Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hâkim-savcı kurasından AKP ve MHP’liler çıktı!

Hâkimler ve Savcılar Kurulu, geçen haftaki kura töreniyle bin 379 hakim ve savcı atadı. MHP’ye ‘özel kontenjan’ ayrıldığı iddia edilen atamayla birçok AKP’linin yakın akrabasına yargıda görev verildi.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın videokonferansla katıldığı 20 Mayıs’taki hâkim-savcı kura töreninde, 940 hakim ve 439 savcı görevlendirildi. Eski Adalet Bakanı Kenan İpek ile eski AKP milletvekili Burhanettin Uysal’ın gelinlerinin, eski Emniyet Genel Müdürü Celalettin Lekesiz’in oğlunun ve gelininin de ataması gerçekleştirildi. İktidara yakın Adalet ve Medeniyet Derneği’nin başkanı ile Ankara İl Yöneticisi de listede yer aldı.

MEHMET PARSAK’IN DANIŞMANI KARPUZ’A KUŞADASI HAKİMLİĞİ

Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’ın haberine göre alımlarda Cumhur İttifakı etkisi görüldü. Milliyetçi Hareket Partisi’ne (MHP) ‘özel kontenjan’ verildiği iddia edildi. Eski MHP milletvekili, MYK üyesi Mehmet Parsak’ın danışmanı avukat Samet Karpuz, Kuşadası (Söke) Hâkimliği’ne getirildi. Karpuz’un eşi de halihazırda hakim.

ESKİ BAKAN EMNİYET MÜDÜRÜ VE VEKİLİN  EVLATLARI DA LİSTEDE

AKP kanadında ise Adalet Bakanlığı ve Müsteşarlığı yapan, en son Yargıtay üyeliğine getirilen Kenan İpek’in oğlu Mehmet Akif İpek’in eşi Ahsen Şenol İpek Adana Hâkimi oldu. Eski Emniyet Genel Müdürü, Vali Celalettin Lekesiz’in oğlu Muzaffer Lekesiz Kırklareli Cumhuriyet Savcılığı’na, gelini Merve Lekesiz ise Kırklareli Hâkimliği’ne atandı. Eski AKP Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal’ın oğlu Şamil Uysal ile evli Miyase Gümüş Uysal’a ise Söke Hakimliği çıktı.

İKTİDARA YAKIN DERNEĞİN BAŞKANI VE YÖNETİCİSİ ARTIK YARGIDA

Öte yandan AKP’ye yakın Adalet ve Medeniyet Derneği Genel Başkanı Akif Tögel Boyabat Hakimliği’ne, Ankara İl Yöneticisi Mustafa Tayyib Güneş Pazarcık (Kahramanmaraş) Savcılığı’na atandı.

Albayrak’tan Fitch’e yanıt: Bu yılı büyüme ile kapatacağız

Gündem

Kuğulu Park’ı kapatıp baro başkanlarını ablukaya aldılar

Baro başkanları, TBMM’de görüşülen çoklu baro teklifine karşı Ankara Kuğulu Park’ta nöbet tutmaya başladı. Polis, parkı kapatıp baro başkanlarını ablukaya aldı.

BOLD – Mecliste görüşmeleri devam eden baro teklifine karşı baro başkanları bir kez daha Ankara’da buluştu. Teklife karşı nöbet eylemi yapacak olan avukatlar, Kuğulu Park’ta toplandı. Polis, valilik kararı gerekçesiyle parkı kapattı. Gazetecilerin görüntü alması da polislerce engellenmeye çalışıldı.

Baro başkanları dışındaki herkes parktan çıkarıldı. Hiçbir avukat parka alınmazken, baro başkanları kimlik göstererek parka girebiliyor. Baro başkanlarının eylemi polisin kuşatması altında sürüyor. Birçok kentten yola çıkan avukatların Ankara’ya geldiği öğrenildi.

Okumaya devam et

Gündem

LeMan’dan çoklu baro kapağı

LeMan dergisi avukatların büyük tepkisine yol açan ve TBMM Genel Kurulundaki görüşmeleri halen devam eden çoklu baro sistemi tartışmalarına bu kapakta yer verdi.

