Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sakarya’daki facianın ardından havai fişekleri yasakladılar

Sakarya’da meydana gelen havai fişek faciasının ardından CHP’li belediyeler, çok önemli bir karara imza attı. İzmir, Edirne, Muğla, Rize, Samsun ve İstanbul’dan havai fişek kullanımının yasaklandığı haberleri geldi.

BOLD – Sakarya’nın Taşkısığı bölgesinde, 3 Temmuz’daki fabrika faciasında patlamayan havai fişekler ile diğer patlayıcıların imha edilmek üzere yüklendiği kamyonda patlama meydana geldi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2’si patlayıcı madde imha timinden 3 jandarma personelinin şehit olduğunu açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi etkinliklerinde havai fişek gösterilerine yer vermeme kararı aldı. Başkan Tunç Soyer, “Bizler kutlamalarımızı tüm görkemiyle sürdüreceğiz. Ancak 5 dakikalık bir gösterinin bize vereceği keyif yüzünden canlıların ölmesine, insanların zehir solumasına, havamızın, suyumuzun ve toprağımızın kirlenmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi. İzmir’in ilçe belediye başkanlarına da seslenen Başkan Soyer, “İlçe belediye başkanlarımızı da buradan etkinliklerinde havai fişek kullanmamaya çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

İstanbul Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu, kişisel Twitter hesabında ilçe genelinde havai fişek kullanımının yasaklandığını duyurdu. Kararın belediye meclisinde oy birliğiyle alındığını ifade eden Kerimoğlu, “Her canlının yaşam hakkına saygılı olmalıyız” diye konuştu.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da Sakarya’da meydana gelen havai fişek faciasının ardından belediyenin hiçbir etkinliğinde havai fişek kullanmayacaklarını duyurdu. Muğla Datça, Rize Fındıklı ve Samsun Atakum belediyelerinden de havai fişek kullanmayacaklarına dair açıklama geldi.

Politika

Akşener’in avukatı Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu: Gizliliği kaldırın ifadesini alın

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, avukatı aracılığıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına başvurdu. Hakkında 4 yıldır devam eden Cemaat soruşturmasında ifadesinin alınması ve dosyadaki gizlilik kararının kaldırılmasını talep etti.

BOLD – Meral Akşener’in avukatı ve İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Akşener’le ilgili açıklamalarının ardından başsavcılığa ifade vermek için başvuruda bulundu.

Poyraz, başsavcılığa sunduğu dilekçede, 2016 yılında başlatılan ve 1 yılı aşkın süredir de gizlilik kararıyla yürütülen soruşturmada, müvekkilinin ifadesinin alınması için defalarca dilekçe verilmesine rağmen taleplerinin kabul edilmediğini belirtti. Başvurularına cevap dahi verilmediğini kaydeden Poyraz, siyasi malzeme haline getirilen dosyanın tetkiki için Hâkimler ve Savcılar Kuruluna başvuru yaptıklarını da hatırlattı. Akşener’in soruşturma tehdidi altında bırakılmaya çalışıldığını belirten Poyrak, dilekçesinde, Erdoğan’ın Meral Akşener’e ilişkin “yerli ve milli” vurgusu yaptığını ifade etti.

İFADESİ ALINSIN, GİZLİLİK KARARI KALDIRILSIN

Dilekçede Akşener’le ilgili “yerli ve milli” hukukun neden uygulanmadığı soran Avukat Poyraz’ın dilekçesinde şunlar kaydedildi: “Türkiye Cumhuriyeti Devleti Cumhurbaşkanının istihbarat birimleri ve gerekli kurumlardan bilgi almaksızın böyle bir açıklama yapması söz konusu olamaz. Belli bir dönem, tercih ve karar alma süreçlerine ilişkin yanıltıldığını defaatle dile getiren Sayın Cumhurbaşkanının, kamuoyuna yapmış olduğu açıklamalarda aldatılma hassasiyetine . Müvekkilim Sayın Meral Akşener, yerli ve milli ise 4 yıldır bu soruşturmayı yapanların, bekletenlerin, sündürenlerin, sulandıranların, siyasete malzeme olmasına sebebiyet verenlerin yerli ve milli olup olmadıklarının tespiti için; derhal, özenle ve önemle ifadesinin alınmasına, soruşturma dosyasına keyfi olarak gizem yaratmak için konulan “gizlilik kararının” kaldırılmasına, soruşturma savcısının ve ilgili kolluk birimlerinin 4 yıldır ne yaptığı ya da ne yapmadıklarının, ne kadar yerli ve milli olduklarının kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmesini saygılarımızla arz ve talep ederiz.”

Akşener’den parlamenter sistem çağrısı: Erdoğan bu matematikle seçilemez

Okumaya devam et

Politika

Burdur’da spor salonundan Atatürk’ün ismini attılar

burdur bayram özçelik spor salonu

Burdur’da Atatürk Kapalı Spor Salonunun adını değiştirerek AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in adı verildi. CHP’li Mehmet Göker’in konuyu gündeme taşıması üzerine AKP’li vekilin adı salondan kaldırıldı.

BOLD – Burdur’da 2013 yılında yıkılan Atatürk Kapalı Spor Salonunda isim skandalı yaşandı. Spor salonu ikmal ihaleleri ile yeniden yapıldı. Spor salonuna aktif siyaset yapan AKP Burdur Milletvekili Bayram Özçelik’in adı verildi. CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, “Bürokrasiyi etkileme gücü olan milletvekilinin adının verilmiş olması bizi derinden üzmüştür”  sözleriyle eleştirdi.  Göker’in olayı kamuoyuna duyurmasının ardından gelen tepkiler üzerine geri adım atıldı. Bayram Özçelik Spor Salonu ismi salondan söküldü. Göker, “Bu ülkenin kurucu lideri Atatürk’ün ismi varken, şehitlerimizin ismi varken… Olması gereken oldu” açıklaması yaptı.

Meclis Yardımlaşma Sandığında 7 milyon liralık vurgun

Okumaya devam et

Politika

Akşener’den parlamenter sistem çağrısı: Erdoğan bu matematikle seçilemez

meral akşener

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parlamenter sisteme dönüş çağrısı yaptı. “Bakın iddia ediyorum Sayın Erdoğan, bu matematikle seçilemez” dedi.

BOLD – Kırıkkale’de vatandaşlarla bir araya gelen Akşener, parlamenter sisteme dönüşle ilgili çağrısını yineledi. Erdoğan’ın mevcut sisteminde cumhurbaşkanlığına seçilemeyeceğini savunan Akşener, “Gelin, adam gibi oturup bu sisteme geçelim diyoruz. Geçer miyiz? Bunu zaman gösterecek. 2021 Haziran’da seçim bekleniyor. Diyelim ki 2023’te oldu, bakın iddia ediyorum Sayın Erdoğan bu matematikle seçilemez” ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “eve dön” çağrısının hatırlatılması üzerine ise Akşener, şöyle konuştu: “Ben şimdi Sayın Bahçeli’nin ev sözünün ne manaya geldiğini bilmediğim için Sayın Erdoğan’a seslendim. Dedim ki ortağını ilgisiz bırakma. Bana sardırdı. Onun için ilgilen. Eve mi? Onu bilmiyoruz. Yuvalar çok, evim de yuva. Ben başından söyledim. Ben politikayı bırakıp herkesten özür dileyip eve dönerim. Bu derece.”

Durmuş Yılmaz: IMF’ye borç yalan!

Okumaya devam et

Popular