Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Silivri’de 5 aydır alıkonulan gazeteci Habip Güler sonunda tahliye edildi

5 ay önce denetimli serbestlik hakkı kazanan fakat tahliye edilmesine ilişkin hakkındaki mahkeme kararı dahi uygulanmayan Habip Güler sonunda tahliye edildi.

BOLD- Silivri Cezaevinde 50 aydır tutuklu bulunan gazeteci Habip Güler, denetimli serbestlik hakkı geldiği halde tahliye edilmiyordu.

”Bir Gazetecinin Adalet Çığlığı” başlıklı bir mektup kaleme alan Güler, sadece 7 tweet nedeniyle tutuklanarak 6 yıl 3 ay hapisle cezalandırıldığını anlattı. Güler, suç delili olarak öne sürülen tweetlerinden birinde “Gazeteciler haberleri nedeniyle tutuksuz yargılanmalı. Tutukluluk tehdidi habercileri ve gerçekleri susturur” dediğini, bir diğerinde ise “Yargıçlar hiçbir kişi, kurum veya gruptan değil, sadece hukuk kurallarından talimat almalı” yazdığını söyledi.

TAHLİYE EDİLMİYORUM

2 Nisan 2020 tarihi itibariyle denetimli serbestlik süresinin başladığını kaydeden Habip Güler, yeni infaz yasasıyla 100 mahpusun tahliye edildiğini ancak kendisine kanunun öngördüğü hakkının uygulanmadığını vurguladı. 3 Temmuz 2020 tarihinde Cezaevi Gözlem Kurulunun denetimli serbestlik talebini reddetmesi üzerine infaz hakimliğine itirazda bulunduğunu anlatan Güler, “Silivri İnfaz Hakimliği itirazımı haklı buldu, tahliyeme hükmetti. 17 Temmuz 2020’de kesinleşen mahkeme kararı yaklaşık 2 aydır uygulanmıyor, tahliye edilmiyorum” diye yazdı.

AVUKATI DUYURDU

Cezası biten Güler bugün tahliye oldu. Sevindirici haberi avukatı Çiğdem Koç sosyal medya hesabı üzerinden verdi. Koç paylaşımında şu ifadeleri kullandı: ”Nihayet güzel haber; müvekkilim Habip Güler tahliye oldu, sevdiklerine kavuşacak. Darısı diğer dostlarımın ve hapiste haksız yere tutulan herkesin başına.”

GÜLER’İN MEKTUBUNU GÜNDEME TAŞIMIŞTI

Güler’in mektubunu kamuoyu ile paylaşan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da konuyla ilgili yaptığı paylaşımda: ”Avukatı duyurdu. Bugün basın toplantıda adalet çığlığını gündem etmiştim. Gazeteci Habip Güler sonunda tahliye edildi. 5 aydır denetimli serbestliğe çıkarmıyorlardı. İnfaz hakimliğinin 2 aydır kararı da vardı, yine de inat vardı. Hayırlı olsun” dedi.

2 GAZETECİ DAHA TAHLİYE OLDU

Güler’in yanısıra Silivri’de infazlarını dolduran gazeteciler Abdullah Kılıç ve Bayram Kaya da  tahliye oldu.

Tutuklu gazeteci Habip Güler: Adalet çığlığımın duyulmasını istiyorum

Gündem

İşte ilk koronavirüs aşısı vurulacaklar

Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada koronavirüs aşısı olacakları öncelik sırasına göre dört grupta açıkladı.

BOLD – Dünyadan art arda gelen aşı haberlerinin ardından aşıların ülkelere dağıtımı hız kazandı. Son Kabine toplantısı sonrası AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan 50 milyon doz aşı için anlaşmanın imzalandığını duyurdu. Bu akşam da Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında aşı gündemiyle toplandı.

Toplantıda, KOVID-19 aşı çalışmalarına ilişkin Türkiye ve dünyadaki gelişmeler, aşının kimlere yapılacağı ve öncelikli gruplar ele alındı. Toplantıya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

İlk aşamada sağlık çalışanları, 65 yaş üstü vatandaşlar ile yaşlı, engelli, koruma evlerinde kalanlar gibi toplu ve kalabalık yerlerde yaşayan yetişkinlerin aşılanacağının belirtildiği açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

50 YAŞ ÜZERİ KRİTİK İŞLERDE ÇALIŞANLAR

“İkinci aşamada toplumun işleyişi için gerekli sektörlerde ve yüksek riskli ortamlarda bulunan ve kritik işlerde çalışan kişiler ile 50 yaş ve üzeri en az bir kronik hastalığı bulunan kişiler aşılanacaktır.

50 YAŞ ALTI KRONİK HASTALIĞI OLANLAR

Üçüncü aşama, 50 yaş altı en az bir kronik hastalığı bulunan vatandaşları, genç yetişkinleri, ilk iki grupta yer almayan sektör ve mesleklerde çalışanları kapsamaktadır.

