Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

MAK’tan çarpıcı ‘Z Kuşağı’ araştırması: Yüzde 76’sı Türkiye’den ayrılmak istiyor

MAK’ın Gençlik Araştırmasına katılanların yüzde 77’si torpilin yetenekten etkili olduğunu düşünüyor. Gençlerin yüzde 76’sı ise iyi bir gelecek için yurtdışında yaşamak istiyor.

BOLD – Türkiye’de, Z kuşağı olarak adlandırılan 2000 sonrası doğan gençlerin gelecek kaygısı, kamuoyu araştırma sonuçlarına da yansıyor. Son olarak,  Yeditepe Üniversitesi ve MAK Danışmanlık iş birliğiyle gerçekleştirilen ‘Gençlik Araştırması’ söz konusu durumu tesciller nitelikte.

Ortak kamuoyu araştırması 13 Temmuz-20 Ağustos tarihleri arası, 18-29 yaş grubu gençlerle yapıldı. Saha çalışmasını yürüten MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, sonuçların sadece bugünü anlama noktasında değil geleceğe ışık tutmada da çarpıcı veriler sunduğunu ifade etti. İşte Türkiye’de gençlerin hali:

Hayatınızı bir bütün olarak düşündüğünüzde ne kadar mutlu ya da mutsuz olduğunuzu söyler misiniz? Mutluyum

% 18,2  Hiç mutlu değilim % 23 Mutlu değilim % 27,5 Ne mutlu ne mutsuz sayılırım % 23,5 Çok mutluyum % 7,8.

Mutlu olmak için öncelikli neye sahip olmak gerekir? Para % 26,2 Statü/Kariyer % 16,6 Maneviyat % 12,4 Aile % 11,3.

Yetişkinlerin sizi anlayıp anlamadığı konusunda ne düşünüyorsunuz? Anlamıyorlar % 42,5 Az anlıyorlar % 38,8 Anlıyorlar % 9,4.

Size göre gençler arasında sigara, alkol ve uyuşturucu vb. alışkanlıkların artmasında en önemli etkenler nelerdir? Arkadaş ortamı % 62,3 Merak % 13,9 Aile ortamı % 10,4.

Herhangi bir dini inanca sahip misiniz? Evet % 82 Hayır % 7,7.

Sahip olduğunuz dini inancınız; Davranış/tutumlarınızı etkiliyor mu? Bazen/Ara sıra % 69,5 Her zaman % 1,4 Etkilemiyor % 15,1.

Arkadaş tercihinizde din veya mezhep etkili mi? Hayır % 88,7 Etkili % 5,2.

Ahiretin varlığına ve her şeyden hesaba çekileceğinize inanıyor musunuz? Evet % 72,2 Hayır % 11,7.

Namaz kılıyor musunuz? Haftada bir defa Cuma Namazı % 39 Bayram Namazı veya başka çok özel günlerde yılda birkaç kere % 26,7 Hayır, kılmıyorum % 17,8 Beş vakit kılıyorum % 14.

Türkiye’deki siyasi partilerden herhangi birinin gençlerin sorunlarını çözme konusunda yeterli politikalar üretebildiğini düşünüyor musunuz? Hayır, hiç biri yeterli politika üretemiyor yalnızca üretiyormuş gibi görünüyor % 77,9.

Siyasetle ilginiz ne düzeyde? İlgisizim % 19 Ara sıra % 60,6 Her zaman 14,1.

 Bu ülkeyi yönetiyor olsanız öncelikle çözeceğiniz sorun ne olurdu? İşsizlik/İstihdam % 46,7 Hayat pahalılığı % 8,8 Adalet % 7,6.

Eğitim veya iş amaçlı bir başka ülkede geçici süreli yaşama fırsatı tanınsa yurt dışına gitmek ister misiniz? Evet, kesinlikle giderim % 76,2 Evet ama ülkemde aynı şartları bulsam gitmem % 14. Bir başka ülkenin kalıcı vatandaşlığı devreye girince Evet terk eder giderim oranı % 64, kalırım % 14 oldu.

 Hangi ülkede yaşamak istersiniz? Avrupa ülkeleri % 43 ABD/Kanada % 39,8 İskandinav ülkeleri % 14,8.

 Neden başka bir ülkede yaşarsınız? Daha iyi gelecek % 59 Daha huzurlu hayat % 14,6 Adalet/Eşitlik % 6 Diğerleri % 20,4.

Sizce Türkiye’de işe girebilmek için liyakat mi daha etkili yoksa torpil mi? Torpil liyakatten daha etkili % 77,6.

