Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Müebbet verilen 5 günlük er de Silivri’de karantinaya alındı

4 yıldır Silivri Cezaevinde tutuklu olan Ahmet Özdemir ve 13 arkadaşı karantinaya alındı. Annesini arayan Özdemir, “Sakın korkma anne, bizi karantinaya aldılar” dedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Darbeye karıştığı iddiasıyla yargılanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan 5 günlük er Ahmet Özdemir ve 13 arkadaşı Silivri Cezaevinde karantinaya alındı. Annesiyle telefon görüşmesi yapan Özdemir, “Anne sana bir şey söyleyeceğim ama korkmayın. Babama da söyleme, bizi karantinaya aldılar, dedi. 14 kişi ayrı bir koğuşa aldılar. Babası hasta olduğu için ona söylemem için beni tembihledi. Testleri pozitif çıkmış. C8’den C4’e koymuşlar.” dedi.

Oğlunun durumunu öğrenmek için cezaevini aradığını söyleyen Özdemir, “Cezaevini tekrar aradım nasıllar diye. İyiler, şimdi bir daha test yapılacak. Sonra bir daha olacak dedi. Ateşlerini sürekli ölçtüklerini söylediler.” ifadelerini kullandı.

15 Temmuz gerçekleştiğinde 5 günlük er olan Ahmet Özdemir (24), İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önünde 14 vatandaşın şehit edilmesinden sorumlu tutularak 14 kez ölüme sebebiyet vermekten, 1 kez de darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Yüzlerce askeri öğrenci gibi o da 4 yıldır cezaevinde.

Türkiye’de Mart 2020’de başlayan korona salgınından cezaevileri de etkilendi. Daha önce açıklanan resmi rakamlara göre Silivri’de 1 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti, 82 hükümlü ile tutukluda ise koronavirüs tespit edilmişti.

15 kez müebbet verilen 5 günlük erin annesi ilk kez konuştu: Benim sesimi dünyaya duyurun!

Silivri Cezaevinde tutuklu hasta koronadan hayatını kaybetti

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Antalya sahillerindeki peşkeş Meclis gündemine taşındı

Antalya’da Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık deniz alanı ve iskele ile Alanya’da Aydap mevkiinde kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesisin 10 yıllığına MUÇEV Turizm’e kiralanmasını TBMM gündemine taşındı.

BOLD – CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Antalya sahillerinin rant alanlarına dönüştürülmesine tepki gösterdi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan Budak, vakıf adı altınla yapılan bu peşkeşin Sayıştay denetiminden kurtulduğuna dikkat çekti.

10 YILLIĞINA VAKFA KİRALANDI

Antalya’da Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık deniz alanı ve iskele ile Alanya’da Aydap mevkiinde kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesisin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 10 yıllığına MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne kiralanmasını TBMM gündemine taşıdı. Budak, “Muğla’dan sonra Antalya’nın en gözde kıyı alanlarını rant sahillerine dönüştürmeye başladılar. Üstelik de bunu vakıf görünümü altında kurdukları şirket aracılığıyla yapıyorlar. Bu sayede Sayıştay denetiminden de kurtuluyorlar” dedi.

KIYILAR MUÇEV’E PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Konuya ilişkin Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına bir soru önergesi veren Budak, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Muğla Valiliği kontrolündeki Muğla’ya Hizmet Vakfı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bünyesindeki Türkiye Çevre Koruma Vakfı tarafından kurulan MUÇEV Turizm Ticaret Limitet Şirketi Türkiye’nin en güzel kıyılarını adeta teslim almıştır. Her ne kadar iki kamu kurumunun ortaklaşa oluşturduğu bir vakıf görüntüsü taşısa da özel hukuk hükümlerine göre kurulmuş bir şirkettir ve Muğla kıyılarındaki dikkat çekici pek çok yer Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından MUÇEV’e kiralanmıştır.”

YAĞMALANMADIK TEK KARIŞ ALAN KALMADI

Demre’ye bağlı Üçağız Mahallesinde yaklaşık 13 hektarlık denizalanı ve iskelenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 7 Temmuz 2020 itibariyle 10 yıllığına MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne kiralandığını belirten Budak, “Bunun yanı sıra Alanya’da Antalya Büyükşehir Belediyesi’nce Aydap mevkiinde kadınlar plajı olarak işletilen günübirlik tesis MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’ne 7 Temmuz 2020 tarihinde imzalanan sözleşme ile 10 yıllığına kiralandı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Belek ve Kadriye’deki günübirlik alanları halktan alıp otel rantına teslim etti. Aynı şekilde Manavgat Ulualan’da da golf otellerine en güzel, el değmemiş yerler tahsis ediliyor. Antalya’da yağmalanmadık bir karış alan bile kalmadı” dedi.

MUÇEV YÖNETİM KURULU KİMLERDEN OLUŞMAKTA?

Soru önergesinde MUÇEV Mütevelli Heyeti ve yönetim kurulunun kimlerden oluştuğunu soran Budak, “MUÇEV Turizm Tic. Ltd. Şti.’nin yöneticileri kimlerdir? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Demre ve Alanya’da bahse konu alanları MUÇEV Turizm Ltd. Şti.’ne hangi çerçevede ve hangi bedel altında kiralamıştır? Kiralama işlemi hangi usul ile yapılmıştır? Kiralama işlemleri öncesinde ilan/duyuru yapılmış mıdır? MUÇEV Turizm Ltd. Şti. söz konusu alanların işletmesini doğrudan kendisini mi yapacaktır yoksa alt işletmeciye mi verecektir?” dedi.

Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Okumaya devam et

Gündem

Prof. Dr. Yamanel: Vaka sayıları Kurban Bayramı’nın yansıması

Son dönem artan koronavirüs vaka sayılarının Kurban Bayramı’nın yansıması olduğunu belirten Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, okulların ertelenmesi kararını destekledi. “Bu vaka sayılarıyla açılması zordu. Kararlar anlık değişebiliyor. Çok dinamik bir süreç” dedi.

BOLD – Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, pandemiye ilişkin önemli açıklamalar yaptı.

BİRİNCİ DALGA ÜZERİNE KÜÇÜK PİKLER GÖRÜYORUZ

Kurban Bayramı’nın vaka sayısına etkisine işaretle “Beklediğimiz artışlar. Ama sağlık sistemimizi zora sokacak kadar büyük artışlar olmadı. Ağustos’ta çok ciddi azalmalar bekliyorduk. İkinci dalgayı Eylül-Ekim gibi bekliyorduk ama daha henüz birinci dalganın üzerine küçük pikler görmeye başladık. Eylül’de daha dikkat etmemiz lazım. Hem kapalı ortamların yoğunlaşması hem okulların açılmasıyla vaka sayısının artabileceğini düşünüyoruz. Vatandaşımız çok daha dikkatli olmalı” diye konuştu.

Prof. Dr. Levent Yamanel, el hijyeni, maske ve sosyal mesafe uyarılarını tekrarladı.

GRİP AŞISI TAVSİYESİ DONDURULMUŞ GIDA İKAZI

Sonbahar ile ortaya çıkacak gribe dikkat çekerek bu hastalıkla Kovid-19’un belirtilerinin benzediğini kaydetti. Grip aşısı olunması gerektiğini söyleyip herkese tavsiye etti. Çin’de dondurulmuş tavuk kanadında virüs tespitine ilişkin de “Dondurulmuş gıdalarda virüse rastlanılabilir ve bunlarda virüsün yaşama ihtimali daha uzun. Çözdükten sonra mutlaka çok iyi pişirmemiz gerekiyor” önerisinde bulundu.

OKUL AÇILIŞININ ERTELENMESİNİ DESTEKLİYOR

Bilim Kurul tavsiyesi ile okul açılışının 1 ay ertelenmesine de değinen Yamanel, “Okullar bir aylık gecikmeyle açılacak. Ardından belli sınıfların açılması gündemde. Böyle olunca seyreltilmiş model oluyor ve online eğitim de diğer sınıflar için devam edecek. Okullarda daha güvenli ortam olacak. Bu vaka sayılarıyla okulların açılması biraz zordu. Tabi bir ay sonra yine vaka sayılarının değerlendirilmesi söz konusu. Kararlar anlık olarak değişebiliyor. Çünkü çok dinamik bir süreç” ifadelerini kullandı.

