Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Çocuklar virüs yüklü, okulların açılması riskli!

Bilimsel araştırmalara göre çocukların yetişkinlere nazaran 10-100 kat arası daha fazla virüs yüklü olduğu bilgisini veren biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, “Bu da daha fazla bulaş demektir” ikazı yaparak sonbaharda okulların açılmasındaki riske işaret etti.

BOLD – Türkiye’de son dönemde artış hızı katlanan Kovid-19 ile ilgili ‘çocuk’ uyarısı yapan biyolog Prof. Dr. Barbaros Çetin, okulların yaz sonu açılması ile ilgili kararın gözden geçirilmesi tavsiyesinde bulundu. Sözcü’den Nazan Doğaner Halıcı’ya konuşan Çetin, ABD’de gerçekleştirilen bir araştırmanın çocukların yetişkinlere göre 10-100 kat arası daha çok virüs yüklü olduğu sonucunu ortaya koyduğunu belirtti. “Bu çalışma, sonbahar başlangıcı açılması düşünülen kreş ve okulların, açılma tarihinin yeniden belirlenmesi için dikkate alınması gereken ciddi bir bilimsel tespittir. Çünkü çocukların okuldaki diğer çocuklarla oynamak, ortak tuvalet kullanmak gibi bulaşma riskini artırabilecek davranışsal alışkanlıkları var” dedi.

ŞİKAGO ÇALIŞMASI DAHA İYİ YAYICILAR OLABİLECEĞİNİ GÖSTERDİ

Çocukların virüsün sessiz yayıcıları olabileceği, virüsü eve getirme yanında öğretmenleri ve diğer okul çalışanlarını enfekte edebilecekleri endişelerinin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Çetin, “Şikago’daki Ann&Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi araştırmacıları, semptomların başlamasının ilk haftasında 1 aylıktan 65 yaşına kadar değişen hafif ve orta derecede 145 Kovid-19 hastasının burnundaki viral RNA düzeyini ölçtü (5 yaş altı 46 çocuk, 5-17 yaş 51 yetişkin çocuk ve 18-65 yaş yetişkin). Tespit ettikleri en önemli bulgu, 5 yaşın altındaki çocukların burnunda daha büyük çocuklara ve yetişkinlere göre genellikle 10-100 kat daha fazla SARS-CoV-2 viral RNA’ya sahip olduğuydu. Bu çalışma çocukların daha önce olduğundan daha iyi yayıcılar olabileceğini düşündürmektedir” ifadelerini kullandı.

HASTALIĞA YAKALANAN 260 ÖĞRENCİDEN 231’İ 18 YAŞ ALTI

31 Temmuz’da, ‘Amerikan Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) hastalık ve ölüm oranı haftalık raporunda; haziran ayında Georgia’da gerçekleşen bir çocuk eğitim kampındaki Kovid-19 bulaş rakamlarının bu  çalışmayı destekler nitelikte olduğunu aktararak sözlerini şöyle noktaladı: “Kampa katılan 597 öğrenciden 260’ı Kovid-19’a yakalanmış (yüzde 44). Bunların 231’i (yüzde 88,8) 18 yaş altı çocuklar. Çocukların yarısından fazlası 6-10 yaş grubunda.”

Ankara için korkutan açıklama: Yoğun bakımlar doldu, hastalar evlerine gönderiliyor

Gündem

Abdüllatif Şener’den “Muhalefet daha cesur olmalı” çıkışı

İktidarın seçim kaybetme endişesi yaşadığını belirten CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, bununla ilgili seçim kanununda değişiklik yapmak istediğini belirtti. Cumhur İttifakı’nın giderek güç kaybettiğini hatırlatan Şener, bu süreçte muhalefetin daha cesur olması gerektiğini kaydetti.

BOLD – İktidarın izlediği ana stratejinin muhalefetin güç birliği oluşturmasını engellemeye dönük olduğunu belirten CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, bunun karşısında muhalefetin demokrasi etrafında bir araya gelmesi ve daha cesur olması gerektiğini söyledi.

