Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Sir Ian McKellen yeniden ‘Hamlet’ olacak

Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerindeki Gandalf ve X-Men evrenindeki Magneto rolleriyle küresel çapta şöhret kazanan “Sir” unvanlı Ian McKellen 50 yıl aradan sonra yeniden Hamlet rolünü üstlenecek.

BOLD– Sinema ve TV çalışmalarına rağmen tiyatroya hiç ara vermeyen ünlü İngiliz oyuncu 1970’ten sonra ilk defa Shakespeare’in ünlü oyununda sahne alacak. McKellen “rolüne döndüğü için kendini şanslı hissettiğini” söylüyor.

Ian McKellen 1970’te Hamlet rolünde (ortada)

81 YAŞINDA HAMLET’İ OYNAMAK

Altı kez Laurence Oliver Ödülleri, birer kez Tony Ödülleri ve Altın Küre Ödülleri, SAG Ödülleri, BIF Ödülleri, iki kez Satürn Ödülleri, dört kez Drama Desk Ödülleri, ve iki kez Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri sahibi olan iki kez Akademi Ödüllerine, dört kez BAFTA ödüllerine aday gösterilen Ian McKellen 81 yaşında yeniden Hamlet olmaya hazırlanıyor.

William Shakespeare’in ünlü eserini sahneye bu kez yönetmen Sean Mathias uyarlayacak. Oyunun yapımcılığını ise “Waiting For Godot” (Godot’yu Beklerken) oyununda da McKellen ile çalışan Bill Kenwright üstleniyor.

Ian McKellen ilerleyen yaşına rağmen sahne çalışmalarına devam ediyor

Theatre Royal Windsor’da sahnelenecek oyunun gösterim tarihi ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı zira tüm dünyayı saran koronavirüs salgını sebebiyle tiyatronun ne zaman açılacağı belli değil.

1970 yılında Hamlet’te başrol oynayan Ian McKellen konuyla ilgili olarak “Bill Kenwright’ın ilham veren iyimserliği ve Sean Mathias’ın beni ‘Hamlet’i yeniden incelemeye davet etmesi sayesinde rolüme 50 yıl sonra yeniden döndüğüm için kendimi çok şanslı hissediyorum.” açıklamasında bulundu.

Ünlü oyuncunun bir başka Shakespeare eseri olan Macbeth’teki performansından tadımlık bir bölümü aşağıya bırakıyoruz.

Gündem

Madımak katliamı için yakılan ağıtlar

Türkiye tarihinin utanç tablolarından biri olan Madımak Katliamı’nın üzerinden tam 27 yıl geçti. Baş aktörleri açığa çıkarılamayan olay hafızalarda ve yüreklerde acısını korumaya devam ediyor.

BOLD– 2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli yakıldı. Çoğunluğu Alevi 33 yazar ve ozan ile iki otel çalışanı yanarak ya da dumandan boğularak hayata veda etti. Adalet hiçbir zaman tecelli etmese de katledilenler için yakılan ağıtlar, türküler ve şarkılar hafızamızı ve acımızı taze tutuyor. Unutmamak ve belki bir gün gerçek anlamda yüzleşmek için… İşte o ağıtlardan bazıları…

SEN BENDEN GİTTİN GİDELİ – MAZLUM ÇİMEN

Birçok kişi aşk şarkısı zannetse de bu parça aslına Mazlum Çimen’in Madımak’ta katledilen babası Ozan Nesimi Çimen’e duyduğu özlemin bestesidir.

SİVAS DRAMI – AŞIK MAHSUNİ ŞERİF

ISSIZLIĞIN ORTASINDA – MOĞOLLAR

BİR ŞEHİR – FERHAT TUNÇ

METİN ALTIOK AĞIDI – FAZIL SAY

TÜRKÜLER YANMAZ – ALAADDİN US

GÜN TUTUŞUR – GRUP YORUM

YANGIN YERİ – ZÜLFÜ LİVANELİ

CANIMI YAKANLAR BAKTI DUMANA – SELDA BAĞCAN

Okumaya devam et

Kültür

Oscarlı Mahershala Ali efsane boksçuyu canlandıracak

The Green Book ile en iyi yardımcı erkek oyuncu Oscar’ını kucaklayan Mahershala Ali HBO için çekilecek dizide ünlü boksör Jack Johson’ı canlandıracak.

BOLD– Mahershala Ali dışındaki oyuncuların henüz açıklanmadığı yapım 6 bölümlük bir mini dizi olacak ve ilk siyahi ağır sıklet boks şampiyonu olan Jack Johnson’ın kariyerine odaklanacak.

