Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP’li avukatlar çoklu baroyu gerçekte değil sanalda kurdu

AKP’li avukatlar, çoklu baro düzenlemesi sonrası henüz yeni baro kuracak sayıya ulaşamadı. İstanbul’da bin 500 imza toplanırken Ankara ve İzmir’de yeni baro girişimi yok. Resmi olarak kurulamayan barolar için sosyal medyada İstanbul ve Ankara hesapları açıldı.

BOLD – AKP ve MHP’nin baroların karşı çıkmasına rağmen Meclis’te kabul ettiği çoklu baro değişikliğinin ardından yeni barolar için resmi bir girişim yapılmadı.

İstanbul’da AKP’ye yakın avukatlar yaklaşık 20 günde bin 500 imza toplanabildi.  AKP’li avukatların yeni baro kurmak için gerekli 2 bin rakamını baro levhasına kayıt olma zorunluluğu bulunmayan kamu avukatlarının desteğiyle sağlayacağı belirtiliyor. Gazete Duvar’ın haberine göre, resmiyette bir baro kurulamazken, Twitter’de İstanbul 2 Nolu Barosu ile Ankara Barosu 2 hesapları açıldı. ‘Ankara Barosu 2’ adıyla açılan Twitter hesabı üzerinden yeni baro için ‘kurucular kurulu üyeleri’ aranırken hesap bir süre sonra askıya alındı. Ankara’nın yanı sıra İstanbul’da da ‘İstanbul 2 Nolu Barosu’ adıyla sosyal medyada hesap açıldı. Twitter üzerinden ikinci baroya ilişkin ilke ve görüşlerin açıklandığı hesap, yeni baronun 1 Eylül’de kurulacağını öne sürdü; ancak kentte yeni baro kurma hazırlığında olan Hukukun Üstünlüğü Platfomu hesabın kendilerine ait olmadığını belirtti.

İstanbul’da ikinci bir baro kurmak için Hukukun Üstünlüğü Platformu adıyla bir araya gelen avukatlar, geçtiğimiz haftalarda ilk toplantısını yaptı. Hukukçular Derneği Başkanı Cavit Tatlı’nın öncülüğünde devam eden çalışmalar kapsamında 46 bin 52 avukatın bulunduğu İstanbul’da şu ana kadar bin 500 imza toplandı. Cavit Tatlı önümüzdeki günlerde 2 bin avukat sayısına ulaşacaklarını söyledi.

TBB SEÇİMLERİNE YETİŞTİRMEYE ÇALIŞACAKLAR

Tatlı, yeni baroyu bir an önce kurarak aralık ayında yapılacak Aralık 2020’de yapılacak TBB seçimlerine girmeyi hedeflediklerini belirtti. 2 bin sayısına kısa sürede ulaşacaklarını kaydeden Tatlı, “Yeni baro için yeterli sayıya ulaşır ulaşmaz başvuru yapacağız. Şu an bin 500 meslektaşımızdan imza topladık. TBB seçimlerine katılmak için 2 genel kurul yapmamız lazım. Yetişebilirsek katılacağız. En iyisini yapmak istiyoruz” dedi.

Öte yandan, farklı grupların ise ekim ayında yapılacak İstanbul Barosu seçimlerini beklediği, seçim sonucuna göre hareket edecekleri kaydediliyor. Yeni baro için somut adımların CHP’nin Anayasa Mahkemesine yaptığı başvuru sonucuna göre atılacağı ifade ediliyor.

ANKARA’DA AKP VE MHP UZLAŞMASI YOK

Edinilen bilgiye göre Ankara’da ise AKP ve MHP’li avukatlar arasında henüz uzlaşma yok.  Ankara Barosunun 2018’de yapılan Olağan Genel Kurulu seçimine ortak adayla giren AKP’ye yakın avukatların kurduğu Baroda Birlik grubu ile MHP’ye yakın avukatların oluşturduğu Milliyetçi Avukatlar Grubu, yeni baro konusunda uzlaşamadı. Ankara’da ikinci baro için ayrı ayrı çalışma başlatan gruplar, yeterli olan 2 bin sayısına erişemiyor. 2018 yılında yapılan seçimlerde iki grubun adayı avukat Gencer Özdemir, 2 bin 183 oy alabilmişti. Gencer Özdemir, “Yeni baroya ilişkin düşüncemiz var. Ancak henüz somut bir adım yok” dedi.

İZMİR’DE YENİ BARO ZOR GÖRÜNÜYOR

Yeni düzenlemeye göre 9 bin 612 avukatın bulunduğu İzmir’de ikinci bir baro kurulmasına ‘zor’ gözüyle bakılıyor. İzmir’de Madımak Katliamı sanıklarının avukatı olarak tanınan ve 24. Dönem AK Parti İzmir Milletvekilliği yapan Ali Aşlık,  “İmza sürecine henüz girmedik. Daha görüşmeler yapıyoruz” dedi. İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, İzmir de ikinci bir baro kurulmasına ihtimal vermedi. AKP ve MHP’li avukatların baroda yüzde 5 oylarının olduğunu vurgulayan Yücel, “Burada yeni baro kurulması zor. Oyları yüzde 5. Yaptıkları algı yaratmak” diye konuştu. Kamu avukatları ile 5 bin üye sayını aşan Antalya’da ise yeni baro kurmaya ilişkin hiçbir çalışma olmadığı kaydedildi.

