Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra: “İşkence hâlini aldı!”

Yargılandığı Gezi davasından beraat etmesine rağmen tahliyesi gerçekleşmeyen iş insanı Osman Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, “Süreç, işkence kelimesi kullanılarak tarif edilebilecek bir hâl aldı” dedi.

BOLD – İş insanı Osman Kavala, 1 Kasım 2017’de, ‘hükumeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklandı. Ağırlaştırılmış müebbetle yargılandığı Gezi davasından 18 Şubat’ta beraat etti. Ancak hakkında başka soruşturma olduğu gerekçesiyle tekrar gözaltına alındı. 9 Mart’ta, 15 Temmuz’a ilişkin soruşturma kapsamında ‘casusluk’ suçlamasıyla bir defa daha tutuklandı.

ÜÇ DEFA TAHLİYE 1 KEZ BERAAT ETTİ AMA HÂLÂ CEZAEVİNDE

Silivri Cezaevi’nde 1000 gününü dolduran Kavala’nın eşi Prof. Dr. Ayşe Buğra, sürecin kendileri için işkence hâline geldiğini vurguladı. “Üç kere tahliye edildi, bir kere de beraat etti. Beraat ettiği günün akşamı yakınları ve dostlarıyla kendisini karşılamayı beklerken adliyeye götürüldü ve tutukluluğunun devamına karar verildi” ifadelerini kullandı.

HAYATIMIZDAN ÇIKAN BİR GÜNÜN TELAFİSİ İMKÂNSIZ

Buğra da uzun tutukluluk süresinin hukukla bağdaşmadığını savunarak şunları söyledi: “Bu sürecin ne hukuki mülahazalarla ne de akıl ve mantık çerçevesinde anlaşılmasına imkân olmadığını düşünüyorum. Eşim ve ben 60 yaşını geçmiş insanlarız. Hayatımızdan çalınan bin gün telafisi imkansız bir kayıp. Eşimin annesi 90 yaşını geçmiş bir insan ve artık oğlunu bir daha görüp göremeyeceğini düşünüyor.”

AİHM’DEN DERHAL TAHLİYE TALEBİ GELMİŞTİ

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Aralık 2019’da Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmederek, ihlalin ortadan kalkması için derhal tahliye edilmesi çağrısı yapmıştı.

Dilipak’tan sürpriz Kavala çıkışı: “Suç varsa cezasını bilelim. Ne bekleniyor!”

Gündem

Zimmetine para geçirdiği iddia edilen eski kayyum görevden alındı

Kayyum olarak getirildiği Mardin Kültür Daire Başkanlığı döneminde hakkında zimmetine para geçirdiği iddia edilen Yakup Sarı, bu suçlama nedeniyle Çorum İl Milli Eğitim Müdürlüğü görevinden alındı.

BOLD – Eski Mardin Kültür Daire Başkanlığı kayyumu, Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Sarı görevinden alındı. Sarı’nın kayyum görevi yaparken zimmetine para geçirdiği öne sürülüyordu.

KÜLTÜR DAİRE BAŞKANLIĞINA ATANMIŞTI

Cumhuriyet’ten Seyfettin Mete’nin haberine göre Çorum İl Milli Eğitim Müdürü Sarı görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı emrine çekildi. Vali Mustafa Yaman’ın HDP’li Ahmet Türk ve Figen Altındağ’ın yerine kayyum olarak atandığında Yakup Sarı da Mardin İl Milli Eğitim Müdürü görevini yaparken, Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum olarak atanmıştı.

400 BİN LİRA FAZLADAN ÖDENMİŞ GİBİ GÖSTERİLDİ

Mardin Kültür Daire Başkanı’nın yerine kayyum atanıp başkanlık görevine getirilen Yakup Sarı, Nihat Hatipoğlu’nu Mardin’e getirerek konferans düzenledi. Sarı bu konferans için Hatipoğlu’na 60 bin lira öderken, bütçeden ise Hatipoğlu’na ödenmiş gibi göstererek, 400 bin TL’yi zimmetine geçirdiği iddia edilmişti. Sarı’nın dün görevden alınarak, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Personel Genel Müdürlüğü Koordinasyon biriminde görevlendirilmesinin bu dava ile ilgili olduğu ileri sürüldü.

KAYYUM VALİ HAKKINDA DA SORUŞTURMA SÜRÜYOR

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde kayyum dönemindeki usulsüzlük ve yolsuzluklara ilişkin mülkiye müfettişlerinin Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları suç duyurusunun ardından başlatılan soruşturmalar sürüyor. Bu kapsamda eski kayyum Mustafa Yaman hakkında soruşturma başlatıldı. Hakkında fezleke hazırlanan kayyum Yaman’a, milyonlarca lira parayı yandaşlara dağıttığı ve rüşvet aldığı iddiasıyla suçlamalar yöneltildi. Dosyasının bir örneği Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilen Yaman’a ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın yargılama izni vermesi bekleniyor.

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Gündem

Diyanet İşleri Başkanı korona oldu

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, koronavirüse yakalandı. Erbaş, genel durumunun iyi olduğunu duyurdu.

BOLD- Erbaş sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kovid-19 testinin pozitif çıktığını söyledi. Milletten dua isteyen Erbaş, hastalara da şifa diledi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan’ı zorlayan ikinci Halkbank Davası

ABD’de ikinci Halkbank Davası 3 Mayıs’ta başlayacak. Yargılama, Alman Der Spiegel dergisinin ifadesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk ekonomisini korkunç bir duruma sokabilir.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren bir dava var. Davanın sonunda Halkbank’a 20 milyar dolarlık bir ceza kesilebileceği ifade ediliyor. Reza Zarrab’ın itirafları davada önemli rol oynuyor. Biden’lı yeni dönemde Erdoğan için tünelin ucunda ışık görünmüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0