Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

3 bin kişi Ayasofya’nın açılışında koronavirüs kaptı

Ayasofya Camii’nin açılış günü binlerce insan asırlık mabedi ve çevresini doldurdu. Tabloyu pandemi açısından değerlendiren Halk Sağlığı Uzmanı Doç. Dr. Sarp Üner, “Basit bölme çarpmayla orada bin civarı hasta vardı. Bulaştırma kat sayısını düşünürsek 2-3 bin kişiye hastalık bulaştırıldı” dedi.

BOLD – Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sarp Üner, ülke geneli koronavirüs salgınına ilişkin değerlendirme yaparken Ayasofya Camii açılış gününe işaret etti. O gün tedbirlerin göz ardı edildiğine dikkat çekerek “Basit bir bölme çarpmayla orada bin civarı hasta vardı. Bunların bulaştırma kat sayısını düşünürsek 2 bin- 3 bin kişiye hastalığı bulaştırdı. O bir araya gelmenin İstanbul’daki vaka sayısını arttıracağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

SADECE MEDYA ARACILIĞIYLA UYARMAK YETMİYOR

Son günlerde artan vaka sayısının asker uğurlaması, Kurban Bayramı, vatandaşların tatilde tedbirlere riayet etmemesinden kaynaklandığını belirterek 1 Haziran sonrası adımlara değindi: “Önlemler kaldırılırken gerekli bilimsel değerlendirmeler yapılmadığı için vaka sayısı arttı.”

Sağlık Bakanlığı’nın virüse karşı verdiği mesajların yerine ulaşmadığını kaydederek “Salgın başından beri verilen mesajlar yerine ulaşmıyorsa farklı yöntemler gerekiyor. Topluma yönelik mesajlar verilmesi gerek. Neden uyarılara uyulmadığının araştırılması gerekiyor. Sadece medya aracılığıyla uyarmakla olmuyor” tespitini yaptı.

Doç. Dr. Sarp Üner

EVDE İLAÇ TEDAVİSİ YANLIŞ YAN ETKİLERİ VAR

Test sayılarındaki yetersizliğe işaretle “Bunların ne kadarı hastalara, ne kadarı yurt dışına gidenlere, ne kadarı tarama amaçlı, ne kadarı futbol vb. amaçlı yapıldı? Sayının arttırılması ve temaslılara da mutlaka test yapılması gerekiyor ki hastalık ancak böyle kontrol altına alınabilir” ikazını dillendirdi.

Bakanlığın filyasyon yöntemi değişikliğini sakıncalı bulan Doç. Dr. Üner, tarama ekiplerinin hastalığın tanısını koyup, tedavisini verecek bilgi, beceri ve yetenekte olmayabileceğini söyledi. “Evde ilaç tedavisi yanlış. Vakalarda ilaç başlanıyor, temaslılarda şikâyet varsa başlanıyor. Bunlar kesin tedavi ilaçları değil ve deneniyor. Kişilerin fiziksel muayeneden geçirilip ilaç verilmesi lazım. Yan etkileri var” dedi.

ÖĞRENCİNİN İYİ BİLGİLENDİRMEYE İHTİYACI VAR

Okulların açılması gerektiği fikrini savunan Üner, düşüncesini şu şekilde izah etti: “Öğrencinin okula gelirken, okulda, eve giderken nasıl davranacağı konusunda iyi bilgilendirmeye ihtiyaç var. Veli, personel ve öğrenci ne yapması gerektiğini bilecek. Okulda fiziksel mesafenin sağlanması lazım. Sınıftaki öğrenci sayısı ve kapalı alanda bulundukları sürenin azaltılması lazım ve müfredatta değişiklik gerekecek. Maske, su, sabun ve dezenfekten sağlanmalı, bu anlamda da okullara bütçe verilmesi gerekiyor.”

Prof. Dr. Müftüoğlu’ndan salgın yorumu: “İpin ucunu kaçırdık ya da kaçırmak üzereyiz”

Gündem

Sarhoş hakim Hayrettin Yavuz kendisini durduran polise küfredip saldırdı

Alkollü araç kullanırken trafik polislerine yakalanan Adana Sulh Hukuk Hakimi Hayrettin Yavuz, kendisine yardımcı olmaya çalışan memurlara tehdit ve küfür yağdırarak saldırdı.

BOLD- Adana’nın Bağlar ilçesinde sarhoş halde araç kullanan Adana Sulh Hukuk Hakimi Hayrettin Yavuz, dün akşam trafik polisleri tarafından durduruldu. Trafik polisleri, lastiği de patlak olan Yavuz’a yardımcı olmaya çalıştı. Bir polis memuru, aracını kullanamayacak kadar sarhoş hakimi kendisine zarar vermemesi için aracından indirmeye çalıştı.

Hakkında işlem yapılmak istenen hakim ise polislere “Sen kimsin lan” diyerek saldırdı. Ayakta durmakta zorlanan Yavuz, polislere küfür ve tehdit yağdırarak üzerlerine yürüdü.

DOKTORA DA SALDIRDI

Kendisine yardım etmeye çalışan polis memuruna vurmaya çalışan Yavuz, dengesini kaybedince yere düşerek bayıldı. Hastaneye kaldırılan hakimin, kendisini tedavi eden doktorlara da saldırdığı öğrenildi.

