Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

15 Temmuz’un ‘tasfiye ayağı’ Berat Box’ta: Listeler nasıl hazırlandı?

15 Temmuz’un sabahında aniden ortaya çıkan ve on binlerce insanı kapsayan fişleme listelerinin hazırlığı ve detayları Berat Albayrak’ın posta kutusundan çıktı.

MUSTAFA GÜRLEK 

BOLD ÖZEL – Wikileaks 2016 yılının Aralık ayında, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a ait Nisan 2000- 23 Eylül 2016 tarihlerini kapsayan 57 bin 900 elektronik posta yayınlandı. Dosyada, Albayrak’ın siyasetçiler, iş insanları, partililer, bürokratlar ve akrabalarıyla yazışmaları yer alıyordu.  

Albayrak’a gönderilen iletiler arasında, 15 Temmuz öncesinde yüzlerce insanın fişlendiği belgelerde TMSF, Borsa İstanbul, Boğaziçi Üniversiteliler Derneği, THY, Türk Telekom, SPK, PETKİM, Dışişleri Bakanlığı ve TÜBİTAK gibi kurumlara yönelik fişleme yapıldığı görülüyor. Sabah Yazarı Hilal Kaplan tarafından ‘yüzde yüz emin olunan liste’ notuyla gönderilen fişleme listesi de yine Beratbox’ta yer alıyor.  

239 KİŞİLİK LİSTE 

İlk olarak RedHack’in bir kısmını yayınladığı, erişim yasağı sonrası Wikileaks tarafından “Beratbox” ismiyle paylaşıma açtığı Berat Albayrak’ın e-posta arşivinde fişlemenin kapsamlı ve sistematik olarak yapıldığı dikkat çekiyor.  

AKP’ye yakınlığı ile bilenen Empatik İnsan Kaynakları Eğitim ve Danışmanlık Şirketinin kurucusu Burhan Koca ile Berat Albayrak arasındaki yazışma örneklerden biri.

Yazışmalarda Koca’nın Excel dosyasında 239 kişilik bir isim listesi hazırladığı görülüyor. İsim-soyisim, nerede çalıştığı, birinci veya ikinci telefon numaraları, iş telefon numaraları ve e-mail adresleri detaylı bir şekilde yer alıyor.   

FİŞLEME DOSYASI ALBAYRAK VE ERDOĞAN’IN ÖZEL KALEMİNE GİDİYOR! 

Excel dosyasında her ismin karşısında verilmiş bir puan var. İsimlerin karşısında 22’den 100’e varan puanlamalar, kişinin Gülen Cemaati’ne yakınlığına göre verilmiş.

Burhan Koca, listeyi önce eski THY Marka Müdürü Serdar Öztürk’e gönderiyor. Öztürk ise hazırlanan fişleme listesini Berat Albayrak ile Recep Tayyip Erdoğan’ın Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan’a e-posta yoluyla iletiyor.   

“360 GÜNÜM BÖYLE!” 

Berat Albayrak’a ulaşan e-posta da Burhan Koca’nın Serdar Öztürk’e “Söyledim ya; 22 olanlar puanlanmamış olan rastgele bir numara…>> Tek tek hepsini bitirmeye vaktim olmadı… Yani onlar gerçek puanlar değil…>> Gece kaçta çıkarım bilemiyorum, 360 günüm böyle bu sıra” şeklinde cevap yazarak e-postanın ekinde hazırlanan Excel dosyasını gönderiyor.   

Ardından Öztürk’e yanıt verdiği anlaşılan Koca’nın, “Biraz daha çalıştım…>> Emin olamadıklarıma ve biraz daha geçmiş yazışmaları inceleyerek yüzde verebileceklerime (çok fazla zaman gerektirir) ‘tetkik etmek gerekir’ diye yazdım…” dediği görülüyor.   

