Bizimle iletişime geçiniz

Politika

“Cuma akşamı kabine değişikliği olacak” iddiası

Saray’ın derin koridorlarından verdiği kulis bilgileri ile dikkat çeken MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla bu akşam kabine değişikliği olacağı iddiasında bulundu. Kulat, kabinede birçok ismi değişeceğine dikkat çekti.

BOLD – MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sosyal medya hesabı aracılığıyla kabine değişikliği iddialarına dair dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Cuma akşamlarının siyaseten en sıcak ve sürprizlerle dolu akşamlar olduğunu söyleyen Kulat, pek çok kabine değişikliğinin cuma akşamı yapıldığını kaydetti.

ORTADA DOLAŞAN LİSTEDE TEK DOĞRU İSİM YOK

“Hadi uyku kaçıran bir tweet atayım” ifadelerini kullanan Kulat, “Bu arada ortalıkta dolaşan listede neredeyse tek doğru isim yok dersem abartmış mı olurum? bilmiyorum” dedi. İşte Kulat’ın söz konusu paylaşımı şu şekilde:

“Cuma akşamları siyasetin en sıcak ve sürprizlerle dolu akşamlardır.

Pek çok kabine değişikliği cuma geceleri yapılmıştır.

Hadi uyku kaçıran bir tweet atayım:

Bu arada ortalıkta dolaşan listede neredeyse tek doğru isim yok dersem abartmış mı olurum, bilmiyorum.”

Milletvekillikleri düşürülen HDP’li Güven ve Farisoğulları tutuklandı CHP’li Berberoğlu adliyede

Politika

Davutoğlu: Erdoğan beni gladyatörlerin arasında bıraktı

Gelecek Partisi Genel Başkanı, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu,  Suriye politikası konusunda AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sorumluluğu olduğunu söyledi. “Cumhurbaşkanı sanki o resimde yoklarmış gibi, tek başına beni çakalların ve gladyatörlerin arasında bıraktı” dedi.

BOLD – Davutoğlu, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP MKYK’sinin büyük çoğunlukla ‘CHP’yle koalisyon kuralım’ dediğini belirtti.

Habertürk’te yayınlanan Teke Tek programında Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Davutoğlu,

Davutoğlu, Altaylı’nın “Suriye politikasında payınıza düşen bölümün faturasını üstlenmeye hazır mısınız? Bir öz eleştiri yaptınız mı, yapacak mısınız” sorusuna cevap verdi. Davutoğlu, “Bu eleştiriler karşısında hiçbir zaman şurada sahip olduğum şans hiçbir zaman bana verilmedi. İktidardaki Cumhurbaşkanı ve bütün o politikaların parçası olan kişiler bu saldırılara muhatap kalırken sanki o resimde yoklarmış gibi tek başına beni büyük arenanın içinde çakalların ve gladyatörlerin arasında bıraktı” ifadelerini kullandı.

7 Haziran seçimleri sonrası AKP MYK’nın büyük çoğunluğunun CHP ile koalisyona onay verdiğini belirterek, “Yetkimi kullanmakta hiç tereddüt etmem ama herkes bilir ki ben kurumsal akılla davranırım. 7 Haziran seçimlerinden sonra MKYK’yı topladım. AK Parti MKYK’sı büyük çoğunlukla ‘Cumhuriyet Halk Partisi’yle koalisyon kuralım” dedi” ifadesini kullandı.

PARTİMİN İÇİNDE HAREKETLENME BAŞLADI

Davutoğlu, koalisyonun kurulamamasıyla ilgili şunları söyldi: “Sayın Cumhurbaşkanı bana yetki verdi 1. parti olarak. Sayın Kılıçdaroğlu’yla görüştükten sonra… 10 yılların biriktirmiş olduğu bir şey var. İstikşafi tabirini kullandım. Diplomaside kullanılan bir tabir. Birbirimizi daha yakından tanıyalım ve sağlam bir temel atalım diye. Ve çok iyi bir döküman oluştu orada. Kendi partimin içinde bana karşı bir hareketlenme başladı kongrede Eylül’de. Şunu fark ettim. İki tarafın da tabanları çok yatkın değil. Kemal bey de kendi tabanından tepki altında. Bizim tabanda da on yılların uzaklaşması dolayısıyla karşılıklı güvensizlik hali var.Yukarıda anlaşıp tabana yayamazsanız bir müddet sonra kendi tabanınızla çatışmalar doğar. Birtakım o anlamda tepkiler geldi.

KURMUŞ OLSAYDIK DA YÜRÜMEZDİ

Kurmuş olsaydık da Sayın Cumhurbaşkanının daha sonra kendisinin en yakın arkadaşı olan ve onun için 2008’de siyasete girmiş olan bana 1 Kasım sonrasında tutumuna baktığınızda, muhtemelen o koalisyon da yürümezdi. Cumhurbaşkanının tutumu dolayısıyla. Bir uyum problemi çıkardı. Bütün Bakanlar Kurulu kararı nihayetinde Cumhurbaşkanı imzasından geçecek. Ben o zaman da seçim kaybetmiş, bir de ülkeyi bu şekilde bırakmış krizlerle… Arada o krizi benim yönetmem gerekecekti.Yönetirdim. Ama gördüm ki çok rahat yürüyebilecek bir ilişki biçimi değil. Kurulsa ve kurumsal şekilde bu yürüseydi 15 Temmuz gibi yaşanan o acı olaydan önce tedbirler alınabilirdi belki. O zaman gördüm ki şunu göstermem gerekiyor kendi partime: Biz seçime gireriz ve kazanırız. Açık söyleyeyim herkes sahip çıkar, 1 Kasım 2016 seçimi o gün başında bulunduğum kadrolarla birlikte bizim zaferimizdir.”

