Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

James Jeffrey’den Türkiye ve Irak’a iş birliği çağrısı

Iraklı iki üst düzey komutanın öldürülmesi Türkiye’nin SİHA saldırısında ölmesi konusunda açıklamalarda bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta operasyonları Iraklı yetkililerle işbirliği içinde yapması gerektiğini söyledi.

BOLD – Türkiye’nin silahlı insansız hava araçlarıyla düzenlediği saldırıda 2 Iraklı üst düzey komutanın öldürülmesi konusunda açıklamalarda bulunan ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye ve Irak’ı işbirliği yapmaya davet etti. Jeffrey, Türkiye’nin Kuzey Irak’ta operasyonları Iraklı yetkililerle işbirliği içinde yapması gerektiğini söyledi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, gelecek hafta Cenevre’de düzenlenecek Suriye için Anayasa Komitesi toplantısı öncesinde video konferans yoluyla gazetecilerin Suriye konusundaki sorularını yanıtladı.

Jeffrey’e Türkiye tarafından Kuzey Irak’ta düzenlenen silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında ikisi üst düzey 3 Irak askerinin hayatını kaybetmesi de soruldu.

Jeffrey, “Irak’ın kuzeyine düzenlenen son saldırıları inceliyoruz. Iraklı yetkililere taziyelerimizi iletiyoruz. Bu saldırıda iki üst düzey askeri yetkili hayatını kaybetti. Türkiye’yi bölgede PKK’ya karşı Irak hükümetiyle işbirliği içinde meşru operasyonlarını yürütmesi için destekliyoruz. Irak hükümetini de PKK’ya karşı çabalarından dolayı takdir ediyoruz” dedi.

Jeffrey, “Türkiye’nin PKK’ya karşı meşru savaşı olarak gördüğümüz terörle mücadele çabasında Türkiye ve Irak’ı iletişim kurmaya teşvik etmeye devam edeceğiz. Ancak yine söylüyorum, bunun Iraklı yetkililerle işbirliği içinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Irak Türkiye’ye karşı Arap ülkelerini yardıma çağırdı

Dünya

Dilinizin ucunda kırmızı-beyaz sivilceler varsa Kovid olabilirsiniz

İspanya’da yapılan araştırmada dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu tespit edildi. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

BOLD – İspanyol doktorlar, Kovid-19’un yeni kesin belirtisini tespit etti. Yapılan araştırmaya göre, dil ucunda çıkan küçük kırmızı veya beyaz sivilcelerin Kovid-19 belirtisi olduğu açıklandı.

KOVİD-19’UN EN YENİ BELİRTİSİ

Sputnik Türkçe’nin Daily Star’a dayandırdığı habere göre, İspanya’da yeni bir Kovid-19 belirtisi bulan doktorlar, bu hastalığa yakalanan kişilerde dil ucunda küçük kırmızı veya beyaz sivilcilerin görüldüğünü bildirdi. Araştırmaya, yüzde 58’i kadın olmak üzere orta yaş ve yaşlı hastalar katıldı. İspanyol doktorların vardığı sonuç İngiliz meslektaşları tarafından da doğrulandı.

KÜÇÜK ÇOCUKLARDAKİ TEK BELİRTİ BU

İngiliz doktorlar, dil ucundaki döküntünün daha sık çocuklarda görüldüğünü ve hatta küçük çocuklarda görülen tek belirti olduğunu dile getirdi. The Sun’da yer alan bilgiye göre uzmanlar, hastaların yüzde 46’sının bir çeşit bağışıklık yetersizliği sendromuna sahip olduğunu özellikle ellerin ve ayaklarında kızarıklıktan etkilendiğini ortaya koydu. Ayrıca, hastaların yüzde 26’sında ağız içinde kızarıklık ve yaygın olarak geçici şişlik olduğu saptandı. Bu durum aynı zamanda ‘yalan çarpmalar’ olarak biliniyor.

“Saray, Zühtü Arslan’ı ‘yemek’ için, zemin mi yokluyor?”

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna’da askeri uçak düştü! Çok sayıda ölü ve yaralı var

Ukrayna’nın kuzeydoğusundaki Harkiv ilinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü, kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği, 2 kişinin ise ağır yaralandığı bildirildi. 

BOLD – Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ukrayna’nın Harkiv iline bağlı Çuguyiv ilçesinde AN-26 tipi askeri uçağın düştüğü ve alev aldığı duyuruldu.  

Kaza sırasında uçakta 18 askeri öğrenci ve 5 mürettebatın bulunduğu, yerel saatle 21.45 itibarıyla kazada 18 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Sürgün gazeteci Abdullah Bozkurt’a İsveç’te saldırı!

Okumaya devam et

Dünya

DSÖ: Aşıyı bulana kadar ölü sayısı 2 milyona ulaşabilir!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, korona salgınına karşı bir aşının yaygın kullanılacağı döneme kadar 2 milyon insanın hayatını kaybedebileceğini açıkladı.  

BOLD – Dünya genelinde korona salgını nedeniyle ölü sayısının bir milyona yaklaştığı dönemde açıklama yapan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan, koronavirüse (Kovid-19) karşı başarılı bir aşının yaygın kullanımına geçilene kadar ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini vurguladı.  

Koronavirüs salgını dünya çapında hızla yayılırken, vaka ve can kayıpları artmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan bugün yaptığı açıklamada, Kovid-19’a karşı başarılı bir aşının yaygın olarak kullanılacağı güne kadar koronavirüse bağlı ölümlerin dünya çapında 2 milyona ulaşabileceğini ifade etti.  

Ryan, salgına karşı birlikte ve uyumlu hareket edilmemesi halinde bu sayının daha da fazla olacağını aktardı. Ryan, “Bunu yapmazsak bahsettiğiniz sayı sadece hayal edilebilir değil, ne yazık ki çok muhtemel” dedi. 

Tüm dünyada kısıtlamaların ve tecritlerin hafifletilmesinin ardından virüsün gençler arasında yayıldığına dikkat çeken Ryan, vaka sayılarındaki artış nedeni ile gençlerin suçlanmaması gerektiğini dile getirdi. 

Öte yandan dünya genelinde korona virüs vaka sayısı 32 milyon 572 bin 774’e, toplam can kaybı ise 989 bin 981’e ulaştı. 

Türkiye’de 73 kişi daha koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular