Bizimle iletişime geçiniz

Genel

Türkiye’nin Libya’da üs kurmayı planladığı bölge bombalandı

Libya’da Türkiye’nin üs kurmayı planladığı kritik Watya Hava Üssü, gece 9 kez bombalandı. Bombardıman Hulusi Akar’ın ziyaretinin hemen ardından gerçekleşti.

BOLD – Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri tarafından kısa süre önce Hafter’den alınan ve Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının da bulunduğu kritik Watya Hava Üssü’ne 5 Haziran 2020 gecesi kimliği belirsiz uçaklarca operasyon yapıldı. Türkiye’nin üs kurmayı planladığı Watya Hava Üssü’nü bombalayan uçakların Fransız yapımı Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait savaş uçakları olduğu iddia ediliyor.

Hafter’e bağlı Libya Ulusal Ordusu (LNA) hesapları üssün yaklaşık 9 kez vurulduğunu ve TSK tarafından konuşlandırılan MIM-23B Hawk sistemlerinin bazılarının imha edildiğini ifade ettiler.

Libya’daki faaliyetleri yakından gözlemleyen ve aktaran OSINT Editor sayfası Watya Hava Üssü’ne ait 5 Temmuz 2020 tarihli uydu görüntülerini yayınlayarak bahsi geçen hava saldırılarının yaşanmamış dahi olabileceğini ifade etti. Kimi kaynaklar ise saldırıyı Birleşik Arap Emirlikleri bağlısı uçakların gerçekleştirdiğini ifade etti.

SALDIRIYI TÜRK YETKİLİLER DE DOĞRULADI

Middle East Eye haber kuruluşu Türkiye Muhabiri Ragıp Soylu tarafından aktarılan bilgiye göre, Türk yetkililer Libya’daki Watya Hava Üssü’ne saldırı düzenlendiğini doğruladı.

Bir Milli Savunma Bakanlığı yetkilisinin yaptığı açıklamaya göre, “Hava üssünde yer alan Türkiye’ye ait bazı sistemler zarar gördü.” Ragıp Soylu aldığı bilgiler ışığında saldırının Hafter güçlerince gerçekleştirildiği bilgisini paylaştı.

Hafter ordusundan Tuğgeneral Mahcoub ise yaptığı açıklamada 9 hava saldırısı gerçekleştirildiğini; Watya askeri hava üssünde konuşlu TSK’ya ait radarların ve savunma sistemlerinin vurulduğunu ifade etti. Mahcoub’un açıklamasından Watya saldırısını beklenmedik bir anda uygun bir vakitte gerçekleştirdiklerini de belirtti.

Birleşik Arap Emirlikleri Siyasal Bilimler Profesörü Abdulkhaleq Abdulla paylaştığı twitte “BAE, tüm Araplar adına Türkiye’ye hak ettiği dersi verdi.” yazdı. Daha sonra gelen tepkiler üzerine Abdulkhaleq Abdulla ilgili tweeti sildi.

ABD UÇAKLARDAKİ AMBLEMLERİN SÖKÜLDÜĞÜNÜ AÇIKLAMIŞTI

Watya’ya saldırı düzenleyen uçakların kimliklerini gizlemeleri ABD’nin geçen ay yaptığı açıklamayı hatırlattı.

ABD’li yetkililer, Rusya’nın Suriye üzerinden LNA üslerine en az 14 MiG29 ve Su-24 savaş uçağı gönderdiğini, jetlerin üzerinde bulunan Rus Hava Kuvvetleri’ne ait amblemlerin ise kaldırıldığını bildirmişti.

Halife Hater liderliğindeki LNA, Birleşik Arap Emirlikleri, Rusya ve Mısır tarafından destekleniyor.

LNA’nın geçen yıl başkent Trablus’a doğru ilerlemesi sırasında, Mısır ve BAE savaş uçakları, hava saldırıları ile destek sağlamıştı.

TÜRKİYE’NİN ÜS KURMAYI PLANLADIĞI KRİTİK BÖLGEYDİ

Geçen ay Reuters’a açıklama yapan bir Türk yetkili, Ankara’nın Libya’da iki askeri üs kurmayı planladığını belirtmişti.

Üslerden birinin ‘kimliği belirsiz jetlerce’ gece bombalanan Watya’da olması planlanıyor.

Libya’nın bütün batı bölgelerini kontrol altında tutabilen hava üssü, buradan kalkan savaş uçaklarının gerektiğinde Tunus ve Cezayir’de de yakıt ikmali olmadan operasyon yapabilmelerine imkan sağlıyor.

Amerikalılar tarafından 1942 yılında yapılan üs, 7 ila 10 bin asker kapasitesinde bir altyapıya sahip.

Genel

Sanat diliyle Romanya’dan dünyaya ‘değerlere saygı ve iyilik’ mesajı verdiler

Romanya’nın ev sahibi olduğu ve online olarak düzenlenen Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC) etkinliğinde 14 ülkeden 55 öğrenci, sanat diliyle iyilik, dostluk ve değerlere saygı mesajları verdi.

BOLD – Bu yıl 18.’si düzenlenen festivalin Romanya ayağında, Endonezya’dan Mozambik’e, ABD’den Beyaz Rusya’ya kadar 4 kıtadan öğrenciler, kendi dillerinde ve Türkçe performanslar sergiledi. Romanya ve Moldova’dan folklor grupları, yöresel halk danslarından örnekler sundu.

