Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Reuters Ankara’daki korona belgesine ulaştı: Yoğun bakımdaki yatakları boşaltın!

İngiltere merkezli uluslararası haber ajansı Reuters, Türkiye ile ilgili kapsamlı koronavirüs dosyası hazırladı. Günlük vaka sayısının 1000’i geçtiği belirtilerek hastanelere “Kovid-19 yüzünden yoğum bakım ünitesindeki yatakları boşaltın” talepli talimatlar gittiğini iddia etti.

BOLD – Türkiye’de etkisini artıran Kovid-19 salgınına dair dosya hazırlayan Reuters Haber Ajansı, görüşülen bazı şehirlerin doktor odalarındaki yetkililere dayandırarak vaka sayısının arttığını, bazı birimlere mektuplar gittiğini belirtti. İlgili dosya haberde Reuters muhabirleri, “Ankara ve Gaziantep’teki hastanelerdeki yoğum bakım üniteleri ve acil servis odaları, Kovid-19 hastaları için ayrılmış durumda ve tam kapasite doluluk var” ifadesini kullandı.

BİRİMLERDEKİ YATAK SAYISI YÜZDE 25 ARTIRILACAKTIR

Uluslararası ajansa konuşan Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, “Yakın bir süre önce sadece bölgedeki bir hastanede 200 vaka kayıtlara geçti. Sağlık çalışanları arasında enfeksiyon oranı özellikle çok yüksek. Yetkililer muhtemelen tatil sonrasındaki iki haftada artış öngörecek Kovid-19 birimlerindeki yatak sayısını yüzde 25 artıracaklardır” dedi.

YA SAATLERCE SEDYEDE BEKLİYOR YA DA EVLERİNE GÖNDERİLİYOR

Ankara Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Karakoç ise başkentte kaba hesapla her gün 1000 kişide virüs tespit edildiğini söyledi: “Hastalar, saatlerce sedyelerde bekliyor ya da evlerine gönderiliyor. Zatürre olanlar bile yer olmadığı için evlere gönderilebiliyor. Kovid-19 için ayrılmış yataklar doldu. Eğer siz toplu taşımada insanların yan yana oturmasına, fabrikalarda omuz omuza çalışmasına izin verirseniz, insanları uyardığınız zaman sizi dinlemezler.”

ZORUNLU OLMAYAN AMELİYATLARI ERTELEYİN DENİLDİ

Reuters’ın gördüğü belgelerde, Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, bölgedeki hastanelere mektup göndererek klinik yatakların yüzde 50’sinin ve yoğun bakım ünitesindeki bütün boş yatakların Kovid-19 hastaları için ayrılmasını talep etti. Aynı belgede zorunlu olmayan ameliyatların da ertelenmesi istenildi.

Belgede, şehirdeki yoğun bakım ünitesi yataklarının yüzde 63’ünün dolu olduğu ve başkent geneli bütün hastanelerdeki yatakların doluluk oranının yüzde 50 seviyesinde olduğu belirtilip “Pandemi bölgemizde halen kontrol altında” ibaresi yer aldı.

ERDOĞAN’İN TURİST ÇEKME ÇABASI DA YER ALDI

Ajans ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yabancı turistleri ülkeye çekmek için çok sıkı çalışıp lobi yaptığını hatırlattı. Almanya’nın önceki gün bazı bölgelere seyahat yasağını kaldırdığını yazdı.

Bakan Fahrettin Koca’dan “Hastanesi dolu ilimiz yok” açıklaması

Gündem

Türkiye’de koronavirüs: 10 saniyede kontrolsüz normalleşme

Türk Tabipleri Birliği, 1 milyon kişide günlük vaka sayısının son 3 aydaki değişimini grafik haline getirdi. Salgının Türkiye’de ne denli hızlı büyüdüğü gözler önüne serildi.

BOLD – Mart ayı başında adım atılan ‘kademeli normalleşme’ uygulaması, Türkiye’ye vaka patlaması olarak geri döndü. Şubat ayı sonlarına doğru günlük 5 binler civarına kadar düşen vaka sayıları mevcut durumda 55-60 binin üzerinde seyrediyor. İktidar ise olan bitene karşı bazı ‘önlemler’ açıklarken uzmanlar bu önlemlerin de yetmeyeceği görüşünde.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de vaka sayısında son haftalarda yaşanan büyük artışı ortaya koyan bir grafik yayınladı. TTB yönetimi, resmi Twitter hesabından paylaşılan, son 3 aydaki “1 milyon kişide günlük vaka sayısı” grafiği’ne şu notu düştü: “10 saniyede ‘kontrolsüz normalleşememe’nin özeti!”

Okumaya devam et

Gündem

Evi 111 kez basılan 90 yaşındaki Ebubekir Yağarcık: Devlete hakkımı helal etmeyeceğim

Köy boşaltmaları sonucu 90’lı yıllarda Şırnak Cizre’ye yerleşen 90 yaşındaki Ebubekir Yağarcık’ın evi farklı gerekçelerle tam 111 kez basıldı. Gözaltı ve cezaevinde işkence gören Yağarcık, “Devlete hakkımı helal etmeyeceğim” dedi.

