Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

KHK’lı F-16 pilotu 15 Temmuz’da yaşadıklarını yazdı

Hava Kuvvetleri Komutanlığında 22 yıl görev yaptı. 2 bin saat uçuş yapmış tecrübeli bir F16 pilotuydu. KHK’lı yarbay Aykut Coşkun 15 Temmuz’da yaşadıklarını yazdı.

BOLD – 15 Temmuz’dan sonra ihraç edilen KHK’lı yarbay Aykut Coşkun, 15 Temmuz önce ve sonrasında yaşadıklarını “Biz Bu Darbeyi Bir Ay Önce Bekliyorduk” adıyla kitaplaştırdı. 16 yaşında Hava Harp Okulu’na başlayan Coşkun, 2006’da çekilen Hava Kuvvetleri Komutanlığı reklamında da yer alan başarılı pilotlardan biriydi. 15 Temmuz’dan sonra hiçbir gerekçe gösterilmeden ihraç edilen Coşkun, kitabının duyurusunu sosyal medya hesabından yaptı.

“Senelerdir sistematik biçimde yapılan zulme sebep gösterilen 15 Temmuz’a ilişkin benim de SÖYLEYECEKLERİM VAR.” diyen Coşkun kitabında önemli bilgilere yer veriyor.

 

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ‘Bizim Mete’ olarak tanımladığı Albay Mete Kuş’la ilgili açıklamalar yapan Coşkun, 15 Temmuz’un ardından 132. Filo’ya Harekat Komutanı olarak atandı. Coşkun kitabında Mete Kuş ile aralarında geçen bir konuşmayı şöyle anlattı:

“Kendisi ile 15 Temmuz gecesini konuşuyorduk. O gece için ağzından şu cümleler döküldü: ‘Gazi Orduevi’nde bira içiyordum. Baktım alçaktan F-16’lar uçuyor. Cuma akşamı gece uçuşu da olmaz. Darbe mi oluyor? dedim ancak biz darbeyi bir ay sonra bekliyorduk.’ Albay Kuş’un bu ifadelerini bana bir başkası aktarsaydı zannediyorum inanmazdım. Çünkü Albay Kuş’un böyle bir bilgiye sahip olabilecek derin bağlantıları bulunabileceğine ihtimal vermezdim. Ancak burada bu ifadeyi bizatihi kendisinden duyuyordum. Albay Kuş’un bu ifadeleri oldukça önem arz ediyor. Çünkü Mete Kuş sıradan bir albay değildi.”

Aykut Coşkun’un kaleminden 15 Temmuz:

“AYKUT İYİ MİSİN DİYE BİR MESAJ ALDIM”

“Sene 2016. Mevsimlerden yaz mevsimi, aylardan Temmuz ayıydı. Bir akşam vakti anne ve babam ile birlikte İstanbul Çatalca’da köy evimizin bahçesinde oturmuş sohbet ediyorduk. (…) 15 Temmuz 2016 Cuma akşamıydı. Saat 22:00 sularında İrfan adında uzun yıllar dostluğum bulunan bir arkadaşımdan “Aykut iyi misin?” diye bir mesaj aldım. Rahatsızlığımı soruyor düşüncesiyle “İyiyim, her geçen gün daha iyiye gidiyorum.” diye cevap yazdım. Ancak arkadaşımın sonraki mesajında “Olaylardan haberin var mı? Haberleri izliyor musun?” diye bir cevap gelince bu kez bir sıkıntı olduğunu tahmin ederek kendisini telefonla aradım ve televizyonumuz bulunmadığı için kendisine neler olduğunu sordum. Arkadaşımla yaptığım o telefon konuşmasında bir kalkışma olduğunu öğrendim. Öğrendim öğrenmesine de hâlâ böyle bir şeyin olmasına ihtimal veremiyordum. Televizyon bulunmadığı için arabama bindim ve radyoyu açarak haberleri dinlemeye başladım. Evet, meğer arkadaşımın söylediği şey doğruymuş. Ne yazık ki bir kalkışma yaşanıyordu.”

