Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’den Çin hükümetine bağlı kurum ve kişilere Uygur yaptırımı

ABD yönetimi, Şincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki etnik azınlıklara yönelik insan hakları ihlallerinde rolü olduğu gerekçesiyle Çin hükümetine bağlı bir yapılanmayı ve iki eski hükümet yetkilisini yaptırım listesine aldı.

BOLD – ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolu Ofisi (OFAC) tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, yaptırım listesine alınan birim Şincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (Xinjiang Production and Construction Corps-XPCC). Yaptırım listesine alındığı belirtilen iki eski hükümet yetkilisi de bu birimin başındaki Peng Jiarui ve önceki yöneticilerinden Sun Jinlong.

Açıklamada yaptırım listesine alınan kurum ve kişilerin gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinin, Şincan’daki Uygur Türkleri’ni ve diğer etnik azınlıkları hedef aldığı; toplu keyfi gözaltı uygulamalarını ve ağır fiziksel istismarı kapsadığı belirtildi.

Şincan Üretim ve İnşaat Kolordusu (XPCC), Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde bulunan Çin Komünist Partisi’ne bağlı paramiliter bir örgüt olarak tanımlandı. Bu örgüt, bölgenin denetiminden ve Çin hükümetinin bölgenin ekonomik kalkınmasına ilişkin belirlediği vizyonun uygulanmasından sorumlu. ABD’ye göre askeri bir yapılanmaya sahip olan XPCC’nin onlarca alaydan oluşan 14 tümeni bulunuyor.

Yaptırımlar, ABD yönetimine dünya genelinde insan haklarını ihlal edenlere karşı yaptırım uygulama yetkisi veren Küresel Magnitsky Yasası kapsamında devreye sokuldu. Federal yasa, yaptırım listesine alınanların ABD’de olabilecek tüm mal varlıklarının dondurulmasını, ABD’ye seyahat etmelerinin ve Amerikalılar’la iş yapmalarının yasaklanmasını içeriyor.

POMPEO: TÜM ÜLKELERİ İHLALLERİ LANETLEMEYE ÇAĞIRIYORUZ

Yaptırımlarla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da, Sun Jinlong ve Peng Jiarui’nin ABD’ye seyahatlerinin kısıtlandığını kaydetti.

Bugün açıklanan yaptırımların, ABD hükümetinin Şincan bölgesindeki insan hakları ihlallerini caydırma çabalarının son halkası olduğunu belirten Pompeo, ‘’Tüm ülkeleri Çin Komünist Partisi’nin kendi halkına yönelik uyguladığı ve dünya genelinde sayısız aileyi etkileyen bu iğrenç insan hakları suistimallerini lanetlemeye çağırıyoruz’’ dedi.

Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok’u yasaklayacağını açıkladı

Dünya

Macron’dan Erdoğan’a Türkçe mesaj

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twiiter hesabından Türkçe paylaşım yaptı. “İyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım” dedi.

BOLD – Türkiye ile Fransa arasında Doğu Akdeniz gerilimini devam ederken Emmanuel Macron’dan dikkat çeken bir mesaj geldi. Fransa Cumhurbaşkanı, Twiter hesabından Türkçe açıklama yaptı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a diyalog çağrısında bulunan Macron, “Ajaccio’da, Türkiye’ye net bir mesaj gönderdik: iyi niyetli, naiflik olmaksızın sorumlu bir diyaloğu yeniden açalım. Bu çağrı bundan böyle Avrupa Parlamentosu’nun da çağrısı. Görünüşe göre de işitilmiş. İlerleyelim” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de petrol ve gaz arama faaliyetleri sırasında Yunanistan’ın yanında aktif rol alan Macron, Tayyip Erdoğan tarafından ağır şekilde eleştiriliyor. Erdoğan, Macron içi şu ifadeleri kullanmıştı: “Türkiye her şeyden vazgeçerse Fransa, başındaki kifayetsiz muhterisin yol açtığı savrulmalardan kurtulup sağduyulu siyasete mi yönelir?”

Erdoğan, “Benim Türk halkıyla değil, Erdoğan’la sorunum var” diyen Macron’un sözlerine cevaben de “Sayın Macron, senin şahsımla daha çok sıkıntın olacak” demişti.

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de göçmenler cinsel saldırıya ve zorla ameliyata maruz kalıyor

ABD’de Trump yönetiminin kötü koşullar dayatılan göçmen kadınlara zorla tıbbi operasyon yapıldığı ortaya çıktı. Teksas’taki göçmen merkezinde gardiyanların cinsel saldırısına uğradığını açıklayan bir kadın ise sınır dışı edildi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump yönetimi sınırda bekletilen, gözaltında tutulan göçmenlere dayattığı kötü koşullarla kamuoyunda tepki çekti. Göçmenlerle dayanışmak için yapılan eylemler artarken, 10 bine yakın göçmen mart ayından bu yana sınır dışı edildi.