BOLD – Köy boşaltmaları sonucu 1990’lı yıllarda Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Rubar köyünden ilçe merkezine yerleşme zorunda kalan Ebubekir Yağarcık’ın (90) evi polis tarafından bugüne kadar farklı gerekçelerle tam 111 kez basıldı. Baskılardan kaynaklı ikametini sık sık değiştirmek zorunda kalan Yağarcık ailesi, her baskında tüm eşyaları dağıtıldı, kapı ve pencereleri kırıldı. Çoğu sabah gözünü baskınla açan ailenin tüm bireyleri, gözaltı, tutuklama ve işkencelerden geçti.

8 GÜN BOYUNCA YEMEK VERİLMEDEN İŞKENCE EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’a konuşan Ebubekir Yağarcık, ilk gözaltına alındığında 13 ay cezaevinde kaldığını anlatarak, “1990’lı yıllarda Kürtlere karşı çok yönlü bir saldırı söz konusuydu. İlk gözaltına alındığımda 13 ay cezaevinde kaldım. Yine 1993 yılında ihbar sonucu evim basıldı ve gözaltına alındım. Gözaltı sürecinde saatlerce işkence edildim. Tam 8 gün boyunca elektrikli işkence gördüm. 8 gün boyunca bana yemek vermediler. Sadece ekmeği suya bandırıp veriyorlardı. O günden beri ses tellerim bozulmuş. Hiçbir suçum yoktu. Ortada bir delil ve bir kanıt yoktu. 8 gün aradan sonra Şırnak’a götürüldüm ve mahkemeye sevk edildim. Daha sonra da ‘Örgüte yardım’ iddiasıyla tutuklandım” dedi.

8 YAŞINDAKİ KIZIMI DA GÖZALTINA ALDILAR

Baskınların sistematik hale dönüştüğüne belirten Yağarcık, “Ev baskınları sonucunda gözaltına alınmayan çocuğum kalmadı. 20 yaşındaki oğlumdan 8 yaşındaki kızıma kadar, hepsi gözaltına alınmış. Her ev baskınında polisler, kapılarımızı kırıp, bize hakaretler etti. Her ev baskınında ‘diz çökün’ diyorlardı. Ben bir defa bile onların önünde diz çökmedim ve boyun eğmedim” dedi.

DEVLET KENDİNİ HİÇBİR ZAMAN UNUTTURMADI

Baskınların birinde oğlunu çırılçıplak soyulup yağmurda bekletildiğini anlatan Yağarcık, “Oğlumu çırılçıplak soyarak yağmurun altında öylece beklettiler. Buna çok öfkelendim ve polislere, ‘Onu öldürün ama bunu yapmayın’ dedim. Allah onların yanında bırakmasın. 2020’de yapılan başka bir ev baskınında polis müdürüne, ‘111 defadır siz benim evimi basıyorsunuz ve 111 defadır da evimde tek bir şey görmüş veya bulmuş değilsiniz. Siz niye böyle yapıyorsunuz?’ diye sordum. Daha sonra da polise, ‘Bu Türkiye’nin ayıbıdır’ dedim. Bunun söylememle birlikte polis müdürü sustu ve bir şey diyemedi. Devletin zulmünü unutmam. Kaldı ki devlet kendini hiçbir zaman unutturmadı” dedi.

“İSTEDİĞİM TEK ŞEY BARIŞ VE HUZUR”

“Onlara hakkımı helal etmeyeceğim” diyen Yağarcık, “Bütün ömrüm bu kötü şeylerle geçti. Şimdi 90 yaşındayım. Ömrümde görmek istediğim tek şey barış ve huzur. Kürtlerden tek isteğim Kürtlüklerinden taviz vermesinler. Kürtçe konuşsunlar, Kürtçe mücadele etsinler. Bu kadar ölüm, kan, katliam ve gözyaşından sonra devlet benim gözümde hiçbir zaman iyi olmaz. Devletin bize yaşattığı zulmü Nemrut kendi halkına yaşatmamıştır. O yüzden hakkımı onlara hiçbir zaman helal etmeyeceğim” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Yıldız Gül’ü katlettiler: Boğazı kesildi sürünerek yardım istedi

İstanbul Esenler’de ağaçlık alanda boğazından bıçaklanan 38 yaşındaki Yıldız Gül, sürünerek yardım istedi. Çevredekilerin yardımıyla hastaneye kaldırılan kadın kurtarılamadı.

BOLD – Olay, Esenler Mahmutbey Yolu, Sultangazi istikametinde dün akşam saat 20.00 sıralarında meydana geldi. Yol kenarındaki ağaçlık alanda bıçaklanan 38 yaşındaki Yıldız Gül ağır yaralandı. Yaralı kadın sürünerek yola kadar ulaştı. Kadını gören sürücüler yardım için durdu. Olay yerine ambulans ve polis çağrıldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri boğazından bıçaklanan kadına ilk müdahaleyi yaparak hastaneye kaldırdı. Yıldız Gül, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alarak inceleme yaptı. Polis ekipleri saatlerce hem yeşillik alanda hem de yol kenarında detaylı çalışma yaptı. Polis, çevredekilerden bilgi alırken, güvenlik kameralarını da inceleme altına aldığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0