Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ege Ordusu Komutanı’nın emir subayına gözaltı

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin emir subayı Binbaşı F.Ö. bu sabah gözaltına alındı.

BOLD – Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile yürütülen ortak çalışmalar sonucu, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Ege Ordusu Komutanı Korgeneral Ali Sivri’nin emir subayı Binbaşı F.Ö. hakkında gözaltı kararı çıkardı. F.Ö.’nün cemaat soruşturmaları kapsamında aranan L.Ç. isimli şahısla irtibatının tespit edildiği iddia edildi. İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Binbaşı F.Ö.’yü gözaltına aldı. F.Ö.’nün emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

Diyanet, 29 Mayıs’ta camilerin fethine çıkıyor

Gündem

“Danıştay Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını yarın açıklayacak”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Danıştayın oy birliğiyle Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığını belirtti. Kararın yarın açıklanacağını yazdı.

BOLD – Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, sosyal medyada yer alan Ayasofya iddialarına yer verdi. Sosyal medyada yer alan, Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar verdiği haberlerini araştırdığını söyleyen Selvi, şu ifadeleri kullandı: “Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği kararı verdi. Ayasofya’ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor.”

TARİHE MAL OLACAK

Selvi’nin Ayasofya ile ilgili yazısı şöyle:

Değerli hukukçulardan oluşan Danıştay 10. Daire’nin usul ve esasa ilişkin bir hata yapmamak için kılı kırk yardığı anlaşılıyor, doğru olan da bu. Verecekleri kararın hukuki temellerinin sağlam olmasına özen gösteriyorlar. Çünkü bu karar aynı zamanda tarihe mal olacak.

Ayasofya konusunda siyasi konjonktür müsait. Kamuoyu ise tarihi bir hatanın düzeltilmesini bekliyor. Bu aşamada “Ayasofya siyasete açılıyor” şeklindeki yaklaşımları da yanlış buluyorum. Tam aksine, Ayasofya cami olarak ibadete açılırsa, işte o zaman siyasete kapatılmış olacak. Çünkü Ayasofya 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye dönüştürüldüğü günden bu yana zaten siyasete açılmıştı. 1950’den bu yana seçim meydanlarında “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak” sloganları eksik olmadı. Çünkü o karar milletin vicdanına sığmadı. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetine uygun olarak ibadete açıldığı zaman, siyasi bir koz olmaktan çıkacak. Çünkü mağduriyet ortadan kalkacak. Hem ayrıca yarın seçim mi var? 2023’te yapılacak olan seçime kadar daha 3 yıl var. Bakalım o zamanın siyasi konjonktür nasıl oluşacak? Seçmen 3 yıl sonra Ayasofya’ya göre mi oy kullanacak?

Sosyal medyada Danıştayın ‘Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karar verdiğine’ dair haberler üzerine bir araştırma yaptım. Danıştayın kararının 10 Temmuz Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ancak Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği karar verdi. Ayasofya’ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor.

Danıştay 10. Daire’nin Ayasofya’nın cami olarak açılması kararını oy birliğiyle aldığı ve kararın 10 Temmuz Cuma günü açıklanacağı söyleniyor. Ayasofya mücadelesinde yarın tarihi bir gün.

GENAR: AKP’nin oyları CHP’yle eşitleniyor

Okumaya devam et

Gündem

KHK ile yapılan hukuksuz ihraç mahkeme tarafından oy birliği ile iptal edildi

Üniversitede okurken terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle 2018’de KHK ile memuriyetten atılan KESK üyesi ile ilgili karar, mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme ayrıca davacının kayıplarının idarece karşılanmasına hükmetti.

BOLD – Ticaret Bakanlığında görev yapan KESK’e bağlı Büro Emekçileri Sendikası (BES) üyesi memur, öğrencilik yıllarında terör örgütleriyle bağlantılı olduğu gerekçesiyle memuriyetten atıldı. Memur hakkında adli, idari soruşturma veya mahkûmiyet kararı olmadığına dikkat çeken mahkeme, memuriyetten atma işlemini iptal etti.