KADINLARIN RAHİMLERİ ZORLA ALINIYOR

Ülkenin Georgia eyaletine bağlı Irwin ilçesinde özel olarak işletilen bir göçmen gözaltı merkezinde sığınmacı kadınlara yönelik jinekolojik ameliyatlar yapıldığı gündeme geldi. ABD medyasına yansıyan haberlere göre, merkezde çalışan Dawn Wooten isimli hemşirenin ihbar dilekçesinde, “LaSalle Islahevleri” adlı özel bir firmaya ait Irwin İlçe Gözaltı Merkezi’nde tutulan kadınlara rızaları olmadan ameliyatların yapıldığı ve kimi kadınların rahimlerinin alındığı ortaya konuldu. Skandal olayı yalanlanmazken, konuya ilişkin sadece soruşturma başlatıldı.

CİNSEL SALDIRIYA UĞRAYAN KADIN SINIR DIŞI EDİLDİ

Teksas’ın El Paso kentindeki geri gönderme merkezinde ise gardiyanları cinsel saldırıyla suçlayan Meksikalı bir göçmen kadın hızlıca sınır dışı edildi. İç Güvenlik Bakanlığı Başmüfettişliği (OIG) yetkililerine durumu aktaran genç kadın, dedektifler tarafından beş saat sorguya alındı. Sorgunun, tesiste cinsel saldırıyla suçlanan gardiyanların önünde yapılması tepki çekerken söz konusu saldırıların tesisteki kameraların kör noktalarında yaşandığı ileri sürüldü.

GÖÇMENLERLE DAYANIŞMA EYLEMLERİ ARTIYOR

New York kentinde göçmenlerle dayanışmak için yapılan eylemler artıyor. Son yapılan dayanışma eylemine polis müdahale etti. Federal Plaza isimli devlet binası önünde yapılan protestoda eylemciler, Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) kurumunun uygulamalarına tepki gösterdi. “ICE’ı kapat” sloganları atan gruba polis müdahalesi sonucu 20 kişi gözaltına alındı.

Acun Karadağ “Koğuşun değişecek” denerek Kayseri Cezaevi’ne sürgün edildi

Okumaya devam et

Dünya

Libya’da Hafter petrol üretim ve ihracatına yeniden başlanmasını kabul etti

Libya’da petrol kuyularını ocak ayından bu yana abluka altında tutan General Halife Hafter, petrol üretim ve ihracatına yeniden başlanmasını kabul etti. Hafter’in açıklaması Serrac’ın görevden ayrılacağını duyurmasının ardından geldi.

BOLD – Libya’nın doğu ve güney bölgelerini kontrolünde bulunduran General Halife Hafter, ülkedeki petrol kuyularına ocak ayından bu yana uyguladığı ablukayı sona erdirmeyi kabul etti.

Hafter Cuma günü yaptığı açıklamada, komutası altındaki Libya Ulusal Ordusu’nun, gelirlerin adil paylaşımı ve “terör finansmanında kullanılmaması” koşuluyla, petrol üretimi ve ihracatının yeniden başlatılmasını kabul ettiğini bildirdi.

Hafter’in açıklaması, BM’nin tanıdığı ve Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) Başkanı Fayiz es Serrac’ın ekim sonuna kadar görevi bırakacağını duyurmasının ardından geldi.

Tobruk merkezli hükumetin desteğiyle UMH’ya karşı savaşan Hafter’e bağlı birliklerin petrol üretimini sekteye uğratması sonucu ülke 9 milyar dolarlık ekonomik kayba uğramıştı. Libya Milli Petrol Kurumu (NOC), petrol tesislerinden silahlı milisler çekilip güvenlik sağlanmadığı sürece petrol üretimine başlanmayacağını bildirmişti.

ORTAK KOMİTE KURULACAK

Hafter’in açıklamasının hemen ardından bir yazılı açıklama yapan UMH Başbakan Yardımcısı Ahmed Muaytik, “petrol üretimine yeniden başlanmasına karar verildiğini” belirterek petrol gelirlerinin adil dağıtımını denetleyecek bir komite oluşturulacağını bildirdi. Muaytik, komitenin, bir bütçe hazırlanması, ödemelerin yapılabilmesi için fonların transferi ve kamu borçları konusunda iki taraf arasında koordinasyonu sağlayacağını kaydetti.

Trablus merkezli UMH ve Tobruk’taki Temsilciler Meclisi geçen ay eş zamanlı olarak ateşkes ilan etmişti.

“Avrupa Birliği çok yakında Türkiye’ye sopasını gösterecek”

Okumaya devam et

Popular