Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

6 yıl önceki patlamada can veren işçinin eşine 1.8 milyon liralık dava

4 gün önce facianın yaşandığı Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında 6 yıl önceki patlamada ölen Yılmaz Şapoğlu’nun eşi Nevin Şapoğlu’na şirketi zarara uğrattığı gerekçesiyle 1.8 milyon liralık dava açıldı.

BOLD – Sakarya Hendek’te Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikasında meydana gelen patlamada 7 kişi öldü, 126 kişi de yaralandı. Sözcü’nün haberine göre aynı fabrikada 6 yıl önce yaşanan patlamada ölen Yılmaz Şapoğlu’nun eşi Nevin Şapoğlu, 10 bin TL’lik dava açtı. Nevin Şapoğlu, fabrika sahiplerinin ev ve maaş teklifini de geri çevirdi. Ancak şirket, zarara uğradığı iddiasıyla Şapoğlu’na 1.8 milyon liralık karşı dava açtı.

43 yaşındaki Nevin Şapoğlu geçimini kredi çekerek aldığı hayvanlarla sağladığını söyleyerek “Kredi çekerek inek, tavuk ve kurbanlık aldım. Süt satarak ve yumurta satarak geçimimi sağlıyorum. İş kazası maaşı da olunca ayakta durmama yardımcı oldu” dedi. Büyük Coşkunlar Fabrikasında gerçekleşen son patlamada 2014 yılında eşini kaybettiği güne döndüğünü ifade eden Şapoğlu, şöyle devam etti: “Patlamanın olduğu gün evdeydik. 700 metre bir mesafe var. Çay içip sohbet ederken, patlamanın etkisiyle tavandaki her şey masanın üstüne indi. O kadar kötü bir patlamaydı ki biz kendimizi kapının önüne zor attık. Patlamayla biz 5 sene öncesine geri döndük. Aynı acıyı tekrar yaşadık. Çocuklar hala kendinde değil. Oğlumu şehir dışına göndermem gerekti.”

TEDBİR ALINSAYDI BU KADAR İNSANIN CANI YANMAYACAKTI

2014 yılından beri bir hukuk mücadelesi verdiklerini söyleyen Şapoğlu, “Biz sesimizi duyurabilseydik gerçekten bizi yetkililer dinleyip tedbirler daha sıkı alınabilseydi bugün bu kadar insanın canı yanmayacaktı. Biz inanın o insanların acısını 4-5 gündür bir kez daha yaşıyoruz. O insanların acısını en iyi biz anlarız” ifadelerini kullandı.

Fabrikadaki son patlama sonrası tutuklanan 4 isimden biri olan fabrika müdürü H.A.V’nin, 2014 yılında eşini suçlayan kişilerden biri olduğunu öne süren Şapoğlu, şu bilgileri aktardı: “Bu saatten sonra adalet yerini bulsun istiyorum. Şu an tutuklananlar arasında bir müdür de var. Ben o müdürün tutuklanarak her şeyin biteceğini düşünmüyorum. Eşimi suçlayan müdür şimdi tutuklandı. Ben o müdürün tutuklanmasını hiçbir şey ifade ettiğini düşünmüyorum. Aynı müdür eşim için her şeyi kendisinin yaptığının ve kimsenin bilgisi olmadan hareket ettiğini söylemişti.”

3 KURUŞ VERİP SUSTURMAK İSTEDİLER

Nevin Şapoğlu, eşinin hayatını kaybettiği kaza gününden itibaren fabrikadaki usulsüzlükleri duyurmaya çalıştıklarını ancak kimsenin seslerine kulak vermediğini söyledi. Fabrikadaki yetkililerin kendileriyle iletişime geçmek yerine aracılarla haber yolladığını ifade eden Şapoğlu sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Kendileri bizle kazadan sonra iletişime geçmedi. Avukatları değil çaycı ve alt düzey çalışanlarıyla haber yolladılar. Bizimle muhatap bile olmadılar. Davanın devam etmemesi ve uzlaşma yönünde 1 daire vermeyi, maaş bağlamayı ve çocukların eğitim masraflarını karşılamayı teklif ettiler. Ama ben kabul etmedim. Beni insan yerine koymadıkları için ve ‘3 kuruş verip susturmaya çalışır’ düşüncesine göre davranmaları beni davaya sahip çıkmama sebep oldu. Karşı taraf bana 1 milyon 800 bin TL karşı dava açtı.”

Gündem

Sosyal mesafe, maske uyarısı yapan AKP’li Ağar koronalı başkanı ziyarete böyle gitmiş

Maske ve mesafe uyarıları yapan AKP’li Tolga Ağar’ın, koronavirüslü Elazığ Belediye Başkanını maskesiz ve mesafe kuralına uymadan makamında ziyaret ettiği ortaya çıktı.

