Bizimle iletişime geçiniz

Politika

KONDA: AKP çözülüyor! Oy oranı yüzde 45’ten 30’lara düştü

KONDA Genel Müdürü Bekir Ağırdır, AKP’nin oy oranının yüzde 45’ten yüzde 30’lara gerilediğini belirtti. ”Bu bir alamettir. Su kaynıyor. Çayın altı açık, buhara döndüğü gün fark edeceğiz” dedi.

BOLD – Araştırma şirketi KONDA’nın Genel Müdürü Bekir Ağırdır, “Koronadan önce yaptığımız ankete göre 100 kişiden 29’u ya borçlanarak ya yardımlarla veya aile-komşu dayanışması ile karnını doyuruyor” ifadesini kullandı.

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kurduğu yeni partilerin AKP’den oy alacağını belirten Ağırdır, “Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin ölü doğduklarını sanmıyorum. İkisi de Tayyip bey için zorlu rakip olacak ve 2 oydan birini AK Parti seçmeninden alacak” dedi.

Bekir Ağırdır

Ağırdır, Karar TV’de son yaptıkları araştırmalarla ilgili şunları söyledi:

KENDİNİ PARTİSİZ HİSSEDEN YÜZDE 36

“30 yaşın altında 19 milyon seçmen var. Bu gençlerin yarısı mevcut siyasi aktörlerden umudunu kesmiş durumda. 2023’te de ilk kez oy kullanacak 4 milyon genç seçmen de mevcut siyasileri reddediyor. Kendini şu anda partisiz, boşlukta, umutsuz hisseden yüzde 36 civarında bir kitle var.

İYİ PARTİ TABAN BULDU

Yeni partilerin kitleyi yakalama potansiyeli var. En iyi örnek İyi Partinin vücut bulması. Sadece Meral hanımın başarısı değil. Ülkem-bayrağım diyen ve farklı kimliklerle iç içe olan seçmen İyi Parti’de, muhafazakar kesime yakın olan geleneksel seçmen ise MHP’de kaldı. İktidar bloğu, İyi Parti’ye engelleyemedi. Sosyolojik bir taban var.

AKP oy kaybediyor, kaybetmiyor meselesi değil. Çözülüyor, gidecek yer bulamıyor. Yüzde 45’ten 30’lara düştü. Bu bir alamettir, ama gidecek yer bulamadı. Su kaynıyor, çayın altı açık, buhara döndüğü gün fark edeceğiz. Şubat ayı ölçümümüzde AK Parti yüzde 30’un altında idi.

YENİ PARTİLER AKP’DEN OY ALACAK

Davutoğlu ve Babacan’ın partilerinin ölü doğduklarını sanmıyorum. İkisi de Tayyip bey için zorlu rakip olacak. Mücadeleden kaçmıyorlar, ‘Tırsmışlar, vazgeçiyorlar’ gibi halleri de yok. Tayyip Bey’in beklediğinden de öte mindere davet etmeye çalışan dil karşısında AK Parti bocalıyor. İki oydan birini AK Parti seçmeninden alacaklar. Her bir puan AKP’nin iktidar gücünü etkiler. Futbol jargonu ile müthiş maç oldu ama golsüz bitti diyeceğimiz bir tablo oluşacak. Kimse de ringlerden kaçmıyor.

İNSANLARIN ELİNDE BİR AYLIK ERZAĞI YOK

Koronadan önce yaptığımız ankete göre 100 kişiden 29’u ya borçlanarak, ya yardımlarla veya aile-komşu dayanışması ile karnını doyuruyor. Ocak ayı itibariyle her 100 kişiden 47’si çalışma hayatında. Çalışan her 38 kişiden 30’u ise işini kaybederse geçinemeyecek düzeyde. Yüzde 55’i gelecek kaygısı yaşıyor. İnsanların elinde bir aylık erzak ya da geçimini temin edecek paraları yok.”

Demirtaş’tan ittifak çağrısı: Daha cesur ve büyük siyasi hamleler yapabilmeliyiz

Politika

Akşener’in avukatı Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu: Gizliliği kaldırın ifadesini alın

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Hakkında 4 yıldır devam eden Cemaat soruşturmasında ifadesinin alınması ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını talep etti.

BOLD – Meral Akşener’in avukatı ve İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akşener’le ilgili açıklamalarının ardından başsavcılığa ifade vermek için başvuruda bulundu.

