Connect with us

Dünya

Serkan Kurtuluş Fox News’e konuştu: FBI’a bildiğim her şeyi anlatacağım

Arjantin’de tutuklu bulunan Serkan Kurtuluş, bulunduğu cezaevinden Amerikan Fox News kanalına konuştu. Kurtuluş, FBI’nin bağlantıya geçmesi durumunda bildiği her şeyi anlatacağını ve elindeki kayıtları vereceğini söyledi.

BOLD – İzmir’de “Fetöborsası” soruşturmasında adı geçen çete lideri Serkan Kurtuluş, tutuklu bulunduğu Arjantin’den dikkat çeken açıklamalar yapmayı sürdürüyor. ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’a suikast düzenlenmesi ve suçun Gülen Cemaati’ne atılmasının planlandığını açıkladıktan sonra Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) konu hakkında soruşturma açtığı Amerikan basınına yansıdı.

Konuyu bu kez ABD’ni etkili televizyonlarından Fox News kanalı gündeme getirdi. Fox News, ABD Başkanı Donald Trump’ın en çok takip ettiği ve sürekli yayınlarına katıldığı bir televizyon olarak biliniyor.

BRUNSON DARBE ÖNCESİ DE KONUŞULUYORDU

Fox News, Arjantin’de tutuklanan Serkan Kurtuluş’un hükumet yetkilileri tarafından rahip Andrew Brunson’ı öldürmek için görevlendirildiğini ve suçun Gülen Cemaati’nin üzerine atılmasının planlandığını haberinde yer verdi.

Pazartesi günü hapishaneden Fox News kanalına konuşan 38 yaşındaki Serkan Kurtuluş, “Darbe girişiminden önce bile, (yetkililer) Brunson hakkında konuşmaya başladılar. Onun bir ajan olduğunu ve terörizmi desteklediğini söylediler. Daha sonra, (2016’daki) başarısız darbeden sonra, benden onu öldürmek için birini bulmamı istediler ve suçu Gülencilerin üstüne atmamı istediler” ifadelerini kullandı.

Fox News, Serkan Kurtuluş hakkında Türk hükumetinin çete suçu ve kaçak silah ticareti iddiasıyla Kurtuluş hakkında Interpol bülteni çıkardığını ve Haziran 2020’da Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de tutuklandığını hatırlattı.

TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ: İDDİALAR TAMAMEN SAÇMA

Fox News’e konuşan Türkiye’nin Washington Büyükelçiliğinden bir yetkili, iddiaları “tamamen saçma” ve “Arjantin’deki sığınma talebine sahte bir temel oluşturmak için üretilmiş” argümanlar olarak tanımlamış.

Fox News, Kurtuluş’un İzmir’de bir çeteyi yönettiğini kabul ettiğini ancak emirlerin tepeden ve öldürülen AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı  Ahmet Kurtuluş’tan geldiğini söylediğini vurguladı.

Fox News, “suç ortağı” Ahmet Kurtuluş’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın partisi AKP’den olduğuna işaret etti.

DARBEDEN SONRA BİR İSTİHBARAT DOSYASI HAZIRLANDI

Kurtuluş, Fox News’e açıklamalarında “Darbe girişiminden sonra, (yetkililer) bir istihbarat dosyası hazırladı ve dosyayı benimle paylaştılar, benden genç ve kendisine millet için feda edecek dindar birisini bulmamı istediler” diye konuştu.

Kurtuluş, planın Brunson’ı öldürmek ve suçu Gülen Hareketi üzerine atmak olduğunu kaydetti.

Serkan Kurtuluş

KURTULUŞ’U DESTEKLEYEN İKİNCİ TANIK İFADESİ

Fox News, 18 Ağustos’ta İzmir Adliyesi’ne giderek ifade veren ve öldürülen AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un şoförü ve koruması Ufuk Gürbüz’ün bir Brunson dosyası hazırlandığını ve dosyanın Ahmet Kurtuluş tarafından çok sıkı korunduğunu ifadesinde belirttiğini haberinde yer verdi.