SEÇİM KAZANMA TEREDDÜDÜ YAŞIYOR

Eski Başbakan Yardımcısı ve CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, Ankara siyasetin gündeminde olan erken seçim tartışmaları, siyasi partiler ve seçim yasasında beklenen gelişmeler ve ittifak gündemine dair Mezopotamya Ajansından Diren Yurtsever’e değerlendirmelerde bulundu. AKP ve MHP’nin seçim yasası üzerinde bir süredir çalıştığını ve bu gündemin mevcut seçim yasasıyla seçim kazanma konusunda iktidarın yaşadığı tereddüde işaret ettiğini belirten Şener, “Kaybetme korkusu çok derin görünüyor. Ama bu aynı zamanda kendi çelişkilerini de gösteriyor. Bu korku ve endişenin iktidar partisini kurtaracağını zannetmiyorum” dedi.

‘CUMHUR İTTİFAKI GİDEREK KÜÇÜLÜYOR’

Cumhur İttifakı’nın giderek küçüldüğünü ifade eden Şener, “Bazı partilerin ittifak açıklamasının ötesinde partilerine vaktiyle oy vermiş olan seçmen kitlelerinin o partinin yönlendirdiği istikamette oy verme kabiliyetlerinin ne olduğunu incelemek lazım. Gördüğüm kadarıyla bir önceki veya daha önceki seçimlere göre ne Milliyetçi Hareket Partisi’ne de Adalet ve Kalkınma Partisi kendi seçmen kitlelerini daha büyük çoğunlukla belli bir ittifak çatısı altında tutma güçleri kalmamıştır. Şu anda ekonomi o kadar kötü vaziyettedir ki bütün gelir grupları ezilmiş ve hükumetin izlediği politikalardan şikayetçi” dedi.

OYLARI GİDEREK AZALACAK

Cumhur İttifakı’nın başka partileri ittifak çatısı altına alamayacağını belirten Şener, “Birincisi; İyi Parti’ye verdikleri mesaj ters tepmiştir ve İyi Parti tabanı büyük çoğunlukla başta Erdoğan olmak üzere hükumetin izlediği politikalara büyük tepki içerisindedir. Nitekim parti yönetimi de bunu bildiği için sıcak bakmamıştır. İkincisi; Cumhur İttifakı’nın Adalet ve Kalkınma Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisi dışında yeni bir partiyle genişleyeceğine dair hiçbir belirti yoktur. Cumhur İttifakı açısından süreç ne kadar uzarsa oyları da o kadar azalacaktır” dedi. Şener, Cumhur İttifakı’nın mevcut haliyle devam etmesinin mümkün olmadığını kaydetti.

“MİLLET İTTİFAKI GENİŞLEYEBİLİR”

Gelecek Partisi ve DEVA Partisi gibi yeni kurulan partilerin Millet İttifakı’na yakın olduğunu dile getiren Şener, önümüzdeki dönemde Millet İttifakı’nda gelişmeler olabileceğini aktardı. Şener, “Türkiye’nin bir normalleşmeye ihtiyacı var. Türkiye’de bu kötü ve yanlış gidişi durduracak bir çıkışa ihtiyaç var. Bunu sağlamanın yolu her şeyden önce birinci planda Erdoğan iktidarının bir molaya ihtiyacı olduğudur. İttifakın önümüzdeki seçimlerde Millet İttifakı lehine hem tabanda hem tavanda genişleyeceğini ama Cumhur İttifakı’nın da tabanda kesinlikle desteğini kaybedeceğini ve kurumsal olarak da parti bazında da yaralar alabileceğini söyleyebilirim” dedi. Muhalefet kanadının bir güç birliğine ihtiyaç olduğunu vurgulayan Şener, muhalefetin daha cesur olması gerektiğini kaydetti.

Bu Türkiye’nin hikayesidir: Davlumbazı unutmuşlar!

Okumaya devam et

Gündem

Sarraj’ın istifa kararı Erdoğan’ı kara kara düşündürüyor

Libya’da Türkiye’nin desteklediği Sarraj hükumetinin istifa kararı AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı üzdü! Sarraj’ın istifasını değerlendiren uzmanlar, Türkiye-Libya anlaşmasının riske girebileceğini ve Türkiye’nin zor durumda kalabileceğini kaydetti.

BOLD – Türkiye’nin desteklediği Libya’daki Ulusal Uzlaşı Hükumeti’nin Başbakanı Fayez Sarraj, ekim ayı sonunda görevini devredeceğini açıkladı. Türkiye’yi zor durumda bırakacak bu istifayı önlemek için Ankara devrede. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, karardan vazgeçmesi için Sarraj’la temas halinde.

