Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

15 Temmuz’un ardından adalet ve hukukla birlikte ekonomi de çakıldı

15 Temmuz sonrası Türkiye ekonomisindeki kötü gidişat hız kazandı. Aradan geçen 4 yılda dolar kuru 7 liraya çıktı. Enflasyon çift haneye yükseldi, sadece son iki yılda çalışan sayısı 3,4 milyon azaldı.

BOLD – 15 Temmuz ve sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal, ekonomiyi olumsuz etkiledi. Dolar kurunda artış engellenemezken ekonomi yönetimi bankalar aracılığıyla ekonomiyi canlandırmak için girişimlerde bulundu.

DOLAR REKOR KIRDI, MÜDAHALELER İŞE YARAMIYOR

15 Temmuz gecesi uluslararası piyasalarda dolar kuru 3.00 TL’yi aştı. Kurun artışı çok uzun süre devam etti. Dolar/TL 2016 yılını 3.50’nin üzerinde tamamladı. 2018’de ABD ile yaşanan ABD ile yaşanan gerilimler, sınır ötesi operasyon ve zaman zaman güvenlik endişelerinin de etkisiyle dolar kuru 7 liranın üzerine de çıktı! Merkez Bankası rezervlerini bitirme pahasına müdahale etmesi sonucu dolar kuru şu an 6.86 seviyelerinde işlem görüyor.

DERECELENDİRME KURULUŞLARINDAN “YATIRIM YAPILAMAZ” NOTU

15 Temmuz’un ardından S&P, Moody’s ve Fitch gibi uluslar arası derecelendirme kuruluşları Türkiye’nin kredi notunu düşürdü. Türkiye’nin kredi notu ‘yatırım yapılamaz ülke’ konumuna geldi. Fitch, S&P ve Moody’s’in Türkiye’ye verdiği ilk notlar yatırım yapılabilir seviyedeydi.

MERKEZ BAKASI BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Yüksek faiz sebebiyle siyasi otorite tarafından sık sık eleştirilen Merkez Bankası 15 Temmuz sonrası bir süre daha düşük faiz politikasına devam etti. Ardından merkez 3 yıl sonra faiz artırdı. Bu durum yüksek enflasyonda belirleyici oldu. Merkez Bankasının bağımsızlığı tartışmaları Türkiye’de uzun süredir sürerken 2019 yılında Başkan Murat Çetinkaya’nın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alınmasıyla birlikte tartışmalar boyut değiştirdi. Çetinkaya yerine göreve getirilen Murat Uysal dokuz toplantı üst üste faiz indirdi.

EKONOMİYİ CANLANDIRMAK İÇİ KREDİ MUSLUKLARI AÇILDI

Hükûmet ekonomiyi canlandırmak için kredi musluklarını açtı. KOSGEB aracılığıyla birçok esnafa 50 bin TL’ye kadar kredi verildi. Faizsiz ilk yıl geri ödeme olmayan üç yıllık vadeli bu kredilere başvurularda birçok sıkıntı yaşandı. Kimi vatandaş online sisteme başvuramadı. Devlet ayrıca Kredi Garanti Fonu altında vatandaşın çekeceği kredilere kefil oldu böylece 250 milyar TL’lik kredi hacmi oluşturmuş oldu. KGF hacimleri daha sonra artırıldı.

İŞSİZLİK REKOR KIRDI

15 Temmuz’un ardından işsizlikte son 6 yılın rekorları kırılmaya başlandı. Pek çok vatandaş yeni iş bulmakta zorlandı. Genç işsizliği tehlikeli boyutlara geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan bütün patronları istihdam seferberliğine katılmaya çağırdı. Seferberlikte 2 milyon yeni istihdam oluşturulması bekleniyordu ama oluşan istihdam sayısı 700 binde kaldı. Türkiye ekonomisi yeni iş alanları oluşturmakta zorlanırken Nisan 2018-Nisan 2020 döneminde çalışma çağındaki nüfus 1,8 milyon artarken istihdam 3,4 milyon azaldı.