2018’DE KHK İLE İŞTEN ATILDI

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğünde görev yapan Dursun Laleli, Ocak 2018’de geçici olarak görevinden uzaklaştırıldı. Ticaret Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğünce savunması alınan Laleli, 375 sayılı 25 Temmuz 2018 tarihli KHK gereğince kamu görevinden çıkarıldı. Gerekçe olarak öğrencilik yıllarında kendisinin ve eşinin terör örgütleriyle olan bağlantısı gösterildi.

MAHKEME: OLAYLAR MEMURİYET ÖNCESİ

Laleli, memuriyetten çıkarma işleminin iptal edilmesi istemiyle dava açtı. İstanbul 11. İdare Mahkemesi kararında şöyle denildi: “İddia edilen olayların davacının memuriyete başladığı 14 Ocak 2010’dan önce gerçekleştiği ve davacının memuriyete başlamadan önce hakkında yapılmış herhangi adli ve idari soruşturma veya mahkûmiyet kararının bulunmadığı ayrıca eşi ile ilgili iddia edilen yıllarda eşinin Erzincan’da ikamet etmediği görülmektedir.”

KAYIPLARI İDARECE KARŞILANACAK

Mahkeme, davacının kendisine ve eşine ilişkin olarak herhangi bir somut kanıt olmadan yapılan tespitlerin dava konusu işleme esas alınabilecek nitelikte olmadığına dikkat çekti. Mahkeme istinaf yolu açık olmak üzere oy birliğiyle aldığı kararla, kamu görevinden çıkarılma işlemini iptal ederken davacının kayıplarının idarece karşılanması gerektiğine hükmetti.

820 gram doğan tutsak bebek Zeynep ve annesinin savaşı

Okumaya devam et

Gündem

Öğretmenlerin öğretmenevinden tahliyesine mahkeme ‘dur’ dedi

İstanbul Kadıköy’de 1952 yılında öğretmenler için bağışlanan ve Türkiye Emekli Öğretmenler Derneğinin kullandığı binanın mülkiyeti Sultan Selim Hanı Kadim Vakfına verildi. Vakfın binayı tahliye talebi ise mahkemeden döndü.

BOLD – İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Kadıköy Kızıltoprak’ta Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği’nin kullandığı ancak mülkiyeti Sultan Selim Hanı Kadim Vakfı’na verilen “bahçeli köşkten” öğretmenlerin tahliye edilmesi kararını durdurdu.

1952 YILINDA ÖĞRETMENLER İÇİN BAĞIŞLANMIŞTI

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre Tuğlacıbaşı Mahallesi Hasan Amir Sokak’taki bir yurttaş adına kayıtlı bahçeli ahşap köşk, öğretmenler yurdu olmak üzere 1952’de bağışlanmıştı. Köşk uzun yıllar öğretmenler dinlenme yurdu olarak kullanıldı. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Türkiye Emekli Öğretmenler Derneği arasında 1991 yılında yapılan protokolle derneğe, köşkte bir bölüm tahsis edildi.

TAHLİYE OY BİRLİĞİ İLE DURDURULDU

Öğretmenlere 20 Mayıs’ta Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul Vakıflar 2. Bölge Müdürlüğü tarafından gönderilen yazıda, köşkün Sultan Selim Hanı Kadim Vakfı’na ait olduğu belirtilerek “Taşınmazın mahallinde yapılan incelemede köşkün ana girişi bulunan 3 odayı sekretarya olarak işgal ettiğiniz tespit edilmiştir” denilmişti. Yazıda köşkün 30 gün içerisinde boşaltılması istenmişti. Öğretmenler tahliye kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması talebiyle dava açtı. İstanbul 4. İdare Mahkemesi, önceki gün oy birliğiyle tahliye işlemini durdurdu.

820 gram doğan tutsak bebek Zeynep ve annesinin savaşı

Okumaya devam et

Popular