Mahershala Ali ve dizide canlandıracağı Jack Johnson

İLK AFRO-AMERİKALI AĞIR SIKLET ŞAMPİYONU

The Green Book’tan sonra True Detective dizisinin üçüncü sezonu ile izlediğimiz Mahershala Ali’nin yeni projesi sonunda belli oldu. Oscarlı oyuncu, Unruly(Asi) adı verilen altı bölümlük dizide 1878-1946 yılları arasında yaşayan boksör Jack Johnson’ı oynayacak.

İlk siyahi ağır sıklet boks şampiyonu olan Johnson’ın sıkıntılarla dolu inişli çıkışlı kariyerini anlatacak olan dizi, Ken Burns tarafından üretilen ve yönetilen PBS belgeseli “Unforgivable Blackness: The Rise and Fall of Jack Johnson” isimli yapım temel alınarak uyarlanıyor. Unruly için henüz bir yayın tarihi verilmedi.

Jack Johnson’un maçlarından görüntüler içeren bir videoyu sizlerle paylaşıyoruz.

Okumaya devam et

Kültür

Tarihi Sinop Cezaevi 1 milyon 600 bin euroya restore edilecek

1887’den itibaren 112 yıl boyunca cezaevi olarak kullanılan, edebiyat ve siyaset dünyasının birçok ünlü isminin yolunun düştüğü tarihi Sinop Cezaevi’nde kapsamlı bir restorasyon yapılacak.

BOLD– Başta Sabahattin Ali olmak üzere Refik Halit Karay, Mustafa Suphi, Ahmet Bedevi Kuran, Refii Cevat, Hüseyin Hilmi, Burhan Felek ve daha birçok ünlü simanın tutuklu ya da hükümlü olarak kaldığı cezaevi 2000 yılından beri müze olarak kullanılıyor.


AB DESTEKLİ RESTORASYON PROJESİ

Sabahattin Ali’nin ünlü “Aldırma Gönül” şiirine ilham kaynağı olan Sinop Cezaevi AB destekli 1 milyon 600 bin euro tutarında bir restorasyon projesiyle yenilenecek. Proje kapsamında Kültür ve Turizm Bakanlığından bir heyet incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından bir açıklama yapan Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, daha önce müze kapsamında bulunmayan çocuk ıslahevleri, iç kale surları ve buzhane bölümünün de restorasyonla birlikte projeye katılacağını ifade etti.

13 bin metrekare alana kurulu Tarihi Cezaevi Müze’sinin bazı kısımları restorasyon sebebiyle ziyarete kapatılacak. Her yıl yaklaşık 300 bin kişinin ziyaret ettiği cezaevi müzesinde yapılacak restorasyonun ne kadar süreceğine dair ise bir açıklama yapılmadı.

Dark turizm (hüzün turizmi) olarak adlandırılan turizm etkinliklerinin önemli bir mekanı olan tarihi cezaevi ile ilgili 2018 yılında da yine AB destekli 6 milyon euroluk bir proje gündeme gelmiş ama gerçeğe dönüşmemişti.

Sabahattin Ali 1932-33’te Sinop Cezaevi’nde dokuz ay kaldı

SABAHATTİN ALİ’NİN DİLİNDEN SİNOP CEZAEVİ

Sabahattin Ali yaklaşık 9 ay kaldığı Sinop Cezaevi’ni “Duvar” adlı hikayesinde şöyle anlatıyor: “Uzun zamanlar deniz kenarında ve surlar içindeki bir hapishanede kaldım. Kalın duvarlara vuran suların sesi taş duvarlarda çınlar ve uzak yolculuklara çağırırdı. Tüylerinden sular damlayarak surların arkasında yükseliveren deniz kuşları demir parmaklıklara hayretle gözlerini kırparak bakarlar ve hemen uzaklaşırlardı.

Benim kaldığım hapishanede her şey, her ses hürriyeti gözlerin önüne kadar getirmek, sonra birdenbire çekip götürmek için yapılmış gibiydi. Surların üstünde büyüyen ufak ufak ağaçlar, yosunlu taşlardan aşağı sarkan sarı çiçekler, bir bahar havası içinde eli kolu bağlı olmanın bütün acılarını içime dökerdi. Uçsuz bucaksız gökte bir kuğu gibi ağır ağır yüzen bulutlar benden bir teselliyi: Unutmayı alırlardı…”

Okumaya devam et

Popular