Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Günde 3 ton su harcayan Akit yazarı Bahadıroğlu faturayı İmamoğlu’na kesmek istedi

Bahçesini sulaması nedeniyle evine gelen 743 TL’lik su faturasını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na destek verenlerin ödemesini talep eden Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu’na sosyal medyadan tepki geldi. Günde 3 tondan fazla su tüketen Bahadıroğlu’na ceza verilmesi istendi.

BOLD – 743 TL’lik su faturası nedeniyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlunu eleştiren bir paylaşımda bulunan Yeni Akit yazarı Yavuz Bahadıroğlu’nun evinin bahçesi gündem oldu.

İMAMOĞLU TARAFTARLARININ ÖDEMESİNİ İSTEDİ

Sosyal medya hesabından 743 TL’lik su faturasını paylaşan Yeni Akit yazarı Bahadıroğlu, “36 günlük su faturamı takdimimdir. İstanbulu Ekrem beye verenlerden hanginiz ödemek istersiniz” ifadelerini kullanmıştı.

GÜNLÜK 3 TONDAN FAZLA SU TÜKETMİŞ

Bahadıroğlu’nun su faturasını inceleyen Birgün Gazetesi Ekonomi Editörü Ozan Gündoğdu, 36 günlük su faturasında 118 metreküp su tüketildiği yani günde ortalama 3 tondan fazla su harcandığını yazdı. Ozan Gündoğdu, “Yeni Akit yazarı 743 liralık su faturasını paylaşmış. Kendisi 36 günde 118 metreküp (yaklaşık 113 ton), günde ortalama 3 tondan fazla (164 damacana dolusu) su tüketmiş. Bu müsrifliğin cezai yaptırımı olmalı” diye belirtti.

BAHÇESİNİN GÖRÜNTÜLERİ ORTAYA ÇIKTI

Bahadıroğlu’nun su faturası paylaşımının ardından, sosyal medya hesabından bazı görüntüler ortaya çıktı. Twitter’da paylaşılan görüntülerde, Bahadıroğlu’nun geniş bir bahçesinin olduğu görülürken kullanıcılar tarafından “Bahçeni sulama o zaman daha az gelir” yorumları yapıldı.

GENAR: AKP’nin oyları CHP’yle eşitleniyor

Gündem

Almanya’nın Altay tankına vermediği motor Kore’de bulundu

Daha önce Alman şirketlerden talep edilen ancak Türkiye’ye uygulanan ambargo dolayısıyla alınamayan Altay tankına motor, Güney Kore’de bulundu. Anlaşma gereği Altay tankının motor ve güç sistemleri Güney Kore’den temin edilecek. 

BOLD – Saray’a yakın Ethem Sancak’a satılan BMC’nin üreteceği Altay tankına aranan motor Güney Kore’de bulundu. İki Güney Koreli şirket ile Altay tankının motoru için anlaşma sağlanırken, Altay tankları 18 ay içerisinde üretilebilecek.

MOTOR İÇİN ANLAŞMA İMZALANDI

Defense News isimli medya kuruluşunda yer alan haberde BMC’nin Altay tankının motor ve güç sistemleri için iki Güney Koreli şirket ile anlaşma sağlandığı kaydedildi. BMC’den ismini açıklamayan üst düzey bir yetkili şirketin Altay tankının motor ve aktarma mekanizması için Doosan ve S&T Dynamics isimli iki farklı şirketle anlaştığını söyledi.

ÜRETİM MOTOR BULUNAMADIĞI İÇİN ERTELENMİŞTİ

Yetkili, “Bu anlaşmalar şirketlerin ve ülkelerin aralarındaki stratejik yaklaşımın bir sonucudur” dedi. Ankara’da savunma sanayi satın alım sürecinden sorumlu bir diğer yetkili de bu anlaşmayı doğruladı. Yetkili, detaylarını anlatmadığı anlaşmayla ilgili olarak, “Büyük bir atılım” yorumunu yaptı. Altay tank programı motor, zırh ve şanzıman sistemi dolayısıyla bir süredir ertelenmişti.

18 AY İÇERİSİNDE ÜRETİM YAPILACAK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan, Altay tankını 2019 yılında, Türk ordusunun 2020 yılında kullanacağı malzemeler listesine dahil etmişti. Fakat 2021 yılının yatırım programında Altay tankı gündeme gelmemişti. Altay tankı için Alman şirketlere gidilmiş fakat Türkiye’ye uygulanan ambargo dolayısıyla bu süreçten sonuç çıkmamıştı. Güney Kore ile anlaşma sonrası Altay tankı 18 ay içerisinde üretilebilecek.

İşten çıkarma yasağı uzatıldı: Milyonlarca işçi çalışıyormuş gibi gözükecek

Okumaya devam et

Gündem

YÖK üniversitelerde nepotizme zorluk getirdi!

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Hüseyin Bağ

Üniversitelerin verdiği ilanların kişiye özel olması ve kadroların eş, dost, akrabalarla doldurulması YÖK’ü harekete geçirdi. YÖK’ün aldığı kararla artık özel ilanla eşi dostu öğretim üyesi yapmak zorlaştı.

BOLD – Üniversitelerde oğlunu, kızını, tanıdığını öğretim üyesi yapmak zorlaştı. YÖK öğretim üyesi ilanlarında, belirli bir adayı tanımlayan özel şartlara yer verilemeyecek, lisansüstü tez veya uzmanlık tezi adı yazılamayacak.

İLANA ARTIK ÖZEL ŞARTLAR YAZILAMAYACAK

Son dönemde peş peşe gelen torpille eş dost partili öğretim üyesi alımlarına bir ölçüde engel getirecek yeni bir düzenleme yapıldı. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte belirli bir adayı tanımlayan özel şartlar öğretim üyesi alımları ve atama ilanlarında yazılamayacak. İlanda başvuru koşulu olarak adayların tez adlarının bir kısmı veya tamamı yazılamayacak.

KATİP ÇELEBİ’DE 27 KİŞİ AKRABA ÇIKTI

Üniversitelerdeki nepotizmle ilgili son aylarda çıkan örneklerden bazıları ise şöyle: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi, okulun yönetim ve akademik kadrosundan 27 kişinin akrabalık bağı ortaya çıktı. Mersin Üniversitesi’nde Rektör Ahmet Çamsarı, yeğeni Sena Karakuş’u Eğitim Fakültesi’ne, Sena Karakuş’un eşi İsmail Karakuş’u Türkçe Öğretimi Arş. Merkezi’ne, diğer yeğeni mühendis Emre İnanç’ı yapı işleri daire başkanlığına atadı.

ÖLÜM İLANI AKRABA OLDUKLARINI ORTAYA DÖKTÜ

Gaziantep Üniversitesi’ndeki akraba atamaları sosyal medyaya yansıyan ölüm ilanı ile ortaya çıktı. İlan şöyle: “Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nihat Yıldırım’ın kayınpederi, Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakülte Sekreteri Ayfer Yıldırım’ın babası, Sosyal Bilimler MYO Öğr. Gör. Aykut Direnzici’nin dedesi, Rektörlük Özel Kalem Aysun Şahan’ın dedesi vefat etmiştir.”

ÇOMÜ’NÜN KADROSU AKRABALARDAN OLUŞUYOR

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin de (ÇOMÜ), torpil atamaları ile aile üniversitesine dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Cumhuriyet’ten Ozan Çepni’nin haberine göre, Üniversitedeki eş, dost, akraba atamaları sadece akademik personel içinde 250’yi aştı. Kişiye özel ilanlarla kurulan akademik kadroya, idari personel ve işçi kadroları da eklenince ÇOMÜ’deki skandal yüzlerce kişilik bir akrabalık ağına dönüştü.

EŞİNİ ENSTİTÜ SEKRETERİ OLARAK ATADI

Denizli’de 15 Temmuz’dan sonra vekaleten Pamukkale Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanan, daha sonra asaleten rektörlük ataması yapılan Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Bereketli İmam Hatip Ortaokulu’nda öğretmen olarak görev yapan eşi Derya Bağ’ı, Pamukkale Üniversitesi İslami İlimler Enstitüsü’ne enstitü sekreteri olarak atamıştı. Bağ, skandalın ardından yeniden rektörlük görevine atanmadı.

EŞİNİ VE OĞLUNU ÖĞRETİM GÖREVLİSİ YAPTI

Batman Express gazetesinde yer alan habere göre Prof. Dr. Aydın Durmuş eşini ve oğlunu üniversiteye öğretim görevlisi olarak aldı. Rektör Durmuş’un oğlu Mehmet Harun Boğaç Barbaros Durmuş Mimarlık Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak görev yapıyor. Rektör Durmuş’un eşi Ayla Durmuş ise Teknoloji Fakültesi’nde öğretim üyeliği yapıyor. Ayla Durmuş, eşi Teknoloji Fakültesi Dekanı’yken burada göreve başladı.

ATAMADIĞI AKRABASI KALMAMIŞ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Rektörü’nün üç kızı, bir damadı ve yeğeni üniversiteye öğretim üyesi olarak yerleşti. Rektör’ün kızlarından ikisi ve damadı Tıp Fakültesinde tıp fakültesi öğretim üyesi. Kızı Dr. Hanife Baykal Şahin, eşi Dr. Mürsel Şahin öğretim üyesi. Dr. Leyla Baykal Şahin de KTÜ Dermatoloji ana bilimde. Üçüncü kızı Elif Baykal Kablan ise KTÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar bölümünde. Baykal’ın ablasının oğlu Yusuf Baykal ise Tıp Fakültesi Bilişim Ana Bilimde Dalında görevli.