Şu an itibarıyla borcunuz var mı? Evet, var % 86. 5 bin ila 10 bin lira borcu bulunanların oranı % 27.

– Araştırmaya göre gençler % 34 ile en çok Instagram kullanıyor. Onu % 30 ile Twitter, %15 ile Facebook izliyor. Gençlerin % 58,6‘sı haberi sosyal medyadan, 21‘i televizyon kanallarından, 15‘i basılı gazetelerden takip ediyor.

Soylu’nun ‘Türkiye Emiri’ dediği IŞİD militanı daha önce 3 kez serbest bırakılmış

Gündem

Biden görüşmesi meyvelerini vermeye başladı: IŞİD sorumlusu yakalandı

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın dün ABD Başkanı Joe Biden ile NATO zirvesinde yaptığı görüşme meyvesini vermeye başladı. Suriye’deki terör örgütlerine destek vermekle suçlanan Türkiye, kırmızı bültenle aranan IŞİD yöneticisini yakaladığını duyurdu. MİT’in organizasyonu ile Suriye’de yakalanan IŞİD’in sözde Türkiye sorumlusu Kasım Güler Türkiye’ye getirildi.

BOLD – Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), IŞİD’in sözde “Türkiye vilayeti sorumlusu” Ebu Usame el Türki kod adlı Kasım Güler’i Suriye’de gerçekleştirdiği operasyonla yakalayarak Türkiye’ye getirdi. Güler’in yakalanmasının ABD Başkanı Joe Biden İle AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin hemen akabinde gerçekleşmesi dikkat çekti.

MİT ELİYLE KOYMUŞ GİBİ BULDU

MİT, Güler’in, Suriye’den Türkiye’ye yasa dışı yollarla geçerek sansasyonel eylem yapmayı planladığı bilgisi üzerine çalışma başlattı. Takibe alınan Güler, Suriye’de gerçekleştirilen operasyonla yakalanarak sorgulanmak üzere Türkiye’ye getirildi. Terör örgütü IŞİD üyesi Kasım Güler’in silah ve patlayıcılarla yasa dışı yollardan Türkiye’ye geçme hazırlığında olduğu belirlendi. Kırmızı kategoride aranıp yakalanan ilk IŞİD mensubu olduğu bildirilen Kasım Güler’in üzerinden çok sayıda örgütsel doküman ile gizli bilgiler de ele geçirildi. 2008-2010 yılları arasında Afganistan-Pakistan bölgesine geçerek çatışma alanlarında faaliyet gösterip 2014’te IŞİD’e katılan Güler’in örgüt içerisinde üst düzey görevlerde yer aldığı ve IŞİD’in sözde Rusya, Avrupa ve Türkiye mali sorumlusu olduğu belirlendi.

BİDEN – ERDOĞAN GÖRÜŞMESİ SONRASI YAKALANDI

Güler’in dün Brüksel’de gerçekleşen ABD Başkanı Joe Biden ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan görüşmesinin hemen akabinde yakalanması dikkat çekti. Dün akşam yapılan görüşme olumlu geçmiş, ABD ile Türkiye arasında yeni bir sayfa açıldığı belirtilmişti. Biden yönetimi IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek ve örgütün nerede olursa olsun tüm terör finansmanı ağlarına karşı harekete geçme konusunda kararlı.

ABD TÜRKİYE’Yİ IŞİD’E DESTEK VERMEKLE ELEŞTİRİYORDU

ABD Savunma Bakanlığı, IŞİD ile ilgili hazırladığı bir raporda, Türkiye’nin örgüte karşı mücadelesini güçlendirmesine rağmen lojistik, finans ve silah konularında halen IŞİD’in transit merkezi olduğu iddia etmişti. Kongre için hazırlanan 136 sayfalık raporda Türkiye’nin IŞİD tarafından bir üs olarak kullandığına dair iddia, ABD Avrupa Komutanlığı’nın açıklamalarına dayandırıldı. Metinde IŞİD’in para transferleri için özellikle Türkiye’yi kullandığına dikkat çekildi.

TÜRKİYE’YE IŞİD YAPTIRIMI

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolü Dairesi, geçen ay IŞİD’le bağlantılı üç kişi ve bir şirkete yaptırımlar getirdi. Yaptırıma tabi olanlar arasında Türkiye’den faaliyet gösteren şirket ve kişiler bulunması dikkat çekti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, kara listeye alınan kişiler ve şirketin IŞİD’i uluslararası bağışçılardan oluşan bir ağa bağlamada kritik rol oynadığı ve terör örgütüne Ortadoğu’daki mali sisteme erişim imkanı sağladığı belirtildi.