Saray rejimi hak ihlallerini artırdı: İşkence suçundan AYM’ye rekor sayıda başvuru

Okumaya devam et

Politika

Saray, belediyelere 621 milyon lira yardım aktardı: Belediyeler belli değil

Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığı, belediyelere 621 milyon lira yardımda bulundu. Yardım yapılan belediyelerle ilgili ayrıntının bulunmaması dikkat çekti.

BOLD  – Başkanlığını eski Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı Cumhurbaşkanlığı Strateji Başkanlığının bütçe ödeneği soru işaretlerine neden oldu.

Strateji Başkanlığı, belediyelere 621 milyon lira yardımda bulundu. Başkanlığın 2019 faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre, kuruma tahsis edilen 883 milyon 472 bin 921 liralık bütçe ödeneğinden 621 milyon 100 bin lirası “belediyelere yardım” adı altında harcandı.

SARAY LOJMAN PROJESİNE 4 MİLYON 477 BİN LİRA

Sözcü’nün haberine göre yardım yapılan belediyelerle ilgili herhangi bir ayrıntıya ise yer verilmedi. 2014’te yapılan Cumhurbaşkanlığı Sarayının lojman onarım projesi için 4 milyon 477 bin bin lira kaynak ayrıldı.

Raporda şu bilgilere yer verildi:

“Strateji ve Bütçe Başkanlığı bütçesine yıl içinde 260 milyon 584 bin TL ödenek tahsis edilmiş olup, yıl sonunda personel giderleri için 6 milyon 120 bin 320 TL, belediyelere yardım için ise 621 milyon 100 bin TL yedek ödenekten eklenmiş, Lojman Onarımı Projesi için 4 milyon 477 bin 114 TL Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na aktarılmıştır.”

Eski Yargıtay üyesine Keskin Cezaevinde işkence: Buradan cesedin çıkacak!

Okumaya devam et

Politika

Ahmet Davutoğlu, AKP ve Tayyip Erdoğan’ı ‘dava’ ile vurdu

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Başbakanlığı bıraktığı döneme ilişkin konuştu. Davutoğlu, kendisinin davayı bırakmadığını, AKP’nin davayı bıraktığını söyledi.

BOLD – Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Başbakanlık koltuğunu bırakan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, o döneme ilişkin dikkat çeken açıklamalar yaptı. “İlkelerimle koltuğum arasındaki uçurum gittikçe açılıyor” diyen Davutoğlu, HaberTürk’te Fatih Altaylı’nın sunduğu Teke Tek Özel programına konuk oldu. Altaylı’nın “İstifa ettiğinizde partiden ayrılmayı kafanıza koymuş muydunuz” sorusunu yanıtlayan Davutoğlu kendisinin davayı bırakmadığını AKP’nin davayı bıraktığını belirtti.

Davutoğlu şunları söyledi: “Daha sonra yaşananları bilseydim, başka türlü davranırdım. Sayın Erdoğan’ın Ak Parti’nin başarılı olması için bıraktım ben bu şeyi. O konuşmamı hatırlatırlar bana şimdi. Evet ben hukuka hep riayet ettim. (Altaylı’nın “Ölünceye kadar bu davanın ferdiyim” diye araya girmesi üzerine) Hala ben bu davanın ferdiyim. Dava benim elimde şimdi, onlar davayı bıraktı. Bu dava şeffaflıktır, o Gelecek Partisi’nde AK Parti’de yok. Bu dava şatafattan, lüksten uzak durmaktır, o Gelecek Partisi’nde AK Parti’de değil. Bu dava akrabalarını devlet işini olduğunda oğlunu, kızını bile görmemektir. AK Parti’de bu kalmadı. Bu dava yolsuzluklarla mücadeledir, bugün Gelecek Partisi’ndedir, AK Parti’de yok. Bu dava yasaklarla mücadeledir, bugün Gelecek Partisi bunun mücadelesini veriyor. Ak Parti’de o yok. Ben davayı bırakmadım, AK Parti davayı bıraktı. Davanın bütün değerlerini ayaklar altına aldılar. Sayın Cumhurbaşkanı’na hem gittim anlattım, hem yazılı metin verdim. “Sayın Cumhurbaşkanım gidiş gidiş değil, AK Parti, devlet yanlış yere gidiyor” diye… Bütün bunlara rağmen ben AK Parti’den ayrılmadım AK Parti beni ihraç etti. Ne bekliyorlar peki, bekledikleri ne? Körü körüne itaat.”

Okumaya devam et

Popular