Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Önlem almadan normalleşme salgını artırdı: Kontrolden çıkabilir

Salgınla mücadelede mayıs ayında bulunulan durumdan daha geride olunduğunu belirten Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Tacettin İnandı, bunun nedenini yeterli önlem almadan normalleşmenin zamansız başlatılması olduğunu kaydetti. İnandı, salgının kontrolden çıkabileceği ve sistemi tıkayabileceği uyarısında bulundu.

BOLD – Koronavirüs vaka sayısı ağırlaşmaya başladı. Bilim insanları her ne kadar durumun kötüye gittiğini söylese de seslerini yetkililere duyuramadı. Halk virüsle mücadelede tek başına bırakıldı; 900’lü rakamlara kadar gerileyen vakalar tekrar yükselişe geçti.

HAZIRLIK YAPILMADAN NORMALLEŞİLDİ

BirGün’den İsmail Arı’ya konuşan Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) üyesi ve halk sağlığı uzmanı Prof. Dr. Tacettin İnandı salgını önlemeye yönelik bilim çevrelerinden gelen önerilerin yeterince dinlenilmediğini vurgulayarak, “Yeterince hazırlık yapılmadan, nesnel kriterler oluşturulmadan yapılan açılma bugünkü sonucu doğurdu” dedi.

MAYIS AYININ GERİSİNDEYİZ

Türkiye’nin pandemi yönetiminde başarılı ülkeler arasında yer alamadığını belirten Prof. Dr. İnandı, “Özellikle mart-nisan aylarında bazı önlemler aldı ve salgının artışını durdurarak azalma sürecine girmesine yol açtı. Ancak mayıs ayından itibaren erken ve hızlı bir açılma gerçekleştirdi. Bu da aşağıya inişin devam etmesini önledi. Bugün mayıs ayında bulunduğumuz durumdan daha gerideyiz. Buradaki sorun açılmanın erken ve zamansız olmasıydı” dedi.

SALGIN KONTROLDEN ÇIKABİLİR

Bugünkü durum virüsün üstünlüğü ile seyrettiğini söyleyen Prof. Dr. İnandı, “Toplumda risk algısı değişti, sağlık çalışanları yoruldu, pandemi yönetimi baştan bu yana bilim çevresinden gelen önerileri yeterince dinlemediğini görüyoruz. O nedenle bizler halk sağlığı uzmanları olarak halkın geleceğinden, sağlığından kaygı duyuyoruz. Salgın ilerleyebilir, kontrolden çıkabilir ve sistemi tıkayabilir. Bu olasılık hâlâ mevcut” dedi.

BAKANLIK DOĞRU BİLGİ PAYLAŞMALI

Sağlık Bakanlığı’nın salgına ilişkin verileri ayrıntılı biçimde paylaşmadığını söyleyen Prof. Dr. İnandı, “Paylaşımlar toplumun ve bilim insanlarının kullanabileceği bir biçimde olmalı. Doğru bilgi üretip paylaşmalı. Salgın yönetiminde ilçe, il, bölge ve ülke düzeyinde risk değerlendirmesi, risk yönetimi ve iletişimi yapılması gerekli. Bu risk düzeylerine göre önlemler değişiklik göstermeli. Açılmalar ve kapanmalar risk düzeylerine göre yapılmalı. Bugüne kadar bakanlık bir risk değerlendirmesini yaparak paylaşmadı” diye konuştu.

2. DALGA OLASILIĞI BÜYÜK

Kış aylarında ikinci dalganın gelme olasılığının büyük olduğunu belirten Prof. Dr. İnandı, “Sonbahar kış aylarında solunum yolu ile bulaşan hastalıklarda genellikle bir artış olur. Böyle bir olasılık var ve de zayıf değil. Ancak bu dalganın boyutu bizlerin yapacağı hazırlığa bağlı, toplumsal yanıta bağlı. İyi bir hazırlık, ikinci bir dalgayı önleyebilir. Yani ikinci dalga kaçınılmaz değil, önlenebilir bir durum. Hedefimizi böyle koyar, tercihlerimiz bu yönde yapar ve gerekli hazırlıkları gerçekleştirirsek ikinci dalgayı önleyebiliriz, ya da hafif atlatırız” dedi.

