (Temsilciler Meclisi Başkanı) Pelosi’nin ABD Temsilciler Meclisi Başkanlığına kadar yükselmesi esas Amerikan demokrasisi adına kaygı vericidir. Türk Milletinin iradesine saygı duymayı öğreneceksiniz” ifadelerini kullandı.

Nancy Pelosi, Başkan Trump’ı eleştirdiği konuşmasında ““Kimlere hayranlık duyduğunu biliyoruz. Putin’e, Kim Jong Un’a, Türkiye’de Erdoğan’a hayranlık duyuyor” diye konuşan Pelosi, “Ancak kendisine hatırlatırım. Kuzey Kore’de değilsiniz, Türkiye’de ya da Rusya’da değilsiniz Sayın Başkan. Bu arada Suudi Arabistan’da da değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz. Burası bir demokrasi. Neden bir an için ettiğiniz başkanlık yeminine ve ABD Anayasası’na bağlı kalmayı denemiyorsunuz” demişti.

Cumhuriyetçi Başkan Trump, seçimlere hile karıştırılabileceği yönündeki ifadeleriyle öne çıkmış, Beyaz Saray’da düzenlenen bir basın toplantısında “seçimler sonucunda barışçı bir görev değişimini kabul edip etmeyeceği” yönündeki bir soruya “Bakalım, göreceğiz” yanıtı vermişti. Bunun üzerine Demokratlar Trump’ı seçim sonuçlarını tanımayarak Amerikan demokrasisini baltalamaya çalışmakla suçlamıştı.

Pelosi’den seçimi kaybetmesi halinde görev teslimini reddeden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

Okumaya devam et

Dünya

Pelosi’den seçimi kaybetmesi halinde görev teslimini reddeden Trump’a: Türkiye’de değilsiniz

Başkan Donald Trump’ın seçimleri kaybetmesi durumunda iktidarı barışçı şekilde devretme taahhüdü vermeyi reddetmesine, Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Başkanı Nancy Pelosi’den tepki geldi.

BOLD – ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, 3 Kasım’da düzenlenecek seçimlerin ardından yarışı kaybetmesi halinde barışçıl bir devir teslimi kabul etme taahhüdünde bulunmayı reddeden Başkan Donald Trump’a, “Türkiye’de değilsin” çıkışında bulundu. Pelosi, Türkiye, Rusya ya da Suudi Arabistan’da olmadığını hatırlattığı Trump’a, “Burası Amerika Birleşik Devletleri ve burası bir demokrasi” diyerek seslendi.

“TÜRKİYE’DEN ERDOĞAN’A HAYRANLIK DUYUYOR”

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi düzenlediği basın toplantısında, Trump’ın ”otokrat” liderlere hayranlık duyduğuna dikkat çekti. “Kimlere hayranlık duyduğunu biliyoruz. Putin’e, Kim Jong Un’a, Türkiye’de Erdoğan’a hayranlık duyuyor” diye konuşan Pelosi, “Ancak kendisine hatırlatırım. Kuzey Kore’de değilsiniz, Türkiye’de ya da Rusya’da değilsiniz Sayın Başkan. Bu arada Suudi Arabistan’da da değilsiniz. Amerika Birleşik Devletleri’ndesiniz. Burası bir demokrasi. Neden bir an için ettiğiniz başkanlık yeminine ve ABD Anayasası’na bağlı kalmayı denemiyorsunuz” ifadelerini kullandı.

Trump, Çarşamba günkü basın toplantısında bir gazetecinin seçimi kaybetmesi durumunda görevi barışçı şekilde devredip-devretmeyeceği şeklindeki sorusuna, “Ne olacağını görmemiz lazım” şeklinde yanıt vermiş ve “Oy pusulaları hakkında çok fazla şikayetim var, oy pusulaları bir felaket” ifadesini kullanmıştı.

Trump, dün Fox News’in radyo programında yaptığı açıklamada da Biden’ın kazanması ve sürecin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması halinde, mahkemenin vereceği karara uyacağı yanıtını verdi. Ancak Trump, “O noktaya gelene kadar gidecek uzun bir yolumuz olduğunu düşünüyorum. Postayla gönderilen pusulalar bir korku filmi gibi” diye konuştu.

Bu cevabı, rakibi Demokrat Partili Başkan adayı Joe Biden’ın seçimi kazanması durumunda Trump’ın sonucu kabul etmeyeceğine yönelik tartışmaları alevlendirmişti.

SENATO OTURUMUNDA TÜRKİYE’YE ELEŞTİRİLER

Öte yandan ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nun “Değişen Ortadoğu’da ABD Politikası” başlıklı oturumunda Dışişleri Bakanlığı yetkilisinden ve senatörlerden Türkiye’ye eleştiriler geldi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın siyasi işlerden sorumlu müsteşarı David Hale, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de attığı adımları “problemli” olarak niteledi ve bölgedeki gerilimi yatıştırmak için çaba gösterdiklerini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’dan Yunanistan’a destek ziyareti

Okumaya devam et

Dünya

Rum lider Anastasiadis: Doğal gaz gelirlerini paylaşmaya hazırız

Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis, Ada’nın birleşmesi taahhüdüne bağlı kalmaya devam ettiklerini ancak ‘namlu ucunda’ müzakere yapmayacaklarını söyledi.

BOLD – Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, Ada’nın yeniden birleşmesi görüşmelerine bağlılıklarının sürdüğü mesajı verdi. BM 75’inci Genel Kurul toplantıları çerçevesinde bir konuşma yapan Anastasiadis, Kıbrıslı Türklerle Ada’nın yeniden birleşmesi için görüşme taahhüdüne bağlı kalmayı sürdürdüklerini ancak bunu ‘namlu ucunda’ yapmayacaklarını söyledi.

Kıbrıs’ta barış görüşmelerinin gerçekçi bir başarı şansına sahip olması için iyi niyete dayalı elverişli ve yapıcı bir ortam oluşturulmasının zorunlu olduğunu belirten Anastasiadis, göz korkutma ya da tehditler altında barışın görüşülemeyeceğini söyledi.

Anastasiadis Genel Kurul’da yaptığı konuşmada, Rum yönetiminin doğal gaz keşiflerinden elde edilecek her tür geliri, Kıbrıslı Türkler için bir emanet hesaba yatırmaya hazır olduklarını da kaydetti.

Rum Cumhurbaşkanı Anastasiadis: Türkiye’ye sadece lafla değil eylemlerle karşılık vereceğiz

Okumaya devam et

Popular