DEĞERLERE SAYGI PROJELERİ

Programda öğrenciler, şarkı ve dans eşliğinde sosyal mesaj vermeyi ihmal etmedi. ‘Romanya’yı Seviyorum’ adlı projede Romen öğrenciler, ülkenin tarihine mal olmuş sanat ve edebiyat insanlarını andı. ‘Don’t worry be happy’ adlı projeyle, yardımseverlik ve iyimserlik duygusu işlendi.

YABANCI ÖĞRENCİLERDEN ROMENCE ŞARKI

Etkinlikte Romanya’nın popüler şarkılarından Acasa-Evim’ adlı parçayı, beş farklı ülkeden öğrenci Romence olarak seslendirdi. En güzel Rumeli türkülerinden oluşan potpori, dinleyenleri geçmişe götürdü. Programda, etkinliğe geçmiş yıllarda katılan öğrenciler duygularını dile getirdi. Tüm öğrenciler, festivalin sağladığı kültürler arası kaynaşmaya dikkat çekti.

DEVLET TELEVİZYONU SPİKERİ SUNDU

Programı Romanya devlet televizyonu spikeri İuliana Marciuc sundu. Uluslararası Dil ve Kültür Festivali, Romanya’dan sonra bu yılki dünya turnesini Amerika ve Avrupa kıtalarındaki etkinliklerle sürdürecek.

Okumaya devam et

Genel

Muharrem İnce CHP’nin boykot ettiği CNN Türk’e konuştu: Kim hain kim bölücü göreceksiniz

Yeni parti kuracağı iddia edilen eski Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Yalova’daki evine gelen CNN Türk Muhabiri Fulya Öztürk’e açıklamalarda bulundu.

BOLD- İstanbul’dan Yalova’ya kadar gelen CNN Türk ekibine ayıp olmasın diye bahçelerinin kapılarını açtığını söyleyen Muharrem İnce şunları söyledi, ”Önümüzdeki hafta Ankara’ya gideceğim. Hakkımda yalanlar iftiralar var. Bir çok ipe sapa gelmez adam konuşuyor. Önümüzdeki hafta açıklayacağım. Ama önümüzdeki haftayı bekleyeceksiniz. Kim hain kim bölücü herkes görecek. Önümüzdeki haftaya kadar sabırla beklemelerini isteyeceğim. Hain diyenler, bölücü diyenler. Atatürk’ün partisinin 40 yıllık neferiyim.”

İnce, Öztürk’ün “CHP’ye küskün müsünüz?” sorusuna ise, “Hayır” yanıtını verdi.

CHP’NİN BOYKOT ETTİĞİ KANALA KONUŞTU

Bu arada Muharrem İnce’nin CNN Türk’e konuşması da sosyal medyada gündem oldu. İnce’nin CHP’lilerin boykot ettiği CNN Türk kanalına konuştuğunu hatırlatan Zafer Arapkirli, ”Muharrem Bey, “Yalova’nın Y’si üzerinden kendisini en arkaya oturtanları” protesto ile istifa etmeyip, “Parti kararına rağmen CNN’e çıkıp kendini ihraç ettirmek” istiyorsa, ağır bir iletişim kazasına daha hazırlanıyor demektir. “EnTepe”ye talip” siyasetçi?” ifadelerini kullandı.

Mülteciler için “40 milyar dolar harcadık” diyen Erdoğan’ı, Bakan Selçuk yalanladı!

 

Okumaya devam et

Genel

Eyüp’te üst geçit çöktü TEM bağlantı yolu kapandı

Çöken üst geçit yüzünden, TEM bağlantı yolu Kağıthane istikameti trafiğe kapanırken, yoldan geçen bir otobüsün enkaz altında kalmaktan son anda kurtulduğu öğrenildi.

BOLD- İstanbul’un Eyüp ilçesindeki TEM Bağlantı yolunda bir yaya üst geçidi henüz bilinmeyen bir nedenle çöktü. Ayaklarının birinde büyük bir göçük meydana gelen üst geçitteki çökme nedeniyle, TEM Bağlantı Yolu Kağıthane istikameti yolu kapandı. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda ekip sevk edildi. Polis ekipleri çökmenin olduğu yolu şerit çekerek kapattı.

Eyüp Kaymakamı İhsan Kara, Hasdal Kışlası önündeki yaya üst geçidinde meydana gelen çökmenin ardından olay yerine gelerek, incelemelerde bulundu. Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kara, şunları söyledi:

“Üst geçidin çökmesi dolayısıyla şükürler olsun ki herhangi bir ölü, yaralı veya vatandaşın arabasının üst geçit altında kalması gibi bir vaka yaşanmadı. Metro inşaatına çok büyük bir zarar vermediğini memnuniyetle öğrendim. Hepimize geçmiş olsun. Vatandaşlarımızın başka bir yoldan sevk edilerek trafiğin kontrol edilmesi konusunda arkadaşlar önlemlerini almış durumdalar. Her türlü tedbir alındı.”

Bir gazetecinin “Kazanın neden kaynaklandığı belli mi? Sağ tarafta bir inşaat çalışması var?” sorusu üzerine Kaymakam Kara, “Bu tabii araştırma konusudur. İlgililer sebeplerini sonuçlarını araştırmaya devam ediyorlar.” yanıtını verdi.

İstanbul’da yolcu otobüsü yoldan çıktı: 5 ölü 25 yaralı

 

Okumaya devam et

Popular