Bizimle iletişime geçiniz

Teknoloji

TikTok hesabınız varsa bilgileriniz çalınmış olabilir!

Dünya genelinde hızla yayılan ve en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri haline gelen TikTok ile ilgili ciddi bir iddia ortaya atıldı. 

BOLD – Çin’de geliştirilip Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede yaygın kullanılan ve sosyal medya uygulamaları arasında popüler hale gelen “TikTok”un kullanıcı verilerinin izinsiz depolandığı gündeme geldi.

Bir Reddit kullanıcısının iddiasına göre TikTok kullanıcılarının telefonlarına kaydettiği tüm bilgileri kopyalıyor. İddialar arasında telefondan silinmiş bilgilerin depolandığı, uygulama kapalıyken ses ve görüntü kaydı yapıldığı, kullanılan telefonun teknik özelliklerinin hakkındaki bilgilerin toplandığına dair ifadeler yer aldı. 

Redist kullanıcısının iddiaları şöyle;

Kullandığınız telefonun tüm donanım parçalarıyla ilgili bilgiyi topluyolar. (işlemcisi, hafızası ve hafızayı ne kadar kullandığınız, ekran boyutu vs. hepsi) 

İndirdiğiniz tüm uygulamalar -ki önceden yükleyip sonra sildikleriniz de buna dahil- da kayıt altında ve saklanıyor. 

Networkle alakalı tüm bilgiler (ip’niz, yerel ip’niz, bağlandığınız wifi vs) 

Yazılım kısıtlamasını kaldırmak için jailbreak yapıp yapmadığınız. 

Hemen hemen 30 saniyede bir gps ping’i yolluyormuş uygulama, yani konum bilginiz her 30 sn’de bir yedekleniyor. 

Yani eğer telefonunuzda tiktok yüklüyse siz o sırada kullanmasanız bile nerede olduğunuzdan hep haberdar. 

Bu bilgileri de sakladığına göre, tiktok yüklü olduğu süre boyunca nerelerdeydiniz hepsinin tiktok’ta olduğunu söyleyebiliriz. 

Uygulamayı kapalıyken bile kamera ve mikrofona erişimi var 

Galerinizde bulunan medya dahil hepsine erişim ve farklı cihazlarda görüntülenmesi için transcoding yapma izni. 

Uygulamayı kullanmazken bile tiktok’un kameraya ve mikrofona erişimi olması gibi bi sıkıntı var. kaydediyordur kaydetmiyodur orası meçhul tabi. 

Android versiyonunda uygulamanın zip dosyası indirme, onu çözümleme ve çalıştırma yetkisi de var. Yani tiktok istediği uygulamayı kullanan birinin telefonuna mesela çocuk pornosu indirebilir ve suçlayabilir veya herhangi bir algoritmayla cihazda virüs yayabilir. 

Aynı zamanda tiktok kopyaladığınız her şeyi uygulamaya yapıştırmış gibi kaydedebiliyor ve uygulama bunu saklıyor. kredi kartı numarası, iban, şifreleriniz falan. eğer kopyaladıysanız artık tiktok’ta kayıtlılar. 

Kamera mikrofon yetkisiyle ilgili olarak; 2019’da bir sürü kullanıcı tiktok arkaplanda bile açık değilken, -mesela 3 aydır tiktok’a girmezken- yine de mikrofonla söylenenleri kaydettiğini fark etmişti. 

Çektiğiniz tüm videoları istediği gibi kullanabilir 

Çektiğiniz tüm videoları (gizli olanlar da dahil) tiktok istediği gibi kullanabiliyor, tiktok reklamlarındaki videolar sıradan kullanıcıların izni olmadan kullanılıyor mesela. gizli olsa bile tiktok bunu açıktan yayınlama hakkına sahip. cody ko diye bi youtuber tiktokla dalga geçmek için tiktok üzerinden video çekmişti (videoları hesabında gizliydi) ve sonrasında videoları tiktok reklamlarında kullanılmaya başlandı. 

Proxy server’ı oluşturuyormuş bu arada cihazınızda. medya aktarımı için demiş ama deli saçması, gerekli değil. proxy s. okulda öğretmenlerin bilgisayar dersinde sizin her yaptığınızı görmesini ve yaptıklarınıza kısıtlama getirmesini sağlayan şey. suistimal etme ihtimalleri yüksek. 

Topladıkları veri sayısı çok fazla ve bunu gizlemek için her güncellemede topladıkları veri gözükmesin diye ekstradan şifreleme yapıyolarmış. 

Bu arada siz tüm gizlilik özelliklerini ayarlayabilseniz bile ‘gizlilik poliçesi’ (kimsenin okumadan onayladığı uzun şey) sayesinde sizi takip eden veya sizin takip ettiğiniz herhangi biri aracılığıyla bu bilgileri toplamalarına izin vermiş oluyorsunuz. 

Sizden toplayıp reklam şirketlerine sattığımız bilgiler artık bizim sorumluluğumuz değil, ne isterlerse yaparlar beni meshul tutamazsınız da diyor. 

Mehmet Cengiz’in madenindeki işçilerin yüzde 40’ı Kovid-19’a yakalandı

Teknoloji

Sosyal medyaya düzenlemesi sonrası VPN’e talep arttı

AKP ve MHP’nin oylarıyla kabul edilen sosyal medyaya düzenleme getiren yasanın ardından erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN gibi hizmetlere talep arttı.  