Poyraz, başsavcılığa sunduğu dilekçede, 2016 yılında başlatılan ve 1 yılı aşkın süredir de gizlilik kararıyla yürütülen soruşturmada, müvekkilinin ifadesinin alınması için defalarca dilekçe verilmesine rağmen taleplerinin kabul edilmediğini belirtti. Başvurularına cevap dahi verilmediğini kaydeden Poyraz, siyasi malzeme haline getirilen dosyanın tetkiki için Hâkimler ve Savcılar Kuruluna başvuru yaptıklarını da hatırlattı. Akşener’in soruşturma tehdidi altında bırakılmaya çalışıldığını belirten Poyrak, dilekçesinde, Erdoğan’ın Meral Akşener’e ilişkin “yerli ve milli” vurgusu yaptığını ifade etti.

İFADESİ ALINSIN, GİZLİLİK KARARI KALDIRILSIN

Dilekçede Akşener’le ilgili “yerli ve milli” hukukun neden uygulanmadığı soran Avukat Poyraz’ın dilekçesinde şunlar kaydedildi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanının istihbarat birimleri ve gerekli kurumlardan bilgi almaksızın böyle bir açıklama yapması söz konusu olamaz. Belli bir dönem, tercih ve karar alma süreçlerine ilişkin yanıltıldığını defaatle dile getiren Sayın Cumhurbaşkanının, kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalarda aldatılma hassasiyetine . Müvekkilim Sayın Meral Akşener, yerli ve milli ise 4 yıldır bu soruşturmayı yapanların, bekletenlerin, sündürenlerin, sulandıranların, siyasete malzeme olmasına sebebiyet verenlerin yerli ve milli olup olmadıklarının tespiti için; derhal, özenle ve önemle ifadesinin alınmasına, soruşturma dosyasına keyfi olarak gizem yaratmak için konulan “gizlilik kararının” kaldırılmasına, soruşturma savcısının ve ilgili kolluk birimlerinin 4 yıldır ne yaptığı ya da ne yapmadıklarının, ne kadar yerli ve milli olduklarının kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.”

Akşener’den parlamenter sistem çağrısı: Erdoğan bu matematikle seçilemez

Okumaya devam et

Politika

Burdur’da spor salonundan Atatürk’ün ismini attılar

burdur bayram özçelik spor salonu

Burdur’da Atatürk Kapalı Spor Salonunun adını değiştirerek AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in adı verildi. CHP’li Mehmet Göker’in konuyu gündeme taşıması üzerine AKP’li vekilin adı salondan kaldırıldı.

BOLD – Burdur’da 2013 yılında yıkılan Atatürk Kapalı Spor Salonunda isim skandalı yaşandı. Spor salonu ikmal ihaleleri ile yeniden yapıldı. Spor salonuna aktif siyaset yapan AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in adı verildi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Bürokrasiyi etkileme gücü olan milletvekilinin adının verilmiş olması bizi derinden üzmüştür”  sözleriyle eleştirdi.  Göker’in olayı kamuoyuna duyurmasının ardından gelen tepkiler üzerine geri adım atıldı. Bayram Özçelik Spor Salonu ismi salondan söküldü. Göker, “Bu ülkenin kurucu lideri Atatürk’ün ismi varken, şehitlerimizin ismi varken… Olması gereken oldu” açıklaması yaptı.

Meclis Yardımlaşma Sandığında 7 milyon liralık vurgun

Okumaya devam et

Politika

Akşener’den parlamenter sistem çağrısı: Erdoğan bu matematikle seçilemez

meral akşener

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme dönüş çağrısı yaptı. “Bakın iddia ediyorum Sayın Erdoğan, bu matematikle seçilemez” dedi.

BOLD – Kırıkkale’de vatandaşlarla bir araya gelen Akşener, parlamenter sisteme dönüşle ilgili çağrısını yineledi. Erdoğan’ın mevcut sisteminde cumhurbaşkanlığına seçilemeyeceğini savunan Akşener, “Gelin, adam gibi oturup bu sisteme geçelim diyoruz. Geçer miyiz? Bunu zaman gösterecek. 2021 Haziran’da seçim bekleniyor. Diyelim ki 2023’te oldu, bakın iddia ediyorum Sayın Erdoğan bu matematikle seçilemez” ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “eve dön” çağrısının hatırlatılması üzerine ise Akşener, şöyle konuştu: “Ben şimdi Sayın Bahçeli’nin ev sözünün ne manaya geldiğini bilmediğim için Sayın Erdoğan’a seslendim. Dedim ki ortağını ilgisiz bırakma. Bana sardırdı. Onun için ilgilen. Eve mi? Onu bilmiyoruz. Yuvalar çok, evim de yuva. Ben başından söyledim. Ben politikayı bırakıp herkesten özür dileyip eve dönerim. Bu derece.”

Durmuş Yılmaz: IMF’ye borç yalan!

Okumaya devam et

Popular