Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Toplum ikiye bölündü: Maddi durumumuz geçen yıldan kötü

Ekonomik kriz ve sonrasında ortaya çıkan koronavirüsle sıkıntılı günler yaşayan halkın durumu her geçen gün kötüye gidiyor. Araştırmaya göre Türkiye’de halkın yarısı, iktidarın ekonomi politikalarından memnun, diğer yarısı ise değil.

BOLD – Gezici Araştırma Şirketinin anketine katılanları çoğu, maddi durumlarının bir önceki yıla göre daha iyi olmadığını söyledi. Ankete katılanların yarıya yakını hükumetin sosyal, ekonomi ve istihdam politikasını başarılı bulmuyor.

HÜKUMETİN POLİTİKALARI YANLIŞ

Cumhuriyet’ten Leyla Kılıç’ın haberine göre Kent Kültürü ve Demokrasi Derneği, araştırma şirketine ‘Kent Kültürü ve Demokrasi’ adıyla anket yaptırdı. Anket kapsamında 12 kentte 1126 kişiyle konuşuldu. Anket sonuçlarına göre pandemi döneminde hükumeti başarı bulanların oranı yüzde 51.1.

Yüzde 42.8 hükumetin sosyal, ekonomi ve istihdam politikasını başarılı bulmuyor. İktidarın muhalefet belediyelerine yönelik tutumuna ilişkin soruya katılımcıların yüzde 54.3’ü “Doğru bulmuyorum” dedi.

EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK

“Türkiye’nin en büyük sorunu nedir” yönündeki soruya 18-27 ve 28-43 yaş arası kişiler ‘ekonomi ve işsizlik’ yanıtını verdi. “Ekonomik durumunuzu nasıl ifade edersiniz” yönündeki soruya ankete katılanların yüzde 85’i ‘orta’ ya da ‘kötü-çok kötü’ olarak yanıt verdi. Katılımcıların yüzde 58’i ekonomik durumlarının bir önceki yıldan daha kötü olduğunu ifade etti.

EVLER DAYANIKSIZ, HÜKUMET DEPREME HAZIR DEĞİL

Vatandaşların yüzde 52.3’ü oturduğu evin depreme dayanıklı olmadığını düşünüyor. Halkın yüzde 72’si depreme karşı hazırlıksız olduğunu ifade ederken hükumetin depreme hazırlıksız olduğunu düşünenlerin oranı ise yüzde 79.3 olarak ortaya çıkıyor. Kentsel dönüşümün başarılı olup olmadığı yönündeki soruya ise ankete katılanların yüzde 55.6’sı “Düzgün yürütülmüyor” yanıtını verdi.

GÜVENLİK KAYGILARI ÖN PLANA ÇIKTI

Ankete katılanların yüzde 65.4’ü sığınmacılara olumsuz, yüzde 26.6’ü ise olumlu bakıyor. Olumsuz bakanların yüzde 47.6’sı istihdamın olumsuz etkileneceğini söylerken, yüzde 31.1’i güvenlik sorunundan dolayı olduğunu belirtti. Özellikle 18-27 yaş arası genç nüfusun yüzde 62’si ucuz iş gücü oluşturacağı gerekçesiyle dışarıdan göç istemezken, yüzde 20’si ise güvenlik sorunu oluşturacağını söyledi. 44 yaş üstü bireylerin dörtte biri de güvenlik ve istihdamın yanı sıra kültürel yozlaşma kaygıları ile sığınmacıları istemediklerini vurguladı.

İmamoğlu, Şeyda Moza ve Berat Albayrak’a piyango gibi imar planına itiraz etti

Ekonomi

Türkiye ‘olağanüstü hal’ için 500 bin ton buğday ithal edecek

Türkiye genelinde hububat hasadı tamamlandı. Kendi kendine yeten ülke olarak nitelendirilirken samanı bile yurt dışından alır hale gelen Türkiye, üretimin yetersiz olması nedeniyle bu yıl 500 bin ton buğday ithal edecek.

BOLD – AKP Hükumeti tarım ürünü ithalatına devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububatta spekülatif kaynaklı fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek ve hububatta fiyat stokçuluğunun önüne geçmek amacıyla 500 bin ton buğday ithal edecek.

OLAĞANÜSTÜ HAL STOKLARI OLUŞTURULACAK

TMO, piyasa düzenleme görevi kapsamında spekülatif kaynaklı yaşanabilecek fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek, olağanüstü hal stoklarını oluşturmak, yurt içi alımlarla belirli bir seviyede kalan buğday ve arpa stoklarının ithalat yoluyla takviye etmek amacıyla 500 bin ton buğday ve 60 bin arpa ithalatı için ihaleye çıkacak. İhale 25 Ağustos’ta yapılacak.

Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Ekonomik kriz derinleşiyor: Borsa’da yabancı alarmı

Borsa İstanbul’da yabancılar, 7 Ağustos ile biten haftada nette 566,5 milyon dolarlık çıkış yaparak Mart 2019’dan bu yana haftalık bazda en büyük yabancı çıkışına imza attı. Bu yılın başından beri Borsa İstanbul’dan toplam yabancı çıkışı 5,1 milyar dolara ulaştı.