ERDOĞAN, İSTİFAYI ÖNLEMEK İÇİN TEMASTA

Libya’da Ulusal Uzlaşı Hükumeti (UUH) Konsey Başkanı Fayez Sarraj’ın gelecek ay sonuna kadar görevini bırakma yönündeki açıklaması Ankara’da yankı buldu. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Sarraj’ın istifa kararı bizi üzdü” açıklaması yaptı. “Attığımız adımlarla Hafter’i gerilettik, eninde sonunda kaybedecek” diyen Erdoğan, “Sarraj’dan aldığımız haberler sonrası bizler de kendilerine bazı haberler ulaştırdık. Önümüzdeki hafta bazı görüşmeler olabilir, görüşmelerle birlikte bu işi olması gereken istikamete kavuştururuz” diye konuştu.

SARRAJ HÜKUMETİNDE DENGESİZLİK VARDI

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’a konuşan Emekli Büyükelçi Uluç Özülker, “Sarraj geçici bir hükumet olarak göreve geldi. Bu hükumetin kendi içinde de bir güç dengesizliği vardı. Mesela İçişleri Bakanı’nın arkasında güçlü bir aşiret desteği vardı. Bir ara anlaşmazlıktan ayrıldı ancak biz de devreye girerek göreve getirilmesini sağladık” ifadelerini kullandı. Sarraj’ın önünde iki tercihin olduğunu söyleyen Özülker, “Ya ‘Bu işi yapacak benim, herkes hizaya gelsin’ diyecekti. Ya da bir noktada istifa etmek suretiyle Libya bütününde çözümü zorlamaya çalışacaktı. Tahmin ediyorum ikinciyi tercih etmek durumunda bırakıldı. Libya’da bundan bir sonuç çıkacağını tahmin etmiyorum” dedi.

TÜRKİYE CİDDEN ZORA GİRER

Türkiye’nin Libya ile münhasır ekonomik bölge oluşturduğu protokole değinen Özülker, şunları kaydetti: “Sarraj’ın yerine gelenler ne yapacak, buna bakmak gerek. Türkiye’nin tek başına Katar’la, Cezayir veya Tunus gibi hiçbir şey yapamayacak ülkelerle başarı kazanması kolay bir iş değil. Türkiye meşru hükumeti desteklemek dışında bir şey yapamaz. Meşru hükumet olmadığı takdirde de yapmış olduğumuz protokolün anlamı kalmaz. Sarraj gider, onun yerine kimin geleceği belli olmazsa, hatta çözümü başka bir noktada gören bir hükumet gelirse, Türkiye cidden zora girer” dedi.

YAPILAN ANLAŞMA RİSKE GİRER

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz ise Libya’yla ilişkilerin imzalanan münhasır ekonomik bölge protokolü nedeniyle çok önemli olduğuna dikkat çekerek, “Libya ile yaptığımız anlaşma riske girebilir ve bu Türkiye için iyi olmaz. Önümüzdeki dönem nasıl şekillenecek bunu kestirmek mümkün değil. Bizim politikamız Sarraj’a aşırı odaklıydı. İşbirliği doğruydu ama diğer tarafı da dikkatten uzak tutmayan bir yaklaşım içinde olmak gerekiyordu. Fakat biz meseleye öyle bakamadık ve tek taraflı angajmana girdik. Bu tek taraflı bakış ülkemiz için iyi bir sonuç doğurmayabilir” dedi.

 

Okumaya devam et

Gündem

Bodrum açıklarında bir bebek ve bir kadın göçmen can verdi

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında göçmenlerin bulunduğu fiber tekne battı. 1 bebek ve 1 kadın hayatını kaybederken 17 göçmen kurtarıldı.

BOLD – Bodrum açıklarında bu sabah saat 03.50’de bir fiber teknenin battığı ihbarı üzerine bölgeye üç sahil güvenlik botu ve bir dalış emniyet güvenlik ve arama kurtarma timi yönlendirdi.  Ekipler, yaptıkları arama sonunda 17 göçmeni kurtardı. Bir bebeğin ise cansız bedenine ulaşıldı. Hastaneye kaldırılan kaçak göçmenlerden bir kadın da doktorların tüm çabasına rağmen hayatını kaybetti. Teknede 4’ü kadın 4’ü çocuk 19 kişinin bulunduğu öğrenildi.

Okumaya devam et

Popular