Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Rusya, Hafter’e destek için Libya’ya savaş uçakları gönderdi”

Amerika Birleşik Devletleri, Rusya’nın Libya’da Halife Hafter güçlerini desteklemek için savaş uçağı gönderdiğini belirlediklerini duyurdu.

BOLD – ABD’nin Afrika Ordu Komutanlığı (US AFRICOM) tarafından yapılan açıklamada, Hafter safında savaşan Wagner Grubu’na hava desteği sağlayacağı düşünülen MiG-29 tipi jetlerin Rusya’dan geldiğini ve kamufle etmek için boyandığı aktarıldı. Uçakların Rusya’dan kalkarak Suriye’ye, oradan da Libya’ya gönderildiği açıklandı.

Rus özel güvenlik şirketi mensubu paralı askerlerden oluşan Wagner Grubu, Türkiye’nin de desteklediği Ulusal Mutabakat Hükumeti’ne (UMH) karşı savaşan Hafter güçlerine destek veriyor.

AFRICOM Komutanı Stephen Townsend konuya ilişkin açıklamasında, “Rusya’nın kendi çıkarı için Libya’da tansiyonu artırdığı gayet net. Rusya, Suriye’de de tanıklık ettiğim gibi, Afrika’daki askeri varlığını, Wagner Grubu gibi paralı askerlerle genişletiyor.” dedi.

Rusya’nın, Libya krizindeki kapsamlı rolünü inkar ettiğini savunan Townsend, dördüncü nesil savaş uçaklarının Libya’ya gönderilişinin her adımını takip ettiklerini, ne (Hafter’e bağlı) Libya Ulusal Ordusu ne de paramiliter grupların, herhangi bir devletin desteği olmadan bu tür savaş jetlerini kullanamayacağını ifade etti.

Moskova’dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

RUS SAVAŞ UÇAKLARI LİBYA’DA

Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Bloomberg Haber Ajansı’na geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya’nın, Suriye’deki bir hava üssünden Libya’nın doğusuna Sovyet döneminden kalma en az sekiz savaş uçağı gönderdiğini açıklamıştı.

Fethi Başağa, Birleşmiş Milletler tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin, Suriye’de Rusya’nın denetimindeki Hmeymim Hava Üssü’nden Libya’ya en az altı MiG-29 ve iki SU-24 savaş uçağının getirildiği yönünde istihbarat olduğunu söylemişti. Uçaklara Libya’ya gelişlerinde iki Rus jetinin eşlik ettiği ifade edilmişti.

Türkiye’nin Libya’ya silah sevkiyatını engellemek için Batılı operasyon timleri kuruldu

Dünya

Yunan bakandan Atatürk Müzesi önerisi: Soykırım müzesine dönüştürülebilir

Yunanistan Tarım Bakanı Makis Voridis, Ayasofya’nın ibadete açılmasının ardından Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev olan Selanik’teki Atatürk Müzesi’nin Pontus Rum ya da Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebileceğini söyledi.

BOLD – Yunan Mega televizyonuna konuşan Bakan Makis Voridis, “Atatürk Müzesi, Helenizm soykırımı müzesine dönüştürülebilir mi?” sorusuna “Mutlaka cevap verilmeli. Örneğin, böyle bir şey yapılabilir. Derhal de yapılmalıdır” yanıtını verdi.

Voridis, Türkiye’nin artık hiçbir Batılı ülke ile iyi ilişkiler içinde olmakla ilgilenmediğini savundu. “Batı’ya Erdoğan’ın tamamen kontrolden çıktığını göstermeliyiz” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Papa, Ayasofya kararı sonrası ilk kez konuştu: Derin acı duyuyorum

Katolik Hristiyanların ruhani lideri Papa Francis, Ayasofya’nın müze statüsünün iptal edilerek yeniden camiye dönüştürülmesiyle ilgili, “Derin acı duyuyorum” açıklaması yaptı.

BOLD- Reuters ajansını haberine göre, Papa Francis Pazar Ayininde, Türk yargısının hakkında yeniden cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığı Ayasofya ile ilgili konuştu.

Karardan dolayı ‘derin üzüntü’ duyduğunu belirten Francis, “Aklım İstanbul’da. Ayasofya’yı düşünüyorum ve derin acı duyuyorum” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Danıştay 10. Dairesi’nin 10 Temmuz’da verdiği kararla Ayasofya’nın, 86 yıl sonra cami olarak ibadete açılmasının önü açıldı. Danıştay’ın aldığı kararla, Ayasofya’nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmişti. Yargının bu kararının ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Ayasofya’nın Diyanet’e devrini öngören kararnameyi imzaladı.

ABD Başkan Adayı Biden’dan Erdoğan’a Ayasofya çağrısı: Vazgeç

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Avrupa Birliği (AB), Türkiye’de yaşayan sığınmacıların bakımına harcanması için 485 milyon euro ek destek sunma kararı aldı. AB Komisyonunun ilgili önerisi Avrupa Parlamentosu ve üye ülkelerce kabul edildi.

BOLD –  2016 yılında Türkiye ile AB arasında imzalanan mülteci mutabakatında öngörülen 6 milyar euroluk yardıma ek 485 milyon euro daha destek geliyor. DW Türkçe’nin haberine göre AB Komisyonu, söz konusu 485 milyon euro ile Türkiye’de yaşayan yaklaşık 1 milyon 700 bin sığınmacı ve 600 binden fazla okul çağındaki çocuğun yararlandığı iki önemli programın 2021 yılına kadar uzatılabileceğini bildirdi.

Komisyonun açıklamasında 485 milyon euroluk bütçenin, BM’ye bağlı yardım kuruluşlarının yanı sıra, Kızılhaç ve Kızılay örgütleri üzerinden ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacağı bildirildi.

AB Komisyonunun İnsani Yardım ve Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, AB’nin Türkiye’de yaşayan sığınmacıları, bu kişilerin insani durumları gerektirdiği sürece desteklemeye devam edeceğini vurguladı.

Okumaya devam et

Popular