Ufuk Gürbüz’ün ifadesinde Brunson için hazırlanan dosya için, “Ahmet Kurtuluş bu dosyanın gizliliğine önem veriyordu, masanın üzerinde sağda solda bırakmaz, çekmecesinde kilitli tutardı. Nükhet Hotar’ın ofise geldiği gün Serkan Kurtuluş da ofise geldi. Yanında tanımadığım iki kişi de vardı. Nükhet Hotar, Ahmet Kurtuluş, Serkan Kurtuluş ve tanımadığım iki kişi daha bir saat kadar görüştüler ve Serkan Kurtuluş ayrılırken Rahip Brunson ile ilgili dosya elinde olarak çıktı. Ama sonrasında ne oldu bilmiyorum.” ifadelerini kullandığı belirtildi.

ABD’NİN GÜLEN’İ İADE ETMESİ BEKLENİYORDU

Serkan Kurtuluş, Brunson’ı öldürme planının fotoğraflar ve krokilerle yapıldığını ve cinayet sonrası ABD’nin Fethullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmesinin beklendiğini Fox News’e anlatmış.

Kurtuluş, cinayet karşılığında belirli bir para teklif edilmediğini ancak mali ilişkilerinin devam ettiğini vurgulamış.

ERDOĞAN, BRUNSON KARŞILIĞINDA GÜLEN’İ İSTİYORDU

Fox News, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın defalarca Brunson karşılığında Fethullah Gülen’in iade edilmesini istediğini haberde vurguladı. Haber kanalı, Amerikan yönetiminin defalarca Türk hükumetine Gülen’in darbeyi yönettiğine dair yeterli kanıt sunmadığını söylediğine haberde yer verdi.

BRUNSON: HER HALÜKARDA ŞAŞIRMADIM

Fox News’e konuşan Andrew Brunson da Arjantin’den yapılan açıklamaları ve Türkiye’deki bu konuyla ilgili gelişmeleri takip ettiğini iletmiş. Brunson, Fox News’e Serkan Kurtuluş’un doğru söyleyip söylemediğini bilmediğini belirtmiş ancak “Her halükarda şaşırmadım” ifadelerini kullanmış.

Fox News’e konuşan Brunson, “Dünyanın o bölgesinde çok fazla entrika ve komplo var. Bana karşı yürütülen propaganda kampanyasının bir sonucu olarak ben halkın nefret ettiği ve ve beni tutuklamaya devam ettikleri için artan bedel nedeniyle hükumetin nefret ettiği, Türkiye’de nefret edilen bir adam haline geldim” demiş.

Brunson sözlerine şöyle devam etmiş: “O zaman beni öldürmek isteyen ve şimdi beni öldürmek isteyen insanlar olmasını beklerim.”

KURTULUŞ: TÜRK YETKİLİLER DÖNMEMİ İSTEDİ

Fox News, 17 yaşına kadar Almanya’da büyüyen Serkan Kurtuluş’un döndüğü İzmir’de araba satışı ve spor kompleksi işletmesi kurduğunu hatırlattı. Kurtuluş, 2013 yılında ortak bir dost aracılığıyla AKP milletvekilleri ile tanıştığını ve spor kompleksi aracılığıyla tanıştıkları gençlerden kendisini bir çete kurma konusunda AKP’li siyasilerin desteklediklerini Fox News’e anlatmış.

Fox News, Kurtuluş’un ifadelerinde bir bayan milletvekilinin (Nükhet Hotar) çetesini bir gazeteciyi dövdürmek için tuttuğunu ve gazeteciye bir ders verilmesinin istendiğini ifadelerinde yer verdiğini hatırlattı. Kurtuluş, böylece aralarında bir güven ilişkisinin kurulduğunu ifadelerinde anlatmıştı.

Kurtuluş, “Ne zaman polisle ve hükumet yetkilileri ile bir işimiz olsa, bizler dokunulmazdık, korunuyorduk. Diğer operasyonlar yapmaya başladık. Şehirde zengin iş adamalarından rüşvet almaya başladık” demişti.

Fox News, Kurtuluş’un siyasi destekli işleri sırasında haftada 50-100 bin dolar kazandıklarını söylediğini aktardı.

Serkan Kurtuluş, Türkiye’den ayrılmasından sonra Türk yetkililerin kendisine ülkeye dönmesi yönünde çağrılarda bulunduğunu ancak dönmemesi üzerine Interpol’den kırmızı bülten çıkarıldığını söyledi.

