Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Türkiye’den kaçıyorlar: Yarım milyarlık satış yapıldı

Haziran ayında 2.9 milyar doları aşan cari açık, ilk 6 ayda da 20 milyar dolara ulaştı. Rezervler ise haziran ayında 7.7 milyar dolar azaldı. Yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 31 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetlerinden 427 milyon dolar net satış yaptı.

BOLD – Haziran ayında 2.9 milyar doları aşan cari açık, ilk 6 ayda da 20 milyar dolara ulaştı. Uluslararası yatırımcıların Türkiye’den çıkışı da haziran ayında devam etti.

REKOR CARİ AÇIK BEKLENİYOR

Merkez Bankasının Haziran 2020 ile ilgili dün açıkladığı ödemeler dengesi bilançosu, özellikle Kovid-19 salgınının ekonomi üstündeki etkisiyle Türkiye’nin bu yıl önemli bir cari açıkla karşı karşıya kalacağını gösterdi. Bu kapsamda haziran ayında cari işlemler Haziran 2019’a kıyasla 2 milyar 839 milyon dolar artarak 2 milyar 934 milyon dolar oldu. Geçen yılın ilk 6 ayında 135 milyon dolar fazla veren hesap, bu yılın 6 ayında ise 19 milyar 804 milyon dolar açık verdi.

YABANCILARIN ÇIKIŞI SÜRÜYOR

Geçen yılın aynı ayında 3.4 milyar dolar net fazla veren hizmetler dengesi, bu haziranda 294 milyon dolar net açık verdi. Portföy yatırımlarında aylık 1.5 milyar dolar tutarında net çıkış kaydedildi. Bu kapsamda yurt dışı yerleşikler hisse senedi piyasasında 31 milyon dolar ve devlet iç borçlanma senetlerinden (DİBS) 427 milyon dolar net satış yaptı. Resmi rezervlerde ise haziran ayında 7.7 milyar dolar net azalış gözlendi.

ŞİRKETLER DÖVİZ BORÇLARINI TL’YE ÇEVİRİYOR

TL’deki değer kaybı nedeniyle kur riskini azaltmak isteyen şirketler yabancı para yükümlülüklerini TL’ye çevirme yoluna giderken, artan maliyet baskısı ve zayıflayan alım gücü endişe oluşturuyor. Reel sektör temsilcileri, yükseliş sürerse artan maliyetlerin ithal girdi ağırlıklı sektörler başta olmak üzere fiyatlara yansıtılmaya başlanacağına, bunun da enflasyonist etki oluşturacağına işaret ediyor.

Duygu Delen’in katil zanlısı Mehmet Kaplan tutuklandı

Ekonomi

Moody’s bankalardan sonra 8 Türk şirketine de düşük not verdi

Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından Türk bankalarının da notlarını düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, ilk 100 arasında yer alan 8 büyük şirketin de notunu indirdi.

BOLD – Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’nin kredi notunu düşürmesinin ardından aralarında Koç Holding, Anadolu Efes, Turkcell gibi firmalarında bulunduğu 8 şirketin de notunu indirdi.

KOÇ HOLDİNG’İN DE NOTU DÜŞÜRÜLDÜ

Moody’s’den yapılan açıklamaya göre, Anadolu Efes, Coca Cola İçecek, Erdemir, Koç Holding, OYAK, Turkcell, TÜPRAŞ ve Şişe Cam’ın kredi notları ‘B1’den ‘B2’ye çekildi. Kredi notlarının görünümü ‘Negatif’ olarak belirlendi. Moody’s geçtiğimiz hafta Türkiye’nin kredi notunu B1’den B2’ye indirdi; görünümü de ‘negatif’ olarak teyit etmişti.

BANKALARIN DA NOTUNU DÜŞÜRMÜŞTÜ

Moody’s geçen gün Akbank, Alternatifbank, Denizbank, HSBC Bank AŞ (Türkiye), QNB Finansbank, T.C. Ziraat Bankası, Türk Ekonomi Bankası (TEB), Garanti BBVA, Halk Bank, İşbank, Vakıfbank ve Yapı Kredi’nin döviz cinsinden uzun vadeli mevduat kredi notunu, altı bankanın uzun vadeli karşı taraf risk notunu ve uzun vadeli karşı taraf risk değerlendirmesini, bir bankanın uzun vadeli üst düzey teminatsız kredi notunu bir basamak ve üç bankanın uzun dönemli döviz cinsinden karşı taraf risk notunu iki basamak indirmişti.

Mahkeme kararı olmayan kanser hastasına SGK’dan ilaç yok!

Okumaya devam et

Ekonomi

Dolar günde iki rekor kırmaya başladı

Türk lirasının tarihi değer kaybı sürerken dolar günde iki rekor kırmaya başladı. Dün gece saatlerinde 7,54’ü geçerek tarihi zirvesini yenileyen dolar, bugün de 7,55 sınırını aştı.

BOLD – Fed ve Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararları sonrası küresel piyasalarda satıcılı bir seyir yaşanırken ABD Doları, uluslararası arenada güç kazandı. Yurt içinde de her geçen gün rekor seviyelerini geliştiren dolar/TL kuru, bugünkü işlemlerde tarihi zirvesini 7,55’in üzerine taşıdı. Kur dün gece yarısı illikit piyasada kur 7,5490’ı görmüştü. Gün içi en yüksek seviye olarak 7,5509’u gören kur saat 14:10 itibarıyla 7,5470 TL’yi, avro ise 8,9080’i gördü. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Ekonomi

Yeni tarihi zirve: Dolar gece 7.54’ü gördü güne 7.50 ile başladı

Dolar/TL dün gece saatlerinde 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test ettikten sonra bu sabah güne 7,50 civarında başladı. Dolar, Fed’in Eylül ayı toplantısının ardından küresel paralar karşısında artıda seyrediyor.

BOLD – ABD Merkez Bankası (Fed), Kasım ayında yapılacak seçimler öncesinde yaptığı son para politikası toplantısının ardından enflasyon “bir süre” merkez bankasının yüzde 2 olan hedefini “ılımlı düzeyde aşma” yolunda ilerleyene kadar faiz oranlarını sıfıra yakın tutacağını açıkladı. Dolar dün piyasalar açıkken en çok 7.5182 TL seviyesine kadar yükselmişti. Gece saatlerinde de 7,5490 ile yeni tarihi zirvesini test etti. Kur bu sabah 7.4968 TL’den başladığı seyrinde kısa sürede önce 7.5187 TL’ye ardından 7,5218 TL kadar çıktı. Salı günü 8.92 TL ile rekor tazeleyen euro güne 8.83 TL’den başladı, sterlin ise 9.71 TL’den işlem görüyor. Kurda bir yıllık işlem aralığı 7.5145 – 5.6328 seviyeleri arasında. 1 aylık günlük hareketli ortalaması 7.3869, 50 günlük hareketli ortalaması 7.1980 ve 100 günlük hareketli ortalaması 7.0331 seviyelerinde bulunuyor.

Okumaya devam et

Popular