Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Floyd’un ölümüne yol açan polislerden biri daha serbest bırakıldı

ABD’li George Floyd’un ölümüne yol açan eski polislerden J. Alexander Kueng 750 bin dolar kefaletle serbest bırakıldı. Floyd davasında serbest bırakılan polislerin sayısı ikiye yükseldi.

BOLD – Kueng’in, cuma gecesi 750 bin dolarlık kefaletinin ödenmesinin ardından Hennepin Böge Cezaevinden şartlı tahliyeyle çıktığı aktarıldı.

Kefaletle serbest bırakılan Kueng, Derek Chauvin, Tou Thao ve Thomas Lane de dahil olmak üzere Floyd’un ölümünden suçlanan polislerden biri. Bu ay başında, eski polislerden Thomas Lane’in de kefaletle serbest bırakıldığı açıklanmıştı.

Floyd davasında cinayetle suçlanan polisler (üst sıra soldan sağa): Derek Chauvin, Tou Thao, (alt sıra soldan sağa) J. Alexander Kueng ve Thomas Lane.

Floyd’un boğazına dakikalarca bastırarak ölümüne sebep olan Derek Chauvin ikinci dereceden cinayetten yargılanacak 1.25 milyon dolarlık kefaletin belirlendiği Chauvin ve kefalet bedeli 750 bin dolar olan Thao ise Hennepin Böge Cezaevi’nde tutuklu bulunuyor.

ABD’de Yüksek Mahkeme’den Trump’ı kızdıran ‘göçmen’ kararı

Dünya

ABD’de mahkeme Erdoğan’ın korumalarının göstericilere saldırdığı olayda Türkiye’nin itirazını reddetti

2017 yılında cumhurbaşkanlığı korumalarının başkent Washington’da Erdoğan karşıtı protestoculara saldırması nedeniyle açılan davanın temyiz duruşması sonuçlandı. Temyiz Mahkemesi, Türkiye’nin itirazını reddetti ve Türk hükümeti davayı kaybetti.

BOLD – ABD’de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın korumaları ile protestocular arasında 4 yıl önce meydana gelen şiddet olaylarıyla ilgili görülen davada temyiz mahkemesi Türkiye’nin itirazını reddetti.

Mahkemenin ret kararı Türkiye aleyhine açılan ve Ankara tarafından temyize taşınan iki farklı tazminat davasının devam etmesi anlamına geliyor.

Temyiz Mahkemesi, misafir ülke liderine eşlik eden korumaların ‘tehlikeli silah’ ve ‘ağır saldırı’ hakkı bulunmadığını, bu konuda davacıların söylemlerinin dikkate alınacak değerde olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE’YE KARŞI TAZMİNAT DAVALARI DEVAM EDECEK

2019 yılının Ocak ayında Türkiye Cumhuriyetine karşı saldırılardan dolayı zarar gördüğünü iddia eden protestocular tarafından iki ayrı tazminat davası açılmış ve Washington Bölge Mahkemesi davayı kabul etmişti. Türk hükümeti avukatları ise temyize başvurmuştu.

Salı günü Temyiz Mahkemesi kararını açıkladı ve her iki tazminat davasının da devam etmesi yönünde 29 sayfalık bir görüş bildirdi. Türk hükümeti avukatlarının itirazlarını reddetti.

ABD’DE 2 BAKANLIK TÜRKİYE ALEYHİNE GÖRÜŞ BİLDİRMİŞTİ

Üç yargıçtan oluşan Temyiz Mahkemesi, Türkiye’yi suçlu bulan alt mahkeme kararını incelerken, ABD hükümetinden de görüş talep etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, 10 Mart 2021’de mahkemeye Türkiye’nin tezlerinin aleyhine bir görüş bildirmişti.

İki bakanlık protestocuları haklı bulmuş, Türk korumaların kendi liderlerini koruma görevi olsa da açıkça tehdit olmadan protestoculara karşı orantısız güç kullanmalarını yersiz bulduğunu Temyiz Mahkemesine bildirmişti.