Kanser hastası gazeteci Mevlüt Öztaş’ın durumu ağırlaştı

Gündem

Tutuklanan avukatlara yöneltilen suçlama: İşkence nedeniyle şikayetçi olmak

12 gündür gözaltında tutulan 39 avukattan 6’sı tutuklandı. Avukatların, işkence nedeniyle suç duyurusunda bulunmaları, insan hakları savunucularıyla temasları suç sayıldı.

BOLD – 11 Eylül’de Ankara Merkezli 7 ilde yapılan operasyonlarda 48’i avukat olmak üzere 60 hukukçu gözaltına alındı. 12 gün gözaltında kalan avukatlardan 39’u dün tutuklanma talebiyle mahkemeye çıkarıldı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alınan 39 avukattan 6’sı tutuklandı. Diğerleri ev hapsi ve adli kontrol şartıyla bırakıldı.

Tanık ifadeleri ve teknik takip yapılarak alınan avukatların gözaltı gerekçesi, 15 Temmuz’dan sonra Cemaat operasyonları kapsamında tutuklananlara avukatlık yapmalarıydı. Avukatlar, gözaltı süresinin uzatılması için 14 Eylül’de Ankara Adliyesi’ne plastik kelepçeli getirilmişti. Avukatlara yapılan bu gözaltılara İstanbul ve Ankara başta olmak üzere 10 baro tepki göstermişti.

İzmir’de dün sabah yapılan operasyonlarda da gözaltına alınan 55 avukatın sorgusu ise devam ediyor. Avukatlara yapılan bu operasyonların devam edeceği iddia ediliyor.

İŞKENCE BAŞVURULARI SUÇ SAYILDI

Avukatlara yönelik operasyondan önce avukatların iki yıl boyunca teknik ve fiziki takibe alındığı da ortaya çıktı. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı ile soruşturmanın 2018’de başladığı ve avukatların 24 saat izlemeye alındıkları savcılıktaki belgelere yansıdı.

Avukatların müvekkillerinin yaşadıkları hak ihlalleriyle ilgili başta tanınmış hukukçular olmak üzere, insan hakları savunucuları ve  uluslararası hukuk mekanizmalarını harekete geçirmiş olmaları da savcılık tarafından suç kapsamına sokuldu. Özellikle avukatların işkence konusunda yaptıkları başvurular, örgütsel faaliyet sayıldı.

Avukatların; KHK ile ihraç edilenler, Bylock davaları, Anayasa Mahkemesine itiraz dosyalarına bakmaları, mahkeme ve savcılık kararlarına sürekli itiraz etmeleri örgüt talimatı ile işlenmiş bir suç olarak sunuldu.

Ayrıca avukatların bazı tutuklu sanıklardan ücret almadıkları, etkin pişmanlıktan yararlanmak isteyen kişileri vazgeçirmeye çalıştıkları öne sürüldü ve tüm bu avukatlık çabaları suç olarak savcılık tarafından nitelendi.

AİLE ÜYELERİYLE İLGİLİ VURGU

Avukatların gözaltında işkence iddialarında bulunup defalarca suç duyurusunda bulunmaları da “Fethullah Gülen grubuyla etkin mücadele eden emniyet personelini hedef almak” olarak nitelendi. Avukatların bazılarının aile üyelerinin tutuklu olması, avukatların örgüt üyesi olduğuna ilişkin bir veri olarak savcılık tarafından mahkemeye sunuldu.

Mahkeme 6 avukatı tutuklarken diğer avukatlara ev hapsi cezası getirdi. Ev hapsi nedeniyle adliyeye gidemeyecek avukatların fiilen mesleklerini yapmaları imkansız hale geldi.

