Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Bir KHK’lı daha kanserden hayatını kaybetti

Cezaevinde kanser olan KHK’lı sağlık memuru Caner Durukan bugün akşam üzeri tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

BOLD ÖZEL – KHK ile ihraç edildikten sonra bir yıl hapiste kalan ve kansere yakalanan sağlık memuru Caner Durukan, tedavi gördüğü Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesi Onkoloji yoğun bakımında hayatını kaybetti.

Cemaat soruşturmaları kapsamında 2017 yılının ortalarında tutuklanan ve Nevşehir Cezaevinde 1 yıl kalan Durukan, 2,5 yıldır bağırsak kanseri tedavisi görüyordu. Durukan’ın tedavisi cezaevinde geciktirilince tümör karaciğerine sıçramıştı.

SON SÖZLERİ

Evli ve iki çocuk sahibi Durukan Kayseri’nin Develi ilçesinde görev yaparken Ekim 2016’da ihraç edildi. Durukan’ın ailesine söylediği son sözleri “Hayatımda yanlış yapmadım, yanlış insanlarla birlikte olmadım, tanıdığım insanlar pırıl pırıl ahirette de onlarla olmak isterim. Ölümden korkmuyorum, masum insanların aklandığı gün bir değil bin Caner feda olsun. Allah’tan gelen baş göz üstüne” oldu.

42 yaşındaki Caner Durukan’ın cenazesi yarın Kayseri’nin Sarıoğlan ilçesinde defnedilecek.

Caner Durukan’ın 10 gün önce Kayseri Erciyes Üniversitesi Hastanesinde çekilen fotoğrafları.

 

Gündem

Sen misin bekçiden şikayetçi olan: Önce dayak yediler sonra 8’er ay hapis cezası aldılar

İstanbul Bağcılar’da iş çıkışı darp edildikleri bekçiler hakkında şikayetçi olan inşaat işçisi 2 kardeş, dava sonunda 8’er ay hapis cezası aldı.

BOLD – Bağcılar’da 2018 yılında çalıştıkları inşaattan iş çıkışı eve giden M.A. ve İ.A. kardeşler, yolda çarşı ve mahalle bekçilerine denk geldi. Kardeşlerden kimliklerini alan bekçiler, yarım saat kardeşleri bekletti. Bekletilmeleri üzerine bekçilere “Bizi neden burada tutuyorsunuz” diye soran kardeşler ile bekçiler arasında tartışma çıktı. Bekçiler neden bekletildiklerini soran kardeşleri darp etti.

DARP RAPORU ALDILAR

Mahalle bekçileri iki kardeşi ellerini arkadan kelepçeleyerek asfalta yatırdı. Aldıkları darbeler sonucu yaralanan 2 kardeş Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Darp raporu alan kardeşler ifadeleri için polis merkezine götürüldü. Bekçiler, kendilerinden şikayetçi olan M.A. ve İ.A. hakkında ‘görevli memura görevini yaptırmamak için direnme’ iddiasıyla tutanak da tutturdu.

İFADELERİNDE DARBI ANLATTILAR

Kardeşler, daha sonra şikayetçi oldukları bekçiler aleyhinde verdikleri ifadede, bir aracın bagajına konulduklarını, üstlerine yedek lastik ve trafik dubası atıldığını, ağız ve burunlarından kan gelene kadar araçta darp edildiklerini, fotoğrafları çekilerek kendileriyle dalga geçildiğini iddia etti.

KARDEŞLERE 8’ER AY HAPİS

Bakırköy 18. Asliye Ceza Mahkemesi görülen davaya ilişkin karar geçenlerde açıklandı. İki kardeşe, ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan beraat ederken, ‘görevi yaptırmamak için direnme’ suçundan 8 ay hapis cezası aldı. Mahkeme iyi hal durumlarını göz önünde bulundurarak hükmün açıklanmasını geri bıraktı.

Jandarma astsubay Rafi Ceran ‘büyük oyunu’ gördü!