BOLD – İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kapsamında 10 madde yürürlüğe girdi. Sanal özel ağ hizmeti sunan NordVPN Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell, Türkiye’den taleplerin bir gecede yüzde 20 arttığını belirterek “Türkler kendini VPN ile donatıyor” diye konuştu. 

Muhalefetin sansür eleştirisinde bulunduğu ve Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğini duyurduğu 9 maddelik sosyal medya yasası yürürlüğe girdikten sonra internette erişim engellerinin aşılmasını sağlayan VPN talebi bir gecede yüzde 20 arttı.  

Deutsche Welle Türkçe’nin aktardığına göre NordVPN şirketin açıklamasında “Türkler VPN hizmetlerine akın ediyor” ifadelerine yer verildi. NordVPN, hizmetlerine Türkiye’den gösterilen ilginin sadece bir gecede yüzde 20 oranında arttığına dikkat çektiği açıklamasında “Türkler kendilerini VPN ile donatıyor” ifadelerine yer verdi. Şirketin Kurumsal İletişim Yöneticisi Laura Tyrell “İnternet özgürlüğü, ifade özgürlüğü kadar önemli” dedi ve internete getirilen kısıtlamaların sadece ekonomiye değil, demokrasiye de zarar verdiğini, bilgi edinme hakkının korunmasını sağlayan gazetecilerin görevlerini yapmalarını da tehlikeye attığını savundu.  

A’dan Z’ye internete sansür yasası… AKP ne yapmaya çalışıyor?

Okumaya devam et

Teknoloji

Huawei, Samsung’un tahtını devraldı

Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldı. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon, Samsung da 53.7 milyon telefon sattı.

BOLD – ABD’nin uyguladığı ambargoyla da gündeme gelen Çinli teknoloji devi Huawei, Samsung’u geride bırakarak en çok telefon satan şirket oldu.

İÇ PAZARA YÖNELEREK BÜYÜDÜ

Analiz kuruluşu Canalys, Huawei’nin küresel akıllı telefon pazarında ikinci çeyrekte Samsung’u sollayarak “dünyanın en çok akıllı telefon satan şirketi” unvanını aldığını belirtti. Huawei söz konusu dönemde 55.8 milyon telefon satarken, Samsung’da bu sayı 53.7 milyonda kaldı. Araştırmaya göre ABD yaptırımları Huawei’nin Çin dışındaki işlerini tıkadı ancak firma azımsanmayacak büyüklükteki iç pazarına yönelerek büyüdü. Üretilen telefonların yüzde 70’ten fazlası iç pazarda satıldı.

ABD’DEN “İSTİHBARATA HİZMET EDİYOR” SUÇLAMASI

ABD, Huawei’yi ‘Çin istihbaratıyla aynı yatağa’ girmekle suçluyor ve şirketin ekipmanlarının ‘casusluk’ faaliyetlerinde kullanıldığını iddia ediyor. Bu iddialar, şirket kurucusu Ren’in asker geçmişi ve Komünist Parti üyeliğiyle birlikte düşünüldüğünde, ABD cephesinde endişeye yol açıyor. Huawei ise, ABD’nin iddialarını kesin bir dille reddediyor.

AKP salgından beter: Bekçiler, barolar, mafya, sosyal medya…

Okumaya devam et

Teknoloji

Alman şirketten Kabe’ye 3 boyutlu sanal ziyaret fırsatı

Pandemi yüzünden kısıtlanan Hac ibadetine 3D’yle teknolojik bir çözüm bulunan Alman teknoloji şirketi, Müslümanlar için sanal ortamda Kabe ziyaretini mümkün hale getirdi.

BOLD – Suudi Arabistan’ın aldığı kararla hac mevsiminde dünya genelinden yaklaşık 2,5 milyon Müslümanın ziyaret ettiği Mekke’de koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl sadece 10 bin hacı adayı ağırlanacak. Hac ziyareti iptal olan veya farklı sebeplerden dolayı seyahat edemeyen kişiler için Almanya merkezli bir firma alternatif çözüm üretti. “3 Boyutlu Müslüman (Muslim 3D)” adlı program, sanal ortamda Kabe ziyareti yapma imkanı sağlıyor. Tanıtımı geçen yıl ocak ayında yapılan programa Suudi Arabistan’ın hac ziyaretini kısıtlayacağı duyurusundan sonra rağbet arttı. Şu ana kadar programı indirenlerin sayısı 1 milyonu aştı.

GERÇEĞİNİN YERİNİ TUTMAZ

Programın fikir babası, bilgisayar programcısı Bilal Chbib Euronews’e yaptığı açıklamada , “Savaş oyunlarında Müslümanlar öldürülmesi gereken kötü karakterler olarak lanse ediliyor. Neden kendi kültürümüzü ve tarihimizi tanıtan bir program yok diye düşünürken bu fikir ortaya çıktı” ifadelerini kullandı. Chbib, sanal ortamda ziyaretin gerçek ibadetin yerini tutmayacağını da belirterek programı için “Kabe’yi kitaplardan okumak yerine en azından bölgeyi ziyaret edebilmek için farklı bir araç” değerlendirmesi yaptı.

Akbilli Abdülhamit sosyal medyaya damga vurdu

Okumaya devam et

Popular