Listede Fatih Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapan Hasan Ali Yurtsever, Gazeteci Bülent Keneş ve Komegene’nin ortaklarından iş adamı Çetin Tekdemir gibi tanınmış isimler yer alıyor. Yurtsever isminin karşısında 101, Bülent Keneş ve Çetin Tekdemir isimlerinin karşısında 100 ifadesiyle puanlama yapılmış. Farklı sektörlerde çalışan kişilerin birçoğu 100 ile 70 arasında puanlama ile derecelendirilmiş.  

TMSF’DE TASFİYE HAZIRLIĞI  

15 Temmuz öncesine ait bir başka fişleme listesi ise ‘TMSF’ başlığı ile yer alıyor. Necmettin Aydın tarafından gönderildiği anlaşılan iletide “TMSF’deki yapılanma ile ilgili şahsen bildiğim listeyi ve küçük bilgi notlarını bilgilerinize sunuyorum” notu ile isim listesinin Berat Albayrak’a gönderildiği anlaşılıyor. TMSF Eski Başkan Yardımcısı Zülfikar Kamberoğlu liste başında yer alıyor. 2017’de çıkartılan KHK ile Kamberoğlu’nun görevinden ihraç edilmişti.   

Listenin devamında avukat Deniz Abay, Denetçi Oğuz Akyüz, TMSF Basın Halkla İlişkiler Müdürü Kâmil Oğuz, avukat Osman Karakuş ve Tayfun Aktaş gibi isimler hakkında bilgi notu yer alıyor. 

HİLAL KAPLAN’DAN HAFİYECİLİK 

Sabah Gazetesi Yazarı Hilal Kaplan ise patronu Serhat Albayrak’a çevresinde cemaatçi olarak fişlediği kişilerin isimlerini göndermiş. Serhat Albayrak ise aynı iletiyi Berat Albayrak’a yönlendirmiş. Kaplan gönderdiği iletide “Yüzde yüz emin olunan bir liste. Bazıları örgüt içinde hangi kademede aramalar sonrası anlaşılabilir. Kolay gelsin…” notu mevcut.  

“Ö.İ. Şereflikoçhisar/Ankara’da imam, S.İ. Sakarya Üni. Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi, S.İ. İzzet Baysal Üni. Tıp Fakültesi Doktor, H.A. Şereflikoçhisar eski Belediye Başkanı, B.A. BDDK, G.Y, İnönü Üni. Diş Hekimliği Fakültesi, Yrd. Doç. ve S.G, avukat (Ankara Barosu)” gibi isimler yer alıyor. (İsimler editör tarafından kısaltıldı) 

“FEYZİOĞLU’NUN YEĞENİ DEF ETSENİZ İYİ OLUR” 

Ferdi Sever isimli şahıstan Serhat Albayrak’a 16 Nisan 2015’te gönderilen iletide Türk Telekom, THY, TÜBİTAK, PETKİM ve Dışişleri Bakanlığı ile ilgili cemaate yakın olduğu düşünülen isimler yer alıyor. Serhat Albayrak iletiyi Berat Albayrak’a gönderirken “Ferdi’ye söylemiştim. Bildiklerin varsa hazırla. Dışişleri PETKİM ve TÜBİTAK’takileri ABD’den tanıyor” notunu düşüyor.  

Listede başlıca Türk Telekom Hazine ve Kurumsal Finans Direktörü S.F. GÜNEŞ, PETKİM Hazine  Müdürü S. Armağan, Dışişleri Bakanlığı V. İndi, TÜBİTAK M. Seçilmiş ve THY’den C. Kılıç gibi isimler yer alıyor. Hazırlanan bu listede Ferdi Sever tarafından düşülen bir not ise dikkat çekiyor. THY’de Genel Finans Müdürü olarak görev yapan E. Feyzioğlu’ndan bahseden Sever, “Barolar Birliği başkanı Metin FEYZİOĞLU’nun yeğeni paralelci değil ama def etseniz iyi olur” notu var.  