ENFLASYONDA DÜŞÜŞ SAĞLANAMADI

15 Temmuz’dan bir sene sonra enflasyon yüzde 11.72 ile son 5 yılın rekorunu kırmıştı. Aradan geçen dönemde yapılan yurt çapındaki indirim kampanyalarına rağmen enflasyonda düşüş frenlenemedi. Enflasyon geçici bir süre tek haneye inerken aradan geçen sürede tekrar çift haneye çıktı. 2020 Haziran ayında enflasyon geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,62 arttı. Enflasyon Türkiye ekonomisinin kronik bir sorunu olarak durmaya devam ediyor.

KHK’lar işkencecileri koruyamaz

Ekonomi

Yarından itibaren geçerli olacak: Benzine 23 kuruşluk zam

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), benzinin litre fiyatına gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere 23 kuruş zam yapıldığını duyurdu.

BOLD – Benzine yarından itibaren zam yapıldığını belirten EPGİS’ten şu açıklama yapıldı: “Akaryakıt Ürünlerinde Fiyat Artışı 12/08/2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 23 KRŞ/LT pompa satış fiyatlarına yansıyacak şekilde artış olmuştur.”

Akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

İşsizlik artıyor yeni iş de yok: Gerçek rakam yüzde 29’u geçti

TÜİK verilerine göre geçen yılın Eylül ayından bu yana hem iş gücü hem de istihdam birlikte azalıyor. Yaşanan kriz nedeniyle emekçilerin iş bulma imkanları büyük ölçüde ortadan kalktı.

BOLD – TÜİK Mayıs 2020 dönemi (Nisan-Mayıs-Haziran) iş gücü istatistiklerini açıkladı. Açıklanan verilerden 2018 Ağustos ekonomik krizinin ve pandeminin ekonomiye ve iş gücü piyasasına olan olumsuz etkilerinin artarak devam ettiği görülüyor.

İKİ YILDA 3.5 MİLYON KİŞİ İŞSİZ KALDI

Sol Gazete’den Fuat Sözen’in haberine göre mayıs ayı verilerine göre son bir yılda iş gücü 2 milyon 742 bin kişi azalarak 29 milyon 684 bine geriledi. İş gücüne katılma oranı yüzde 52,9’dan 47,6’ya düştü. İstihdam aynı dönemde 2 milyon 411 bin kişi azaldı. Bu kaybın yüzde 45’i sigortasız ücretli çalışanlarda (kayıt dışı) gerçekleşti. İstihdam oranı yüzde 4,7 azalarak, yüzde 41,4’e düştü. Ekonomik krizin başladığı Ağustos 2018’e göre istihdam kaybı 3 milyon 460 bin kişiye ulaştı.

GENÇLERDE İŞSİZLİK YÜZDE 25’E ÇIKTI

TÜİK’in dar tanımlı işsiz sayısı Mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bin kişi oldu, dar tanımlı işsizlik oranı ise 0,1 oranında artarak yüzde 12,9 seviyesinde gerçekleşti. Genç nüfustaki işsizlik oranı 2018 Ağustos krizinden bu yana artarak yüzde 20,3’den yüzde 24,9 seviyesine ulaştı. Genç kadınlardaki işsizlik oranı genç erkek işsizliğinden daha yüksek olarak gerçekleşti.

GERÇEK İŞSİZLİK YÜZDE 29.3’E YÜKSELDİ

Gerçek işsizlik düzeyini gösteren geniş tanımlı işsiz sayısı ise son bir yılda 3 milyon 224 bin kişi arttı, oran olarak yüzde 19,8’den 29,3’e yükselerek büyük artış gösterdi. Kadınlarda dar tanımlı işsizlik oranı yüzde 1,6 oranında azalarak yüzde 13,3 oldu. Kadınlarda gerçek işsizliği gösteren geniş tanımlı kadın işsiz sayısı ise Mayıs 2019’da 3 milyon 196 bin iken Mayıs 2020’de 4 milyon 143 bin kişiye ulaştı. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranında da son bir yılda büyük bir artış gerçekleşti, yüzde 26,2’den yüzde 34,9’a yükseldi.

