Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Hasta tutuklu albaydan ailesine: Durumum kötü belki de elveda…

İki yıl önce tek kişilik hücresinde kalp krizi geçirdiği yeni ortaya çıkan ve ağır sağlık sorunları bulunan hasta tutuklu Mustafa Barış Avıalan cezaevinde ölmek üzere…

BOLD – 18 Temmuz 2016’dan bu yana Ankara Sincan F Tipi Cezaevinde tutuklu olan Kurmay Albay Mustafa Barış Avıalan, artık ölüme yaklaştığını söyleyerek ailesine veda etti. Cezaevinden bir faks gönderen Avıalan, “Hasta ve ölüme çok yaklaşmış bir insan olarak her türlü yardıma ihtiyacım var. Durumum çok kötü. Çok acı çekiyorum. Fedakarlık yapabilecek herkesten bir şeyler yapmasını bekliyorum” dedi.

“KOLUMU KIPIRDATAMIYORUM NABZIM DÜŞÜK”

Bu saatten sonra kaybedecek hiçbir şeyi kalmadığını belirten Avıalan sağlık durumunu ise şöyle anlattı:

“Kolumu kıpırdatamıyorum. Aldığım oksijen yetmiyor, çok az yiyebiliyorum, karnım şiş, nabzım sürekli düşük, başım sürekli dönüyor, uyuyamıyorum. Jandarmalar tarafından her türlü onur kırıcı muameleye ve hakarete maruz kalıyorum. Hayatımı zorlaştırmak için her şeyi yapıyorlar. Doktorlar ilgilenmiyorlar. Allah yardımcımız olsun. Belki de elveda…”

Dört yıldır hapiste olan kurmay albay, iki yıldır cezaevinde sağlık hizmetlerine ulaşması geciktirilerek hak ihlaline uğruyor. 15temmuzinfo.net’te yer alan 6 sayfalık dilekçesinde 22 Ocak 2018’den- 9 Ekim 2018 tarihine kadar yaşadıklarını yazan Avıalan, hapse girdiğinde kendisinin ifadesiyle “kalpte zararsız ritim bozukluğu”ndan başka hastalığı yoktu. İki yıllık süreçte sağlığı tamamen bozuldu. Birçok hastalık mücadele ediyor.

Önce kalp krizi geçiren ve kalbine pil takılan Avıalan’ın kalbi görevini iyi yapamadığı için daha sonra iç organları büyük hasar gördü. Akciğerleri su topladı. KOAH hastalığı ortaya çıktı. Böbrek ve pankreasında kist oluştu. Karaciğerinde ise C seviyesindeki siroz nedeniyle işlev kaybı var.

HASTANEYE SEVKİ GECİKTİRİLDİ

Dilekçesinde yaşadığı hak ihlallerini tarih vererek anlatan Avılan, 22 Ocak 2018’den itibaren nefes darlığı, göğüste sıkışma, yorgunluk ve baş dönmesi şikayetleriyle 4 kez revire çıkmayı talep etti. Her seferinde azarlanıp geri gönderildi. Durumunun ciddi olduğunu belirtmesine rağmen hastaneye sevk için sırasını beklemesi söylendi. 6 Şubat 2018’de ise bir gece yarısı tek kişilik hücresinde kalp krizi geçirdi. Acile kaldırılan Avıalan’ı muayene eden doktor kriz geçirdiğini ve ağır kalp yetmezliği olduğunu söyledi.

Kriz geçirdikten bir ay sonra 14 Mart 2018’de götürüldüğü Sincan Devlet Hastanesi Kardiyoloji bölümü doktoru ise Avıalan’a anjiyo olması gerektiğini belirtti. Avıalan daha sonra 3 kez Numune Hastanesine götürüldü ve doktorlar pil takılması gerektiğini ifade etti.

TEDAVİ TALEPLERİ KABUL EDİLMEDİ

8 ayda hastalığının ilerlemesinin nedeninin kurum doktorunun tavrı olduğunu vurgulayan  Avıalan, “Yaptığı eylemlerle yaşam hakkımı ihlal eden, hayatımı tehlikeye sokan ve görevini yapmayan Sincan 2 Nolu F Tipi Cezaevi revirinin belirttiğim tarihlerde görev yapan, ismini bilmediğim doktordan şikayetçiyim.” diyerek doktordan şikayeti oldu.

İNFAZ ERTELEMESİ REDDEDİLDİ

Avıalan’a bu dilekçeden sonra 2018 yılının sonunda gecikmeli olarak 2 kablolu kalp pili takıldı. Ailesinin, ücretini kendilerinin ödemek istemesine rağmen 3 kablolu pil takılması talebi kabul edilmedi. Bu şekilde yaşamına devam eden Mustafa Barış Avıalan’ın sağlık durumu 2019 yılı sonlarından itibaren kötüleşti.