ÜLKER’DE ÇALIŞANLARA YÖNELİK FİŞLEME 

Koza İpek Holding’e kayyum olarak atanan Ali Rıza Esmen’in Serhat Albayrak’a gönderdiği iletide Yıldız Holding bünyesinde çalışan üst düzey yöneticiler hakkında fişleme çalışması yer alıyor. Esmen gönderdiği iletide “Ülker grubunda Bülent Arınç’ın bacanağı diye tanınan Süleyman Kaya diye birisi vardı. Kendisi bu yapıdandı. 2008 yılında vefat etti. Getirdiği bütün adamlar da FETÖ üyesiydi. Şirketin İK departmanlarını onlar kontrol ediyor” notu yer alıyor.  

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ MEZUNLAR FİŞLENMİŞ 

Başka bir fişleme listesi de Boğaziçi Üniversitesi mezunlarına yönelik. Boğaziçi Üniversitelileri Derneği (BURA) ile ilgili Serdar Öztürk’ün yaptığı fişleme çalışması için mezunların bilgi ve iletişim platformu olarak kullandığı ‘BUSTEPS’ üzerinde çalışıldığı görülüyor. Öztürk, “Grup içerisindeki yazışmalara aktif katılan FETÖ üyelerinin isim ve e-maillerini. Hakkında araştırma yaptıklarımız ve iş-meslek bilgilerine ulaştıklarımızı aşağıda liste halinde bulabilirsiniz” notu ile göndermiş.  

BORSA İSTANBUL FİŞLEMESİ  

Serhat Albayrak’ın Berat Albayrak ve Hasan Doğan’a gönderdiği başka bir ileti ise ‘Borsa İstanbul’ başlığı ile isim listesi yer alıyor. Listeyi hazırlayan kişi “Söylediğiniz kriter (kesin eminlik) doğrultusunda hazırladığım listeyi bilgilerinize sunarım” notunu düşüyor. 19 kişinin yer aldığı listenin sonunda “Son ikisi yönetici pozisyonunda olmamasına rağmen açıktan, hükumet ve Sayın Cumhurbaşkanı aleyhine konuştuğu ve hakaret ettiği için listeye konuldu. > Liste, sadece yöneticileri kapsamakta olup, değişik pozisyon ve unvanlarda paralel yapıya mensup birçok çalışan bulunmaktadır” ifadesi yer alıyor.  

LİSTELER TASFİYE VE TUTUKLAMALARDA KULLANILDI

Listeler doğrultusunda 15 Temmuz’dan önce yavaş yavaş başlayan görevden almalar ve tasfiyeler, 15 Temmuz’dan sonra  KHK ile ihraç ve tutuklama dalgalarında kullanıldı. 16 Temmuz sabahı, önceden hazırlanmış listeler doğrultusunda on binlerce kişi kamudan ihraç edildi ve gözaltı dalgaları başladı. Beratbox, liste oluşturma hazırlıklarının 15 Temmuz’dan uzun süre önce kamu ve özel sektörü kapsayacak biçimde başladığını gösteriyor

BOLD ÖZEL

“22 gün hücrede tutuldum, eşim cezaevinde kovid oldu, yavrum benimle konuşmuyor”

290 gündür kızını göremediğini söyleyen tutuklu Hülya Bayden ailece yaşadıkları mağduriyetlerinin giderilmesi için milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’ndan yardım istedi.

BOLD ÖZEL – Eşiyle birlikte tutuklanan ve Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevine gönderilen Hülya Bayden, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup göndererek cezaevinde koronavirüs kapan eşini ve psikolojisi bozulan kızını anlattı.