Hamdolsun Sabah gazetesi var !

Okumaya devam et

Gündem

Hamdolsun Devlet Bahçeli de hiç gündeme getirmedi!

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ demesinin ardından yaptığı açıklamada artık her şeyin eskisi gibi olmayacağını belirten MHP lideri Bahçeli, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Nisan’la ilgili “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” açıklamasını görmezden geldi.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden gerçekleştireceği toplantıda ABD’nin “Ermeni soykırımı” kararını gündeme getireceğini ifade eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, görüşme sonrası yaptığı “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” cevabıyla herkesi şaşırttı. 1915 olayları konusundaki sert açıklamaları ile tanınan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Erdoğan’ın açıklaması sonrası bu açıklamayı görmezden gelmesi dikkat çekti.

HAMDOLSUN GÜNDEME GELMEDİ

ABD Başkanı Biden’ın 24 Nisan’da, 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelendirmesi Türkiye tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Erdoğan, bu kararın ardından Nisan ayında yaptığı açıklamada Biden’ı eleştirerek “ABD Başkanı Biden, bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız, hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır” dedi.

Biden’la yapacağı toplantı öncesi konuyu görüşmede hatırlatacağını belirten Erdoğan, Biden ile yaptığı toplantı sonrasında ise konuyla ilgili soruya “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” cevabını verdi.

BAHÇELİ ERDOĞAN’A LAF ETMEDİ

Sosyal medya hesabını aktif kullanmasıyla bilinen Cumhur İttifakı ortağı Bahçeli, Erdoğan’ın “Hamdolsun, hiç gündeme gelmedi” açıklaması sonrası sessizliğe büründü. Grup toplantısında CHP, Millet İttifakı, ABD ve NATO’yu hedef alan Bahçeli, Erdoğan’ın açıklamasına yanıt vermedi. ABD Başkanı Biden’in 24 Nisan’daki açıklamasına sert tepki gösteren Bahçeli, “Müttefik bilinen bir ülkeyle yol ayrımına gelinmiştir. Dostluk ve stratejik bağlar kurduğu bir ülkeye soykırım gölgesi düşürmeye kalkışan bir zihniyetle muhtemeldir ki hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Hamdolsun Sabah gazetesi var !

Okumaya devam et

Gündem

Fotoğraflı diplomasi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile görüşmesindeki bir fotoğraf dünyanın gündemine oturdu. Biden’ın ayakta, Erdoğan’ın oturduğu yerden kalkmaya çalışırken çekilen fotoğrafı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının tepkisini çekti. Ancak bu tür fotoğraflar daha önceki liderler görüşmelerinde de çekildi.

BOLD – Uluslararası ajanslar AFP ve Reuters tarafından servis edilen Biden-Erdoğan fotoğrafında iki isim Kovid-19 tokalaşması yapıyor. Erdoğan doğrulmaya çalışırken ağzı ve yüzü de Biden’ın ellerine yaklaşıyor. Fotoğraf, Financial Times gazetesinin manşetine de taşındı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, fotoğrafla AKP lideri Erdoğan’ın küçük düşürülmeye çalışıldığını belirterek tepki gösterdi.

SARKOZY’YE MERDİVENDE KARŞILAMA

Ancak benzer fotoğraflar Erdoğan’ın üstün göründüğü karelerle başka ülke liderlerine de yapıldı. Eski Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ile Erdoğan’ın Ankara’daki görüşmesinde merdiven basamağı üstünlüğü yapılmıştı. 2011 yılında Türkiye’ye gelen Sarkozy’i Erdoğan Başbakanlık merdivenlerinde karşılamıştı. İki basamak aşağıda kalan Sarkozy ile Erdoğan arasında büyük bir boy farkı varmış gibi yansıtılmıştı.

fotoğraflı diplomasi

HOLLANDE DE BİR BASAMAK YUKARI ÇIKTI

Diplomaside üstünlük mesajı olan kareyi iktidara yakın medya ballandırarak anlatmıştı. Sonraki Fransız Cumhurbaşkanı Hollande’nin bu fotoğrafın intikamını almak istediği yazıldı. 2013 yılında St Petersburg’daki G20 zirvesinde Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’nin bir basamak yukarda fotoğraf çektirmeye çalıştığı haberlere yansımıştı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0