Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

8 yıl sonra kullanılabilecek 5 milyara mal olacak

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Karadeniz’de doğal gaz bulunmasıyla ilgili müjdesi piyasalarda olumsuz yankılandı. 7,23 TL olan dolar kuru, dakikalar içinde 7,33 TL’ye yükselirken, PETKİM ve TÜPRAŞ gibi enerji hisseleri çakıldı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “müjde” açıklaması beklentileri karşılamadı. Erdoğan’ın Karadeniz’de 320 milyar metreküp büyüklüğünde doğal gaz rezervi bulunduğunu açıklaması piyasalarda olumsuz algılandı. Açıklamanın ardından dolar fırladı.

6 YILLIK GAZ İHTİYACINI KARŞILAYABİLECEK

Karadeniz’de 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi bulundu. Bu miktar Türkiye’nin 6 yıllık doğal gaz ihtiyacını karşılayacak büyüklükte. Uzmanlara göre kaynağın çıkarılıp işlenmesi ve tüketime hazır hale getirilmesi 8-9 yıl gerekiyor. Zonguldak Ereğli’sinin açıklarında bulunan bölge karadan yaklaşık 150 km uzakta. Çıkarılacak doğal gazın karaya getirilmesi için yapılacak yatırım tutarı da eklendiğinde çıkarılacak rezervin en az 4-5 milyar dolarlık yatırım gerekiyor.

MÜJDE BEKLENTİLERİ KARŞILAMADI

2 gündür oluşturulan beklenti açıklanacak müjdenin çok daha büyük olduğu yönündeydi. Beklenti karşılanmayınca piyasa, habere olumsuz tepki verdi. Erdoğan’ın müjdeyi duyurduğu esnada 7,23 TL olan dolar kuru, dakikalar içinde 7,33 TL’ye yükseldi. Çarşamba günü PETKİM ve TÜPRAŞ gibi enerji hisseleri yüzde 10 kadar değer kazanmıştı. Müjdenin bekleneni oluşturmaması üzerine hisseler çakıldı. Gün içinde yüzde 7 değer kaybettiler.

TÜRKİYE SIRALAMAYA DAHİ GİREMEDİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Türkiye’nin bulduğu 320 milyar metreküp doğal gaz rezervi ile lig atlayacağı iddiasının gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. Türkiye 320 milyar mekreküp doğal gaz ile sıralamaya dahi giremedi. Ülkelerin buldukları ve şu an işlettikleri doğal gaz rezervleri şöyle:

– Rusya: 50,3 trilyon metreküp
– İran: 33,9 trilyon metreküp
– Katar: 23,8 trilyon metreküp
– ABD: 14,3 trilyon metreküp
– Türkmenistan: 12,2 trilyon metreküp
– Suudi Arabistan: 9,4 trilyon metreküp
– BAE: 6,1 trilyon metreküp
– Nijerya: 5,8 trilyon metreküp
– Venezuela: 5,6 trilyon metreküp

Babası tutuklu Yusuf’un otizm oranı bir yılda yüzde 30 arttı

Ekonomi

Rekor kıran euro 10 TL’ye ilerliyor

Her gün yeni rekorlar kıran dolar ve euro, bugün de rekorlarını yeniledi. Dolar 8.26’dan, euro ise 9.71’den işlem görüyor. 

BOLD – Dün, en düşük 8,08, en yüksek 8,20 seviyelerini gören dolar/TL, günü önceki kapanışa göre yüzde 1,2 değer kazancıyla 8,18’den tamamladı. Dolar/TL, güne yükselişle başlamasının ardından 8,26 seviyelerine kadar yükseldi.

Euro ise yüzde 0,4 artışla 9,71’den, sterlin/TL yüzde 0,4 değer kazancıyla 10,74’ten satılıyor. Analistler, bugün açıklanan yılın 4. Enflasyon Raporu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın basın toplantısında verdiği mesajların piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirtti. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 1,5 günlük tatil öncesinde piyasaların öğlene kadar açık olacağını hatırlatan analistler, yeni tip koronavirüs aşı çalışmaları, ABD’de teşvik paketi ve jeopolitik gelişmelere ilişkin gelişmelerin de gündemdeki yerini koruduğunu ifade etti.