“PSİKOLOJİM ALT ÜST”

Bir kız evladı sahibi Bayden çifti 10 ay önce tutuklandı. Mehmet Yasin Bayden Bitlis, Hülya Bayden Bakırköy Cezaevine gönderildi. Kovid-19 tedbirleri kapsamında 22 gün karantina hücresinde kalmak zorunda kalan Hülya Bayden, karantinadan çıkınca eşinin cezaevinde koronavirüse yakalandığını öğrendiğini söyledi.

Bir taraftan evlat hasreti çeken bir yandan da eşinin sağlığından endişe eden Bayden, kendisinin de ilaç kullanmaya başladığını belirtti ve “Bu sıkıntılar psikolojimi alt üst etti. Vücut direncimin düşmesine yol açtı.” dedi.

“KIZIM ONU ALMAK İSTEMEDİĞİMİ SANIYOR”

10 aydır kızına sarılamadığını vurgulayan Bayden, “10 aydır 3 yaşındaki kızına sarılamamış, sadece geçen hafta kapalı görüşte camın arkasından görmüş bir anne olarak yazıyorum. Kızım onu almak istemediğimi sanıyor, konuşmadı bana küsmüş, çocuğa salgını nasıl anlatsam ki? Eşim de tutuklu.” diye yazdı. 

Mağduriyetinin giderilmesini ve bu zorlu korona günlerinde kızının yanında olmak istediğini belirten Bayden, 290 gündür çocuğuna hasret acılı bir anne olarak yardım istedi.

Hülya Bayden’in kızı.

Astım hastası Antalya Cezaevinde koronavirüs kaptı

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Astım hastası Antalya Cezaevinde koronavirüs kaptı

İki yıldır tutuklu astım hastası Ender İleriye’ye koronavirüs teşhisi konuldu. Bir aydır sıcak suyun verilmediği Antalya L Tipi Cezaevinde birçok insanın hasta olduğu belirtiliyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL 

İki yıldır Antalya L Tipi Kapalı Cezaevinde kalan astım, şeker ve kalp hastası Ender İleriye, cezaevinde koronavirüs kaptı. 35 kişilik C10 koğuşunda kalan İleriye, üç gün önce bayılınca Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil servisine kaldırıldı. İlk yapılan testi negatif çıkan İleriye’nin ciğer filminden şüphelenen doktorlar, dün ikinci test yaptı. Pozitif çıkan Ender İleriye şu anda hastanede tedavi görüyor.

“İKİ KİŞİ KOĞUŞA BAYILDI, BİR AYDIR SOĞUK DUŞ ALIYORLAR”

Antalya L Tipi Cezaevinde bir aydır sıcak suyun akmadığını belirten Ender İleriye’nin kardeşi Ahmet İleriye, “C10 koğuşundaki herkes şu anda hasta ve bu hastalıklarını soğuk duş almaya bağlamışlar. Bir hafta önce koğuşta iki kişi bayılmış. Abim de bunlardan biri. Abim 35 kişilik koğuşta kalıyordu. Çoğunda hastalık belirtisi var. Telefon ahizesi yoluyla diğer mahkumlara da virüs geçebilir” dedi. Cezaevi yönetiminin vakaları gizlediği de iddia ediliyor.

Antalya’da bir vakıfta çalışan Ender İleriye Cemaat soruşturmaları kapsamında Ekim 2018’de tutuklandı. 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan İleriye’nin dosyası Yargıtay tarafından onaylandı.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Hastane yolunda kötü muamele mahkum koğuşunda ilaç zulmü

Koronavirüs salgını nedeniyle cezaevinde tedavisi aksatılan Hepatit B hastası Fethi Kazancı’ya ilaçları düzenli verilmiyor. Kazancı, maruz kaldığı kötü muamele ve uzayan karantina nedeniyle de doktora gitmek istemiyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN – BOLD ÖZEL

Bandırma T Tipi Cezaevinde tutuklu Hepatit B hastası 38 yaşındaki Fethi Kazancı, 9 aydır doktora gidemediği için hastalığı ilerledi. Vücut ağrıları artan ve ağrı kesicilerle idare etmeye çalışan Kazancı, daha önce biyopsi için götürüldüğü hastanede ve yolda kötü muamele ile karşılaştığı için hastaneye gitmek istemiyor.