Mevcut avukatlar ile İstanbul dahil büyükşehirlerde 2 bin sayısına ulaşamayan AKP ve MHP’ye yakın avukatların, aralık ayında yapılacak TBB seçimlerine katılamayacağı belirtiliyor.

‘AKP, TOKİ ihaleleriyle yandaş müteahhitlere 106 milyar lira ödedi’

Politika

İçişleri Bakanı Soylu’nun hedefinde yine Anayasa Mahkemesi var

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Anayasa Mahkemesini bir kez daha hedef aldı. “Bu devlete ‘katil’ diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından ‘siz katil deme hürriyetine sahipsiniz’ diyenler, yıllardan beri bu ülkenin değerlerini yermek isteyenler hepsi bir cephe oldular, hepsini Allah bir fotoğrafta göstermek nasip etti” dedi.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anayasa Mahkemesi arasındaki gerilim tırmanıyor. Mahkeme başkanı ve üyelerini hedef tahtasına oturtan Soylu’dan yeni bir açıklama daha geldi. Soylu, “Bir ülkenin Cumhurbaşkanı, bütün kurumları sabahtan akşama kadar eleştirilirken, Anayasa Mahkemesinin aldığı kararları eleştirelemez diye bir şeyi söz konusu değildir” dedi. İçişleri Bakanı sözlerine şöyle devam etti: “Geçen gün Anayasa Mahkemesi ile ilgili bir söz söyledim. Çok hoşuma gitti. Kimlerin Anayasa Mahkemesi’ni savunduğunu gördüm. Bu devlete ‘katil’ diyenler ve Anayasa Mahkemesi tarafından ‘siz katil deme hürriyetine sahipsiniz’ diyenler, yıllardan beri bu ülkenin değerlerini yermek isteyenler hepsi bir cephe oldular, hepsini Allah bir fotoğrafta göstermek nasip etti.”

Adalet Bakanı Gül’den Müge Anlı’ya ‘savcı değilsin’ tepkisi

Okumaya devam et

Politika

“Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi tepkiler gelince çark etti

Sağlık Bakanı Koca’nın “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Dünyada böyle bir uygulama yok” sözleri halktan tepki görünce geri adım attı. “Evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz” dedi.

BOLD – Dün yaptığı Twitter paylaşımında testi pozitif çıkan koronavirüs hastalarının evlerine araçla bırakıldığını öne süren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tepkiler üzerine çark etti. Koca, dün “Testi pozitif çıkan kişileri evine araçla bırakıyoruz. Temaslıların taramasını 15 saat içinde yapıyoruz. İzole edilen taşıyıcıyı arıyor, semptom gelişmişse 112 Acil ile hastaneye getiriyoruz. Bu sistem tüm illerde uygulanıyor. Dünyada böyle bir uygulama söz konusu değil” dedi. Koca’nın bu mesajı, özellikle koronavirüs hastalığını yaşamış ya da hastalığı kapmış bir yakını olan kişiler tepki gösterdi, böyle bir uygulamanın söz konusu olmadığını söyledi.

Koca, büyük tepki çeken sözlerinden bugün geri adım attı. Kişisel Twitter hesabından aynı konuda bugün bir tweet daha atan Koca, şu ifadeleri kullandı: “Sağlık kuruluşuna gelen vatandaşımızın testi pozitif çıkmış ve hastanede yatmak yerine evde izole edilmesi gerekiyorsa, kendisinin evine araçla bırakılmasını son derece önemsiyoruz. Bunun başarıldığı iller var. İstenilen düzeyde başarı olmayan illerde de hedef budur.”

Okumaya devam et

Politika

Seçimden önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı

AKP’nin ‘saygın bir iş adamı’ dediği Necmettin Keskin’in şikayetiyle yerel seçimden hemen önce Mansur Yavaş hakkında açılan rüşvet davası sonuçlandı. Yavaş beraat ederken hakkında 6.5 yıl hapis cezası kararı olan Keskin’in kayıplara karıştığı bildirildi

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı sürecinde sahte senet, rüşvet ve görevi kötüye kullanma suçlaması ile karşı karşıya kalan Mansur Yavaş hakkında açılan davanın karar duruşması bugün yapıldı.

Sözcü’den Saygı Öztürk’ün haberine göre, Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tarafların avukatları katıldı. Yavaş’la ilgili suçlamanın gerçekle ilgisi olmadığı ortaya çıktı ve mahkeme Mansur Yavaş hakkında beraat kararı verdi.

Suçlamayı yapan ve AKP’liler tarafından saygın bir iş insanı olarak tanımlanan Necmettin Keskin ise hakkındaki suçlamalar nedeniyle 6.5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Keskin aranıyor.

Okumaya devam et

Popular