BOLD– 80 ilin barosunu savunmayı da iktidarın kontrolüne sokacağı ve kitlesel bölünmelere yol açacağı endişesiyle çoklu baro sistemine karşı çıkıyor. Mizah dergisi LeMan avukatların bu endişesini dile getiren bir kapak yaptı.

AMAÇ SAVUNMAYI BÖLMEK

Avukatlar, çoklu baro sisteminin savunmanın asıl problemlerine çözmek amacıyla değil tam tersine savunmayı etkisizleştirmek maksadıyla yapıldığını belirtiyor.

TBMM Genel Kurulunda kabul edilen ilk iki maddeye göre aynı ilde birden fazla baronun bulunması halinde baroya yazılma talebi herhangi bir baroya yapılabilecek ve avukatlık stajının ikinci 6 aylık kısmı, staj yapılan baroya kayıtlı bir avukatın yanında gerçekleştirilebilecek.

Okumaya devam et

Gündem

“Danıştay Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması kararını yarın açıklayacak”

Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, Danıştayın oy birliğiyle Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar aldığını belirtti. Kararın yarın açıklanacağını yazdı.

BOLD – Hürriyet gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi, bugünkü köşesinde, sosyal medyada yer alan Ayasofya iddialarına yer verdi. Sosyal medyada yer alan, Danıştay 10. Dairesinin Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar verdiği haberlerini araştırdığını söyleyen Selvi, şu ifadeleri kullandı: “Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği kararı verdi. Ayasofya’ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor.”

TARİHE MAL OLACAK

Selvi’nin Ayasofya ile ilgili yazısı şöyle:

Değerli hukukçulardan oluşan Danıştay 10. Daire’nin usul ve esasa ilişkin bir hata yapmamak için kılı kırk yardığı anlaşılıyor, doğru olan da bu. Verecekleri kararın hukuki temellerinin sağlam olmasına özen gösteriyorlar. Çünkü bu karar aynı zamanda tarihe mal olacak.

Ayasofya konusunda siyasi konjonktür müsait. Kamuoyu ise tarihi bir hatanın düzeltilmesini bekliyor. Bu aşamada “Ayasofya siyasete açılıyor” şeklindeki yaklaşımları da yanlış buluyorum. Tam aksine, Ayasofya cami olarak ibadete açılırsa, işte o zaman siyasete kapatılmış olacak. Çünkü Ayasofya 24 Kasım 1934 tarihinde müzeye dönüştürüldüğü günden bu yana zaten siyasete açılmıştı. 1950’den bu yana seçim meydanlarında “Ayasofya’nın zincirleri kırılacak” sloganları eksik olmadı. Çünkü o karar milletin vicdanına sığmadı. Ayasofya, Fatih Sultan Mehmet’in vasiyetine uygun olarak ibadete açıldığı zaman, siyasi bir koz olmaktan çıkacak. Çünkü mağduriyet ortadan kalkacak. Hem ayrıca yarın seçim mi var? 2023’te yapılacak olan seçime kadar daha 3 yıl var. Bakalım o zamanın siyasi konjonktür nasıl oluşacak? Seçmen 3 yıl sonra Ayasofya’ya göre mi oy kullanacak?

Sosyal medyada Danıştayın ‘Ayasofya’nın cami olarak açılmasına karar verdiğine’ dair haberler üzerine bir araştırma yaptım. Danıştayın kararının 10 Temmuz Cuma günü açıklanması bekleniyor. Ancak Ayasofya’nın cami olarak ibadete açılması yönünde karar alınmış. Asıl önemli olan nokta buydu. Danıştay 10. Dairesi bu milletin 86 yıldır hasretle beklediği karar verdi. Ayasofya’ya vurulan yasaklar zincirini kaldırdı. Ancak kararın, yazılması ve imzaların tamamlanması sürecinden sonra açıklanması bekleniyor.

Danıştay 10. Daire’nin Ayasofya’nın cami olarak açılması kararını oy birliğiyle aldığı ve kararın 10 Temmuz Cuma günü açıklanacağı söyleniyor. Ayasofya mücadelesinde yarın tarihi bir gün.

GENAR: AKP’nin oyları CHP’yle eşitleniyor

Okumaya devam et

Popular