Ayrıca pandemi başladığından bu yana cezaevlerindeki hastalar büyük bir çıkmazın içinde. Sürekli uzayan karantina süreleri nedeniyle hasta tutuklular cezaevinde kalmaya kendini mecbur hissediyor. Çünkü koğuştan çıkan 1-2 ay geri dönemiyor. “Bunlara dayanacak gücüm yok” diyen Kazancı, 9 aydır sağlık hizmetlerinden mahrum.

1996 yılında Hepatit B teşhisi konulan KHK’lı sınıf öğretmeni Fethi Kazancı 26 Mayıs 2018’de gözaltına alındı. İki gün sonra tutuklanıp önce Edirne Cezaevine gönderildi. Dört ay sonra Bandırma T Tipi Cezaevine nakledildi. Nakil dönemi kışa denk gelen Kazancı, koğuşta yer olmadığı için 6 ay betonda uyumak zorunda kaldı. İlaç tedavisiyle baskılanan hastalığı bu süreçte tekrar ortaya çıktı.

SİROZ YA DA KANSERE DÖNÜŞEBİLİYOR

Bold Medya’ya konuşan Fethi Kazancı’nın eşi Atife Kazancı, “Hepatit karaciğerde bulunan bir virüs. Her sene bu yüzden eşime DNA testi yapılıyor. Bazen bu testlerin sıklığı artabiliyor. HSBC değeri diye bir şey var. O değer arttığı zaman vücudun dengesi bozuluyor. Buna bağlı olarak ya siroz ya da kanser olabiliyor. Çok dikkat edilmesi gereken bir hastalık. Cezaevine girdikten sonra eşimin tedavileri aksadı, doktora gidemedi, ilaç kullanamadı, tahlilleri yapılmadı” dedi.

Normalde durumu iyi olan Kazancı, cezaevinin kötü koşulları nedeniyle tutuklandıktan sonra ağrıları arttı. Ocak 2018’de biyopsi için iki kez Bursa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürüldü. Hastaneye gidip gelirken yaşadıklarını Ocak ve Şubat 2019’da eşine gönderdiği mektuplarda anlatan Kazancı’nın maruz kaldığı hak ihlalleri korkunç.

“SANA BİR ŞEY SÖYLEYECEĞİM AMA SAKIN PANİKLEME”

“Şimdi sana bir şey söyleyeceğim ama ne panikleme, ben iyiyim” diye durumu eşine izah etmeye çalışan Fethi Kazancı, Bursa’da mahkum odası olmadığı için bütün gün cezaevi aracında hiçbir şey yemeden kelepçeli bir şekilde beklemek zorunda kaldı.

Hastanede yaşadığı ise daha büyük bir eziyet. Başındaki komutan “Ben bir daha bu hastayı buraya getiremem” dediği için lokal anestezi yapıldı. Ancak operasyon sırasında bayıldı. Doktor bu riski göze alamayacağını söyleyerek biyopsiden vazgeçti. Kazancı o günü 6 Ocak 2019 tarihli mektubunda şöyle anlattı:

“Cuma günü Bursa’ya gittik. Normalde randevu 10 civarındaydı. Hava karlıydı ve yol da kapalıydı. Bu yüzden öğlene ancak vardık. Tabi öğle arası olduğu için biraz bekledik. Bu arada bir gün öncesinden açtım. Bazı aksaklıklar oldu ama nihayet biyopsi odasına girdik. Başımda 2 asker 1 komutan bekliyor. Doktor geldi, önce bir kağıt imzalattılar. Ardından lokal anestezi yaptı, karaciğerden. Elinde kocaman bir iğne vardı. Çuvaldızından daha kalın. Radyo anteninin en son kısmı kalınlığında. Lokal anesteziyi uygulandığında beni bir anda titreme tuttu, gözlerim karardı, midem bulandı o anda bayıldım (ama korkudan değil). Sonra doktorun dediklerini duyar gibi oldum. “Komplikasyon oluştu. Ben böyle bir mesuliyeti alamama, operasyon iptal dedi. Yanındaki hemşire de ‘efendim hasta şu anda baygın isterseniz girin.’ Ama doktor olmaz dedi. Ben bu mesuliyetin altına giremem deyip gitti.