“SORU İŞARETLERİ ÇOĞALMIŞTI”

“Telefon ile aradığım diğer onlarca subay rütbesindeki askerî personelin bu yaşananlar hakkında bilgi sahibi olmayışı aklımdaki soru işaretlerini daha da çoğaltmıştı. Medyadaki haberlere bakıldığında bu kalkışmanın kimler tarafından gerçekleştirildiği çok kısa bir zamanda tespit edilmişti. Ancak edindiğim bilgiler, beni şüpheci düşünmeye sevk ediyordu. Zira o gün, gün içerisinde darbe olacağını Millî İstihbarat Teşkilatı’na (MİT) haber veren eski binbaşının ifadesinde “15 Temmuz günü çok kan akacak muhtemel bir darbe faaliyetini 14:30’u biraz geçe MİT’e bildirdim.” bilgisi yer almaktadır.”

Aykut Coşkun

“METE KUŞ’A BAĞLI HAREKET EDECEKTİM”

“… Albay Mete Kuş üssümüze Harekât Komutanı olarak görevlendirilmişti. Üslerde filo komutanları direkt olarak Harekât Komutanı’na bağlıdır. Bu sırada ben de vekaleten 132’nci Filo Komutanlığı görevini yürüttüğüm için vereceği emirlere bağlı olarak hareket edecektim. (…) Daha öncesinde tanıdığım ve her asker gibi siyasetten uzak, Atatürkçü düşünceye sahip bildiğim Albay Kuş artık keskin ve muhafazakâr bir dil kullanan, siyasi tarafını ortaya koyan, koyu iktidar destekçisi bir görüntü çiziyordu.”

SIRADAN BİR ALBAY DEĞİLDİ”

“Kendisi ile 15 Temmuz gecesini konuşuyorduk. O gece için ağzından şu cümleler döküldü: “Gazi Orduevi’nde bira içiyordum. Baktım alçaktan F-16’lar uçuyor. Cuma akşamı gece uçuşu da olmaz. Darbe mi oluyor? dedim ancak biz darbeyi bir ay sonra bekliyorduk.” Albay Kuş’un bu ifadelerini bana bir başkası aktarsaydı zannediyorum inanmazdım. Çünkü Albay Kuş’un böyle bir bilgiye sahip olabilecek derin bağlantıları bulunabileceğine ihtimal vermezdim. Ancak burada bu ifadeyi bizatihi kendisinden duyuyordum. Albay Kuş’un bu ifadeleri oldukça önem arz ediyor. Çünkü Mete Kuş sıradan bir albay değildi.”

Aykut Coşkun: “Bu kare pilotaj eğitimi mezuniyetimden. İkinci olarak bitirdiğim için Hava Kuvvetleri Komutanı tarafından uçuş nişanesi takılırken.”

ERDOĞAN: BU BİZİM METE!

“Onu farklı yapan, o zaman bilmediğim ancak sonradan ortaya çıkacak derin bağlantılarıydı. Önceden farklı bağlantıları olduğunu ifşa etmeyen Kuş, 15 Temmuz sonrası artık iktidara yakın olmanın verdiği güçle bunları saklama ihtiyacı hissetmiyordu. Öyle ki alenen darbe ile ilgili önceden bilgi sahibi olduğunu dile getirebiliyordu. Kuş’un hükûmet yetkilileri ile doğrudan teması vardı. Ayrıca Cumhurbaşkanı nazarında farklı bir konumda olduğu ileride medyaya yansıyacak haberlerden anlaşılacaktı. Öyle ki; Albay Kuş’un 15 Temmuz 2017’de yani 15 Temmuz’un yıl dönümünde gerçekleştirilen uçuşta, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın F-16 ile kendisini koruma görevini üstlenen Albay Kuş’a el sallayarak etrafındakilere, “Bu bizim Mete” dediği medyada yer almıştır.”

Albay Mete Kuş.

“BANA 4 PİLOTUN İSMİNİ VERDİ”

“Ayrıca Mete Kuş, 26 Nisan 2017 Dünya Pilotlar Günü’nde Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na davet edilmiş ve kendisine plaket verilmiştir. Böylece Kuş, Dünya Pilotlar Günü’nde Cumhurbaşkanı tarafından kutlanan ilk pilot olmuştur. Kuş’un, Hava Kuvvetleri geleneğinde eşine rastlanmayan bir şekilde kurmay subay olmamasına rağmen Konya Harekât Komutanı olarak görevlendirilmesinin akabinde Konya Valiliği’nden uçuşların başlamasına müsaade gelmişti. (…) Kuş, benim belirlediğim pilotlardan bir kısmını değiştirerek bana kendi belirlediği 4 pilotun ismini verdi.

Filonun 15 pilotundan sadece 4’ü bundan sonra uçabilecekti. Kuş’un ifadesiyle “Bu isimler haricindeki pilotların uçağa yaklaşması dahi yasak”tı. Sonra şunu ilave etti: “Hiçbir kurmay uçağa yaklaşmayacak.” Kuş’un verdiği uçabilecek pilotlar listesinde benim ismim yer almıyordu. Yani 132’nci Filo’nun komutanıydım ve tüm pilotlar emrim altındaydı. Ancak benim bile uçmam yasaklanmışken filomdan sadece dört pilot uçabilecekti.”

“GAZETELERDEN TAKİP EDERSİN”

“Mete Kuş’un emrettiği şekilde uçmalarına izin verilen dört pilottan ikisini görevlendirdim. Birazdan kalkış yaparak uzun bir aradan sonra Konya semalarında uçuş gerçekleştireceklerdi. Kuş ile birlikte uçakların kalkmasını bekliyorduk. Bana “Konya’dan uçakların havalanması birazdan çok önemli haber olacak, gazetelerden takip edersin.” dedi.

Uçaklar kalkış gerçekleştirdikten sonra Albay Kuş filodan ayrılarak karargâha doğru geçti. Ben de makam odama geçerek haberleri takip etmeye koyuldum. Haberlerde Konya Hava Üssü’ne “milli ve güvenilir harekât komutanı atandığı”, bunun üzerine Konya semalarında güven uçuşuna başlandığı yer alıyordu. Kuş’un bu haber yayımlanmadan önce haberin içeriğinden bilgi sahibi olduğu ortadaydı. Bahse konu haberde “güvenilir ve millî harekât komutanı” olarak nitelenen Kuş için bu nitelemenin kim tarafından yapıldığı bilgisi yer almıyordu. Diğer yandan haberin içeriğinden önceden bilgi sahibi oluşu ile Kuş’un hükûmete yakın yayın organları ile temas halinde olduğu anlaşılıyordu.”

Aykut Coşkun, 2006’da çekilen Türk Hava Kuvvetleri reklam filminde oynamıştı (ortadaki).

Gündem

CHP’li Emir: Sağlık ekipleri Ankara’da evlere yetişemiyor, koronavirüslüler bizi arıyor

Sağlık Bakanlığı ekiplerinin evde tedavi gören hastalara yetişemediğini iddia eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, karantinadaki Ankaralıların kendilerini arayarak yardım istediğini söyledi.

BOLD- CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Sağlık Bakanlığı ekiplerinin nefes darlığı ve beslenmede zorluk yaşayan hastalar dışındaki, evinde tedavi gören pozitif vakaların evde tedavisine yetişemediğini iddia etti.

DİŞ HEKİMLERİ DE ÇARE OLMADI

Özellikle Ankara’da temaslı hastaların takibinde Bakanlığın zorlandığını söyleyen Emir, filyasyon çalışmaları için neredeyse bütün diş hekimlerini sahaya sürüldüğünü söyledi. Bu durumun da soruna çözüm olmadığını söyleyen Emir, “Evlerinde nefes nefese sağlık ekibi bekleyen hastalar, bizi arayıp yardım istiyor” diye konuştu.

GELMEME YOK GEÇ GELME VAR

CHP’li Emir, Ankara’nın büyük bir ilçesinde sağlık müdürlüğünü aradıklarını ancak “Gelmeme diye bir durum yok, sadece geç gelme var” yanıtı aldıklarını aktararak, “Bu bir skandaldır, bu kayıtları isterse Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kendisiyle paylaşabilirim. Skandallar bununla da bitmiyor. Bazı hastalara da yanlış reçete verilip evlerine gönderiliyor. Karantinada olduğu için evlerinden çıkamayan insanlar, nasıl tedavi olacak?” diye sordu.

BU İŞİN ŞAKASI KALMADI

Sağlık Bakanlığı’na da çağrıda bulunarak ”BU işin şakası kalmadı” diye Emir, ”Daha Eylül ayını görmeden skandallar ortaya çıkıyor. Biz, bu işin en başında uyarılarımızı yaparken, bakanlık tüm çağrılara kulağını tıkamıştı ve tıkamaya da devam ediyor. Şimdi, insanlar evlerinde perişan halde, sağlık ekibi gelsin de ilaç tedavisine başlasın diye bekliyor” ifadelerini kullandı.

Urfa’da AKP’lilere ‘VIP korona testi’ iddiası: Vatandaş günlerce bekliyor

Okumaya devam et

Gündem

Canan Kaftancıoğlu Galata Kulesindeki bu görüntüyü IŞİD vandallığına benzetti

Tarihi kuledeki restorasyon skandalının ardından olay yerine giden Kaftancıoğlu, “Yapılanları izleyince, IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından daha farklı bir şey yapılmadığını gördüm” dedi.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) elinden alınarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilen Galata Kulesi’nde restorasyon çalışması başlatıldı. Sosyal medya üzerinden paylaşılan çalışmaya dair görüntülerde ise kulenin içindeki duvarın bir kısmının yıkıldığı görülüyor.

Vatandaşlardan büyük tepki toplayan görüntülerle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı da harekete geçti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan inceleme başlatıldığını açıkladı.

BAKANLIĞI DA RAHATSIZ ETTİ

Demircan, sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “Galata Kulesi ile ilgili olarak sosyal medyaya da intikal eden bazı uygulamalar, Bakanlığımızın ilgili birimlerini de rahatsız etmiştir. Kulede büyük oranda bir restorasyon faaliyeti yapılmamakta, daha önce lokanta ve kafeterya olarak kullanılan bölümler ile bu kullanımların gerektirdiği ofis, mutfak gibi yapının orijinal fonksiyonu ile alakası olmayan bölümler ve zamanla izinsiz yapılan bölümler kaldırılmaktadır. Yapının bir bölümünün seyir mekanı bir bölümünün ise müze olarak düzenlenmesi çalışmaları yürütülmektedir” dedi.

MÜEAHHİTİN DİKKATİ ÇEKİLDİ

Demircan, “Hilti ile duvarlar da sıva sökümü yapılması tarafımızca da uygun görülmemekte olup, gereken müdahale yapılmış ve yapı müteahhitinin dikkati çekilerek gereken işlemlerin yapılmasına başlanmıştır. Galata Kulesi’nin kısa bir süre içinde İstanbul’un kültürel mirasını tanıtan önemli bir merkez olarak İstanbulluların ve İstanbul’u ziyaret eden misafirlerimizin sıkça ziyaret edeceği bir mekan haline dönüşmüş olacağını birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

FARKLI BİR ŞEY YAPILMADIĞINI GÖRDÜM

Öte yandan, Galata Kulesi’ndeki skandal görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasının ardından bölgeye gelerek incelemeler yapan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu gazetecilere konuyla ilgili açıklama yaptı. Kaftancıoğlu, “Galata Kulesi’ne yapılanları izleyince, IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından daha farklı bir şey yapılmadığını gördüm” ifadesini kullandı.

HUKUKİ SÜREÇ BAŞLATILDI

Kaftancıoğlu içeriye girmek istediklerini ancak izin verilmediğini söyledi. Galata Kulesi’nin tüm Türkiye hatta dünya tarafından takip edilen kültürel bir miras olduğunu vurgulayan Kaftancıoğlu, “Kentin dokusuna sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız” dedi. CHP İstanbul İl Başkanı, İBB’nin hukuki süreci başlattığını da sözlerine ekledi.

Galata Kulesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin elinden alınarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün bünyesine geçirilmişti.

Restore ederken 15 asırlık Galata Kulesi’nin duvarını yıktılar

Okumaya devam et

Gündem

AKP’li Başkanın virüsle mücadele afişi pes dedirtti: Ne mesafe ne maske!

Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu’nun, maskesiz şekilde bir vatandaşa sarılarak verdiği pozun kullanıldığı koronavirüsle mücadele afişi, tepkilerin odağı oldu

BOLD- Yeni vaka sayılarındaki yeniden yükseliş nedeniyle başta Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu olmak üzere, yetkililer vatandaşlara yönelik, tedbirler konusundaki uyarılarını arttırdı. Belediyelerde sorumlu oldukları alanlarda, halkı afişlerle salgından korunmaya çağırıyor.

TEKRAR SARILANA KADAR…

Esenler Belediye Başkanı AKP’li Tevfik Göksu da, ilçenin birçok noktasına koronavirüsle mücadele afişleri astırdı. Afiş görselinde maskesiz Göksu yine maskesiz bir vatandaşa sarıldığı görülüyor. Afişte “kucaklaşıp sarılacağımız günler gelene kadar virüsle mücadeleye devam ediyoruz” yazısı da yer alıyor. Salgıdan korunmanın 2 önemli yolu sayılan maske ve sosyal mesafe kuralının işlenmediği afiş sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Almanya’da yeni vaka sayısı rekor kırdı

 

Okumaya devam et

Popular