Fox News, bu arada Türk medyasının çok farklı bir Serkan Kurtuluş portresi çizdiğini belirtti.

“SIZDIRILMIŞ ŞEYLERİ BİLİYORUM, DÖNERSEM HAYATTA KALMA ŞANSIM SIFIR”

Serkan Kurtuluş, 2014-2016 yılları arasında düzenli olarak sınırdan Suriye’ye geçtiğini ve yaralı sivilleri Türkiye’ye tedavi için getirmesi karşılığında para verildiğini Fox News’e yaptığı açıklamalarda kabul etmiş.

Fox News, Serkan Kurtuluş’un “Fetöborsası” soruşturmasında iş ortağı AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un 2018 yılında gözaltına alınmasının ardından belirli bir süre sonra serbest bırakıldığını, 31 Mayıs 2019 tarihinde evinde polis kıyafeti giymiş kişiler tarafından vurulduğunu hatırlattı.

Serkan Kurtuluş, Arjantin’de iltica için başvurduğunu ve Türkiye’ye gönderilmesi durumunda hayatından endişe ettiğini Fox News’e ifade etmiş ve şöyle devam etmiş: “Sızdırılmış şeyleri biliyorum, hayatta kalma şansım sıfır.”

FBI ARAŞTIRIYOR

Fox News, haberinde Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun konuyu araştırdığının bildirildiğini kaydetti. Ancak Kurtuluş şu ana kadar kendisiyle ABD’li hiçbir yetkilinin görüşmediğini belirtti. Kurtuluş “Eğer bağlantıya geçerlerse, bütün kayıtlarımı ve onlarla ilgili bildiğim her şeyi paylaşacağım. Ailemin hayatı Türkiye’de baskı altında, hayatım baskı altında” dedi.

Serkan Kurtuluş’un ardından ikinci tanık ortaya çıktı: Rahip Brunson’a suikast dosyasını anlattı

Dünya

Maymun çiçeği virüsü: DSÖ acil toplanacak

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa’da 100’den fazla maymun çiçeği virüsü vakasının doğrulanmasının ardından acil toplantı kararı aldı.

BOLD – Örgüt, yaz aylarında festivaller ve partiler arttıkça virüsün Avrupa’da yayılmasının hızlanabileceği konusunda uyarıyor.

Almanya, maymun çiçeği virüsünü Avrupa’da şimdiye kadarki en büyük salgın olarak tanımladı.

HASTALIĞA KARŞI ÇİÇEK AŞILARI YÜZDE 85 ETKİLİ

DSÖ verileri, çiçek hastalığını yok etmek için kullanılan aşıların maymun çiçeği virüsü hastalığına karşı da yüzde 85’e kadar etkili olduğunu gösteriyor.

Tarihte ilk olarak 1958’de maymunda bulunan virüs, insanlar arasında ilk defa 1970’te Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde kayıtlara geçti.

Kısa zamanda 11 Afrika ülkesine sıçrayan virüs, Afrika’nın dışında ilk olarak 2003’te ABD’de yayıldı.

Daha sonra 2018’de İngiltere ve İsrail, 2019’da Singapur ve 2021’de ABD’de, Afrika’ya seyahat eden bazı kişilerde maymun çiçeği virüsüne rastlandı.

Şimdiye kadar en çok Afrika’da etkili olan virüs, 2017’de Nijerya’da en büyük salgına yol açarken ülkede 200 kişi virüse yakalandı ve vakaların yüzde 3’ü hayatını kaybetti.

VÜCUTTA YÜKSEK ATAŞ VE KAŞINTILI KABARCIKLAR

Endemik bir virüsün neden olduğu nadir hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika türü olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo türünün yüzde 10’a kadar ölüm riski bulunurken Batı Afrika türünün ise her 2 vakadan birinde yüzde 1 ölüm oranına sahip olduğu biliniyor.

Genellikle hayvandan insana ve nadiren insandan insana yakın temasla bulaşan virüs, vücutta yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.

İlk başörtülü valinin şirketleri ortaya çıktı

Okumaya Devam Et

Dünya

Eski Başbakan Schröder’in imtiyazları elinden alındı

Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in Ukrayna savaşı sonrası Putin ile dostluğunu ve Rus şirketlerindeki yöneticiliğini sonlandırmaması imtiyazlarını kaybetmesine neden oldu. Federal Meclis Komisyonu, Schröder’ün ofis personeli, seyahat giderleri ve şoförünün masraflarının artık karşılanmayacağını bildirdi.