Tabi ben yataktayım, üst tarafım çıplak. Askerler ayağımın altına yüksek bir şey koydular. Başımın altını da boşalttılar, çöp kovasını yaklaştırdılar. Kendime biraz gelince ona kustum. Bu arada hemşire askere ‘bir tuzlu ayran getirin içsin’ diyor. Tabi ne gezer, onları da anlıyorum. Bir şey olsa mesul olacaklar. Ama öyle bir sahipsizliği hissettim ki anlatamam. Etrafımda hiç kimse yok. Normalde müşahede altında tutmaları gerek (serum vs.) veya tansiyon ölçülür. Tabi bunların hiçbiri olmadı. Sonra kendimi toparlayınca ayağa kalktım. Üstümü giyindim. Komutana dedim ‘ufak bir operasyona dayanamayan birini ‘terörist’ diye cezaevine tıktılar. Tabi orada gözyaşlarıma hakim olamadım. Ellerimi uzattım, kelepçeyi taktılar. Gittik doktorun yanına.”

Komutanların baskısıyla doktorların hastalarla ilgilenmediği birçok hasta tutuklu yakınları tarafından dile getiriliyor.

“ELLERİMİZ KELEPÇELİ BEKLEDİK, ÇOK BİTKİN DÜŞTÜM”

Doktor olmadığı için cezaevi aracında beklemek zorunda kalan Fethi Kazancı, içinde bulunduğu koşulları da tarif etti:

“Sonra beni otobüse geri getirdiler. Hastanenin nezareti olmadığı için ellerimiz kelepçeli otobüsün kabininde bekliyorduk. Hava karlı, benim ayağımda yazlık spor ayakkabı. Kabinin için buz gibi. Dayanamadım. Kabinde koltuğun üzerine yan dönerek, ayaklarımı da karnıma çekerek uyudum. Çok bitkin düştüm o ara. Kumanya diye getirmişler bisküvi verdiler. Mecbur dayanamayıp onu yedim.”

Fethi Kazancı ikinci biyopside yaşadıklarını ise 24 Şubat 2019 tarihli mektubunda yazarak kayda geçirdi. Kazancı, operasyonun yine zor geçtiğini ve bir gün hastanede kalması gerektiği söylendiği halde o gün cezaevine götürüldüğünü ifade ediyor. İkinci genel anestezide Kazancı’dan alınan parça onkolojiye gönderildi. Sonuçlar temiz çıktı. Hastanın gözetim altında tutulmasına karar verildi. Bir ömür boyu kullanması gereken ilaçlar reçeteye yazılıp cezaevine gönderildi. Ancak Kazancı ilaçlarıyla ilgili şu anda sorun yaşıyor.

HASTANEYE GİTMEYE ÇOK KORKUYOR

Eşinin her gün ilaç alması gerektiğini belirten Atife Kazancı, “İlaçlarını hastaneye gitmeden yazmayız demişler. Eşim de bu sefer cumhuriyet savcılığına dilekçe vermiş. andemi süreci başlayınca seni hastaneye götürmeyeceğiz ama ilaçlarını vereceğiz dediler. 3-4 ay kadar ilaçlarını verdiler. Vermedikleri dönem oldu. Müdüriyete dilekçe gönderdik. Sonra verdiler. İki ay veriyorlar, sonra vermiyorlar, sonra tekrar bir ay veriyorlar. Öyle böyle geçti. CİMER’e hep dilekçe gönderdik. Eşimin her gün ilaç kullanması lazım, tahlillerinin yapılması lazım, dışarıda tedavi olması lazım diye. Eşim gitmeye çok korkuyor. Hem kaldıramam hem de gidenleri hala getirmediler diyor” ifadelerini kullandı.