ABD’deki bakanlıkların Türkiye aleyhine bildirdiği görüşte, ‘protestocuların saldırıya uğradığında zaten yerlerde olduğu, kaçmaya çalışanların da yine Cumhurbaşkanlığı korumaları tarafından darp edildiği’ vurgulanmıştı.

Görüşte bu durumlardan hiçbirinin yabancı ülke liderlerini koruyan güvenlik güçlerine tanınan ayrıcalıklardan olmadığının altı çizilmişti.

Amerikan Kongresi’ndeki her iki partiye mensup üyeler, bakanlığın görüş bildirmesi öncesi ABD Adalet Bakanlığı’na bir mektup göndermiş ve ABD yönetiminden Türk hükümetini korumamasını talep etmişti.

ABD’de 1978’de kabul edilen ‘Yabancı Devlet Liderleri Dokunulmazlık Yasası’ (FSIA – Foreign Sovereign Immunities Act) ülkede görevli yabancı güvenlik güçlerine bazı imtiyazlar tanıyor. Ancak söz konusu kanunda, kesin çizgilerle bu imtiyazlar ve haklar açıklanmıyor.

2017’DEKİ ARBEDEDE NELER YAŞANMIŞTI?

16 Mayıs 2017’de başkent Washington’da Erdoğan, zamanın ABD Başkanı Donald Trump ile görüştükten sonra Türkiye Büyükelçiliği Rezidansına geri dönmüş ve o sırada Türkiye kökenli ABD vatandaşı bir grup, ellerinde ‘Demirtaş’a özgürlük’ pankartlarıyla Erdoğan’ı protesto etmişti. Erdoğan aleyhine sloganlar atan gruba o esnada bölgede bulunan Erdoğan’ın korumaları müdahale etmişti.

Tekme ve yumrukların kullanıldığı müdahale anına dair görüntüler tüm ABD ulusal haber kanallarında ve gazetelerinde yer bulmuştu.

Yere düşen ve ABD vatandaşı olan protestocuların tekmelenmeleri ve yüzlerinden gelen kanlar, haftalarca gündemde kalmıştı. Amerikan kamuoyu olaylara büyük tepki göstermişti.

Olayın büyümesi sonrası Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç konutun önüne gelmiş, bölgeye ABD’li ek emniyet kuvvetleri takviye edilmişti.

12 KORUMA HAKKINDA CEZA DAVASI VE YAKALAMA KARARI

Washinton Polisi, Erdoğan’ın 12 koruması hakkında yakalama kararı çıkardı

Washington Polisi, Türk Büyükelçiliği önünde meydana gelen olaylarla ilgili 12 koruma polisinden 7’sine karşı ağır nitelikli saldırı, 5’ine karşı da hafif ceza davası açılacağını duyurmuştu. Daha sonra 12 koruma hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Ancak korumalar ABD’de olmadığı için yakalanamamış ve haklarındaki ceza davası da ilerleyememişti. Korumaların ABD’ye gitmesi durumunda tutuklanabileceği belirtiliyor.

Tekbirle denize giren Suriyeliler ve mülteci tartışması: Provokasyon havası var

Okumaya devam et

Dünya

Erdoğan’ın gözü Angola’nın elmas ve petrolünde mi?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile yaptığı basın toplantısında “Angola rastgele bir ülke değil” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın Venezuela’dan sonra zengin petrol ve elmas yataklarıyla meşhur Angola’ya ilgisi dikkat çekti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Angola Cumhurbaşkanı João Manuel Gonçalves Laurenço ile görüştü. Görüşme sonrası yapılan ortak basın toplantısında Erdoğan’ın yaptığı “Geleceğe yönelik atacağımız adımlarda Angola rastgele bir ülke değil” açıklaması Angola’nın elmas ve petrol yataklarını akıllara getirdi.

