Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Sosyal medya teklifine muhalefet şerhi: Yeşil küre aklı gençleri susturmak istiyor

AKP’nin sosyal medyayı susturacak yasa teklifine muhalefet partilerinin şerhinde, teklifin amacının sosyal medyayı kontrol altına almak olduğu ifade edildi. HDP, sosyal medya teklifini AKP’nin yeşil küre girişimine benzetti. CHP ise, “Gençler mutsuz, umutsuz ve tepkili. Buna da AKP’nin kaynaklık ettiğinin farkında” dedi.

BOLD – AKP ve MHP’nin ortak imzasıyla Meclise sunulan sosyal medya düzenlemesi bugün Meclis Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak.

Sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğu getiren, bunu yapmayan şirketlere 30 milyon liraya kadar para cezası ve yüzde 90 bant daraltma yaptırımı öngören 9 maddelik teklife CHP, HDP ve İyi Parti muhalefet şerhi düştü.

Adalet Komisyonunda görüşülen teklifle ilgili CHP’nin muhalefet şerhinde, teklifin arka planında genç seçmenlerin AKP’den uzaklaşmasının olduğu belirtildi. CHP şerhinde, “Gençler mutsuz, umutsuz ve tepkili. Buna da AKP’nin kaynaklık ettiğinin farkında. Erdoğan bu durumun önüne geçebilmek için ülkenin gençlerinin düşüncelerine saygı duymak, genç istihdamı artıracak yatırımlara yönelmek yerine sosyal medyayı zapturapt altına alıp sorunu çözeceğini zannetmekte” değerlendirmesi yaptı. HDP’nin muhalefet şerhinde ise, “İnternete adeta matbaada basılmış korsan yayın muamelesinin dışa vurumudur. Kendisini afişe eden ‘yeşil küre’ fikri ne kadar dijital iletişimden ve sosyal medya dinamiklerinden anlayan bir aklın ürünüyse bu kanun teklifini de o şekilde yorumlamakta beis yoktur” denildi.

TOPLUMSAL MALİYETİ ÇOK YÜKSEK

CHP’nin şerhinde Türkiye’deki mevcut siyasi ve bürokratik yönetim anlayışının, internet ve özellikle sosyal medyayı özgürlüklerin kullanımı, bireysel ve toplumsal gelişimi destekleyici bir teknoloji yerine tehlikeli ve sakıncalı olarak değerlendirdiği kaydedildi. Sadece 2019 yılı içinde erişimi engellenen web sitesi sayısının 61 bin 49 olduğu, 2019 sonu itibarı ile 130 bin URL adresine, 7 bin Twitter hesabına, 40 bin tweete, 10 bin YouTube videosuna ve 6 bin 200 Facebook içeriğine de erişim engeli getirildiği, aynı dönem 50 bin kadar içeriğin erişim engelleme kararları sonrasında içerik sağlayıcılar tarafından yayından kaldırıldığı hatırlatıldı. Wikipedia’nın 2.5 yıl kapalı kaldığı ifade edilen şerhte, “Tüm bu gerçekler; internet ve özellikle sosyal medyaya yönelik her türlü kısıtlama, yüzyıllardır akan bir suyun yatağını tersine döndürmek anlamına gelecektir ki bu da toplumsal maliyeti çok yüksek beyhude bir çabadır” denildi.