İŞ GÜCÜ BİR YILDA 2.7 MİLYON AZALDI

Mayıs 2019’da 32 milyon 426 bin kişi olan iş gücü 2 milyon 742 bin kişi azalarak 29 milyon 684 bine geriledi. 15 yaşından büyük çalışma çağındaki nüfus artışı son bir yılda 1 milyon 79 bin kişidir, uzun yıllar iş gücüne katılma oranı ortalamasına göre bu nüfusun yaklaşık yarısı iş gücüne eklenmektedir. Ancak bu durum gerçekleşmediği gibi iş gücü 2,742 milyon kadar azalmış halde. İş gücüne katılma oranı son 5 yıldır yüzde 51-53 bandındayken Eylül 2019’dan bu yana hızla azalarak, on yıl önceki, yüzde 47 düzeyine inmiş durumda.

Akdeniz’deki gerilim için AB’de acil toplantı: Yunanistan ve Rum Yönetimi’nin yanındayız

Okumaya devam et

Ekonomi

Görevden alınan daire başkanına bakandan lojman kıyağı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na atadığı ve gelen tepkiler sonrası geçen yıl haziran ayında görevden aldığı Ecmel Ercan’ın hâlâ bakanlık lojmanlarında kaldığı belirlendi.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin, özel sektörden “usulsüz atama” ile bakanlığın Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı’na atadığı Ecmel Ercan ile ilgili yeni gelişme yaşandı. Hakkında belgede sahtecilikten suç duyurusu bulunan Ercan’ın görevden alınmasına karşın 14 aydır bakanlık lojmanlarında kaldığı belirlendi.

HAKKINDA SAHTECİLİKTEN SUÇ DUYURUSU BULUNUYOR

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre eski Destek Hizmetleri Daire Başkanı Ecmel Ercan, 5 yıl kamu görevini doldurmadan, özel sektörden daire başkanlığına atanmış, bir süre görevde kalmıştı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından Ercan hakkında “belgede sahtecilikten” suç duyurusunda bulunulduğu ortaya çıkmış, hakkındaki bu tartışmaların ardından Haziran 2019’da daire başkanlığı görevinden alınmıştı.

BAKANLIK TAHLİYE İŞLEMİ BAŞLATMAMIŞ

Bakanlıkta başka bir kamu ve resmi görevi bulunmayan Ercan’ın hâlâ, Tarım ve Orman Bakanlığı’na ait Söğütözü lojmanlarında kaldığı öğrenildi. Ercan’ın, yaklaşık iki yıldır lojmanda ikamet ettiği, yetkililer tarafından ise herhangi bir tahliye işleminin yapılmadığı belirtildi.

“NE SIFATLA LOJMANDA OTURTULUYOR?”

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, bakanlığın taşra kuruluşu sistemine göre çalıştığına dikkat çekerek, “Taşra kuruluşlarında lojman çok önemlidir. Şu anda hiçbir kamu görevi olmayan Ecmel Ercan’a lojman verilmesi asla doğru değil. Bu dönemde bu hukuksuzluklar giderek artıyor. Biz bu haksızlığın üstüne gideceğiz. Bunca personel lojman sırası beklerken, Ecmel Ercan gibi kişiler ne sıfatla lojmanda oturtuluyor? Yetkilileri denetleyen kimse yok mu bakanlıkta?” dedi.

Yoğun bakıma kaldırılan Selman’ın babasını jandarma evden çıkarmadı

Okumaya devam et

Popular