Şu anda ölmek üzere olduğunu söyleyen kurmay albayın infaz erteleme ve tedavi için yapılan başvurulardan sonuncusu 7 Ağustos 2020 Cuma günü reddedildi. Yaşadığı bunca rahatsızlıktan sonra aşırı kilo kaybeden Avılan, tahliye edilip yoğun bakıma kaldırılması gereken bir hasta tutuklu olmasına rağmen hala cezaevinde tutuluyor.

MUSTAFA BARIŞ AVIALAN’IN DİLEKÇESİ

 

Gündem

Soylu da yüksek ev kiralarından şikayetçi: Tayin ettiğimiz polisler İstanbul’a gitmek istemiyor

İstanbul’da ev kiralarının yüksekliğinden yakınan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bu nedenle tayin ettikleri polislerin yüzde 45’inin İstanbul’a gitmek istemediğini belirtti.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara’da İnşaat Emlak Birimleri Eğitim ve Koordinasyon Toplantısı’nda konuştu. Yüksek ev kiralarının polis tayinlerini etkilediğini belirten Soylu, İstanbul ve Bodrum’u örnek gösterdi.

Yüksek kiralardan şikayet eden Soylu, “Arkadaşları Türkiye’yi turlattırıyoruz. Bazı yerler var, kiralık ev bulabilmek mümkün değil. Hadi gitsin de Bodrum’da bir polisimiz kiralık ev bulsun, parayla bakalım. İstanbul’a tayin ettiğimiz polislerin yüzde 45’i İstanbul’a gitmek istemiyorlar” dedi.

SOYLU DOĞU İLLERİ İÇİN LOJMAN İSTEDİ

Bakan Soylu, özellikle Doğu ve Güneydoğuda lojman konusunda çok daha fazla adım atılması gerektiğini belirterek, “Buna ihtiyacımız var. Küçük de olsa, oraya giden 4-5 yıl görev yapacak arkadaşlarımıza hem güvenli hem emin hem de aileleriyle beraber olabileceği… Bazı yerler var, kiralık ev bulabilmek mümkün değil. Yani sadece mesele Doğu ve Güneydoğu değil” dedi.

Tutuklanan avukatlara yöneltilen suçlama: İşkence nedeniyle şikayetçi olmak

Okumaya devam et

Gündem

İki sağlık çalışanı daha koronaya yenildi

Türk Tabipleri Birliği, Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanı Şehri Kayhan’ın ve Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi çalışanı Esra Alakuş’un, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

BOLD – Şiddet ve koronavirüs tehditleri altında çalışmalarını sürdüren sağlık camiası Kovid-19’a iki kurban daha verdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) sosyal medya hesabından, Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi çalışanı Şehri Kayhan’ın ve Diyarbakır Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi çalışanı Esra Alakuş’un korona sebebiyle yaşamını yitirdiği bilgisi aktarıldı.

Prof. Dr. Ceyhan’ın korona sorusuna bakanlıktan kaçamak cevap

Okumaya devam et

Gündem

Sağlıkçılara saldıran 5 kişi gözaltına alındı

Ankara Keçiören’de bir hastanede 5 doktor ile 5 hemşireye saldıranlara yönelik soruşturmada 5 şüpheli gözaltına alındı. Doktor ve hemşireler şikayeti olmazken, hastane başhekiminin bu kişilerden şikayetçi olduğu öğrenildi.

BOLD – Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesinde sağlık çalışanlarına yönelik saldırı girişimine ilişkin soruşturma kapsamında beş şüpheli gözaltına alındı. Şüpheliler ifadelerinin ardından adliyeye sevk edilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRMAYA ÇALIŞMIŞLARDI

Keçiören ilçesi Osmangazi Mahallesi Baştuğ Sokak’taki berber dükkanında silahlı saldırıya uğrayan Ahmet Öztaş (31) ve kardeşi Fırat Öztaş (25) yakınları tarafından otomobil ile Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Ahmet Öztaş, canlandırma odasında 1 saat 16 dakika süren müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Ahmet Öztaş’ı görmek isteyen yakınları, buna izin verilmemesi üzerine tepki gösterdi, arbede yaşandı. Öfkeli kalabalık, canlandırma odasının kapısına yüklenerek saldırı girişiminde bulundu.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLMUŞTU

Sosyal medyadan yayınlanan ve Türkiye’nin gündemine oturan görüntülerin ardından harekete geçen Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı şüpheliler hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında, sağlık çalışanlarının ifadeleri alındı. Olay gecesi kapının arkasında bulunan 5 doktor ile 5 hemşirenin şikayetçi olmadıkları, hastane başhekiminin şikayetçi olduğu öğrenildi. Şüphelilerin ‘görevliye etkin direnmek’, ‘kamu malına zarar vermek’, ‘tehdit’, ‘hakaret’ ve ‘yaralamaya teşebbüs’ suçlarında adliyeye sevk edilecekleri öğrenildi.

Tutuklanan avukatlara yöneltilen suçlama: İşkence nedeniyle şikayetçi olmak

Okumaya devam et

Popular