BOLD – Türkiye’de ekonomik krizin etkileri her geçen gün büyüyor. Artan kriz sonrası Borsa İstanbul’da yabancılar hisse senetlerini satıp çıkmaya başladı. Borsada son 15 ayın en büyük yabancı çıkışı gerçekleşti.

TOPLAMDA 5.1 MİLYAR DOLARLIK ÇIKIŞ OLDU

Yabancıların Türkiye’den çıkışı sürüyor. Bloomberg haberine göre Borsa İstanbul’da yabancıların 7 Ağustos ile biten haftada nette 566,5 milyon dolarlık çıkış yaparak Mart 2019’dan bu yana haftalık bazda en büyük yabancı çıkışına imza attı. Son çıkışla birlikte yıl başından bu yana Borsa İstanbul’dan toplam yabancı çıkışı nette 5,1 milyar dolara ulaştı.

TL DEĞER KAYBETMEYE DEVAM EDİYOR

Son iki haftada TL, dolar karşısında yüzde 6,3 değer kaybetmişti. Kuru tutmak için Londra’da yabancıların TL’ye erişiminin kısılması da Borsa İstanbul’daki satışları tetiklemişti. Türk bankalara TL yükümlülüklerini yerine getiremeyen bazı yabancı bankalar, hisse satarak TL elde etme yoluna girmişti.

YENİ SATIŞ DALGASI ORTAYA ÇIKIYOR

RAM Capital’den fon yöneticisi Ogeday Topçular,“Türkiye’de hisse piyasasında yabancıların payındaki devamlı ve sert düşüş, ufukta sert düzeltmeler ve dalgalanmaların devam edeceğini işareti” dedi. Topçular, “Son yıllarda yabancıların çıkışı tercih etmesinin birçok nedeni var ve bunlar ortadan kalkmadı. TL’deki her değer kaybında yabancılar arasında yeni bir satış dalgası ortaya çıkıyor” dedi.

Cezaevinde alarm: Günlerce görüştürmediler arkasından koronavirüs çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Toplam istihdam gerilerken kamuda kadrolaşma tam gaz

Devleti küçültme iddiasıyla iktidara gelen AKP, kamu çalışanları sayısını ikiye katladı. Son üç ayda alınan 68 bin 345 kişi ile kamuda çalışanların sayısı 4 milyon 767 bin 286 kişiye çıktı.

BOLD – Türkiye’de toplam istihdam gerilerken kamuda çalışanların sayısı artıyor. Salgın koşulları bu yılın ikinci çeyreğinde 68 bin 345 kişinin daha çalışmaya başladığı kamudaki personel sayısı 5 milyona yaklaştı.

KAMUDA ÇALIŞAN SAYISI ARTMAYA DEVAM EDİYOR

Kamudaki istihdam, pandemi koşullarında da gerilemedi. Ülkedeki toplam istihdam düşerken salgının en ağır yaşandığı bu yılın ikinci çeyreğinde 68 bin 345 kişi kamuda çalışma şansına sahip oldu. BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre yılın ilk çeyreğinde kamuda istihdam edilen personel sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4 artışla yaklaşık 4 milyon 698 bin kişi olurken, ikinci çeyrekteki alınan kişilerle kamuda çalışanların sayısı 4 milyon 767 bin 286 kişiye çıktı.

MEMUR SAYISI 3 MİLYONA DAYANDI

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından açıklanan verilere göre, kamuda çalışan kadrolu personelin sayısı 2 milyon 942 bin 904’ten 2 milyon 944 bin 202’ye yükseldi. Kadroluların sayısı bin 298 arttı. 41 bin 932 artış ile sözleşmelilerin sayısı 496 bin 982’ye yükselirken 16 bin yeni personelle sürekli işçilerin sayısı 1 milyon 161 bin, 8 bin 189 artışla da geçici işçilerin sayısı 59 bin 269 oldu. Diğer kategorideki işçilerin sayısı da 105 bin 517’ye çıktı.

KAMU BANKALARI PERSONEL ÇIKARIYOR

İller Bankası, Ziraat Bankası, Halkbank, Eximbank, Kalkınma ve Yatırım, Vakıflar Bankası’nın ocak-mart döneminde 63 bin 661 olan çalışan sayısı 211 kişilik gerileme ile 63 bin 450 oldu. Belediye iktisadi teşekküllerindeki çalışanlar bin 476 kişi arttı BİT’lerde ikinci çeyrek sonu itibarıyla 497 bin 864 kişi çalışıyor. İl özel idarelerindeki personel artışı da 145 oldu. Mart sonunda 12 bin 776 kişinin çalıştığı bu kurumların personel sayısı üç ayın sonunda 12 bin 921’e çıktı.

ZARAR EDEN KİT’LERİN PERSONEL SAYISI ARTIYOR

İktidarın politikaları sonucu zarar ettirilen KİT’lerdeki personel sayısı da arttı. 96 bin 303 personel üç ayın sonunda 8 bin 300 yeni istihdamla 104 bin 603 oldu. Özelleştirme kapsamındaki kuruluşlarda da yeni personel alımı yapıldı. 5 bin 413 çalışan bin 137 yeni personelin eklenmesi ile 6 bin 550’ye çıktı.

AKP’de İstanbul Sözleşmesi için alternatifli çalışma: Şerh ya da yeni sözleşme

Okumaya devam et

Popular