ERDOĞAN MEHMET CENGİZ VE DİĞER İŞADAMLARINI ANGOLA’YA GÖTÜRÜYOR

BM Genel Kurulu’ndan sonra iade-i ziyarette bulunmak üzere Angola’ya bir grup iş adamıyla gideceklerini belirten Erdoğan, “İstiyoruz ki üst düzey ziyaretleri de başlatmış olalım. Ticaret hacmimiz 176 milyon dolar. Bu iki güçlü ülke için bu ticaret hacmi çok ama çok hafif” dedi. Geleceğe yönelik atacakları adımlarda Angola’nın rastgele seçilmiş bir ülke olmadığının altını çizen Erdoğan, “Müşterek yapılabilecek çok şey var. Yarın kendileri işadamlarımızla bir araya gelecekler. Altyapı üstyapıya yönelik birçok konuyu muhataplarıyla görüşecekler” dedi.

ANGOLA NEREDE?

Afrika’nın batı kesimlerinde yer alan Angola’nın sahip olduğu 1.246.700 kilometre kare toprak ile dünyada en büyük 23. ülke konumunda. 33 milyon nüfuslu ülkede nüfusun yarısından fazlası Hristiyan dinine mensup. Angola’da nüfusun geriye kalan yarıya yakın kısmı ise yerel dinlere inanıyor. Ülkede Müslüman nüfus ise neredeyse yok denecek kadar az. 114,2 milyar dolar Gayri safi yurt içi hasıla ile Afrika kıtasının Güney Afrika Cumhuriyeti ve Nijerya’dan sonra üçüncü büyük ekonomisi konumundaki Angola’da, nüfusun büyük çoğunluğu açlık sınırında yaşıyor.

PETROL VE ELMAS ZENGİNİ

Angola geniş petrol rezervlerine sahip bir ülke konumundadır. Bunun haricinde ülkenin kuzeydoğu kesimlerinde yer alan maden ocaklarında elmas ve mineral çıkartılmaktadır. Ülkenin sahip olduğu doğal yeraltı zenginlikleri Angola’yı Afrika’nın en zengin ülkelerinden biri konumuna getirmektedir. Angola, Nijerya’dan sonra Afrika’nın en büyük ikinci petrol üretimi ve ihracatı gerçekleştiren ülkesi konumunda. Ülkenin ihracattan elde ettiği gelirlerin yüzde 98’i ile Angola’nın Gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 70’ini petrol ticareti oluşturuyor.

Tekbirle denize giren Suriyeliler ve mülteci tartışması: Provokasyon havası var

Okumaya devam et

Dünya

Taliban ‘haram’ diyerek Youtuber Khasha Zwan’ı idam etti

Afganistan’da Taliban, Youtube yükledi komik videolarıyla tanınan Kandaharlı komedyen Khasha Zwan’ı insanları güldürmenin ‘haram’ olduğu gerekçesiyle idam etti. Zwan’ın öldürülmeden önce çekilen ve sosyal medyada dolaşıma giren son görüntüleri ise yürek burktu.

BOLD – Afganistan’da komedyenlik yapan ve Youtube yüklediği komik videolarıyla tanınan Khasha Zwan Taliban tarafından idam etti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Taliban militanları bir araca elleri arkadan bağlı bindirdikleri Zwan’ı tartakladıkları görülüyor. Görüntülerin infazdan hemen önce kaydedildiği sanılıyor.

Taliban’ın Kandahar’ın tanınan komedyeni Zwan’ı insanları güldürmenin ‘haram’ olduğu gerekçesiyle öldürüldüğü iddia ediliyor.

Sosyal medyada ‘Justice for Zwan’ etiketiyle Taliban’ın Zwan’ı idam etmesi protesto edildi.

Tekbirle denize giren Suriyeliler ve mülteci tartışması: Provokasyon havası var

Okumaya devam et

Popular

Shares