Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor yazıldı

İki yıl hapis yattıktan sonra tahliye edilen görme engelli gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili 50 sayfalık rapor hazırlandı.

BOLD – Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp hapis yatan gazeteci Cüneyt Arat’ın sosyal medya paylaşımlarıyla ilgili yeni bir rapor hazırlandı. Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan raporda Arat’ın mağdurların sesini duyurduğu için örgüt propagandası yapmakla itham ediliyor.

Cemaat soruşturmaları kapsamına 10 Temmuz 2017’de tutuklanan ve 4 Temmuz 2019’da tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan yüzde 90 görme engelli Cüneyt Arat’ın yargılanmasına Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edildi.

Arat’ın son 6 aylık Facebook, Twitter ve Instagram paylaşımları mahkemeye delil olarak sunuldu. Sosyal medya platformlarında, haksızlığa uğrayan başta engelliler olmak üzere mağdurların sesi olan Arat’ın Facebook paylaşımlarında örgüt propagandası yaptığı iddia edildi.

Savcı, mütalaanın yazılması için ikinci kez süre istedi. Mahkeme heyeti, duruşmayı 1 Ekim 2020 tarihine erteledi.

“ÇIK LAN DIŞARI”

Erteleme üzerine Cüneyt Arat ve mahkeme başkanı Mehmet Tufan Yücel arasında tartışma yaşandı. Cüneyt Arat, 2 Temmuz Perşembe günü yaşanan o tartışmayı sosyal medya hesabından şöyle anlattı:

“Başkana: “Bir şey söylemek istiyorum” dedim. Başkan: “Duruşma bitti Cüneyt” dedi.

“Sürekli rüyalarımda gözaltına alınıyorum, tutuklanıyorum ve mahkemelerde savunma yapıyorum. Savcı bey bana zulmediyor. Aylardır bir mütalaayı yazmadı. Devlete nasıl küsmeyeyim” dedim.

Başkan: “Bunun devlete küsme ile ne ilgisi var?” dedi.

“Sürekli zulme uğruyorum.” dedim. “Dışarı çık” dedi.

“Allah kahretsin, yazıklar olsun” dedim. “Çık lan dışarı” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz. Başkansanız başkanlığınızı bilin” dedim. “Hakaret ediyorsun, farkında mısın?” dedi.

“Bana lan diyemezsiniz ve başkansanız başkanlığınızı bilin dememin neresi hakaret? Hakaret ediyorsam tutanak tutarsınız” dedim.”

Görme engelli gazeteci Cüneyt Arat: Benden terörist olur mu?

Medya

Özdemir’den özür: “Sürçülisan ettimse affola ki etmişim”

Habertürk yayınında sarf ettiği ‘affedersiniz HDP’ ifadesiyle sosyal medyada tepki çeken Cüneyt Özdemir, sözlerinin bağlamından kopartıldığını savundu. Video mesajla özür diledi: “Sürçülisan ettiysem gerçekten affola ki görünen o ki etmişim.”

BOLD – Gazeteci Cüneyt Özdemir, dün Habertürk yayınında dile getirdiği ‘affedersiniz HDP’ ifadesi sebebiyle özür diledi. Sosyal medya hesabından bir video mesaj yayınlayarak sözlerinin kontekstinden (bağlamından) kopartıldığını ileri sürdü. Açıklamasına “Yeni bir linç gününden herkese merhaba” diye başlayıp “Bugün gördüğüm kadarıyla Trend Topiclerde, Twitter’da, sosyal medyada iki farklı konuyla linç yiyorum. Bir tanesi rakı meselesini gündeme getirdim diye. Yani ‘Alnı secdeye değen herkes ahlaklı olmadığı gibi elinde rakı ile fotoğraf çektiren herkes de çok da Atatürkçü olmayabiliyor’ dedim. Vay sen misin bunu diyen, ortalıkta kıyamet kopuyor. Herkes yerden yere vuruyor. Özellikle Rakı Sevenler Derneği beni sanırım yakında linçten lince sürükleyebilir, buna diyecek bir şeyim yok” dedi.

BİLE İFADESİ ATILIYOR VE HASHTAG AÇILIYOR

Sonrasında sözü dün akşamki yayına getirerek “Dedim ki ya yandaşlık meselesi bir tek AK Parti’ye ihale edildi. Oysa CHP’nin yandaşı yok mu? İyi Parti’nin yandaşı yok mu? Her partinin yandaşı var. Hatta bir ara durdum şöyle, affedersiniz HDP’nin bile yandaşı var. Şimdi, bile atılıyor oradan, affedersiniz HDP diye hashtag açılmış” diye konuştu.

