Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Wall Street Journal: Türkiye’nin kur savaşını sürdürme imkanı kalmadı

Türkiye’deki döviz kuru yükselişini kaleme alan Wall Street Journal, “Türkiye’nin şimdiye kadar yürüttüğü şekliyle kur savaşını sürdürme imkânı kalmadı, cephane tükendi.” dedi.  

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri merkezli uluslararası yayınlanan günlük finans ve haber gazetesi Wall Street Journal (WSJ) Türkiye’nin TL konusunda yeni bir yaklaşıma ihtiyacı var’ başlıklı yazıda Türk Lirası’nın oynaklığının önüne geçmek için Türkiye’nin elinde olan seçeneklerin tükendiğini yorumunda bulundu. 

WSJ, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TMCB) müdahaleleri sonucu aylardır sabit bir seyir izleyen dolar/TL kurunun, bu hafta son iki ayın en yüksek seviyesine çıktığına dikkat çekiyor. 

Doların diğer para birimlerine karşı değer kaybetmesine rağmen dolar/TL kurunun Pazartesi gününden beri yüzde 2 yükselerek 6,99 seviyesinden işlem gördüğünü belirten WSJ, bunun 12 Mayıs’tan beri en yüksek değer olduğunu kaydediyor. 

“MERKEZ ELİNDEKİ DÖVİZ REZERVİNİ ERİTTİ” 

Üzerindeki siyasi baskı yüzünden Merkez Bankası’nın faizleri artırmasının beklenmediği, böylece kurun kontrol altına almak için ülkelerin elindeki tek çare olan ‘faiz’ seçeneğinin kullanılamaz hale geldiği ifade ediliyor. Bunun yerine Merkez Bankası’nın elindeki yabancı para rezervini erittiği vurgulanıyor. 

Bu durumun “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hareket etme kapasitesini azalttığını” belirten WSJ, koronavirüs kriziyle turizm ve ihracattan sağlanan gelirin de düştüğünü aktarıyor.  Analistler ve yatırımcılar Türkiye’nin şimdi sınırlı da olsa sermaye kontrolü uygulamasına geçmesinden endişe ettiğini vurgulayan WSJ, Piyasalardaki oynaklığın önüne geçmek için ülkenin dışına para akışının kısıtlanacağını ya da yasaklanacağı iddia etti.  

“GERÇEKTEN HASSAS BİR DURUMDA SIKIŞIP KALDILAR” 

WSJ’ye konuşan Pictet Varlık Yönetimi’nden kıdemli ekonomist Nikolay Markov, “Gerçekten hassas bir durumda sıkışıp kaldılar. Şimdi geçmişe göre, daha da kırılgan bir durumdalar çünkü belli ki pandemi yardımcı olmuyor” diyor. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ise bugüne kadar sermaye kontrolü haberlerini sürekli reddederek serbest piyasa kurallarına bağlı kalacaklarını söyledi. 

WSJ’deki haberde pandemi başlamadan önce de Türkiye’nin yüksek enflasyon, artan dış borç, kredi büyümesi ve cari açık ile mücadele ettiği vurgulanıyor. WSJ, TL’nin düşüşüyle mücadele etmek için Merkez Bankası’nın rezervlerini sattığını ve kamu bankalarının da döviz sattığını belirtiyor. 

Asgari ücretlinin maaşı 5 çeyrek altından 3 çeyrek altına geriledi

Ekonomi

Ekonomistler: Faiz artırımı kararı tek başına yeterli değil

Merkez Bankasının 2 puanlık faiz artırımını tek başına yeterli görmeyen ekonomistler, bu kararın yapısal reformlarla desteklenmemesi halinde yeni faiz artırımı kararlarının alınması gerekebileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Ekonomistler, piyasalarda olumlu karşılanan faiz artırımı kararının tek başına yeterli olmayacağına, ülke ekonomisinin yapısal reformlara ihtiyaç duyduğuna dikkat çekti. Ekonomistler, faiz artırımı kararının alınmasında gecikildiği vurgulandı.

KARAR ÖNCE ALINSAYDI, REZERVLER HARCANMAZDI

Ekonomist Mahfi Eğilmez, “TCMB, bir önceki toplantıda faizi artırsaydı kur bu kadar yükselmemiş, rezervler de harcanmamış olurdu. Faizi artırarak kazanılan sürede yapısal reformlara başlamazsak, bir süre sonra faizi tekrar artırmak zorunda kalırız” dedi.