“BESLENME YOK, İLAÇ YOK, DOKTOR YOK”

Eşinin çok zayıfladığını ve diyet menüsü olarak sürekli haşlama ya da konserve yiyecekler verildiğini belirten Kazancı, 5 gün boyunca sadece konserve bamya verildiğini vurguladı. “Beslenme yok, doktor yok, ilaç yok, hatta ağrı kesici bile yazmıyorlar, revir yasak” diyen Kazancı şöyle devam etti: “Eşim zaten 7-8 ay yerde yattı. Hastalığının ilerlemesinin buna bağlı olduğunu düşünüyoruz. Bir ara psikolojik yardım da aldı, ayrıca şeker hastası. Pandemiden önce biz hep tedavi olsun diye dilekçe yazıyorduk. Şimdi de tehdit eder gibi geliyorlar, seni hastaneye götüreceğiz, yoksa ilaç milaç yok diyorlar.”

“ARTIK NE YAPACAĞIMIZI BİLEMİYORUZ”

Kazancı ailesi de aile boyu mağdur edilen ailelerden. Atife Kazancı’nı kayınpederi 6 ay Kütahya Tavşanlı’da, görümcesi 17 ay Şakran’da tutuklu kaldı. Kaynı hala Silivri’de. Eşiyle birlikte gözaltına alınan Atife Kazancı 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası İstinaf’ta. 2009’dan beri lenf kanseri tedavisi gören kayınvalidesinin hastalığı ise 2017’de tekrar nüksetti. 8 ve 5 yaşında Muhammed Sezai ve Melih adında iki çocuğu bulunan Atife Kazancı, eşi tutuklandıktan sonra büyük oğlunda kalp ritim bozukluğu çıktığını belirtiyor. Kazancı, “Artık ne yapacağımızı bilemiyoruz” diyor.

DOSYASI YARGITAY’DA

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Fethi Kazancı’nın dosyası Yargıtay’da bulunuyor. En son Yozgat’ta öğretmenlik yapan Fethi Kazancı, Bank Asya hesabı, mesajlaşma programı Bylock, tanık ifadeleri ve KPPS sınavında soru çaldığı iddiasıyla yargılandı. 2010’da iptal edilen KPSS sınavında 86 puan alan Kazancı’ya mahkemede neden ikinci sınava girdiği soruldu.

Atife Kazancı, “Eşim o kadar hazırlandım diye ikinci sınava girdi ve sadece 6 puan daha az aldı. Eşim çok umutsuzca girmişti ikinci sınava, çok stresliydi. Bütün emeklerim heba oldu. Nasıl yüksek puan alacağım deyip durdu. Sınavla ilgili iddianame geldi. “Yüksek kanaat” ibaresi var. Avukat bunlar delil olamaz, dedi. Eşim ilahiyat da okudu. Ege Üniversitesine DGS ile geçiş yaptı ama yarım kaldı içeri girince. KHK ile ihraç edildikten sonra antrenör belgesi aldı. İçeride spor yönetimi okudu. Şimdi aşçılık okuyor. Bir de üniversite sınavına tekrar girecek.” diye konuştu.

Sınavı kazanıp atanan Fethi Kazancı’ya haksız kazanç elde ettiği iddiasıyla 220 milyar para cezası da verildi.

Fethi Kazancı’nın ikinci biyopsiye götürüldüğü 18 Ocak 2019 tarihli hastane raporu.

51 aydır babasız olan 2 kardeşin annesi de tutuklandı

Okumaya devam et

Popular