BOLD- Elazığ Belediye Başkanı AKP’li Şahin Şerifoğulları, 3 gün önce koronavirüs testi sonucunun pozitif çıktığını açıklamıştı. 24 Temmuz’da kılınan Ayasofya’daki ilk cuma namazına da katılan Şerifoğulları’nın, sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi. AKP’li Başkan için sosyal medyada geçmiş olsun mesajları paylaşıldı.

Şerifoğulları için geçmiş olsun mesajı paylaşanlardan biri de AKP Elazığ Milletvekili Tolga Ağar oldu. Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu olan Ağar, Şerifoğulları için sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu, “Koronavirüs testi pozitif çıkan Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları’na ve değerli ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyor, acil şifalar diliyorum. Sosyal Mesafe – Maske – Temizlik.. Lütfen kurallara uymayı ihmal etmeyelim.”

YANINA MASKESİZ GİTMİŞ

Ağar’ın 9 gün önce ise AKP’li Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı makamında ziyaret ettiği ve ne sosyal mesafe ne de maske kuralına uymadığı ortaya çıktı. AKP’li Ağar günler önceki ziyaretini sosyal medyada böyle duyurmuştu, “Elazığ Belediye Başkanımız Sayın Şahin Şerifoğulları ile bir araya gelerek deprem sonrası çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulunduk.”

 

Okullar 31 Ağustos – 21 Eylül arası online, 21 Eylül sonrası örgün eğitime başlayacak

Okumaya devam et

Gündem

Yeni verileri açıklayan Koca: Ağır hasta sayısında artış devam ediyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün 15 kişi daha salgın yüzünden hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısı ise bin 183.

BOLD- Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medya hesabından güncel koronavirüs verilerini kamuoyuyla paylaştı. Koca’nın açıkladığı verilere göre bugün 15 kişi daha salgın yüzünden hayatını kaybetti. Böylece, koronavirüsün görülmeye başlandığı Mart ayından bu yana toplam can kaybı 5 bin 873 oldu. Koca’nın paylaştığı tabloda, bir süredir artışta olan yeni vaka sayısı ise bin 183 olarak yer aldı.

5 İLE DİKKAT ÇEKTİ

Koca, güncel tabloyla birlikte bir de not paylaştı. Koca, son üç gün içerisinden hastaneye yatışlarda azalma, ağır hasta sayısında ise artış olduğunu belirtti. Koca paylaşımında şu ifadeleri kullandı, “Son 3 gündür hastaneye yatışlarda yüzde 32 azalma var. Fakat sürecin en önemli göstergelerinden biri olan ağır hasta sayısında artış devam ediyor. Son 3 gün içinde en yüksek sayıda hasta görülen ilk 5 ilimiz: İstanbul, Ankara, Konya, Diyarbakır, Şanlıurfa.”

Okullar 31 Ağustos – 21 Eylül arası online, 21 Eylül sonrası örgün eğitime başlayacak

Okumaya devam et

Gündem

Okullar 31 Ağustos – 21 Eylül arası online, 21 Eylül sonrası örgün eğitime başlayacak

Milli Eğitim Bakanlığı’nda yeni bir açılım modelinin tartışıldığını söyleyen Habertürk Yazarı Muharrem Sarıkaya okulların 21 Eylül’de örgün eğitim öğretime geçeceğini iddia etti.

BOLD- Yeni vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi yüzünden  okulların açılış tarihi bir süredir tartışma konusu oluyor. Bilim Kurulu’nun online eğitim konusunda ısrar ettiği gelen duyumlar arasında. Habertürk gazetesi yazarı Muharrem Sarıkaya, konuyla ilgili aldığı duyumları köşesine taşıdı. Sarıkaya, özel okulların 17 Ağustos pazartesi günü,  devlet okullarının da 31 Ağustos pazartesi günü online eğitime başlayacağını yazdı.

Sarıkaya, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni planlamasına göre, devlet ve özel okullarda değişik tarihlerde başlayacak, online yani uzaktan eğitimin 21 Eylül’de örgün eğitime dönüştürüleceğini söyledi.

ONLİNE EĞİTİMİ BİLİM KURULU İSTEDİ

Okullara bu süre içinde hazırlık yapma ve yeni sisteme adapte olması için zaman tanımak amacıyla bu tartışmanın yapıldığını söyleyen Sarıkaya yazısının devamında, ”Sağlık Bakanlığı’nın yanı sıra Bilim Kurulu’nda bu alanda görevli bilim insanlarıyla da konunun görüşüldüğü belirtildi. Sağlık Bakanı’nın bu konuda bir açıklama ile Bilim Kurulu’nun online eğitime bir süre daha devam edilmesine yönelik tavsiyesini dile getirmesi, Milli Eğitim Bakanı’nın da ardından tarihlere ilişkin verileri açıklamasının ele alındığı da ileri sürüldü” ifadelerini kullandı.

Karantina yerine düğüne giden koronalı kaynana virüsü davetlilere bulaştırdı

Okumaya devam et

Popular