Okumaya devam et

Gündem

Sivas Katliamı etkinlikleri bu yıl şair Behçet Aysan’a adandı

33 kişinin hayatını kaybettiği Sivas Katliamı’nın üzerinden 27 yıl geçti. Bu yılki etkinlikler, Madımak Oteli’nde yakılarak hayatını kaybeden şair Behçet Aysan’a adandı.

BOLD – Sivas’ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal etkinlikleri nedeniyle kente gelen 33 aydının Madımak Oteli’nde yakılarak katledilmesinin 27’nci yılında anma etkinlikleri başladı. Bu yılki etkinlikler şair ve doktor Behçet Aysan’a adandı.

Katliamda yaşamını yitirenlerin aileleri ve başka kentlerden Sivas’a gelen katılımcılar, önce Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Sivas Şubesi önünde bir araya geldi. Daha sonra Madımak Oteli’ne yürüdü. Üzerinde Behçet Aysan’ın da fotosunun yer aldığı beyaz önlük giyen katılımcılar Madımak Oteli’nin önüne karanfil bıraktı.

Etkinlikler kapsamında Madımak Oteli’nin önüne karanfil bırakıldı. Anmaya katılanlar aynı zamanda doktor olan Behçet Aysan’ı anmak için beyaz önlük giydi.

YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

Anma etkinliği kapsamında gerçekleştirilecek yürüyüşle ilgili açıklama yapan Sivas Valiliği, koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle yürüyüşe izin vermeyeceğini açıklamıştı. Ancak PSKAD öncülüğünde yürüyüş gerçekleştirileceği belirtildi. PSKAD, Madımak Oteli’ne yaklaşık 600 metre mesafede bulunan Valilik Meydanı’nda yer alan Türk Telekom binasının önünde bir araya gelerek yürüyecek.

KANUN TEKLİFİ

Öte yandan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Ömer Faruk Gergerlioğlu, Sivas Katliamının yıl dönümünde “linç eylemlerinin Türk Ceza Kanunu’nda insanlık suçu olarak tanımlanması ve failleri hakkında 10 yıldan az olmamak üzere ağırlaştırılmış hapis cezasına çarptırılması için kanun teklifi verdi.

En büyük kara leke ‘Sivas Katliamı’nın üzerinden 26 yıl geçti

Okumaya devam et

Gündem

Madımak katliamı için yakılan ağıtlar

Türkiye tarihinin utanç tablolarından biri olan Madımak Katliamı’nın üzerinden tam 27 yıl geçti. Baş aktörleri açığa çıkarılamayan olay hafızalarda ve yüreklerde acısını korumaya devam ediyor.

BOLD– 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli yakıldı. Çoğunluğu Alevi 33 yazar ve ozan ile iki otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayata veda etti. Adalet hiçbir zaman tecelli etmese de katledilenler için yakılan ağıtlar, türküler ve şarkılar hafızamızı ve acımızı taze tutuyor. Unutmamak ve belki bir gün gerçek anlamda yüzleşmek için… İşte o ağıtlardan bazıları…

SEN BENDEN GİTTİN GİDELİ – MAZLUM ÇİMEN

Birçok kişi aşk şarkısı zannetse de bu parça aslına Mazlum Çimen’in Madımak’ta katledilen babası Ozan Nesimi Çimen’e duyduğu özlemin bestesidir.

SİVAS DRAMI – AŞIK MAHSUNİ ŞERİF

ISSIZLIĞIN ORTASINDA – MOĞOLLAR

BİR ŞEHİR – FERHAT TUNÇ

METİN ALTIOK AĞIDI – FAZIL SAY

TÜRKÜLER YANMAZ – ALAADDİN US

GÜN TUTUŞUR – GRUP YORUM

YANGIN YERİ – ZÜLFÜ LİVANELİ

CANIMI YAKANLAR BAKTI DUMANA – SELDA BAĞCAN

Okumaya devam et

Popular