FİİLİ OLAN RESMİ HALE GELDİ

Ekononist Uğur Gürses de “İhale ile piyasada yüzde 11’lerde oluşturduğu repo faizini resmi olarak yüzde 10.25 olarak belirlemesi “sıkılaşma” mı oldu şimdi? Aynı likidite devam ederse, ortalama fonlama faizi değişmez, yüzde 10.60 civarında kalır. Fiili olanı resmi hale getirdi Merkez Bankası” dedi.

FAİZ ARTIŞI DEĞİL, İNDİRİM OPERASYONU

Ekonomist Alaattin Aktaş da “Merkez’in politika faizi olarak lanse ettiği haftalık repo ihale faizini yüzde 10.25’e çıkarması pratikte bir artış değil, bir faiz indirimi operasyonudur. Yüzde 10.25’lik oran en azından şu dönemde muhtemelen uygulanmayacak ve görünürdeki bu artış haftalık repo ihale faizine bağlı diğer fonlamalardaki faizlerin artırılmasına yarayacaktır” dedi.

Sıra geldi dijital diktatörlüğe

Okumaya devam et

Ekonomi

BDDK bankaların swap limitlerini yüzde 1’den yüzde 10’a çıkardı

BDDK, bankaların para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlem limitlerinde artış yönlü güncellemeye gitti. Bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranı yüzde 1’den yüzde 10’a çıkarıldı.

BOLD – Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların, vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri swap ve diğer türev işlemlerin yasal özkaynaklara oranını yüzde 1’den yüzde 10’a çıkardı.

KORONA NEDENİYLE GETİRİLEN SINIRLAMA KALDIRILDI

BDDK’nın internet sitesinden yayınladığı açıklamada, nisan ayında koronavirüs salgını nedeniyle getirilen sınırlamanın kaldırıldığı belirtilerek, “Bankaların konsolidasyona tabi yurtdışındaki kredi kuruluşu ve finansal kuruluş niteliğini haiz ortaklıklarıyla gerçekleştirdiği işlemler hariç, yurt dışı yerleşiklerle yapılan vadede TL alım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak, söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklara oranı şeklinde belirlenmiş yüzde 1 olan sınırlamanın, yüzde 10 olarak yeniden belirlenmesine karar verilmiştir” denildi.

TL SATIM SWAP ORANLARI DA DEĞİŞTİ

Açıklamada ayrıca vadede TL satım yönünde gerçekleştirecekleri para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlere ilişkin olarak; her bir takvim günü için sağlanması gereken ve söz konusu işlem tutarları toplamının, bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarına oranı olarak belirlenmiş sınırlamanın vadesine yedi gün kalan işlemler için yüzde 1 yerine yüzde 2, vadesine 30 gün kalan işlemler için yüzde 2 yerine yüzde 5, vadesine bir yıl kalan işlemler için yüzde 10 yerine yüzde 20 olarak yeniden belirlenmesine ve bu hesaplamada valör tarihi işlem tarihinden sonra olan türev işlemlerin, hesaplamada valör tarihi itibarıyla dikkate alınmasına karar verildiği belirtildi.

Cezaevinden Kovid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan 74 yaşındaki eski vekil İşbilen’in durumu ağır

Okumaya devam et

Ekonomi

CHP’li Öztrak: Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü

Merkez Bankası politika faizini 200 baz puan arttırmasının buhranı çözmeyeceğini belirten CHP’li Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü” dedi.

BOLD – Merkez Bankası (TCMB), politika faizini yüzde 8.25’den yüzde 10.25 düzeyine yükseltti. Faiz arttırımı sonrası açıklama yapan CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü” dedi.

AYAKLARI YERE BASAN OVP’Yİ AÇIKLAYIN

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Reislerinin kerameti kendinden menkul ekonomi teorileri çöktü, TCMB konvansiyonel politikalara döndü. Ama bu yetmez, buhranı çözmek için ayakları yere basan ekonominin içsel dayanıklılığını artıracak reformlarla desteklenen Orta Vadeli Programı açıklayın” dedi.

3 küçük çocuk yalnız kaldı: Uzaktan eğitim için kullandıkları bilgisayarlara el koydular

Okumaya devam et

Popular