SOSYAL MEDYA ŞİRKETLERİ TÜRKİYE’DEN ÇEKİLECEKTİR

Facebook, Twitter gibi dünya genelinde milyarlarca kişinin kullandığı sosyal ağ sağlayıcılara Türkiye’de temsilcilik açtırarak, hukuki muhataplık kurulması teklifinin asıl amacının sosyal medyayı kontrol etmek olduğu savunulan şerhte, internetteki bant genişliğinin daraltılması ile sonuçlanan yaptırımlar için de, “İstanbul trafiğinde, dört şeritli otobanda giderken şeridin tek şeride düşürülmesi durumunda vatandaşların zamanla o yolu kullanmaktan vazgeçmesi gibi düzenlemeyle çok sayıda yabancı firma ile bazı yerli firmalar Türkiye’den çekilecektir” değerlendirmesi yapıldı. Almanya ile Türkiye kıyaslamasının doğru olmadığı belirtilen muhalefet şerhinde, Almanya’da ifade özgürlüğü gerekçesiyle kapatılmış bir tane internet haber sitesi olmadığı, Türkiye’de ise sendika.org’un 63 defa, Oda TV’nin de defalarca kapatıldığı kaydedildi.

17 ARALIK UNUTTURULMAK İSTENİYOR

Arama motorlarından içerik çıkartılmasını sağlayacak “unutulma hakkı” için de CHP’nin şerhinde, “Uygulamada siyasetin dizayn edilmesi hedeflenmektedir. Yolsuzluk operasyonları, ayakkabı kutularına konulan milyon dolarların görüntü kayıtları ile özellikle ABD ve Rusya ile kurulan tavizkar dış politikanın yol açtığı ağır bedeller internet arşivinden silinmek istenmektedir. Böylelikle yeni kuşakların, geçmişte yaşanan onca kirli ilişkiden haberdar olmaları engellenecektir” denildi.

İŞİNE GELDİĞİNDE FACETİME, İŞİNE GELMEDİĞİNDE YASAKLAMAK OLMAZ

CHP şerhinde,”Bu süreci yönlendirmek ve yönetmek; işine geldiğinde Facetime’den darbeye karşı halkı sokağa çağırıp, işine gelmediğinde Twitter’den Dislike aldığınızda yasaklara sarılmakla olmaz” ifadesi kullanıldı.

UNUTULMA HAKKIYLA İKTİDARIN EYLEMLERİ SİLİNECEK

HDP’nin muhalefet şerhinde, Türkiye’nin Twitter’a gönderdiği içerik çıkarma taleplerinde dünya birincisi, Facebook’ta dünya dördüncüsü olduğu belirtildi. İçişleri Bakanlığınca sosyal medya paylaşımları nedeniyle yapılan yasal işlemlere dikkat çekilen şerhte, “Bu düzenlemeyle aslında amaçlanan iktidarın geçmişteki söylem ve eylemlerinin silinmesidir. Halihazırda geçmişteki söylemleriyle örtüşmeyen iktidar şimdi her mecrada karaladığı ilişkilerinin de unutulmasını ve gündemleştirilmemesini öngörmektedir. Unutulma hakkını savunan iktidarın 17-25 Aralık benzeri yolsuzluk dosyalarının, hakeza FETÖ ile birlikteliklerine ait geçmişin silinmesini amaçladığı hususu zaten izah dışıdır” denildi. HDP şerhinde, siyasetçilerin bu haktan muaf tutulmasını içeren önergenin reddedilmesinin de gerçek amacı ortaya koyduğu ifade edildi.

ELEŞTİRİLERİ SUSTURMAK İSTİYOR

İyi Parti şerhinde de teklifle ilgili, “İktidar, medyanın sosyal medya ayağını kontrol altına almak, muhalefeti ve eleştirileri susturmak istiyor. Bu kuşkuyu, toplumda büyük bir kesimi yaşıyor. Yine yasaklama yoluna gidilmesi son derece vahim. Otoriter rejimlerin bilgiye çabuk ulaşılmasından ve bu mecrada eleştirilerin rahat yapılır olmasından rahatsızlığı da bilinen bir gerçek” denildi.

Uluslararası Af Örgütü sosyal medya değişikliğine karşı çıktı: İfade özgürlüğüne büyük bir tehdit

Politika

Seçmenin 7,1’lik kısmı sandığı protestoya hazırlanıyor

MetroPOLL Araştırma’nın son çalışmasına göre kararsız oranı yüzde 11,2. Seçimi protesto edeceğini belirten yüzdesi 7,1. İktidar AKP’nin oyu 31,3 ortağı MHP’ninki 7,5. Ana muhalefet CHP ise 21,2 düzeyinde.

