Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’de Floyd’un ölümü, Mart ayında benzer şekilde ölen Ellis davasını yeniden açtı

ABD’de Washington Eyaleti Valisi, polis tarafından gözaltına alındıktan sonra nefes alamadığını söylerken ölen Manuel Ellis için yeni bir soruşturma başlatıldığını açıkladı.

BOLD – 25 Mayıs’ta ABD’nin Minneapolis şehrinde polis tarafından öldürülen George Floyd’un ardından yeni bir polis şiddeti vakası gündeme geldi. Washington Eyalet Valisi Jay Inslee, geçtiğimiz Mart ayında polis tarafından gözaltına alındıktan sonra ölen Manuel Ellis’in ölümüyle ilgili yeni bir soruşturma açıldığını duyurdu.

Vali Inslee olayın gerçekleştiği Pierce vilayeti şerifi ile bölge savcısının olayın içinde oldukları için tarafsızlıkları konusunda şüphe olduğundan, soruşturmayı tamamlamamaları konusunda ikna olduğunu, bunun yerine yeni bir soruşturma açılacağını ve Pierce vilayetinin kolluk kuvvetlerinden bağımsız bir hukuki süreç işletileceğini söyledi.

“NEFES ALAMIYORUM EFENDİM”

Valinin kararı Ellis ile ilgili yeni video görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra geldi. 3 Mart tarihli video görüntülerinde Ellis’in polis tarafından gözaltına alınırken nefes alamadığı için yalvardığı görülüyor. Videonun yolun karşı tarafındaki bir evin güvenlik kamerası tarafından çekildiği ve yoldan geçen bir kişinin de olay anını görüntülediği bildiriliyor.

Aileyi temsil eden avukatın yayınladığı dokuz dakika civarında olan videoda 33 yaşındaki Ellis’in kelepçe takılırken bağırdığı görülüyor.

Avukat James Bible düzenlediği basın toplantısında “Videodan gördüğümüz kadarıyla Manny Ellis sadece ‘Nefes alamıyorum’ demiyor ‘Nefes alamıyorum efendim, nefes alamıyorum efendim, nefes alamıyorum efendim’ diyor” şeklinde konuşarak, “Bu, sadece nefes almakta zorlandığını değil hayatının son dakikasında dahi saygılı olma çabasında olduğunu gösteriyor. Bu da kolluk kuvvetlerinin iddia ettiğinin aksine saldırgan bir insan olmadığının göstergesidir” dedi.

ÖLÜM NEDENİ SOLUNUM DURMASI

Ellis adli tıp raporuna göre fiziksel baskı ve oksijen azlığına bağlı solunum durması nedeniyle yaşamını yitirdi. Raporda Ellis’in vücudunda metamfetamin bulunduğu ve kalp hastalığının da ölüme sebebiyet vermiş olabileceği belirtildi.

Seattle’ın güneyindeki Pierce bölgesinin en büyük kenti ve yönetim merkezi Tacoma belediye başkanı geçen hafta tutuklamada rolü olan polis memurlarının kovulması ve haklarında dava açılması çağrısında bulunmuştu.

Olaya karışan dört polis memurunun idari izne çıkarıldığı bildirildi. Polisler fiziksel münakaşa çıktığı ve direndiği için Ellis’i gözaltına alırken zor kullanmaları gerektiğini ve Ellis’in olay esnasında öldüğünü söyledi.

Vali Inslee’nin yeni soruşturma açma kararı ülke çapında George Flody’un ölümünün ardından polis şiddeti ve ırkçılığa karşı başlayan protesto dalgasının ardından geldi.

Floyd’un ölümü ile ilgili gözaltına alınan polislerden biri kefaletle serbest bırakıldı

Dünya

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali Romanya’dan iyilik ve dostluk mesajları verecek

Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), dünya turunu sürdürüyor. Romanya’da online ortamda gerçekleştirilecek etkinlikte 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verecek.

BOLD – Yarın akşam Türkiye saatiyle 21.00’de IFLC Romania YouTube kanalından yayınlanacak etkinlikte, Endonezya’dan Mozambik’e, Amerika’dan Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan gençler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergileyecek. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, halk dansları sunacak.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans kombinasyonları eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmeyecek. Bir projede Romen öğrenciler, ülkenin tanınmış kültür insanlarını anarken, bir diğer çalışmada ünlü bir şarkı eşliğinde yardımseverlik duygusu üç farklı örnekle anlatılacak.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın tanınmış parçalarından birini, beş ülkeden öğrenciler Romence seslendirecek. Balkan ülkelerinden derlenen Türkçe parçalar ve Romanya’nın farklı yörelerinden icra edilecek eserler, programa coşku katacak.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNACAK

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sunacak. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sanat yolculuğunu sürdürecek.