BOLD – Almanya’nın eski başbakanlarından Gerhard Schröder, Rusya ile ilişkileri nedeniyle emekli başbakanlıktan doğan imtiyazlarının bir kısmını kaybetti.

1998-2005 yıllarında iki dönem başbakanlık yapan Sosyal Demokrat Parti’li Schröder’in sahip olduğu imtiyazlar, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında Putin ile yakın dostluğu ve Rus şirketlerindeki yöneticilik görevleri nedeniyle yoğun tartışmalara neden olmuştu.

Federal Meclis Bütçe Komisyonu’nda kabul edilen bir yönetmelik değişikliğiyle, eski başbakan Schröder’in, başbakanlık ve vekillikten doğan emeklilik maaşı ve koruma polisi hakkı hariç bütün imtiyazları kaldırıldı.

OFİS PERSONELİ, SEYAHAT GİDERLERİ VE ŞOFÖR HAKKINI KAYBETTİ

Schröder’in emekli başbakan olarak Almanya Federal Meclisi‘nde bir ofisi ve beş personeli bulunuyordu. Personel maaşı ve seyahat giderleri için 2016’dan beri Schröder’in yıllık gideri sadece bu kalemde 419 bin ile 557 bin euro arasında oldu. İmtiyazların kaldırılmasıyla Schröder ofis personeli, seyahat giderleri ve şoför hakkını kaybetmiş oldu.

EKİBİ GÖREVİ BIRAKMIŞTI

Alman DW’nin haberine göre aralarında yıllardır ona eşlik eden ofis yöneticisinin de bulunduğu ekibi, Mart ayında kamuoyunda ayyuka çıkan sert eleştiri ve tartışmalar üzerine görevi fiilen bırakmış, mecliste başka bölümlere kaydırılmak üzere başvuruda bulunmuştu.

Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaş üzerine Almanya ve Avrupa’daki siyasilerin neredeyse tamamı Moskova ve Putin ile arasına mesafe koyarken veya geçmişteki yakınlığı nedeniyle özeleştiride bulunurken, Schröder ısrarla bugüne kadar Putin’i savunmayı sürdürdü.

PUTİN’İ ZİYARETİ TEPKİ ÇEKMİŞTİ

78 yaşında olan Gerhard Schröder’in Mart ayı ortasında kendi inisiyatifiyle Moskova’ya gitmesi ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşüp Ukrayna savaşını sonlandırabileceğine inanması, “gerçeklikten kopuşu konusunda son nokta” olarak yorumlandı.

SCHRÖİDER NE KADAR KAZANIYOR ?

2005’teki genel seçimleri partisi SPD kaybettikten hemen sonra Rus enerji sektörüne transfer olan Gerhard Schröder, o zamandan beri Rus kamu devi Rosneft’in Denetleme Kurulu Başkanlığı görevi ile Rusya ve Almanya’yı Baltık Denizi üzerinden bağlayan doğal gaz boru hatlarını inşa eden Nord Stream şirketinin Hissedarlar Komitesi Başkanlığı görevlerini yürütüyor. Rus gazetesi Kommersant’ın bildirdiğine göre Schröder sadece Rosneft’ten yılda 600 bin euro para kazanıyor.

Schröder, Nord Stream projesini, başbakanlığı döneminde Rusya lideri Putin ile ortaklaşa hayata geçirmişti. Zaten asıl tepki yaratan da, oluşumunda başbakan olarak yer aldığı bir projenin, siyasi hayatından hemen sonra yönetiminde görevler alması oldu.

Hannoversche Allgemeine gazetesinin bir haberine göre, eski başbakan Schröder, federal başbakanlık görevinden aylık 7 bin 62 euro emekli maaşı alıyor. Buna, Aşağı Saksonya Eyalet Başbakanlığı ve milletvekilliğinden kaynaklanan ilave emekli maaşı da ekleniyor.