Okulların planı belli oldu: İki gün okul üç gün uzaktan eğitim

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Bitlis Cezaevinde aynı koğuşta kalan hasta tutuklu Ahmet Avcı ve kardeşi Mecit Avcı, koronavirüse yakalandı. 14 kişilik koğuşta 1 mahpus daha pozitif çıktı. Tatvan Devlet Hastanesine ise 20 mahpusun götürüldüğü iddia edildi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – 10 aydır Bitlis Cezaevinde bulunan hasta tutuklu Ahmet Avcı ve koğuş arkadaşı olan kardeşi Mecit Avcı’nın koronavirüs testi pozitif çıktı.

“ÖNCE TELEFON BOZUK DEDİLER”

Bold Medya’ya konuşan Ahmet Avcı’nın eşi Fatma Avcı, yaşananları şöyle anlattı: “Eşimin ve kardeşinin haftalık telefon görüşmesi normalde çarşamba günü ama aramadılar. Cezaevini aradık. Telefonlar bozuk, perşembe aratırız, dediler. Yine aramadılar. Tekrar aradık, düzelmedi, haklarını vereceğiz, dediler. Cuma günü tekrar aradık, yine görüştürmediler. Böyle olmaz, doğru düzgün bilgi verin, deyince koğuşta 3 kişide virüs var, o yüzden görüştüremiyoruz, cevabını aldık.”

Zaten bağırsağında kist olan ve ameliyat edilmesi gereken eşi ile kaynının virüse yakalandığını öğrenen Fatma Avcı, e-Nabız’ı kontrol edince ikisinin de test sonuçlarını gördüklerini belirtti. Fatma Avcı ayrıca eşinin 14 kişilik bir koğuşta kaldığını da ifade etti.

Öte yandan Tatvan Devlet Hastanesine 20 mahpusun götürüldüğü belirtildi.

AHMET AVCI’NIN TEST SONUCU

MECİT AVCI’NIN TEST SONUCU

 

İKİ KARDEŞ DE ÖĞRETMEN

Sosyal bilgiler öğretmeni Mecit Avcı, Ağustos 2016’dan bu yana Bitlis Cezevinde tutuklu. Cemaat soruşturmaları kapsamında tanık ifadelerine dayanılarak tutuklanan Avcı, örgüt üyesi olduğu iddiasıyla 12,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası Yargıtay’da.

BAĞIRSAĞINDA KİST OLAN HASTA BİR TUTUKLU

20 yıldır tek böbreğiyle yaşayan tarih öğretmeni Ahmet Avcı (44) ise aynı zamanda hasta bir tutuklu. 10 aydır hapiste olan Avcı’nın bağırsağında 6 ay önce kist tespit edildi. 27 Ocak 2020’de Bitlis Devlet Hastanesine kaldırılan ve endoskopi yapılan Avcı’ya doktor “Hemen ameliyat olmalısınız” demesine rağmen bugüne kadar tedavisi yapılamadı. Avcı, koronavirüs salgını ve cezaevindeki hijyenik olmayan ortam nedeniyle ameliyat olmak istemedi. Cemaat soruşturmaları kapsamında 5 Ekim 2019’da tutuklanan Ahmet Avcı, 7,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ahmet Avcı’nın dosyası da Yargıtay’da.

GERGERLİOĞLU: NEDEN GİZLENİYOR?

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu, Adalet Bakanlığı’na Bitlis Cezaevindeki vakalarının neden gizlendiğini sordu.

Sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Gergerlioğlu: “Corona niye gizleniyor? @adalet_bakanlik “3 gündür Bitlis cezaevini arıyoruz, bize doğru düzgün cevap vermiyorlar. Bugün amcamın da babamın da e nabzına girdim ve covid19 larının pozitif çıktıklarını öğrendim. Babam rahatsız tek böbrekli bu yüzden içerde kalmasından korkuyoruz”

Üç çocuğu bulunan Ahmet Avcı, Murathan (11) ve Saadet Hediye (17) ve eşiyle birlikte Bitlis Cezaevinde bir görüş gününde, Ocak 2020. Fatma Avcı, eşinin şu anda çok daha zayıf olduğunu söylüyor. Evli olan Mecit Avcı’nın ise iki kızı var.

Hasta tutuklu Ahmet Avcı: Bağırsağımda kist tespit edildi, sağlık durumum çok kötü

Okumaya devam et

Popular