216 promil alkollü olduğu belirlenen hakim hakkında, Hakimler ve Savcılar Kurulu 1.Dairesi de soruşturma izni verdi. Olayların ardından Hakim Hayrettin Yavuz tedbiren Van Hakimliği’ne atandı.

Hakim Hayrettin Yavuz’un tavırları sosyal medyada da gündem oldu. Polislere zor anlar yaşatan Yavuz sosyal medya kullanıcılarının tepkisini çekti.

Dükkanına haciz gelen esnaf kendini yakmaya çalıştı

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüsten bugün 68 kişi daha hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 68 kişiyle beraber toplam can kaybı 7 bin 574’e yükseldi.

BOLD- Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, 68 hasta daha son 24 saatte hayatını kaybetti. Bugün gerçekleştirilen 112 bin 942 test sonucunda ise bin 743 yeni vaka tespit edildi. Yeni vakalarla birlikte toplam hasta sayısı 304 bin 610 ulaştı. Toplam vefat sayısı ise 7 bin 574’e yükseldi. Verilere göre, hastalarda zatürre oranı yüzde 6.8, ağır hasta sayısı bin 491, toplam iyileşen hasta sayısı 268 bin 435 olarak açıklandı.

CAN YAKAN RAKAMLAR

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ağır hasta sayısındaki devam eden yükselişe dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı: “Bugün 1743 yeni hasta tespit edildi. Can yakan 68 kaybımız var. Ağır hasta sayımız 1500’e yaklaştı. Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarının sürdürülebilmesi için onların yükünü azaltmalıyız. Bu ancak tedbirlere uyarak gerçekleşebilir.”

Türkiye’nin koronavirüse karşı zayıflığı: Otokratik yönetim, ekonomik kriz, sağlığın ticarileşmesi

Okumaya devam et

Gündem

Tahliye olan Melek Çetinkaya: Kalsam daha mutlu olurdum

Tahliye edilen Melek Çetinkaya, tutuklu bulunduğu Bakırköy Kapalı Kadın Cezaevindeki koğuş arkadaşları harbiyeli öğrencilerden ayrıldığı için cezaevi çıkışı gözyaşlarına boğuldu.

BOLD- Hava Harp Okulu eski öğrencilerinden Taha Furkan Çetinkaya’nın annesi Melek Çetinkaya, 66 gün kaldığı Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevinden tahliye edildi. Melek Çetinkaya, 15 Temmuz’un ardından tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan Hava Harp Okulu öğrencisi Şüheda Sena Öğütalan ve arkadaşlarıyla aynı koğuşta bulunuyordu. Cezaevinden ağlayarak çıkan Melek Çetinkaya’nın ilk sözü, “Kızlarımı bırakıp çıkmak istemiyorum” oldu.

KIZLAR BANA ÇOK KIZDI

“Tahliyemi istemeyecektim ama kızlar bana çok kızdı” diyen Melek Çetinkaya: “Çocuklar çıkmadan çıkmayacaktım ama çıktım. Ne içeri girmek elinizde ne de dışarı çıkmak. Kızlar hiç ummadığım kadar iyi. Özellikle Sena koğuşun en küçüğü olmasına rağmen kimsenin modunun düşmesine izin vermiyor. Sürekli herkesi ayakta tutmaya çalışıyor. Sanki koğuşun en büyüğü o, koğuşun psikoloğu gibi hepimizi motive ediyor. İçeri girdiklerinde küçüklerdi, kızlar çok olgunlaşmış, büyümüşler. 4 yıl geçti. Sena buradan beraber el ele çıkacağız diyordum” ifadelerini kullandı.

KALSAM DAHA MUTLU OLURDUM

Tahliye olmak istemediğini söylediğinde Harbiyeli öğrencilerden Şüheda Sena Öğütalan’ın kendisine şakayla “Çık, git, bıktım senden” dediğini aktaran Çetinkaya: “Buradan çıkmak benim için hiçbir şey ifade etmiyor. Hatta kalsam daha da mutlu olurdum. Tabi beni dışarıda bekleyen iki evladım vardı. Ama içeride ise 313 evladım bulunuyor. Onların da benim gibi kısa süre içerisinde çıkması gerekiyordu ama maalesef 4 yıldır içerideler. İnşallah ilahi adalet yerini bulacak” diye konuştu.

MÜCADELEYE DEVAM MESAJI

Mücadeleye kaldığı yerden devam edeceğini söyleyen Çetinkaya: “Savunmamda da belirttim. Bu politikalar beni yıldıramaz. Çocuklarımızın hakkını aramaya, onların sesi olmaya devam edeceğim” dedi.

Melek Çetinkaya katıldığı bir televizyon programında sarf ettiği sözler nedeniyle “suçu ve suçluyu övme” gerekçesiyle 17 Temmuz’da tutuklanarak cezaevine gönderildi. Çetinkaya çıkarıldığı ilk mahkemede tahliye edildi.

Anne ve baba tutuklandı 4 çocuk ortada kaldı

 

Okumaya devam et

Popular