Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesinin en fazla ziyaret ettiği ülke Türkiye

Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesinin (CPT), kuruluşundan bu yana yaklaşık 30 yıldır en fazla ziyaret ettiği üye ülkelerin başında Türkiye geliyor. Komitenin hazırladığı 29 rapordan 4’ü Türkiye izin vermediği için açıklanmadı.

BOLD – Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren ve bağımsız uzmanlardan oluşan komite, üye ülkelerdeki cezaevi, karakol, akıl ve ruh hastaneleriyle, göçmenlerin tutulduğu gözaltı merkezlerine haber vermeden ve yetkililerden izin almadan teftiş yapma imkanına sahip tek uluslararası kuruluş.

31 ZİYARET 29 RAPOR

Türkiye, Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Sözleşmesine 1988 yılında resmen taraf olduğu için İmralı’da Abdullah Öcalan’ı son yıllarda ziyaret edip koşullarını inceleyen tek uluslararası heyet, bu komitenin üyeleri oldu.

Komitenin bugün yayımlanan yıllık raporuna göre, Türkiye’deki karakol, cezaevlerine şu ana kadar 7’si düzenli, 24’ü özel amaçlı toplam 31 ziyaret gerçekleştirildi.

Komite, şu ana kadar bu ziyaretlerle ilgili 29 rapor hazırlarken bunlardan 25’i kamuoyuna açıklandı.

4 RAPORA İZİN ÇIKMADI

Komitenin hazırladığı 29 rapordan 4’ü Türkiye izin vermediği kamuoyuna açıklanmadı. Bu raporlar 15 Temmuz sonrası Türkiye’de işkence ve kötü muamelenin zirveye çıktığı 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait.

Türkiye, 4 raporla Rusya’nın ardından raporların en çok engel olan ikinci ülke konumunda. Rusya, 21 raporun yayınlanmasına izin vermedi.

Komite, bu ülkeye 7’si düzenli, 22’si özel amaçlı ziyaret gerçekleştirirdi. Bu ziyaretlerin ardından 25 rapor hazırlanırken, bunlardan sadece 4’ü kamuoyuna açıklandı, diğer 21 rapor Rusya izin vermediği için açıklanmadı. Rusya, 1998 yılında sözleşmeye taraf olmuştu.

1987 yılında üye ülkelerin imzasına açılan sözleşme, 47 üye ülkedeki 1,5 milyona yakın mahkum ve tutuklunun inan haklarının korunması açısından önem taşıyor.

14 insan hakları örgütünden toplu korona ölümlerine karşı acil çağrı

Dünya

İran’a Rusya’dan silah ambargosu desteği: Karar 5 yıl içindi

ABD’nin İran’a silah ambargosunun uzatılması tasarısı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde Rusya ve Çin’e takıldı. Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya “Karar, en baştan geçiciydi. Beş yıl içindi, uzatılması hiçbir zaman öngörülmedi” dedi.

BOLD – Rusya’nın Birleşmişler Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, İran’a dönük ABD’nin sunduğu silah ambargosunu uzatma tasarısının reddi sonrası açıklama yaptı. Rusya ve Çin’in Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada red kararı almasını şöyle açıkladı: “2015’te kabul edilen 2231 sayılı BMGK kararındaki İran’a ve İran’dan her silah sevkiyatını onaylama prosedürü, İran’ın kendi barışçıl nükleer programını geliştirme hakkıyla ilişkili değil. Karar, başından geçici nitelikteydi, beş yıl için yürürlüğe koyuldu ve uzatılması hiçbir zaman öngörülmedi.”

PUTİN’İN 7’Lİ ZİRVE TEKLİFİNE ATIF YAPTI

Temsilci Nebenzya, Tahran’a bu tür kısıtlamalar getirme girişimlerine tutarlı şekilde karşı olduklarını da sözlerine ekledi. Rusya Devlet Başkanız Vladimir Putin’in BMGK daimi üyeleri liderlerine yaptığı 7’li zirve davetini de hatırlatarak “Partnerlerimizi bu teklifi dikkatlice incelemeye davet ediyoruz. Aksi halde gelirim tırmanmaya devam edecek ve çatışma riski artacak. Bundan kaçınmalıyız” diye konuştu.

Trump yönetiminden TikTok’a 90 gün süre

Okumaya devam et

Dünya

Trump yönetiminden TikTok’a 90 gün süre

ABD-Çin gerginliğinde yeni bir gelişme yaşandı. Başkan Donald Trump, TikTok uygulamasının sahibi Çinli ByteDance Şirketi’nin ülkedeki operasyonlarını 90 günde elden çıkarmasına dair kararname yayımladı.

BOLD – Donald Trump yönetimindeki ABD, TikTok uygulaması sahibi Çinli ByteDance Şirketi’ne yönelik önemli bir karara imza attı. Beyaz Saray’dan yayımlanan ilgili kararnamede, şirketin ülkedeki varlıklarını 90 günde elden çıkarması öngörüldü. ByteDance’ın ABD ulusal güvenliğini tehdit edebileceğine dair deliller olduğu da aktarıldı.

WeChat ve TikTok AMERİKAN YÖNETİMİ KARA LİSTESİNDE

Ayrıca şirketin uygulamalarıyla kullanıcılardan edindiği verileri söz konusu sürede imha etmesinin ve Yabancı Yatırım Komitesi’ni bilgilendirmesinin beklendiği ifade edildi. Donald Trump, 7 Ağustos’ta da ABD’li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya dönük iki kararname imzalamıştı.

ÇİN KONTROLÜ İSTEMEDİKLERİNİ ÖZELLİKLE VURGULADI

ABD kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde TikTok’u 15 Eylül’de yasaklayacaklarını ilan eden Trump, güvenlik endişeleri sebebiyle Çin kontrolü istemediklerini, Microsoft ya da bunun gibi büyük bir merkezi firmanın denetimini arzu ettiklerini kaydetmişti.

TikTok hesabınız varsa bilgileriniz çalınmış olabilir!

Okumaya devam et

Dünya

Ruslar Kovid-19 aşısının üretimine başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsünce geliştirilen Sputnik V adlı koronavirüs aşısının üretimine başlandığını ilan etti.

BOLD – Koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmaları küresel ölçekte devam ederken Rusya geçen günlerde ümit veren bir açıklama yaptı. Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sputnik V adını verdikleri Kovid-19 aşısını bulduklarını duyurdu.

Konuyla ilgili yeni bir gelişmeyi ise Rusya Sağlık Bakanlığı ilan etti. Sputnik’in haberine göre Bakanlık, “N.F. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından yeni tip koronavirüs enfeksiyonuna karşı geliştirilen aşının üretimine başlandı” içerikli bir bilgilendirme yaptı.

Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Okumaya devam et

Popular