Okumaya devam et

Dünya

191 yolcusu bulunan Hindistan uçağı inişte düştü

Dubai’den kalkıp Hindistan’ın Calucut Havalimanı’na giden yolcu uçağı iniş sırasında düştü. Hindistan Havayolları’na ait uçakta 191 yolcu bulunduğu öğrenildi.

BOLD – İngiltere merkezli haber ajansı Reuters’ın son dakika anonsu ile aktardığı habere göre 191 yolcu taşıyan Hindistan Havayolları’na ait uçak iniş sırasında düştü. Uçağın Dubai’den yola çıktığı ve hedefinin Hindistan Calucut Havalimanı olduğu bildirildi.

YEREL POLİS EN AZ 2 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜNÜ DUYURDU

Kaza sonrası kabini ortadan ikiye ayrılan uçakta, yerel polisin açıklamasına göre en az 2 kişi hayatını kaybetti, 35 yolcu da yaralandı. Hindistan Havayolları sözcüsü kaza sonrası birkaç yolcunun yaralı kurtulduğunu aktardı.

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Okumaya devam et

Dünya

“Yunanistan-Mısır anlaşmasının hiçbir kıymeti harbiyesi yok”

Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) anlaşması için “Hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı. Barbaros Hayreddin Paşa Sismik Araştırma Gemisi’nin Doğu Akdeniz’de görevine yeniden başladığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan ile Mısır arasında deniz yetki alanlarının belirlenmesine ilişkin imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması için, “Bu anlaşmanın hiçbir kıymeti harbiyesi yok” ifadelerini kullandı.

Mısır ve Yunanistan’ın imzaladığı MEB anlaşmasının kapsadığı alan, Türkiye’nin Libya’daki Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları ile çakışıyor.

Mısır ile Yunanistan, Türkiye’nin Libya Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) ile imzaladığı deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının ‘‘yasa dışı’’ olduğunu ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini öne sürmüştü.

“LİBYA’YLA ANLAŞMAYI KARARLILIKLA SÜRDÜRECEĞİZ”

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya ile imzalanan anlaşma kapsamında Türkiye’nin çalışmaya devam edeceğini belirterek, “Biz şu anda Libya’yla yapmış olduğumuz anlaşmayı kararlılıkla sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” diye konuştu.

SONDAJ ÇALIŞMALARI DEVAM EDECEK

Türkiye, geçen ay Yunanistan’a ait Meis adasının güneyi ve doğusu için denizcilere bir uyarı (NAVTEX) yayınlamış, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin bu bölgede araştırma yapacağını belirtmişti.

Yunanistan ise NAVTEX ilan edilen bölgenin kendi yetki alanında olduğunu belirtmişti. Türkiye ile Yunanistan deniz kuvvetleri, Yunanistan’a ait Meis adası çevresinde karşı karşıya gelmiş ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in devreye girmesiyle bir çatışma son anda önlenmişti.

Erdoğan’ın Almanya Başbakanı Merkel’e, sondaj çalışmalarına belirli bir süre için ara verileceği konusundasöz verdiği basına yansımıştı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerin tutulmadığını belirterek Barbaros Hayreddin Paşa sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları çerçevesinde çalışmalarına yeniden başladığını açıkladı.

Erdoğan, “Şansölye Merkel, benden ricada bulundu. ‘İşte buradaki sondaj çalışmalarını durdurursanız benim işimi kolaylaştırırsınız.’ dedi. Ben de Şansölye Merkel’e, ‘Eğer siz Yunanistan’a güveniyorsanız diğerlerine güveniyorsunuz biz şöyle 3-4 haftalığına bu sondaj çalışmalarına ara veririz ama ben bunlara güvenmiyorum. Göreceksiniz bunlar sözünde durmayacaklar.’ Nitekim öyle de oldu. Biz bu arada da Yunanistan’dan onların kendi gerek Dışişleri Bakanı gerekse danışmanları, benim danışmanım, Dışişleri Bakanım Almanya-Yunanistan-Türkiye arasında üçlü görüşmeler başlattılar. Bu sözde de durmayınca, şimdi ne olacak? Şimde de biz hemen sondaj çalışmalarına yeniden başladık ve bu noktada Barbaros Hayrettin’i de yine görevine gönderdik. Sözlerinde durmuyorlar ve aynı durumu da tabii Sayın Merkel’e dedik ki, bak sözünde durmadılar, biz de şimdi yolumuza devam ediyoruz” dedi.

“Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan anlaşma, Türkiye için yok hükmündedir”

Okumaya devam et

Popular