Dolara krize inat TÜİK güven endeksinin arttığını açıkladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez dolarda havlu attı: Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok

Enflasyon tahminini yüzde 12.1’e yükselten Merkez Bankası, dolarla ilgili hedef açıklamaktan kaçındı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, “Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok” dedi.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı. Uysal, “Enflasyonun yıl sonunda yüzde 12,1 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 9,4’e gerileyeceği tahmin edilmektedir” dedi.

SALGININ GETİRDİĞİ BELİRSİZLİKLER SÜRÜYOR

Koronavirüs salgınının seyrine ve ekonomi politikalarının etkilerine ilişkin belirsizliklerin devam ettiğini belirten Uysal, “Döviz kuru oynaklığı son dönemde artarken salgın dönemine özgü politikalardaki normalleşme adımlarıyla kredi büyümesi üçüncü çeyrek sonunda önemli ölçüde yavaşladı. Türkiye’nin risk primi dalgalı ve yüksek seyrediyor. Finansal koşullarda belirgin bir sıkılaşma sağlandı. 3. çeyrekte iktisadi faaliyet V tipi belirgin bir toparlanma kaydetti. Mal ihracatındaki güçlü toparlanmaya karşın hizmet gelirlerindeki düşüş ithalattaki yükselişle cari işlemler açığı arttı” dedi.

ENFLASYONDA BEKLENTİ 8.9’DAN 12.1’E YÜKSELDİ

2020 yılı sonunda muhtemelen pozitif büyüme göreceklerini belirten Uysal, “İktisadi faaliyetteki güçlü toparlanma iş gücü piyasasına yansımaya başlamakla birlikte istihdam salgın öncesi seviyelerin altında seyrediyor. Enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2020 yılı sonunda yüzde 11,1 ile yüzde 13,1 aralığında (orta noktası yüzde 12,1), 2021 yılı sonunda yüzde 7,1 ile yüzde 11,7 aralığında (orta noktası yüzde 9,4) gerçekleşeceği öngörülmektedir” dedi. Bir önceki beklenti bu yıl için yüzde 8,9, gelecek yıl için yüzde 6,2 seviyesinde bulunuyordu.

DÖVİZ KURU SEVİYESİ İLE HEDEFİMİZ YOK

Kurdaki yükselişle ilgili Uysal, “Döviz kurundaki hareketler bir çok faktörden etkileniyor. Merkez Bankası finansal istikrar ve fiyat istikrarı açsından konuya yaklaşıyor. Döviz kurunun seviyesi ile ilgili bir hedefimiz yok. Önümüzdeki dönemde para politikası ve fiyat istikrarının sonucunu görmeye ve beklentiler oluşmaya başladığında kurun normalleşmeye başladığını görebiliriz. Ciddi sıkılaştırma politikası yürüttük bunun etkilerini kısmen gördük hala da sıkılaştırma eğilimimiz devam ediyor” dedi.

AKP için İstanbul’da kazan kaynıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Berat Albayrak: Battık diyenlere inat ekonomimize güven artıyor

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası “Battık, bittik diyenlere inat, ekonomimize güven artıyor” dedi.

BOLD – Ülke ekonomisi ne dair beklentileri ölçen ve 100,0 seviyesi altının daha negatif, 100,0 seviyesi üzerinin ise pozitif, olumlu gidişat olduğunu gösteren Ekonomik Güven Endeksi, Ekim ayında 92,8 seviyesine çıkarak Şubat sonrası en yüksek seviyeye ulaştı.

Ekonomik Güven Endeksi açıklaması sonrası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, twitter hesabından mesaj yayınlayarak, “Farklı siyasi saiklerle bir olup battık, bittik yaygarasıyla algı oluşturmaya çalışanlara inat, ekonomimize güven artıyor! Ekonomik Güven Endeksi Eylül’de 88,5 iken Ekim’de yüzde 4,8 oranında artarak 92,8 değerine yükseldi” dedi.

Fransız Charlie Hebdo’dan Erdoğan’ı kızdıracak karikatür

Okumaya devam et

Popular