HDP PARTİ İÇİ DEMOKRASİNİN İŞLEDİĞİ BİR PARTİ

Nihayet HDP’yi takdir ettiğini belirttiği noktaları dile getirip özür dileyerek mesajını tamamladı: “Sürçülisan ettiysem gerçekten affola ki görünen o ki etmişim. Benim oradaki kastım şudur, HDP’yi şu andaki partiler arasında en demokratik iç politikaları olan, eş başkanlar seçen, kadınlara değer veren, kadın kotasını yüksek tutan ve parti içi demokrasinin en çok işlediği partilerden bir tanesi olarak görüyorum. Siyasi görünüşüne katılırsınız katılmazsınız ama şu andaki işleyişine baktığınız zaman durum böyle ve bu yüzden ‘Affedersiniz HDP’de bile körü körüne yandaşlar var’ diyorum. Yoksa ‘HDP’liler affedersiniz HDP’li’ demiyorum. Daha nasıl düzelteyim bilmiyorum ama birilerini kırdıysam da buradan yine özür dilerim kardeşim ya, insanın kendini anlatması ne kadar zormuş.”

Cüneyt Özdemir “Neden muhaliflikten AKP yandaşlığına döndünüz” sorusunu yanıtladı

Okumaya devam et

Medya

Soner Yalçın’dan ‘derin devlet’ serzenişi

Odatv yazarı Soner Yalçın, Libya’daki şehit MİT mensubu haberi nedeniyle erişim yasağı konulan Odatv’yi AKP’nin değil derin devletin kapattığını savundu.

BOLD – Soner Yalçın, yazısında “Odatv hâlâ neden açılmıyor? Birileri” Odatv’nin açılmasını istemiyor, ısrarla geciktiriyor. Niye? Kim bu yasa tanımazlar? Kendilerini nasıl kanun üstünde görüyorlar? Güçlerini “kimden”- “kimlerden” alıyorlar?…Bu güce “derin devlet” demeyeyim de ne diyeyim?” diye sordu. 15 Temmuz’un ardından yaşanan hukuksuzluklara ses çıkarmayan Soner Yalçın, Odatv’nin devam eden erişim yasağına yazısında tepki gösterdi. Yasakla ilgili derin devleti işaret eden Yalçın, şunları yazdı:

ADALET İSTİYORUZ

“Anayasa dışında… Hukuk dışında… Devlet yetkisinin kullanılmasına “derin devlet” deniyor! Böyle “derin yapının” mevcut olduğu ülkede yasalardan ve itibariyle toplumsal düzenden bahsedemezsiniz. Çünkü -Erdoğan’ın tabiriyle- bu “çete mensupları” kendilerini kanunların üstünde görür!… Odatv hâlâ neden açılmıyor? Ne zulüm, ne merhamet yalnızca adalet istiyoruz… Ama… “Birileri” Odatv’nin açılmasını istemiyor, ısrarla geciktiriyor. Niye? Kim bu yasa tanımazlar? Kendilerini nasıl kanun üstünde görüyorlar? Güçlerini “kimden”- “kimlerden” alıyorlar? Bu hukuk dışılığın-keyfi kararın hesabını hiçbir zaman vermeyeceklerini mi düşünüyorlar? Bu güce “derin devlet” demeyeyim de ne diyeyim? Siyasi iktidar bu hukuksuzluğu niye seyrediyor?”

Gazeteci Saygı Öztürk: Alaattin Çakıcı’ya “Takiptesin, kaç” diye bir bakan haber gönderiyor

Okumaya devam et

Medya

Cüneyt Özdemir “Neden muhaliflikten AKP yandaşlığına döndünüz” sorusunu yanıtladı

Muhaliflikten AKP yandaşlığına döndüğü iddiasına dair soruya Habertürk canlı yayınında cevap veren gazeteci Cüneyt Özdemir, bir gafa imza attı. HDP yandaşı tabirini kullanmadan önce ‘affedersin’ demesi sosyal medyada tepkiye yol açtı.

BOLD – Habertürk ekranında Kübra Par’ın sunduğu ‘Açık ve Net’ programına katılan gazeteci Cüneyt Özdemir, iktidar yandaşı olduğu eleştirileriyle ilgili konuşurken tepki çeken bir ifade kullandı. “Apolitik olarak değişti mi Cüneyt Özdemir? ‘Eskiden muhaliftin, şimdi yandaşsın, iktidara yaranmaya çalışıyor Cüneyt Özdemir’ bu doğru mu” sorusunu yanıtladı. Cevap verirken kullandığı ‘HDP yandaşı’ ifadesi öncesi ‘affedersin’ deyince sosyal medya gündemine oturdu.

“Bir insanın beğendiği şeyleri söylediğim için ben onun taraftarı olmam” cümlesi sonrası Özdemir şunları söyleyince Twitter kullanıcılarının eleştirisinden kurtulamadı ve Trend Topic (TT) listesine girdi:

BÜTÜN İHALE AK PARTİ’YE DEVREDİLMİŞ DURUMDA

“Yandaşlık neyin yandaşlığı, AK Parti yandaşlığı mı? CHP yandaşlığı yok mu, İyi parti yandaşlığı yok mu, affedersin HDP yandaşlığı yok mu? Bütün yandaşlık ihalesi AK Parti’ye devredilmiş durumda. Diğer partileri destekleyenler demokrat, AK Parti’yi destekleyenler yandaş oluyor.”

Gazeteci Saygı Öztürk: Alaattin Çakıcı’ya “Takiptesin, kaç” diye bir bakan haber gönderiyor

Okumaya devam et

Popular