BOLD – MetroPOLL Araştırma CEO’su Özer Sancar, son seçim anketi sonuçlarını sosyal medyadan ilan etti. ‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’ sorusuna, kararsızlar dağıtılmadan, katılımcıların yüzde 31,3’ü AKP, 21,2’si CHP, 7,6’sı HDP, 7,6’sı İyi Parti, 7,5’i MHP, 1,4’ü Saadet Partisi, 0,8’i DEVA Partisi, 0,7’si Gelecek Partisi cevabını verdi. Çalışmada ‘kararsız’ oranı yüzde 11,2 ‘protesto oy kullanacağım’ diyenler 7,1, cevap vermeyenler ise 2,5 şeklinde ortaya çıktı.

Suriyeli mülteci aileye Ceylanpınar’da darp, çıplak arama ve gasp

Okumaya devam et

Politika

Cumhurbaşkanlığı anketinde sürpriz sonuç: Fatih Erbakan yüzde 51,5

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan’ı yüzde 51,5 ile ilk sırada gösteren ‘cumhurbaşkanlığı seçim araştırması’ sosyal medyada espri konusu oldu. Ankete göre Erbakan’ın en yakın rakibi yüzde 26,5 ile Mansur Yavaş. Tayyip Erdoğan ise 19,5’te kaldı.

BOLD – Milli Araştırma isimli sosyal medya hesabının ‘cumhurbaşkanlığı seçim araştırması’ paylaşımı sanal âlemi salladı. 2 bin 233 oyun kullanıldığı belirtilen anket sonucuna göre Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan yüzde 51,5 ile ipi göğüsledi. Erbakan’ı yüzde 26,5 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 19,5 ile AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan takip etti.

ÇALIŞMAYI GENEL MERKEZDE YAPTIYSANIZ NETİCE ÜZÜCÜ

Sosyal medyada esprilere yol açan sonuçlarla ilgili CHP’li Mücahit Avcı, “Araştırmayı Yeniden Refah Partisi Genel Merkezi’nde yaptığınızı düşündüğümüzde üzücü bir sonuç” yorumu yaptı.

“Millet İttifakı sürecek çünkü…”

Okumaya devam et

Politika

“Millet İttifakı sürecek çünkü…”

Türkiye’nin parlamenter sisteme taşınması ihtiyacının devam ettiğini belirten İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, “Hedef ortadan kalkmadı o nedenle Millet İttifakı yürümeye devam edecek” açıklaması yaptı.

BOLD – İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray, Milet İttifakı’nın geleceği ile ilgili konuştu. “Her partinin hedefi, tek başına iktidar. İttifaklar, bu ucube rejimin mecbur tuttuğu bir ön koalisyon. Şu an Türkiye’nin ihtiyacı, Millet İttifakı’nın baştan belirlediği Türkiye’yi yeni bir parlamenter sisteme taşımak. Bu hedef ortadan kalkmadı o nedenle Millet İttifakı yürümeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRMALAR YAYILIMIN YÜZDE 80 ARTTIĞINI GÖSTERİYOR

İktidarın korona salgınını iyi yönetemediğine dikkat çeken Çıray, “Bundan sonra da yürütebileceklerini sanmıyorum. Araştırmalar yayılımın yüzde 80 arttırdığını gösteriyor. Derin ekonomik kriz belası da  başladı. Krizle Kovid-19 bir araya gelince hükumetin eli ayağı iyice dolaştı. Beceriksiz yönetime geçtiler. Bugün çektiklerimizin altında bu yatıyor” dedi.

Ahmet Davutoğlu’ndan AKP ve ortağı MHP’ye “Bu yıkımınızın resmidir”

Okumaya devam et

Popular