EŞLERİNİ ÜNİVERSİTEYE ATAMIŞLAR

Gaziantep Üniversitesi’nde yöneticilerinin eşleri öğretim görevlisi olarak aynı üniversitede görev yapıyor. Bunlar arasında Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Melike Özyurt – eşi öğretim görevlisi Serdar Özyurt, Makine Mühendisliği Bölümü Başkan Yardımcısı Hakan Çandar – eşi öğretim görevlisi Dürdane Çandar, Enstitü Müdürü Ali Çekiç – eşi öğretim görevlisi Neşe Tosun Çekiç, Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Mehmet Bardakçı – eşi öğretim görevlisi Gül Senem Bardakçı, Akademisyen Uğur Abakay – eşi öğretim görevlisi Zeliha Abakay, Genel sekreter yardımcısı Burhan Akyılmaz – eşi öğretim görevlisi Öznur Akyılmaz bulunuyor.

8 Mart’ta 4 kadın 4 hikaye

Okumaya devam et

Gündem

Bilal Erdoğan’ın arkadaşı olmak

Bilal Erdoğan, Kartal İmam Hatip Lisesi’nden arkadaşlarına kamuda üst düzey görevler vermeye devam ediyor. Son olarak oğul Erdoğan’ın lise arkadaşı Arda Ermut, Varlık Fonuna genel müdür olarak atandı.

BOLD – Varlık Fonu Genel Müdürlüğü’ne (TVF) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’nin eski Başkanı Arda Ermut getirildi. Ermut’un birçok üst düzey kamu görevlisi gibi AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Kartal İmam Hatip’ten arkadaşı olması dikkat çekti.

DAHA ÖNCE YÖNETİM KURULU ÜYESİYDİ

Bünyesinde kamu bankaları dahil 20 kamu şirketini bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun Genel Müdürlüğü’ne Arda Ermut getirildi. Zafer Sönmez’in oturduğu koltukta Kasım 2020’de Varlık Fonu yönetim kurulu üyeliği görevinden ayrılan Ermut, 4 ay sonra genel müdür olarak geri dönmüş oldu.

HEP ÜST DÜZEY GÖREVLERDE BULUNDU

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olan Ermut, 2005’te Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğinde görev yaptı. 2007’de Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı’nda uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Ermut, 2015’te ise Başkanlığa atandı. Cumhurbaşkanlığı hükumet sistemine geçiş sürecinde Yatırım Ofisinin Cumhurbaşkanlığı bünyesinde konumlandırılması çalışmalarını yürüten Ermut, 2018’de Ofis Başkanlığına getirildi. Ermut görevini geçen yıl yardımcısı Ahmet Burak Dağlıoğlu’na bırakmıştı.

THY’DE BİLAL’İN ARKADAŞI OLMAYANA MÜDÜRLÜK YOK

Rekor zararlar açıklamasına rağmen kamuda en yüksek maaşların verildiği Türk Hava Yolları’nda (THY) müdürlüklerin hepsinin Bilal Erdoğan’ın arkadaşına tahsis edildiği ortaya çıktı. THY’nin, üst ve alt kademe yöneticilerinin 80’e yakınının Bilal Erdoğan’ın da mezunları arasında yer aldığı Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden (AİHL) mezun olan isimlerden oluştuğu belirlendi. Varlık Fonu’na genel müdür olarak atanan Ermut da daha önce THY’nin Yönetim Kurulu üyeleri arasında bulunuyordu.

40 YERDEN ALDIĞI MAAŞ’LA REKOR KIRDI

Bilal Erdoğan’ın Anadolu Ajansı Genel Müdürü Şenol Kazancı, TRT Genel Müdürü İbrahim Eren başta olmak üzere devlet kademelerinde görev alan yüzlerce arkadaşı bulunuyor. Kamuda çalışmak istemeyen çok sayıda arkadaşı ise kamudan aldığı ihalelerle gündeme gelmeye devam ediyor. Bilal Erdoğan’ın arkadaşları arasında en çok dikkat çekenler arasında ise Yahya Üstün bulunuyor. Üstün’ün TMSF bünyesindeki 40 şirketten maaş aldığı ortaya çıktı.

SIRTIMIZI DEVLETE DAYAMA HASTALIĞINA YAKALANMAMALIYIZ

Yöneticisi olduğu vakıfların kamudan büyük yardımlar aldığı ortaya çıkan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, Denizli’de Türkiye Gençlik STK’ları Platformu tarafından düzenlenen ‘Ege Buluşmaları’ toplantısında yaptığı konuşmada “Sırtımızı sadece belediye ve devlete dayayarak iş yapma hastalığına yakalanmamaya çalışmalıyız. Bu bir hastalık haline gelmemeli. Mevzi olarak ihtiyacımız olduğu zaman başı sonu belli bir şekilde elbette yapılabilir” demişti.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0