Avrupa Konseyi: Avukatların durumundan endişeliyiz

Savunmaya operasyon sürüyor: 55 avukat daha gözaltına alındı

Okumaya devam et

Gündem

“En büyük insan Erdoğan” diyen gurbetçi ekonomiden dert yananlara terörist dedi

Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını iddia eden gurbetçinin, “Türkiye’de yaşayanlar nankörlük etmeyin! Erdoğan’dan büyük insan yok, insanların en büyüğü o.” ifadeleri gerginliğe neden oldu.

BOLD- İstanbul’da yapılan bir sokak röportajında mikrofon uzatılan gurbetçi çift, Türkiye’de ekonomik kriz olmadığını, “açız” diyerek ağlayanların restoranları dolduğunu söyleyerek AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a övgüler düzdü.

EN BÜYÜK O

Almanya’da yaşadıklarını söyleyen gurbetçiler, Türkiye’deki insan haklarına saygının Almanya’da olmadığını iddia etti. Erdoğan’a övgüler dizen gurbetçi kadın: “Türkiye’de yaşayanlar nankörlük etmeyin! Erdoğan’dan büyük insan yok, insanların en büyüğü o” diye konuştu.

GERGİNLİĞE NEDEN OLDU

Gurbetçilerin, Erdoğan ve AKP konusunda Türk vatandaşlarını suçlayıcı ifadelerine çevredekilerden müdahale geldi. Yaşadıkları sıkıntıları anlatan vatandaşlar, gurbetçi çiftten hiç beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştı. Yaşanan tartışma sırasında Almanya’da yaşayan çift Erdoğan’ı eleştiren İstanbulluları “terörist” ilan etti. Gerginlik çiftin ayrılmasıyla son buldu. Sosyal medyada da gündem olan olayla ilgili, Almanya’da yaşamayı seçen ve sadece tatil için Türkiye’ye gelen gurbetçi çifte tepkiler vardı.

Sağlıkçılara saldıran 5 kişi gözaltına alındı

 

Okumaya devam et

Gündem

Acil serviste doktor ve hemşirelere saldıran 5 şüpheliden 2’si tutuklandı

Ankara Keçiören’de bir hastanede 5 doktor ile 5 hemşireye saldıranlara yönelik soruşturmada gözaltına alınan 5 şüpheliden 2’si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

BOLD- Ankara Keçiören’de bir hastanede sağlık çalışanlarına saldıran 5 kişi bugün gözaltına alındı. Saldırıya uğrayan ve barikat kurarak kendilerini korumaya çalışan doktor ve hemşireler şüphelilerden şikayetçi olmazken, hastane başhekiminin şikayetçi olduğu öğrenildi. İfadelerinin ardından adliyeye sevk edilen 5 şüpheliden 2’si çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

Öte yandan saldırıya ilişkin basında yeni fotoğraflar yer aldı. Hastanenin güvenlik kamerası görüntülerinden elde edilen fotoğraflarda, husumetli olduğu kişi tarafından vurulan A.Ö, hastaneye getirildikten kısa bir süre sonra yakınları da yoğun bakım servisi önünde toplanıyor.

Bir süre sonra maktulün eşi G.Ö, kayıt masasındaki bilgisayarı düşürmeye çalışıyor.

Ardından maktulün yakınlarından B.O ile olayda yaralanan F.Ö de canlandırma bölümünün kapı ve camlarını yumrukluyor.

Polisin müdahalesi üzerine maktul yakınlarından Y.Ö yoğun bakım girişindeki masaya vururken, M.D.Ö ise polis ve güvenlik görevlilerine mukavemet ediyor.

Bu esnada bazı maktul yakınlarının yoğun bakım kapısını zorlayarak içeri girmeye çalışması üzerine sağlık çalışanları, polisin oluşturduğu koridordan olay yerinden tahliye ediliyor.

Sağlıkçılara saldıran 5 kişi gözaltına alındı

Okumaya devam et

Popular