İLK ÜÇ DIŞINDAKİ HERKES

Dördüncü ve son aşamada ise ilk üç grubun dışında kalan tüm bireyler aşılanacaktır.

Şu anda teminine en yakın olduğumuz üç aşıdan birisi olan, sözleşme imzaladığımız aşı ile ülkemizde geliştirilen aşılardan ilk klinik çalışmalara ulaşan aşı ‘inaktif’ diye bilinen aşılardır.

Ülkemiz standartlarına uygun bulunduğu takdirde erken kullanım izni verilecek, uygulamaya bu aşamadan sonra geçilecek.”

Toplantı sonrası sosyal medya hesabından alınan kararları duyuran Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu mesajı paylaştı: “Ülke olarak aşılama çalışmalarına önceden hazırlıklı olma gayretindeyiz. Bilim Kurulumuz aşılama stratejisi üzerinde çalışmalarını yürütüyor. Planlamalarımızı yaptık.”

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

 

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı verilerinin elbette doğru olma ihtimali var ama milyarda bir

Sağlık Bakanlığının açıkladığı rakamlarda 0’la biten sayıların çok az olduğunu belirten Veri Bilimci Nick Brown bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

BOLD – Veri bilimci Dr. Nick Brown, Sağlık Bakanlığının açıkladığı yeni tip koronavirüs (Kovid-19) verilerini Daktilo1984’ten Salpi Özgür’e değerlendirdi.

Bakanlığın verilerin doğru sayılar olma ihtimali olduğunu söyleyen Brown: “Ancak, bu ihtimal milyarda bir gibi bir şeye tekabül ediyor. Bu da bana neredeyse imkansız görünüyor” dedi.

Böyle bir şeyin nasıl olabileceğine değinen Brown, son rakamı 0’la biten sayının çok az olduğunu bu yüzden Türkiye’de açıklanan verilerin Benford Yasası’na uymadığını söyledi.

MİLYARDA BİRDEN AZ

Hesaplamalarını aktaran Brown: “Elimizde vaka sayıları, ölüm sayıları, yapılan test sayıları gibi pek çok sayının bulunduğu veri grupları varsa, yani elimizde gerçekten çok fazla miktarda sayı varsa, bunlardan yüzde onunun 0’la, yüzde onunun 1’le, yüzde onunun 2’yle bitmesini ve bu şekilde ilerlemesini bekleriz, çünkü on tane rakam vardır ve son hanelerin rakamlara dağılımının bir miktar farklılıklar içererek yakın olmasını bekleriz. Fakat fark ettim ki, sıfırla biten sayılar neredeyse yok denecek kadar az.

Bu verilerin sıfırla bitmemesinin olasılığını hesaplamak için birkaç test yaptım. Elimizde üç veri grubu var. Bu gruplardan ilkinin böyle sonuçlara sahip olma olasılığı binde bir. İkinci grubun sonuçlarının bu şekilde çıkma olasılığı yüz milyonda bir ve toplamda tüm bu veri gruplarının Sağlık Bakanlığının bizlerle paylaştığı sayılar gibi olması ihtimali ise milyarda birden bile az” ifadelerini kullandı.

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Okumaya devam et

Gündem

Resmi rakamlara göre koronavirüs kaynaklı can kayıpları 14 bini geçti

Sağlık Bakanlığının açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre bugün hayatını kaybeden 193 kişiyle birlikte toplam can kaybı 14 bin 129’a ulaştı

BOLD – Sağlık Bakanlığı günlük koronavirüs verilerini saglik.covid19.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre son 24 saatte 193 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Böylece toplam can kaybı 14 bin 129’a yükseldi.

Bugün yapılan 183 bin 624 test sonucuna göre, semptom gösteren 6 bin 690 kişiyle birlikte toplam 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi. Türkiyede toplam hasta sayısı da 513 bin 656 oldu.

Bugün iyileşen 4 bin 821 kişiyle birlikte toplam iyileşen hasta sayısı 414 bin 141’e yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 3.3, toplam ağır hasta sayısının ise 5 bin 502 olduğu açıklandı.

Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 55.7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 71.7 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 40.1 olarak duyuruldu.

KAPALI ORTAMLARDAN UZAK DURUN

Verileri sosyal medya hesabından değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca şu ifadeleri kullandı: “Bugün tespit edilen 6.690 yeni hastamız var. Mevsim şartları nedeniyle kapalı ortamların kullanımı arttı. Artan aktif hasta sayısını azaltmak için kalabalık, kapalı ve yeterince havalandırılmayan ortamlardan uzak durmalıyız.”

Kovid-19 hastası olduğu için hastaneye alınmayan 9 aylık hamile kadın hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Popular