Schröder’e bir darbe de bugün Avrupa Parlamentosu’ndan geldi. AP’deki vekillerin çoğunluğunun desteğiyle kabul edilen bir tasarı ile eski Almanya başbakanının da oligarkların bulunduğu yaptırım uygulanan kişiler listesine alınması talep edildi. Rus şirketlerindeki görevlerini bırakarak bunu engellemenin Schröder’in elinde olduğu vurgulandı.

Kabinede revizyon iddiası: Erdoğan, Soylu ve Bozdağ hariç bütün bakanları değiştirecek

Okumaya Devam Et

Dünya

Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesine siyasiler karar verecek

Türk yetkililer, üst düzey devlet görevlilerinin kaçmasına yardım ettiği Sezgin Baran Korkmaz’ın iadesi için uğraşıyor. Avusturya’da tutuklu bulunan Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye iadesiyle ilgili itirazı görüşen Linz Yüksek Eyalet Mahkemesi, “ABD veya Türkiye’ye iadesine ile ilgili karar Adalet Bakanlığı’nındır” dedi.

BOLD – Türkiye’de kara para aklama suçundan aranması olan SBK Holdingin kurucusu Sezgin Baran Korkmaz, kaçtığı Avusturya’da tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Sedat Peker’in iddialarına göre İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Korkmaz’a hakkındaki soruşturma hakkında önceden bilgi vererek yurtdışına kaçmasına olanak sağladı.

Peker ayrıca Ankara Bölge İstinaf Mahkemesi Başkanı Esat Toklu’nun ve diğer yargı üyelerinin Sezgin Baran Korkmaz’a ait lüks bir otelde bedava konakladığını öne sürdü.

Türk makamlar, devlet görevlilerinin kaçmasına yardım ettiği iddia edilen Korkmaz’ın iadesi için çaba sarf ediyor.

ABD DE İSTİYOR

ABD’nin üç ayrı suçtan arama kararı çıkartıp geçen yıl Avusturya’da yakalattığı Sezgin Baran Korkmaz davası, bugün Avusturya’nın Linz Eyalet Mahkemesi’nde görüldü. Sezgin Baran Korkmaz, avukatları, eşi ve bazı yakınları ile Linz Eyalet Mahkemesi Başsavcısı’nın katıldığı duruşmada, ‘çok farklı’ bir karar çıktı.

Sözcü’den Ali Gülen’in haberine göre Wels Mahkemesi’nin mart ayı ortalarında verdiği kararı bozan Linz Eyalet Mahkemesi, “Bu bir iade davasıdır ve dosyanın içeriğini girilmeden karar verilmesi gerekirdi. Wels Mahkemesi’nin ABD’nin iade talepleri ile ilgili uygunluk denetimi yapması hukuka uygun değildir. Doğrudan dosyanın iade ilgili karar verilmek üzere Avusturya Adalet Bakanlığı’na iletilmesi gerekir” hükmünü getirdi. Dosya, Bosnalı Adalet Bakanı Alma Zadic’in önüne geliyor.

Wels Mahkemesi’nin, ‘evrakta sahtecilik’ veya ‘dolandırıcılık’ gibi suçlardan iadesine, ‘kara para aklamadan ise delil yetersizliğine’ ilişkin hükmü de üst mahkemenin ‘Esasa girilmemeliydi’ yorumu ile kaldırılmış oldu. Böylece, dava tamamen siyasilerin karar vereceği bir hâl aldı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın ABD’ye mi, Türkiye’ye mi iade edileceğine Adalet Bakanı Alma Zadic karar verecek.

ARTIK SİYASET KONUŞACAK

Bugün Avusturya’ya gelerek, Viyanalı avukatlarla birlikte duruşmaya katılan Sezgin Baran Korkmaz’ın avukatı Volkan Dülger, kararı değerlendirdi.

Dülger, “Biz hukuki bir karar bekliyorduk. Ancak bu durum da bizim açımızdan iyi. Şimdi artık siyasi bir karar verilecek. Türkiye’nin kararı daha önce kesinleşmişti. İstinaf duruşmasının sonucunda dosya Avusturya Adalet Bakanlığı’na gidecek ve iadeyle ilgili sözü artık orası söyleyecek” diye konuştu.

Sezgin Baran Korkmaz’ın dosyası, bugünkü kararın yazılmasının ardından Viyana’daki Adalet Bakanlığı’na gönderilecek.

Sokaklar AKP ağzıyla konuşanlara dar oldu

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar