Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP, araştırma komisyonu istedi: OHAL dönemindeki ihaleler incelensin

CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, 15 Temmuz’un ardından 2 yıl süren OHAL dönemindeki ihalelerin incelenmesi için Meclis’te önerge verdi. CHP’li Özgür Özel’de 100 milyon liranın üzerindeki ihalelerin AKP’ye yakın 5 şirkete verildiğine dikkat çekti.

BOLD – CHP’li Muharrem Erkek, TBMM Başkanlığına OHAL dönemindeki ihalelerin incelenmesi için araştırma komisyonu kurulmasına ilişkin önerge verdi.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de kamu ihalelerinin belirli firmalara verildiğini belirterek, kamu ihalelerindeki zararın boyutlarının belirlenmesi için araştırma komisyonu kurulmasını istedi. CHP’li Erkek, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ilan edilen ve 3 aylık sürelerle toplamda 7 kez uzatılarak 2 yıl süren OHAL döneminin pek çok açıdan tartışmalı olduğuna dikkat çekti.

İHALELER ÖZEL OLARAK İNCELENMELİ

Cumhuriyet’in haberine göre OHAL’in iktidarın keyfi rejimine dönüştüğünü vurgulayan Erkek, bu süreçte muhalif avının yaşandığına, pek çok konuda düzenlemenin yapıldığını kaydetti. Aynı süreçte referandum ve seçimlerin de yapıldığını belirten Erkek, OHAL sürecinde yaşanan hukuksuzlukların ayrıntılı denetim, araştırma ve soruşturmalara konu olmasının yanı sıra bu dönemde gerçekleştirilen ihalelerin de özel olarak incelenmesi gerektiğini belirtti.

KÖPRÜ İHALESİ TİCARİ SIR

Türkiye’nin 2019 yılında açıklanan yolsuzluk algı endeksinde bir yıl içinde 13 sıra birden gerilediğini hatırlatan Erkek, “2013-2019 yılları arasında en çok düşüş yaşayan üç ülkeden biri olan Türkiye’nin, bu sürede 38 sıra gerilediği de dikkat çekiyor” dedi. Bir yerde yolsuzluk var ve bu konuşulmuyorsa orada demokrasiden söz edilemeyeceğini ifade eden Erkek, şunları kaydetti: “Çünkü demokrasinin temelinde, vergi veren yurttaşın, bunların nereye harcandığını sorgulayabilmesi yatmaktadır. Eğer iktidar, halkın vergisini yine halk için harcıyorsa halka hesap vermekten neden kaçınsın? Sayıştay raporlarını neden gizlesin? Bir iktidar, yandaşlara kaynak aktarmıyorsa, ekonomi çakılırken dolarla geçiş ve uçuş garantileri verilen otoyol, köprü ve havalimanı ihalelerini ticari sır olarak saklama gereği duyar mı?”

İHALELER ŞEFFAFLIKLA ARAŞTIRILSIN

OHAL döneminde gerçekleştirilen ihalelere ilişkin soru işaretlerinin olağan dönemlerden geri kalmadığını vurgulayan Erkek, Kamu İhale Yasası’nda düzenlenen doğal afet, salgın hastalık gibi öngörülemeyen olaylarda ihalenin ivedilikle yapılmasına ilişkin istisnanın iktidar tarafından olağanlaştırıldığını kaydetti. Erkek, OHAL dönemindeki ihalelerin incelenmesi talebiyle Meclis araştırması açılması için TBMM Başkanlığı’na önerge verdi. Önergede OHAL döneminde yapılan kamu ihalelerinin şeffaflık ilkesi doğrultusunda TBMM’deki kurulacak bir komisyon tarafından incelenmesinin gerektiği ifade edildi.

100 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDEKİLER 5 ŞİRKETE

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel de TBMM Başkanlığı’na verdiği önergede son 5 yılda gerçekleştirilen kamu ihalelerinin araştırılmasını istedi. Özel, önergesinin gerekçesinde son 5 yılda ihale bedeli 100 milyon TL’nin üzerinde olan yapım ihalelerinin parasal değer olarak yüzde 27’sinin beş inşaat şirketine verildiğine dikkat çekti.

KALYON, KOLİN, CENGİZ, MAKYOL, ÖZGÜN YAPI

Özel, söz konusu ihaleler verildikten sonra proje bedellerinin artırılarak kamunun zarara sokulduğu iddiaları başta olmak üzere kamu ihalelerindeki usulsüzlük iddialarının araştırılmasını istedi. Özel, önergesinin gerekçesinde şunları kaydetti: “Kalyon İnşaat, Kolin İnşaat, Cengiz İnşaat, Makyol İnşaat ve Özgün Yapı’dan oluşan ilk beş şirketin isimleri; iktidara yakınlıkları nedeniyle kamuoyuna oldukça tanıdık gelmektedir. Yapılan çalışmalar bu firmalara verilen ihalelerin çok büyük bir bölümünün, Kamu İhale Kanunu’nun, pazarlık usulünü düzenleyen ve kamu ihalelerinde rekabeti ortadan kaldıran, iktidarın ihaleleri istediği firmalara vermesine olanak sağlayan 21’inci maddesi kapsamında yapıldığını gösteriyor.”

AKP’nin yeni partileri seçime sokmama planı: 6 ay önce teşkilatlanma şartı

Politika

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Sağlık Bakanı Koca’nın “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Dünyada böyle bir uygulama yok” sözleri halktan tepki görünce geri adım attı. “Evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz” dedi.

BOLD – Dün yaptığı Twitter paylaşımında testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarının evlerine araçla bırakıldığını öne süren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepkiler üzerine çark etti. Koca, dün “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz. İzole edilen taşıyıcıyı arıyor, semptom gelişmişse 112 Acil ile hastaneye getiriyoruz. Bu sistem tüm illerde uygulanıyor. Dünyada böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi. Koca’nın bu mesajı, özellikle koronavirüs hastalığını yaşamış ya da hastalığı kapmış bir yakını olan kişiler tepki gösterdi, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Koca, büyük tepki çeken sözlerinden bugün geri adım attı. Kişisel Twitter hesabından aynı konuda bugün bir tweet daha atan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık kuruluşuna gelen vatandaşımızın testi pozitif çıkmış ve hastanede yatmak yerine evde izole edilmesi gerekiyorsa, kendisinin evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz. Bunun başarıldığı iller var. İstenilen düzeyde başarı olmayan illerde de hedef budur.”

Okumaya devam et

Politika

Seçimden önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı

AKP’nin ‘saygın bir iş adamı’ dediği Necmettin Keskin’in şikayetiyle yerel seçimden hemen önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı. Yavaş beraat ederken hakkında 6.5 yıl hapis cezası kararı olan Keskin’in kayıplara karıştığı bildirildi

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sürecinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile karşı karşıya kalan Mansur Yavaş hakkında açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Yavaş’la ilgili suçlamanın gerçekle ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve mahkeme Mansur Yavaş hakkında beraat kararı verdi.

Suçlamayı yapan ve AKP’liler tarafından saygın bir iş insanı olarak tanımlanan Necmettin Keskin ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle 6.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Keskin aranıyor.

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan: Halk dikkat etmedi, mecburen işi tekrar sıkmak zorundayız!

Tayyip Erdoğan, Cuma namazı sonrası koronavirüs önlemleriyle ilgili konuştu. “Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cuma namazı çıkışında açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

  • Ne yazık ki uyarılarımıza halkımız ciddi manada dikkat etmedi. Dikkat edilen illerde vaka sayılarının düştüğünü gördük.
  • Biz biraz gevşetince bu defa da başta Ankara, İstanbul olmak üzere bir anda vaka sayılarının yükselmeye başladığını gördük.
  • Mecburen şimdi tekrar işi sıkmak zorundayız.
  • O yüzden Bilim Kurulu, Sağlık Bakanlığı tedbirleri artırmak durumunda.
  • Gerek toplu taşıma gerek düğün nikah salonu gibi yerlerdeki yaklaşımlarımız daha kararlı hale getirdik.
  • Bunu keyfi yapmıyoruz. Sadece halkımıza olan duyarlılığımızdandır.
  • Halkımız bir sıkıntı yaşamasın, bundan dolayıdır. Şimdi bazı illerimizde olumlu dönüş başladı.
  • Aşı çalışmalarımız sıkı bir şekilde baştan itibaren özellikle başta TÜBİTAK olmak üzere devam ediyor.
  • Bunun yanında özel sektör, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız ve Sağlık Bakanlığımız ile bu çalışmalara devam ediyorlar.
  • Yılbaşından sonra bazı olumlu sinyaller alacağımızı görüyoruz.

Okumaya devam et

Popular